Vždy, když jsme u moře, zúčastníme se plavby výletní lodí. Mauritius nabízel veliký katamarán, dokonce i s občerstvením all inclusive.

Katamarán působí jako lodička mimořádně stabilně a bestarostná konzumace alko i nealko nápojů zase lákavě. Přesto to nebyl ten nejlepší nápad. Aspoň pro mě a ještě jednu turistku z afrického Mozambiku jménem Serena, jak jsem se později dozvěděla.

Zde to vypuklo:

pristav

Na přistaveném plavidle nakládal personál proviant...

proviant

Plavčík:

plavcik

...a přicházeli další naši příští spoluplavbaři

spolucestujici

...pocházející jako obvykle ze všech koutů světa. Největší pozornost po celou plavbu budila skupina francouzských (skoro)důchodkyň, u nichž jsem obdivovala po celou plavbu přirozené sebevědomí, když v miniaturních bikinách vesele flirtovaly s mladými plavčíky a neřešily žádné kilčo navíc, či namíň.

Toto je konkurenční katamarán, ale takhle nějak to vypadalo i na tom našem:

katamaran2

Sotva se loď odlepila od mola, plavčíci spustili muziku a pohupujíc se v rytmu ségy nabízeli rozverně nápoje. To víte, že jsme neodmítli. I když bylo teprve časné dopoledne, připila jsem si s přítelem a slovensko-řeckým párem sladkým oranžovým koktejlem. Všimla jsem si, jak černá turistka popíjí růžové víno a pomyslela: No nazdar, té bude ale špatně! V tu chvíli jsem netušila, že jsem přivolala pohromu nejen na ni, ale především na sebe.

Katamarán začal totiž přímo skákat! Co skákat, lítat po stále se zvyšujících vlnách. Serena zbledla (i když u černochů to nepoznáte). Vyfasovala pytlík a její zmučený výraz vzbuzoval lítost.

Tak tohle se mě netýká, říkala jsem si: Mel na Seychelách s námi vyváděl o moc hůř, já jsem přece zkušená mořská vlčice!

Jenže Mel ve svém člunu nenabízel koktejly a vínečko. Začalo mi být taky špatně, a to hodně. Dá se říct, že něco tak hrozného jsem nezažila nikdy. Houpání zesílilo - řekla jsem si o pytlík. Začaly jsme si se Serenou vyměňovat zoufalé pohledy - my dvě byly na „jedné lodi“ vlastně dvojnásobně. První odešla do podpalubí ona - pytlík nestačil. Mně zatím ano, ale brzy bylo hůř a z posledních sil, neboť na mě šly současně i mdloby, jsem se vrhla ze schodů do miniaturní kabinky. A vrhla... však víte, co. A jelikož jsem tušila, že je třeba zbavit se všech zbytků snídaně i zrádného kokteilu, prostě jsem si pomohla... však víte jak.

Na palubu jsem se vrátila odlehčená, uzdravená, ve vítězné náladě. Když budu mít štěstí, mohu se za pár hodin zúčastnit i rautíku - nebudu přece o hladu. Katamarán právě zastavil kousek od malého ostrůvku, abychom si užili koupání a šnorchlování. Přijel pro nás malý člun, aby nás dopravil ke břehu. Sedla jsem si naproti černé dívce, které stále nebylo dobře. Zeptala se, jak mi je. Pravila jsem, že už ok.
„Ale když mně to nejde...“
„Musíš to vyhodit všechno!“ A naznačila jsem jak.
Kývla. Když jsme přistáli, zmizela v nejbližším křoví. Já se vrhla pod hladinu, kde se mi mimo jiné podařilo ulovit překrásnou škebli - takže se podívejte na Anai v plavkách:

plavky

Škebli jsem musela vrátit - byla totiž živá. Úplnou náhodou mi nedávno nevl. otec přivezl přesně tu samou ze Středomoří - samozřejmě již prázdnou:

musle

Pohyb mi udělal dobře a na palubu jsem se po dvou hodinách usilovného podvodního pátrání po rybičkách a ulitách vrátila v naprosté pohodě. Serena taky. Zářivě se usmála a poděkovala za radu.

A pak jsme jedli, pili, hodovali a skvěle se měli, my všichni z katamaránu.

raut

Grilované pochoutky jsou skryty pod poklopem. A víte, že jsem je klidně zapila vínem? Prostě bylo dobře. Po jídle jsem našla na zadní palubě Serenu a začaly jsme si povídat. Úroveň naší angličtiny byla vzácně shodná, takže nám to šlo parádně. Když se dozvěděla, že jsem z Prahy, přímo se zatetelila a nadšeně vykřikovala novinu směrem ke své přítelkyni.
„Tys tam byla?“ ptám se.
„Ne, ale znám z Nation Geografic, nejkrásnější město na světě!“
To jsem se zatetelila pro změnu já a milou Serenu s přáteli pozvala na návštěvu. „Můj syn umí skvěle anglicky, provedeme vás!“ Už jsem se těšila, jak se doma pochlubím exotickou přítelkyní. Vyměnily jsme si maily a nechaly se spolu vyfotit:

Serena

Sereně jsem napsala mail asi dva týdny po příletu domů, leč Serena neodpověděla. Takže z mozambicko-české družby asi nic nebude. Škoda. Byla to moc sympatická holka!

Příští pátek poprosím všechny abstinenty, aby čtení mauricijského seriálu vynechali - vydáme se totiž do továrny na rum!

Předcházející část:

Reklama