Zdraví

Vzrůstající obezita u dětí

V poslední době si můžete na ulici všimnout zvýšeného počtu malých tlouštíků a možná, že jednoho máte i doma. Příčina bývá zakořeněna v genotypu čili dědičnosti, mnohem častěji však v nesprávné výživě a překrmování. Obecně se dá předpokládat, že obézní rodiče mají i obézní děti, a ve většině případů je to předpoklad správný. Navíc čím je dítě starší, tím se zvyšuje i riziko, že mu nadváha zůstane i v dospělosti. Lékařské zprávy uvádějí, že dvacet procent dětí mezi 6-12 lety a jedenáct procent mezi 13-17 trpí nadměrnou hmotností. Kilogramy navíc jsou problémem nejen pro případné zdravotní komplikace, ale neméně podstatný je faktor psychický. Děti svou tloušťkou v kolektivu trpí, omezuje je při pohybu a může tedy vést k nežádoucím komplexům méněcennosti. V dnešní době, kdy je kult štíhlé postavy vtloukán do podvědomí všech lidí pomocí mediálních trendů a indoktrinací představ o kráse, je vytvoření mindráků v nezkaženém dětském vnímání nasnadě.

 

Nejlépe je nadváze předcházet od narození

V podstatě nejlepší prevencí je kondice samotných rodičů, protože pokud se obezita nevytváří u matky a otce, nejsou pro ni nejspíše předpoklady ani u potomků. Pakliže se nadváha vyskytuje z dědičných důvodů, není jiné rady než se maximálně snažit o zachovávání zdravého životního stylu a v neposlední řadě i pohybové aktivity. Kořeny původu vyšší tělesnosti můžeme vystopovat už v ranném období života dítěte, kdy ho ještě kojí matka. Mateřské mléko je svým složením ovlivňováno právě jejím životním stylem a zároveň se  složení mléka v průběhu kojení mění dle potřeb dítěte v závislosti na kvalitě přijímaných potravin. Miminko si samo umí určit, kolik mléka potřebuje, a tolik ho také z matčina prsu vypije. Zásadní chybou je nadbytečně regulovat velikost dávek mléka přesahováním množství v odměrce. I když nejde o nijak velké množství, opakovaným nesprávným dávkováním dítě k obezitě dospěje. Také není zrovna šťastné, když matka začne dítě příliš brzy přikrmovat kojeneckou dětskou výživou nebo je doplňková strava příliš hustá.

 


Stravovací návyky

Bezesporu zásadním vlivem na stravovací návyky dítěte je rodinné prostředí. K formování postavy vyvíjejícího se organismu přispívá rodičovská kuchyně rozhodujícím způsobem. Nejde jen o výživové hodnoty potravin, které jsou v dané rodině ke konzumaci preferovány, ale také o fixaci podvědomého rozhodování při jejich výběru až do dospělosti. V našich poměrech je celkem rozšířeným zvykem, že dítě dostává za odměnu sladkosti a odmalička je napájeno různými cukrovými sirupy a limonádami. Právě to přispívá k faktu, že i za mnoho let bude inklinovat k cukrovinkám a sladkým nápojům jako k běžné součásti stravy. Přitom malé děti si častokrát raději vyberou čerstvé ovoce obsahující fruktózu než čokoládovou sušenku obsahující bílý cukr. Není tedy dobré dětem podsouvat vysoce kalorické pochoutky jen kvůli pocitu, že jim dáváme něco, co považujeme sami za pamlsek. Také nepodceňujte fakt, že některá mrňata nemají zábrany jíst masitá jídla, jenže typovému založení jiných příliš nevyhovuje. Nenuťte je proto k přehnané konzumaci masa a už vůbec ne masných výrobků, zvlášť když jsou děti menší. 

 

Jak zbavit své dítě nadváhy?

Už jsme si říkali, že děti jedí více to, na co jsou zvyklé. Je-li obezita důsledkem nesprávné výživy, je nasnadě takové zvyky změnit, což především zpočátku nebude jednoduché. Na druhou stranu je dětská mysl mnohem více přizpůsobivá a správnou motivací se můžou pozitivní výsledky dostavit poměrně brzy. Samozřejmě čím dříve s takovým proměňováním dětských návyků začneme, tím lépe. Je to tak proto, že v ranném věku se vytvářejí tukové buňky, jejichž množství se již v budoucnosti nesníží. Při pokusu o redukci nadváhy v pozdějším období se docílí jen zmenšení jejich objemu, k úplnému odbourání dochází jen zřídka. Zkuste dětem proto zdravá jídla zaváděná do jídelníčku nějak ozvláštnit. Malí mají rádi různobarevnost a zajímavé tvary, tak proč jim třeba z ovoce a zeleniny něco pěkného nevykrájet? Popřípadě se může ukázat, že i formičky na vánoční cukroví dostanou jinou funkci. Asi by též bylo vhodné sestavovat pokrmy k rodinnému stolu tak, aby dítě nemělo pocit, že přichází o něco, co vidí na vašem talíři. Zkrátka můžete hubnout všichni. A jestli se ratolest zpočátku netváří moc nadšeně, nedejte se odradit a zprvu odmítaná jídla servírujte znovu. Uvidíte, že brzy přivykne.

 

Pohyb je základ

Pro děti se nabízí velká řada příležitostí k aktivnímu sportování, i když to, pravda, stojí nějaké peníze. Taková investice se ale vyplatí hned z několika důvodů. Bude-li vaše dítko sportovat, máte jistotu, že stejný čas neprosedí u počítačové hry a kromě svalstva si v klubu procvičí i sociální návyky v kolektivu. O tom, že je pohyb na čerstvém vzduchu zdravý, asi nikdo nepochybuje, a jsou-li děti odmalička ke sportu vedeny, mnohokrát se jim to v životě vyplatí. Nejenom že obezita při aktivním pohybu nehrozí, ale s dobrou fyzickou kondicí získá mladý člověk zdravé sebevědomí, odolnost vůči chorobám a zdatnost i v jiných odvětvích lidského života. Jestliže vás problematika dětské nadváhy zajímá, doporučujeme stránky www.stob.cz.

   
07.01.2008 - Zdraví - autor: Michal Chalupa

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [68] terenniberuska [*]

  děti převším by měly mít dost pohybu,nebo nějaký sport a ne jen sedět ve škole a pak doma celý den tv,počítač a podobné neaktivity všeho s mírou,jídla také,více ovoce a podobně

  superkarma: 0 07.01.2008, 20:51:38
 2. avatar
  [67] jazuzinka [*]

  na tlusťochy je nejlepší velkej bič a malej dvoreček . co ale dělat v opačném případě?? myslím, když dítko nechce jíst vůbec. sousedka má tříletou holčičku, která sní max 1 malý pribinák za dva dny. nemá ani příjem tekutin, neb odmítá i pít. malá váží 11 kg a měří 80 cm. Mudra je prý na prohlídkách v pohodě, že dítě prospívá.

  superkarma: 0 07.01.2008, 20:01:41
 3. avatar
  [66] MEK [*]

  můj syn může sníst i vola a asi nepřibere,ale než skočil do puberty,tak byl jako koblížek ikdyž sportoval,no a teď je to chudá tyčka ale sportuje více a v jiném oboru

  superkarma: 0 07.01.2008, 19:19:29
 4. avatar
  [65] wich [*]

  Kuře: Máš neuvěřitelné děti. Vyrostou z nich sebevědomí mladí lidé, neb se nebudou muset trápit mindráky

  superkarma: 0 07.01.2008, 19:11:20
 5. avatar
  [64] wich [*]

  Mě dostalo, když jsem nedávno pomáhala na baráku rodičů mého drahého a když jsem chystala jídlo a pochvalovala tchyni její výtečnou polívku, navážel se do mne jeden dělník, že "ti mladí dnes nic neumí, že furt jen ten McDonald's". Utřela jsem ho slovy, že v shopingu jsem v McDonaldovi viděla vždy jen převahu rodin s dětmi, jež vypadají jako ten buřtík na první straně...

  superkarma: 0 07.01.2008, 19:09:44
 6. avatar
  [63] Kuře [*]

  Jojo. Jenže co dělat, když rodiče si rádi dají vepřo knedlo a děti požadují soustavně kuskus s brokolicí? Během týdně vařím "na zdravo", ale v neděli si ráda pochutnám na "flákotě s knedlíkem". A koukám na příšerky, které pojídají svoji biošlichtu. A v rámci jejich zdraví vařím dva obědy. V pekařství si vyberou naprosto spolehlivě celozrnný rohlík... Kde se to v nich vzalo?
  Pijou vodu z vodovodu a když si na chalupě vybrali jako mlsek Jupíka, tak prodavačku málem klepla pepka. Ale zmrzku si dají rádi, to zase jo. Místo čokolády doma dostávají karobové tyčinky.

  superkarma: 0 07.01.2008, 17:41:33
 7. avatar
  [62] kareta [*]

  Aloren: jj
  Radka27: zas se to nemá přehánět- nech babičku, když je to výjmečně Ovšem já jsem taková macecha, že moje děti pijí vodu z vodovodu. Šťávu jen na návštěvě nebo na výletě.

  superkarma: 0 07.01.2008, 17:23:46

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [61] Radka27 [*]

  Dětské obezity se bojím a dělám preventivní kroky. Čerstvé ovoce, zelenina vláknina. Sladký jogurt se u nás objevil až v roce a půl, bonbón skoro až ve dvou letech. Pití lehce slasezné gluko/frukto a to spíše v létě. Jenže mi to lehce nabourává babička stylem "Dejte mu taky nanuk chudákovi." nebo: kus másla do pusy a slovy: "Hle jak mu chutná MASEUKO".

  superkarma: 0 07.01.2008, 15:52:12
 2. avatar
  [60] Aloren [*]

  Je to prostě tím, že dnes děti mají možnosti konzumovat cokoliv, kdykoliv...Malá, nebo žádná pohybová aktivita...V letech šedesátých, když jsem vyrůstala já, bylo maso převážně v neděli a jinak byly polívky, nebo brambory...A den, kdy jsem nemohla ven, byl pro mne ztracený...Mé děti vyrůstali už na "bohatším" jídelníčku, ale ten pohyb byl stejný jako u mne, prostě běhání venku a sport...Dnes to vidím u mladých rodin, životospráva dětí téměř žádná, at' si dá dítě na co má chut' a kdy chce...A pohyb, jen u PC, protože do školy je rodiče dovezou, do kroužků také, eventuel. na sjezdovku také...

  superkarma: 0 07.01.2008, 15:04:43
 3. avatar
  [59] Z_U_Z_U [*]

  algidda: když vidím co dokáže sníst tříleté dítě, žasnu

  superkarma: 0 07.01.2008, 12:05:18
 4. avatar
  [58] algidda [*]

  Z_U_Z_U: Tak jsi mi připomněla syna asi tak před 10-11 léty. Teď má 16 a je to pořád stéjné. 180 cm /68 kg.

  superkarma: 0 07.01.2008, 11:59:08
 5. avatar
  [57] Z_U_Z_U [*]

  tam Maxík ráno zdlábnul tři krajíčky tmavého chleba s tavákem, k tomu půlku jabka. Řádili jsme na trampošce, pak zdlábnul na chuť sušenky a dvě housky s makrelovou pomazánkou. vyrazili jsme na procházku, vzal si takovou tu lopatu na sníh a lítal jak střelenej, dolů sjede, nahoru vyběhne, já už bych padala na kušnu. Před chvilkou jsme dorazili domů, zbušil dva krajíce chleba se šunkou od kosti a mandarinku. Právě se vyptává, kdy bude oběd, že má hlad. A troufám si tvrdit, že je celkem hubeňour. občas se bojím usnout, aby nesežral i mne, ale za celý den se nezastaví, tak všechno vyběhá

  superkarma: 0 07.01.2008, 11:43:42
 6. avatar
  [56] Ch.Z. Kochanská [*]

  Moje mladší sestra má nadváhu, problémy s tlakem a cholesterolem a syny vyžrala do obezity! Mě je to tak líto, jsou to mí oblíbenci a jen sleduju, jak tloustnou. Hovořit se sestrou ma tohle téma zavání hádkou.
  Nabídla jsem jí dokonce, že staršímu budu dělat osobní trenérku a zhubnu ho. Má odpor k pohybu, jen sedí u PC.
  Jenže, proti rodičům jít nemůžu, sestra furt slibuje, že to bude řešit, ale neděje se nic, pořád se děsně stravují, pijí litry vody se sirupem a dřepí na zadku. Přito jako malí caparti byli hubení

  superkarma: 0 07.01.2008, 11:19:36
 7. avatar
  [55] Julča [*]

  moji kluci,proto měkké i

  superkarma: 0 07.01.2008, 11:11:20
 8. avatar
  [54] Julča [*]

  Moje děti jsou jak tyčky,potřebovali by pár kil přibrat

  superkarma: 0 07.01.2008, 11:09:56
 9. [53] Verbenka* [*]

  Váha mého dítěte je moje noční můra. Sežere na co přijde a to ve velkém množství. Nesměla bych mít doma asi vůbec nic. Nekupuji čokoládky ani bombóny, ani sladké pečivo, sušenky nic. Ale sýry, jogurty, pečivo, šunka a máslo jsou doma pořád - už jen proto, že potřebují také jíst ti ostatní. Taky má vlastní kapesné, za které si ale může ty např. ty sušenky koupit. Je mu 13, měří 168 a váží skoro 70 kg. On sám si ze své váhy nic nedělá, je dost pohyblivý, hraje pinec, lyžuje, jezdí na kole, plave ... Na přátelské domluvy nereaguje. Na ne příliš přátelské domluvy reaguje uražením se, ale to je tak vše. Poradíte mi někdo co s tím ?

  superkarma: 0 07.01.2008, 11:04:34
 10. avatar
  [52] Meander [*]

  Solei: No jo, no... Ona je holka z gruntu a brácha se rád přizpůsobil. Jídlo je pro ně chrám.

  superkarma: 0 07.01.2008, 10:57:04
 11. avatar
  [51] Solei [*]

  Meander: tak to je dost drsný. Lidi se silnou nadváhou a šílení sportovci (potkávám lidi co si jdou v marazu zaběhat - a dobrovolně si v rámci zdravého stylu likvidují klouby) nevědí co činí. Pak si stěžují na zdravotní problémy a že maj kolena v pr...
  Mojí jedinou výmluvou pro kila navíc je snížená funkce štítné žlázy - ale moc síla to není, roky se mi dařilo držet si váhu to až se sestěhováním se s přítelem a sedavým zaměstnáním se to zhoršilo.

  superkarma: 0 07.01.2008, 10:49:47
 12. avatar
  [50] Meander [*]

  Solei: Jim každému přebývá tak 20 - 30 kilo...

  superkarma: 0 07.01.2008, 10:41:36
 13. avatar
  [49] Sirikit [*]

  Syn byl od malička hyperaktivní. V devíti měsících věku lítal jako dělová koule - v roce vážil pouhých 8 kg. Teď má na 182 cm výšky 65 kg, ale nejí, přímo žere. Jeho normální porce by stačila pro 3 - 4 lidi. Přestože má sedavé zaměstnání, po práci chodí plavat (podle něho 20 bazénů je akorát na relax) a do fitka - ovšem s rozumem, tak na dvě hoďky a pár kilo na benči. Dcera je drobná, její normální váha při 160 cm je 42 kg, teď v těhotenství 50 kg. Jí normálně, žádné diety se nekonají, miluje sladká jídla a těstoviny se smetanovou omáčkou apod. Ovšem sportuje. Kromě jízdy na koni venčí denně svého psího drobečka, což obnáší pochodovat tak cca 10 km do kopců.

  superkarma: 0 07.01.2008, 10:40:27
 14. avatar
  [48] Solei [*]

  Meander: já jsem taky buřtík - akorát, mně do štíhlosti chybí shodit nějakých 7 kg a to nejde i když vynechám čokoládičky. Tím že jsem začala držet dietu a cvičit jsem akorát nárůst své hmotnosti zastavila, ale bohužel to nejde obrátit :-(

  superkarma: 0 07.01.2008, 10:40:16
 15. avatar
  [47] Meander [*]

  Moje švagrová je tlustá. Když se vdala za mého bratra, ztloustnul i on. A syna se jim povedlo vyžrat do neuvěřitelných rozměrů. Jak je mám ráda, tak bych je nejradši honila kolem baráku s vidlemi.

  superkarma: 0 07.01.2008, 10:37:19
 16. avatar
  [46] kominice [*]

  kareta: tady u nás jsou taneční i pro předškoní.Ale pan mistr když viděl synka usoudil že pro nedostatek chlapců ho vezme do skupiny od 15 let nebo od 18 let. Synka popadl amok že má trsat na nějakýho Smetanu s nějakou vyčpělou osmnáctkou!!!! Lakýrky mu nesehnal ani pan mistr(a to se snažil) tak se z toho vyvlíknul.
  On chtěl chodit na modernu s klukama za třídy.

  superkarma: 0 07.01.2008, 10:29:19
 17. avatar
  [45] malenina [*]

  Amálie: Bohužel musím souhlasit. Možná nějaké to procento není obézní jen z jídla a příčina je někde jinde, ale těch malých kuliček tady běhá čím dál víc.
  Z vlastní zkušenosti vím, že stačí ubrat pár čokoládek, hýbat se a váha jde dolů i bez léčebny.

  superkarma: 0 07.01.2008, 10:25:22
 18. avatar
  [44] kareta [*]

  Solei: eh- já tohle pozoruju i na normálně oblečených lidech, nejen na těch s padajícíma kalhotama a nezavázanýma botama
  kominice: já myslela, že taneční jsou od 17ti

  superkarma: 0 07.01.2008, 10:24:54
 19. avatar
  [43] Solei [*]

  kominice: bohužel i takové mají, ale naštěstí se shání blbě :-))

  superkarma: 0 07.01.2008, 10:21:48
 20. avatar
  [42] kominice [*]

  Solei: že tys viděla jít někde mého synka???? Gatě že mu z nich čumí pr..l lezou trenky a na nohavice si hamtá. Mikina s naraženou kapucí o tři čísla větší je jen třešničkou na dortu.
  Ve městě přecházím na druhý chodník a potupně zapírám že nějakého synka mám

  superkarma: 0 07.01.2008, 10:21:27
 21. avatar
  [41] kominice [*]

  kareta: ten náš kolohnát by chudinku dívčinu v pazourech rozmáčknul. Vyřádí se na fotbalu,florbalu atd. Tam maximálně pokope spoluhráče.
  Ale chtěl do tanečních.Než pan mistr oznámil že musí mít lakýrky. Vel 47 nemají!!!!!!

  superkarma: 0 07.01.2008, 10:19:00
 22. avatar
  [40] Solei [*]

  kareta: ta je často způsobena kalhotami spuštěnými na půl žerdi. Ono se špatně jde elegantně když máš na sobě kalhoty, které vypadají jako bys v nich měl naložíno a navíc pudlo v půlce stehen neumožňuje udělat pořádný krok

  superkarma: 0 07.01.2008, 10:15:57
 23. avatar
  [39] kominice [*]

  Solei: Moje děti jsou popelnice s nohama!!!! Kluk žere jak bezednej a přitom čumí hladově!!! Mám z něj depky. Sežrat já to co on tak neprojdu dveřma...........

  superkarma: 0 07.01.2008, 10:15:23
 24. avatar
  [38] Solei [*]

  kareta: tyhle sporty mají jedinou nevýhodu - děcko se může rozežrat a i když ho tenhle fyzicky náročný pohyb přestane bavit bude jíst dál..

  Ale jinak zastávám názor, že jednou z prvních věcí kterou by se dítě mělo naučit je padat tak aby si přivodilo co nejméně zranění. Pamatuju si jak jsem kdysi jednoho svého spolužáka (šli jsme ve skupince) vytlačila z chodníku, ve snaze uhnout mi .... jen koutkem oka jsem zaregistrovala jak se něco plavně sneslo a poté zase vzneslo... velmi působivý pohled

  superkarma: 0 07.01.2008, 10:14:03
 25. avatar
  [37] kareta [*]

  kominice: děti netančí v piškotkách. Ale na představení, když vidím dorostence cca 15 let, tak zírám- perfektně vypracovaná figura (vzpírají ty tanečnice), držení těla... Když to srovnám s klátivou chůzí českých dorostenců a spousty mužů...

  superkarma: 0 07.01.2008, 10:12:27
 26. avatar
  [36] Solei [*]

  kominice: v tom případě je dobře živíš, takové aktivní pohybující se dítě dokáže sežrat jak dva dospělí.
  Jak říkala jedna paní ve výměně manželek - vaše dítě je příliš aktivní, dáváte mu moc masa a cukru

  superkarma: 0 07.01.2008, 10:10:30
 27. avatar
  [35] kominice [*]

  kareta: na synka bych nesehnala piškotky.Má nožičku číslo 47

  superkarma: 0 07.01.2008, 10:08:05
 28. avatar
  [34] kominice [*]

  Solei: slovo učit je u nás jako morová rána.Vyvolává zděšení,paniku a řeči tipu: je divná, co jí je? atd.
  U nás se doma děti moc neohřejí.Jsou furt v luftu.

  superkarma: 0 07.01.2008, 10:06:44
 29. avatar
  [33] Solei [*]

  kominice: :-)) vždycky se dá děcko poslat ať se jde učit nebo ať si čte

  superkarma: 0 07.01.2008, 10:04:37
 30. avatar
  [32] kareta [*]

  Solei: mám v baletu obě děti

  superkarma: 0 07.01.2008, 10:03:24

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme