.

Vztah na dálku - má z dlouhodobého hlediska šanci na přežití?

Vztahy

Vztah na dálku - má z dlouhodobého hlediska šanci na přežití?

Může to být velká romantika, ale také naprostá katastrofa. Řeč je o vztazích na dálku, tj. takových, kde chybí každodenní společný – mnohdy rutinní – život. Jsou partneři, kterým takové soužití vyhovuje, dodává prý ten správný náboj. A pak jsou partnerství, kterým odloučení vyloženě škodí. Lidé často neumí být sami…

Odloučení působí na lásku jako vítr na oheň - malý uhasí, velký rozdmýchává“, praví jeden známý citát, kterým si ještě v dobách dvouleté povinné vojenské služby posilovaly dívky naději, že jim jejich milý „v zeleném“ zůstane věrný.

Ale dnešní článek není o vojně, ani o dobách dávno minulých, kdy děvčata měla vážnou známost skutečně už poměrně brzy a těšila se, že se po návratu svého milého z khaki říše ve svých dvaceti vdají a založí rodinu.

Dnes naopak o vdavkách nepřemýšlejí často ještě ani třicítky. A možná i proto je trend vztahů na dálku vnímám daleko vstřícněji, než tomu bylo.

Navíc vzdálenosti se „zkracují“ – a kdo si může finančně dovolit, dokáže se pár hodin přemístit za svou láskou na druhý konec světa (obrazně řečeno).

Nicméně fakt, že dny „mezi tím“ tráví partneři odděleně se všemi bonusy i riziky, zůstává.

odlouceni

Zdroj foto: Shutterstock

Magda (35 let)

S mým bývalým přítelem jsme měli vztah na dálku poměrně dlouho. On byl z Košic, já z Prahy. Vídali jsme se často, většinou každý víkend. Ale časem to začalo být náročné a hlavně jsme se neshodli, kam bychom se přemístili, až budeme mít děti.

 • Naštěstí jsme to probírali dřív, než nějaké děti přišly na svět, protože bychom se asi stejně nedomluvili.

On za žádnou cenu nechtěl z domova, protože tam měl velkou rodinu, která byla zvyklá žít pospolu. Já zase nechtěla opustit Prahu, kde jsem měla dobrou práci a vyhlídku na luxusní bydlení v domě po prarodičích. Ale možná byl opravdový důvod něco úplně jiného.

Stále věřím, že když dva chtějí a milují se, tak se domluví. Jen ta láska velmi často není taková, jak bychom si představovali. Někdy jen zkrátka nechceme být sami, tak jsme s tím, kdo je k mání…

Ilona (32 let)

Přítel je Angličan a máme spolu malé dítě. Nejdřív jsem se přestěhovala za ním, ale jeho okolí mě absolutně nepřijalo. Nenašla jsem si tam žádnou maminku, s kterou bych sdílela čas, když byl Jason v práci. Dokonce jsem neměla ani šanci na nějaký částečný úvazek, po kterém jsem toužila, když syn trochu povyrostl a já cítila, že můj mozek začíná stagnovat.

 • Byla jsem zkrátka naplavenina, holka z VÝCHODU, kterou každý podezíral, že chce vysávat jejich společnost.

Nyní bydlím se synem v Praze a přítel za námi lítá skoro každý víkend. Nevím, zda má náš vztah budoucnost, ale nepřemýšlím o tom. Rozcházejí se i lidé, kteří jsou spolu denně.

Měla jste nebo dokonce máte vztah na dálku?

Možnost%
Ano a nevidím v tom žádný problém.22,7
Ano, měla, ale nevydržel…22,7
Ne, neměla, ale myslím, že by mi to nevadilo...12,7
Neměla a nechtěla bych mít. Nemůže to mít dlouhého trvání.33,6
Nemám na to názor, jen mě zajímá výsledek ankety.8,2

Přečtěte si také:

   
10.08.2016 - Příběhy - autor: Marcela Macáková

Komentáře:

 1. avatar
  [11] peetrax [*]

  Sofineza — #9 pokud se vídají jen po Skypu, tak o co jde? Sml80 A proč by, nakonec ne, není na každým, jak si uspořádá život?

  superkarma: 0 10.08.2016, 22:21:58
 2. [10] libuno [*]

  cigareta — #6Hezký den,

  informace, že je z Egypta, že se znáte 2 roky, že žárlí? a je o 28 let mladší? Že jste ve finále manželé? A Vám je tu dobře? Troufám si říci, že jste ve věku mezi 40 a 50 lety. Proč ten Váš manžel tu nežije? Nemáte pocit, že váš vztah by mohl být "jen na oko"?

  Mojí kolegyně švagr pracoval jako průvodce italských návštěvníků jak tady, tak i v Itálii. Poznal a oženil se s Italkou. Ona byla v Itálii, on tady. Po několika letech poznal svoji nynější manželku v Čechách, mají spolu dvě děti. Rozvod byl dost náročný. Brali se v kostele v Itálii.

  Skutečně nemáte záviděníhodnou situaci. Přeji hodně štěstí v lásce.

  superkarma: 1 10.08.2016, 17:41:42
 3. [9] Sofineza [*]

  cigareta — #6 a to jako vážně? Sml32 znáte se 2 roky, jak dlouho jste manželé, smím-li se ptát? trochu mě děsí věta že moc žárlí s jeho mentalitou bych se měla na pozoru být vámiSml80

  1. na komentář reaguje peetrax — #11
  superkarma: 1 10.08.2016, 16:59:39
 4. avatar
  [8] helmar [*]

  podle mého názoru není vztah na dálku ideální a určitě, jak píše Rikina, se pak špatně pokračuje v "normálním" rodinném životě. Každý už má zaběhnutý svůj styl života a málokdo chce měnit a přizpůsobovat se. A pak určitě tvrdý oříšek s výchovou dětí.... ale je to každého jeho volba a nikdo nemá právo mu do toho mluvit.

  superkarma: 1 10.08.2016, 14:18:27
 5. avatar
  [7] RenataMor [*]

  nechci

  superkarma: 0 10.08.2016, 13:54:28
 6. [6] cigareta [*]

  Ano mám velice vzdálený vztah, on je z Egypta známe se dva roky vzalijsme se, jsme manželé, každý den mluvíme na Skype on moc žárlí a pláče, že se mu moc pomě stýská, je o 28 let mladší uvidím co dál mě se totiž už takovou dálku nechce cestovat !!! Sml16Sml59Sml67

  1. na komentář reaguje Sofineza — #9
  2. na komentář reaguje libuno — #10
  superkarma: 1 10.08.2016, 13:30:02
 7. avatar
  [5] vladka321 [*]

  Určitou dobu jsme s mým nynějším manželem měli vztah na dálku a to díky mému zaměstnání. Časem jsem pochopila, že chci jeho, nikoli kariéru a nelituji Sml16

  superkarma: 0 10.08.2016, 11:55:09
 8. [4] nea [*]

  mám velmi špatné zkušenosti

  superkarma: 1 10.08.2016, 10:26:17
 9. [3] Rikina [*]

  Vdala jsem se ve dvaceti, a manžel šel na vojnu až potom. Na dva roky, na druhý konec republiky. Viděli jsme se jednou za kvartál, a to jen s velkým štěstím, když on měl vycházku a já mohla jet mnoho hodin vlakem tam a zpět. Přežili jsme to, ale že by to našemu vzájemnému vztahu nějak prospělo, to nebudu tvrdit. Spíš bych řekla, že po těch dvou letech byl docela problém začít spolu fungovat ve společné domácnosti. Oba jsme s tím měli dost co dělat, abychom to ustáli, a myslím si, že to výrazně ovlivnilo i budoucnost, k horšímu. Takže moc nevěřím, že vztahy na dálku jsou k něčemu dobré - sejde z očí, sejde z mysli, a čeho oči nevidí, toho srdce neželí, jak by řekla teta Kateřina z známého románu. Sml57

  superkarma: 1 10.08.2016, 10:24:52
 10. [2] bobani [*]

  nevěřím na vztah na dálku

  superkarma: 2 10.08.2016, 09:26:49
 11. [1] zlá teta [*]

  Dvacet let za mnou můj nynější manžel jen dojížděl. Netvrdím, že to bylo lehké, někdy jsem se vztekala, někdy bulela, ale vydržela jsem to. Už jsme spolu šestnáct let.Sml16

  superkarma: 4 10.08.2016, 08:35:51

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme