Vztahy

Vztah ze soucitu


Žili spolu už hromadu let. Ona už to přestala i počítat. Všechny ty roky se jí slily do jednoho šedivého nic neříkajícího soužití vedle osoby, kterou už vlastně ani neznala. Láska zmizela už dávno. Dokonce přemýšlela, zda tam někdy nějaká vůbec byla. Všechno bylo už tak strašně daleko. Tak dávno. Tolikrát chtěla odejít, tolikrát chtěla požádat o rozvod, tolikrát chtěla to manželství opustit. Vždyť už je spojovalo jen společné příjmení a zežloutlý papír někde na dně zásuvky. Nikdy se však k tomu kroku neodhodlala. A teď už bylo pozdě…

 

Nehoda všechno změnila

Před rokem měl její manžel autonehodu. Vážně si při ní poškodil páteř a ochrnul od hlavy dolů. Byl odkázán jen na její péči. Nebyla schopná říct sbohem někomu, kdo ji nemůže zadržet jinak než smutným pohledem, žádajícím o pomoc. Zůstala tedy s člověkem, ke kterému už vůbec nic necítila. Nic, kromě lítosti. Našla si práci, kterou mohla vykonávat doma, a tráví tak s manželem 24 hodin denně.

 

Každý den je naprosto stejný

Každý den probíhá více méně stejně. Ráno převleče postel do čistého povlečení. Udělá něco k snídani a pak svého chotě nakrmí. Hned po snídani trochu pouklidit, vyprat špinavé prádlo a trochu se věnovat práci. Oběd, krmení, převlíkání, práce, úklid, večeře… Vše už je tak monotónní, že to dělá zcela automaticky. Když jde ven, je to jen za účelem rychlého nákupu. Zábava z jejího života docela vymizela.

 

Nevděčný manžel i pacient

Možná by se to dalo i chápat, tato oddanost manželovi, i když city vztah dávno opustily. Kdyby na lůžko upoutaný manžel nebyl plný nenávisti a hněvu! Kolik už si od něj vyslechla výčitek. Cokoliv udělá, je nějakým způsobem špatně. Neumí říct děkuji, neumí projevit vděčnost. Zanevřel po své nehodě na celý svět a je schopný nadávat i doktorům za špatnou péči.

 

Byt se jí stal vězením

Každý by s takovou péčí asi rychle praštil. Nevím, kde se v jeho ženě bere ta vůle všechny tyto manýry vydržet a pečovat o něj dál. Je skutečně její lítost tak velká, že ho nedokáže opustit? Stačila by přece ošetřovatelská služba, ale ona takhle zahodila svou kariéru a soukromý život. Žije mezi čtyřmi stěnami s nemohoucím, mrzutým manželem, poslouchá o své neschopnosti, a přesto nemá tendence od toho všeho utéct.

 

Slib, který dala manželovi

Na otázku, jak to může vydržet, mi odpověděla, že v manželském slibu říkala, že s ním bude v dobrém i zlém, v nemoci i ve zdraví a že pokud neporušila svůj slib před nehodou, nemůže ho porušit ani teď. Nemohla by se prý sama sobě podívat do tváře. On potřebuje její pomoc a ona by byla velký srab, kdyby ho v tom nechala samotného.

 

Když já se mu ani nedivím

Když jsem podotkla, že on se vůbec nechová vděčně a jen ji uráží, řekla, že se mu vlastně vůbec nediví. Dokud byl zdravý, jezdil a chodil, kam se mu zlíbilo. Byl nezávislý a vyhovovalo mu to tak. Byl volný jako pták, a právě to na životě miloval. Teď o to všechno přišel. Nemá důvod se na svět usmívat. Nedokáže se s tím vyrovnat a to, že nadává, je vlastně přirozené.

 

Soucit nesnáší

Nu, dobrá. Přišel o smysl života, přišel o volnost pohybu, přišel o svá „křídla“. Ale copak za to může jeho manželka? Kdyby se jeho zášť obracela pouze na doktory, pochopila bych to spíš. To oni ho nedokázali dát do pořádku natolik, aby byl zase pohybu schopný, ale jak za to může jeho žena? Zeptat se přímo jeho nemělo smysl. Řve na každého, kdo se na něj jen podívá. Má pocit, že ho každý lituje, a soucit přímo nesnáší. Je to začarovaný kruh, ze kterého se jen těžko bude hledat cesta ven. Ona sama z něj asi nevystoupí a on nemůže.

 

Co by bylo správné? Aby s ním přes všechny jeho nesnášenlivé nálady zůstala? Nebo aby utekla dřív, než ji to pečování o manžela zničí jak fyzicky, tak psychicky? A co mužovy nenávistné výlevy? Nechala byste si je od něj líbit? Chápete její postoj? A co ten jeho? Dá se v tomto případě něco poradit?

   
19.09.2007 - Láska a vztahy - autor: bezradná Eleonor

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [80] Irad [*]

  já nevím, ono se lehce řekne to nebo ono, ale mnohem hůře se to děje.. když se člověk dostane do takové situace, většinou ji řeší úplně jinak.. nějakou dobu u nás žila matka mamčiného přítele.. měla, myslím, že se tomu říká, stařeckou demenci.. na všechny byla sprostá, všichni všechno dělali špatně, všichni ji jenom ubližovali.. to se nedá dlouho vydržet, i když víš, že za to vlastně ten člověk nemůže.. je nemocný, umírá..

  superkarma: 0 22.09.2007, 22:08:35
 2. [79] Sajmonka [*]

  Zdravííím..já si myslím, že úplně nejlepší by bylo, kdyby ta žena sehnala ošetřovatelskou péči, protože je to velká oběť na to, aby sama přestala svým způsobem žít..popř.má nárok zajistit si pečovatelskou službu domů..Já pracuji v soukromé peč.službě a s těmito lidmi pracuju a myslím si,že ta žena by měla myslet i sama na sebe..je teď už spoustu možností jak vyřešit situaci,že by i ona nadále pomáhala ale při tom měla zase zpátky svůj život..toho muže nechci omlouvat ale svým způsobem za nenávistné výlevy nemůže,ale obdivuji tu paní a držím jí palce,ať si brzo uvědomí,že tudy cesta nevede..

  superkarma: 0 20.09.2007, 10:16:44
 3. avatar
  [77] gerda [*]

  Nyotaimori: a ty se budeš vdávat?

  superkarma: 0 20.09.2007, 06:59:31
 4. avatar
  [76] Julča [*]

  Já bych se asi taky nebála kamkoliv jít.Chlap stejně bude na ni hulvát tak jak tak..Jak dlouho se chce tak obětovat? Tohle může trvat několik let,asi by to měla nějak řešit

  superkarma: 0 19.09.2007, 22:41:03
 5. [75] Andulína [*]

  Stua: matka mého kamaráda už v LDN leží víc jak půl roku, tak nevím

  superkarma: 0 19.09.2007, 22:13:01

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [74] risina [*]

  Zaffira 62: I pokud je manželství šťastné, tak je co řešit - protože byl šťastné za nějakých podmínek - a ty s enajednou změní. Ne vždy se lidi, kteří byli rovnocenní parnteři, dokažou přešaltovat na jiný model - pečovatel a nemohoucí.
  A je fakt, že na "cizí" si ten nemohuocí tolik nedovolí, proto bych paní (pokud jí svědomí nedovolí opustit manžela teď, dkyž to nedokázala předtím) doporučila to, co už řada lidí tady - vrátit se do práce aspoň na část úvazku, chodit i za zábavou a na část péče si najmout pečovatelskou službu...

  superkarma: 0 19.09.2007, 22:12:44
 2. avatar
  [73] cherinka [*]

  ad.astra:

  superkarma: 0 19.09.2007, 21:54:56
 3. [71] Stua [*]

  andulíno,LDN ti vezme pacienta na max 3 měsíce.

  superkarma: 0 19.09.2007, 19:23:14
 4. avatar
  [70] danca79 [*]

  Hmm, ja bych dotycneho asi pekne servala, at si honem rychle rozmysli jak se ke me chova. Ano, prisel o svobodu, ale to neznamena ze se musi chovat jako hulvat k nekomu, kdo se mu snazi pomoct.
  Pricemz me napada jeden podstatny dotaz - tu nehodu zavinil on nebo byl obeti?

  superkarma: 0 19.09.2007, 19:12:17
 5. [68] Andulína [*]

  Nejsem odborník, ale článek mi připadá přitažemý za vlasy. Kamarádce manžel ochrnul na půl těla a měla samozřejmě ze zákona nárok na pomocnici - tj.zdravotní sestru, která u nich po dohodě tam byla 8 hodin denně. Takže ať se dotyčná manželka pozeptá lékařů a bude jí ulehčeno od práce. Pokud je ochrnutý, musí k němu zároveň docházet i rehabilitační pracovník. Navíc když si tak manžel tak stěžuje - je tu LDN. Nelíbí se Ti jak se o Tebe starám? Budu tě navštěvovat v LDN.
  A vůbec nic si nemůže vyčítat, protože manželský slib o nemoci je povšechný a tudíž zavádějící. Pokud se bojí, že by se sobě nemohla podívat do tváře, její volba, bude trpět.

  superkarma: 0 19.09.2007, 15:46:53
 6. [67] 111myška [*]

  Ono je to fakt strašně těžké...moje přítelkyně je vážně nemocná, není na mě nijak závislá, ale když jí není některý den dobře, tak kolem sebe kope a je zlá...ale ustáváme to, protože se moc milujeme a i když není každý den jen sluníčko, za nic na světě bych jí nevyměnila...

  superkarma: 0 19.09.2007, 15:35:33
 7. [66] dkd [*]

  OlgaMarie: je to těžké, nezažila jsem, nemohu příliš hodnotit; jen tvrdím, že když se chce, všechno jde a když se už člověk nějak rozhodne, měl by se snažit to zvládnout jak nejlíp může. A když vidí, že to nejde, řešit situaci jinak.
  Mám kamarádku, ta se roky starala o nemohoucí maminku, ale bylo to její rozhodnutí a ustála to. Když už nemohla vydržet (babka byla na ni protivná, jak jinak), na pár hodin (půl dne) přišla ošetřovatelka a ona si odpočinula, aby pak zas pokračovala.
  Tak nějak bych to asi udělala i já, ale bůhví, to se mi to kecá, když vlastně nevím, co to obnáší

  superkarma: 0 19.09.2007, 15:29:14
 8. avatar
  [63] OlgaMarie [*]

  dkd: Jedna známá se mi přiznala,že jak to šlo s manželem rychle ke konci,nechtěla,aby zemřel v nemocnici a opravdu si pak už lupala panáky,když ho šla přebalit...Mně jde takhle do pekel sestra a v její péči je silný citový vztah a krásná minulá léta.A já už to vidím hodně černě,že švagr zemře a ona půjde za ním na alkohol.

  superkarma: 0 19.09.2007, 15:18:17
 9. [62] Zaffira [*]

  teda obdivuju lidi, kteří se takto dokážou o někoho starat. Pokud je manželství š´tastné, není co řešit, ale i tak bych volila ošetřovatelku, aspoň přes den. A psychologická sezení pro manžela, aby se vyhrabal ze svýho zklamání a frustrace.
  A pokud manželství už dlouho je o ničem, tak nevím, proč paní tak dlouho s manželem zůstávala, to je pak těžký odejít, zrovna když ochrne.... ale radši utéct, než se zbláznit

  superkarma: 0 19.09.2007, 15:15:58
 10. avatar
  [61] oalison [*]

  Asi budu opakovat to co řekli jiní, ale řešením je ošetřovatelka, nikdo nemůže zvládat sám pěči o nemohoucího člověka 24 hodin denně.

  superkarma: 0 19.09.2007, 15:06:38
 11. [60] dkd [*]

  OlgaMarie: může, ale nemusí, záleží na odolnosti.
  Paní z článku se mi zdá odolná dost, ale mohu se mýlit - tak jako každá z nás ve svém hodnocení, protože do toho vůbec nevidíme.

  superkarma: 0 19.09.2007, 14:49:29
 12. avatar
  [59] OlgaMarie [*]

  A teď rozcupujte mě.Musela jsem se dnes k lékařce a cestou jsem si uvědomila,že péče o takto nemocného člověka,ať už z lásky nebo ze soucitu, může být pro ošetřujícího cestou na pozdější protialkoholní terapie.

  superkarma: 0 19.09.2007, 14:45:57
 13. avatar
  [58] vininka [*]

  neta22: To je to.....lidi člověka většinou automaticky odsoudí, aniž by do situace viděli.... Ošetřovatelka...aspoň na pár dnů v týdnu...a volno pro sebe

  superkarma: 0 19.09.2007, 14:26:15
 14. [57] neta22 [*]

  já si něčím podobným prošla...uštípou ?Když chceš psa bíti...ta hůl je po ruce vždy.Ono se lehce soudí a hůř koná.A v případě,že dostanu za pomocnou ruku ještě vynadáno neříkám děkovat,někomu za něco vděčit....a ten slib v manželství nezachrání to ostatní.Tím pádem to bylo v háji už předtím. můj názor-ošetřovatelka

  superkarma: 0 19.09.2007, 13:40:07
 15. avatar
  [56] vininka [*]

  gerda: Lidi ji uštípou....no právě...

  superkarma: 0 19.09.2007, 13:25:58
 16. avatar
  [55] Meander [*]

  gerda: Uštípou. Je to vidět už na téhle diskusi.

  superkarma: 0 19.09.2007, 13:25:29
 17. avatar
  [54] gerda [*]

  Bellana: Myslím tím to, že není úniku a nemá nad čím moc uvažovat. Pokud ho v této situaci nechá dalšímu osudu napospas, lidi ji uštípou.

  superkarma: 0 19.09.2007, 13:20:32
 18. [53] Bellana [*]

  gerda 3: Nerozumím, co jsi tím chtěla říci. Nemyslím, že si ta paní zaslouží odsouzení. Nevím, jestli bych dokázala být tak obětavá, spíš bych platila ošetřovatelku.

  superkarma: 0 19.09.2007, 12:30:55
 19. avatar
  [52] gerda [*]

  Rikina: myslím, že ona taky potřebuje pomoc. Psychiatra, který by ji trošku duchovně pozvedl, případně jí napsal nějaké prášky na uklidnění, na spaní. Je to všecko na ní. Snad k nim dochází zdravotní sestra - třeba, pokud tedy může - by mohla sehnat placenou ošetřovatelku, i když by to bylo týdně jen jedno odpoledne, aby si mohla vydechnout. Já neříkám, že nemůže být umořená, ale v zájmu věci musí mít možnost nabrat ztracené síly. Opustit takového nemocného v naší kultuře bývá hodně těžké, myslím, že by se setkávala s odsouzením v okolí.

  superkarma: 0 19.09.2007, 12:30:45
 20. [51] Rikina [*]

  gerda: právě, člověk, který nevidí perspektivu, je hrubý ze zoufalství. Ale i když to víš, je hrozně těžké to dlouhodobě vydržet. Přesto, že mám osobní zkušenost s péčí o bezmocnou osobu, neumím říct, jestli bych v tomhle případě utekla, nebo ne. Já věděla, že je to dočasné, a že se dotyčný na ty nohy postaví, i když to bude v řádu let... Opravdu nevím. Postoj dámy z článku je pochopitelný, a radit se nedá.

  superkarma: 0 19.09.2007, 12:27:09
 21. avatar
  [50] vininka [*]

  gerda: asi je opravdu sprostý ze zoufalství...ale kdo to má snášet

  superkarma: 0 19.09.2007, 12:25:03
 22. avatar
  [49] gerda [*]

  ad.astra: já si myslím, že jestli je k ní verbálně hrubý, neznamená to, že má v úmyslu ji urážet. Podle mě je sprostý ze zoufalství, vůbec bych to nebrala vážně.

  superkarma: 0 19.09.2007, 12:13:29
 23. avatar
  [48] sanvean [*]

  Evikus: Známí taky neuspěli. Ale aspoň dopředu obdrželi vytištěnou řeč, to bylo dobrý. Půlku z toho vyškrtali a oddávající se tomu bez keců přizpůsobil.

  superkarma: 0 19.09.2007, 11:56:53
 24. avatar
  [47] Meander [*]

  Evikus: Je to možné. Povinný je jenom zlomek toho, co ti oddávající žvaní. Někdy je to fakt na kopnutí do holeně. Třeba takové to - a do roka mu dej syna! ...nebo aspoň dceru... (patřičně otráveně) - tohle jestli je povinné, tak já jsem Kleopatra.

  superkarma: 0 19.09.2007, 11:48:27
 25. avatar
  [46] Evikus [*]

  Meander: Kamarádka si ho taky chtěla napsat sama, ale narazila. Prý to není možné, matrikářka musí přečíst to, co je dáno (nevím kým nebo čím). Možná to záleží jak kde

  superkarma: 0 19.09.2007, 11:44:15
 26. avatar
  [43] Meander [*]

  Manx: My si právě proto projev napíšeme sami. Páč co je komu do využití mojí dělohy, že?

  superkarma: 0 19.09.2007, 11:36:39
 27. avatar
  [42] lilithheta [*]

  Manx: Tak co nám tam oddávající říkal jsem ani nevnímala, protože jsem celou dobu dělala posunky na kamaráda, který obsluhoval CD, aby přidal nebo ubral volume

  superkarma: 0 19.09.2007, 11:35:36
 28. avatar
  [40] Amálie [*]

  Manx: Taky jsem čekala, kdo z těch, kteří děti nechtějí/nemůžou mít, začnou hlasitě protestovat.


  OlgaMarie: Ten její projev nám přišel jak církevní sňatek okleštěnej od církevních výrazů. Pro civilní sňatek dnešní doby docela trapas.

  superkarma: 0 19.09.2007, 11:22:21
 29. avatar
  [39] ad.astra [*]

  no, kdyby od něho odešla - rozvedla se nyní, tak na tom bude ještě hůř, musela by mu platit alimenty. Osobně, pokud by mě něco takového potkalo a já měla mít za manžela ještě toho mého bývalého, určitě u něho nebudu dřepět a brečet, pořídaila bych mu ošetřovatelku, abych mohla dál pracovat a pokud by si na mě vylejval svůj bezmocný vztek, tak bych ho asi v co nejbližší době pěkně utřela. Neznamená totiž, že když je někdo nemohoucí, musí bezpodmínečně svou zlost na celý svět házet na mě. Možná,kdyby paní, až na ni zase začne házet zlá slova mu jednu uťala mokrou plínou přes nevymáchanou hubu, možná by se mu v hlavě rozsvítilo. Pozor, nemyslím tím, že ho bude pravidelně bít a týrat, prostě jako malému děcku, aby dostal šokovou vlnu a pak mu může v klidu vysvětlit, že takovéto chování nebude tolerovat. Jsem hnusná? Ano, jsem! Nenechala bych si po zbytek života sr*t na hlavu a omlouvat to jeho nemohoucností.

  superkarma: 0 19.09.2007, 11:19:34
 30. avatar
  [38] OlgaMarie [*]

  Amálie: č.34-Budeš se divit,ale podle sociologů je manželství opravdu instituce,která má za hlavní cíl rozmnožování lidstva.Ona oddávající byla asi na nějakém semináři.

  superkarma: 0 19.09.2007, 11:19:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme