Bulvár

Warholka - další nezdařená biografie

  

Vzpomínám si, kdy jsem si ještě nedávno pořád dokola pouštěla úžasný trailer k tomutu filmu. Naprosto mne uchvátil a byla jsem rozhodnuta, že film musím vidět za každou cenu, takže pro mě ani nebylo překážkou, že jsem jej viděla v originále bez titulků. Naštěstí moje angličtina na to stačila, takže teď pro vás, milé čtenářky, mohu napsat tuto recenzi.

 

Natěšená jako malá hoka jsem se uvelebila v křesle a čekala, až film začne. Na plátně se objevila Sienna Miller co by Edie Sedgwick, a začala vyprávět svůj příběh FACTORY GIRL. (Což je mimochodem originální název filmu, opravdu nevím, kam na ty překlady chodí.)

 

Edie Sedgwick, mládá, krásná, energická, bohatá dceruška, která umí prožít život naplno. Jinak řečeno oběť Warholovy Továrny na umění. Měla vše, co si jen mladá dívka může přát, ale osud jí přichystal poněkud jiný scénář než spokojený život.
Celá tato životní katastrofa se odehrává v polovině šedesátých let, kdy Edie po skončení studia umění  v  Cambridge odjíždí do New Yorku, aby zde objevila svět. V tomto městě netušených možností se setká s Andym Warholem a hned na první pohled jej uchvátí svojí bezprostředností a charismatem. Nakonec si svůj osud zpečetí otázkou, co by měla udělat, aby byla v jeho filmech. Andy naprosto okouzlen odpoví: Jen buď sama sebou. A tak začne nový třpytivý život ve společnosti dekadentní americké bohémy. Andy získá konečně svoji múzu a záhy z ní udělá ikonu šedesátých let. Edie Sedgwick se začne objevovat jako extravagantní lehce kontroverzní kráska na titulních stranách všech prestižních časopisů a září na filmových plátnech. Udává módní trendy a užívá si na výsluní slávy. Andyho Warhola, s nímž má velice úzký vztah, považuje za svého přítele a novou rodinu, nahrazující jí tu předešlou, jež ji tak zklamala. I když se to tak okolí jeví, žádný milostný poměr v tomto vztahu nedominuje. Na řadu ovšem přichází druhý muž v životě této hvězdy pop artu – Billi Quinn v podání Haydena Christensena. Folkový zpěvák, který zosobňuje poslední naději na záchranu. Snaží se jí otevřít oči a vysvětlit jí, že je pouze hračkou a majetkem Andyho Warhola, který ji bude vysávat tak dlouho, dokud ji nezabije. Edie je však až příliš fixovaná na Andyho a nakonec si zvolí svoji záhubu – Warhola. Toho nedlouho na to omrzí a svobodomyslný umělec si najde jiné hračky. Edie tak pozná na vlastní kůži, jak je sláva pomíjivá. Zlomená a opuštěná hledá řešení svých depresí v drogách a velice rychle se mění z krásného a osobitého motýla ve vyhaslou hvězdu a naprostou trosku. 

 

Takže co můžete od tohoto snímku vlastně očekávat? Úžasnou Siennu Miller, která předvedla, že není jen modelkou, ale především skvělou herečkou, zasluhující si pozornost. Guy Pearce, co by záporňák a sobec Andy Warhol, určitě taky stojí za zmínku za své pojetí lehce ujetého, perverzního umělce. Trochu mne zklamal Hayden Christensen, který mne jakožto postava Billiho Quinna příliš nezaujal. Kdybych to však měla shrnout dohromady, je škoda, že dílo, které mělo tak perfektně nakročeno stát se oscarovým trhákem, nakonec dopadlo jako nepříliš vydařené drama, jež je odsouzeno upadnout v zapomnění. Ono totiž nestačí mít skvělé dobové kostýmy, herce a vskutku úžasný trailer, o tom film není. Nejdůležitější je atmosféra, tzv. duše filmu, kterou zde bohužel postrádám, a přitom stačilo jen napětí, drama a vyhrocené scény dotáhnout do konce. Film bych tak přirovnala ke slabému odvaru z režijně až příliš podobného snímku Gia.

 

Závěrem bych chtěla říci (napsat), že pokud si chcete udělat výlet do kina a Bruce Willis, zachraňující svět po stopadesátepáté, vás již omrzel, tak si na tento snímek zajděte. Nezanechá ve vás sice žádný dojem, ale alespoň se módně inspirujete a zjistíte něco opravdu málo o Andy Warholovi.

  

A jaké z toho plyne ponaučení? Chcete-li zůstat normální a živá, vyvarujte se krásy a slávy. :-)

 

ANDY WARHOL - SLOVENSKÁ LEKCE

Zároveň bych vás ráda pozvala na výstavu Andyho Warhola, kterou nyní máte možnost shlédnout v Pražákově paláci Moravské galerie v Brně. Výstava začala již 25. 5. a potrvá až do 19. 8. 2007. Vstupné činí 80 Kč a slevněné ho pořídíte za 40 Kč.

 

   Warholka (Factory girl)

   Drama

   USA 2006, 90 min.

   Režie: George Hickenlooper  

   Hrají: Sienna Miller, Guy Pearce, Hayden Christensen, Jimmy Fallon, Mary – Kate Olson, Alexi Wasser aj..

   V kinech od: 12. 7. 2007 (ve světě již od 29. 12. 2006, opět jsme o něco pozadu, ale buďme rádi, že k nám film vůbec došel)

   
13.07.2007 - Kultura - autor: Markéta Breníková

Komentáře:

 1. avatar
  [11] Rybulka [*]

  sanvean: Černá kniha je vynikající film! Ale dost mi pak pochodovaly nervy...

  superkarma: 0 15.07.2007, 20:18:03
 2. avatar
  [10] sanvean [*]

  Já teď byla často v kině (o dovolené nám pršelo), můžu doporučit Černou knihu (Zwartboek). Dokonce i Bruce jsem viděla. Dobrá zpráva je, že už neběhá v nátělníku.

  superkarma: 0 15.07.2007, 15:34:17
 3. avatar
  [9] Meander [*]

  Nejkrásnější Warhol byl stejně David Bowie v Basquiatovi.

  superkarma: 0 13.07.2007, 12:39:30
 4. avatar
  [8] stasha [*]

  Warholku jsme nestihly na festivalu, tak jsem radá, že je normálně v kinech. Jsem na ten film zvědavá.

  superkarma: 0 13.07.2007, 12:05:15
 5. avatar
  [7] Rybulka [*]

  Vyvarujte se kráse a slávě?

  superkarma: 0 13.07.2007, 10:57:00
 6. avatar
  [6] femme [*]

  mně se líbil "Grindhouse: Auto zabiják", který jsem viděla včera

  superkarma: 0 13.07.2007, 10:50:23
 7. avatar
  [5] peetrax [*]

  mně se Warholka líbila

  superkarma: 0 13.07.2007, 09:41:12
 8. avatar
  [3] Meander [*]

  paviocko: Viděla jsi Coal Miner's Daughter? To je jedna z mála hodně vydařených biografií, aspoň dle mého soudu.

  superkarma: 0 13.07.2007, 09:16:43
 9. avatar
  [2] paviocko [*]

  Hmmm.. mě tyhle filmové biografie přijdou dost ubohé. Hodně se mluvilo o životopise Johnyho Cashe. Jak je to skvělej film. Bylo to zoufalý! Nic horšího a blbějšího jsem fakt neviděla.... ach jo....

  superkarma: 0 13.07.2007, 09:08:40

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme