První vzpomínkový příspěvek nám poslala čtenářka s nickem Ondrasek, a mimo jiné v něm píše: „Když se mi děje nějaké příkoří, vždycky si vzpomenu na jeho slova „Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí“ a dává mi to naději dál bojovat např. s větrnými mlýny úředníků.

Dobré smutné dopoledne milé čtenářky, Václav Havel byl pro mě Osobností s velkým O, přesto si myslím, že v očích českých občanů nebyl nikdy dostatečně doceněný. Ve světě byl přímo pojem, ale to už tak bývá.

Bylo mi 15 let, byla jsem v druhém ročníku gymnázia, když začala Sametová revoluce. Učila jsem se na malém městečku, kde se informace ze začátku tak trochu tutlaly. V druhém týdnu jsem pak již jela do centra dění, do Prahy a pana Havla několikrát viděla z dálky. Všichni jsme byly v euforii.

Osobně jsem viděla pana Havla zblízka v nemocnici, kde byl za svou manželkou Olgou a která pak o víkendu zemřela. Já jsem tam zrovna ležela po operaci, tak to byl pro mě zážitek. Choval se naprosto přirozeně, nenápadně, pozdravil. Kdyby s ním nešlo několik lidí z ochranky, tak si ho možná ani nevšimnu.

Jako dramatika jsem ho dlouho nechápala. Přeci jenom nám do hlavy cpali jiné literáty, které měli jen ty nejlepší vize ve svých dílech. Maturovat jsem musela již z ponovu učeného ČJ. Knihy se těžce sháněly. Ještěže divadla začínala nastudovávat zakázané spisovatele jejich hry. To už pro mě bylo čitelnější. S odstupem na VŠ jsem již některé jeho knihy četla.

A když se mi děje nějaké příkoří, vždycky si vzpomenu na jeho slova „Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí“ a dává mi to naději dál bojovat např. s větrnými mlýny úředníků.

Budu na pana Havla vzpomínat vždy jen v dobrém a pustím se do čtení i jeho knih, byl to velice moudrý člověk.

Ondrasek74

Ano, máte pravdu. Já o něm tvrdím, že to byl člověk se srddcem pravého šlechtice, který za žádných okolností neuhne ze svých zásad. Z něj by si měli dnešní politici vzít příklad.

Co vy, milé ženy-in? Jak vnímáte Václava Havla? Co s vámi udělala zpráva o jeho smrti?

Četli jste někdy jeho knihy? Viděly jste jeho hry? Rozumněly jste jim? A co film „Odcházení“, jaký na vás udělal dojem?

Napište nám, co pro vás znamená osobnost Václava Havla.

Na vaše příspěvky se těším na adrese: redakce@zena-in.cz

Reklama