Včera jsem vám slíbila krátkou vzpomínku na Antonii Hegerlíkovou, herečku, která právě včera ve věku 89 let zemřela. Svým způsobem jde také o hru čísel.

Toto přirovnání mi vyvstalo na mysli, když jsem si vzpomněla na jednu z jejich nejkrásnějších rolí, a to roli milé a laskavé maminky Františka Věka, v televizní seriálu F. L. Věk. Jak víme, hrál ho tehdy mladý Radoslav Brzobohatý.
Kde by oba tito hlavní představitelé, matka a syn, tušili, že zemřou v jeden rok, rok 2012. Není to také náhoda? Jakási souhra čísel?

vek

A. Hegerlíková na fotografii s Jaroslavem Marvanem a Janem Pivcem

V souvislosti s tímto seriálem si dovolím vám přiložit jeden krátký úryvek z již zmiňované chystané knihy, kterou jsme spolu už nestihly dokončit, ale kterou nakonec dopíšeme po vzájemné dohodě s její dcerou.

Úryvky (nikdy nezveřejněné) JEN PRO ŽENY-IN

CITACE:
Já chci takovou maminku jako jste vy.

Chtěla bych napřed reagovat na v úvodu zmiňovanou laskavou a milující maminku. S tímto označením bych byla totiž hodně opatrná, poněvadž právě v souvislosti s F. L. Věkem jsem se pak podle ohlasu diváků stala opravdu vzorem té nejlaskavější a nejmilovanější maminky. A mělo to i své následky. Jednou jsem se takhle vracela z představení Vinohradského divadla a ve vrátnici seděla nějaká mladá dívka, vedle sebe dva kufry, načež mi paní vrátná sdělila, že tam čeká na mě.
„To čekáte na mě?“
„Ano, na vás čekám.“
„Ale já vás vůbec neznám, my jsme se někde viděly? Potkaly jsme se na  nějaké besedě?“
„Ne, ale já chci takovou maminku, jako jste vy, já už nechci být doma.“

Představte si to. Dívka z Kladna, chudinka utekla za mnou do Prahy. Tak opravdu velice opatrně s tou laskavou maminkou, podruhé už bych to absolvovat nechtěla. Shánět rodiče, říct jim, že dítě je sice v Praze, ale nic se mu nestalo, že je v pořádku a druhý den přijede domů.

F. L. Věk (1970)

A ještě něco veselého z mládí, protože Tonička by byla ráda, kdyby se na ni vzpomínalo zvesela. :)

CITACE:
V baru tančit nebudeš
Jednoho dne jsem se musela napevno rozhodnout. Zda balet, nebo škola. Obojí stíhat nešlo. Maminka měla jasno hned od počátku. Na konzervatoři byla maturita a dráha baletky ji připadala nejistá. Stále měla v paměti první procházku po Václavském náměstí, kde byl jeden bar vedle druhého a u nich na obrázku plakáty spoře oblečených tanečnic. Kromě úzkých proužků látky je zdobilo jen peří. Rozhodně si nepřála, abych byla jednou omotaná takovým peřím.

b

baletní škola v Žilině / rok 1935 mladá Tonička úplně dole

Jak víme, omotaná peřím Antonie Hegerlíková nakonec nebyla. I když, kdoví… nějaká role s peřím by se v její dlouholeté umělecké kariéře možná našla.

CITACE:
OD KLÁŠTERA K DIVADLU

Zdá se vám to poněkud absurdní? Ano, stejně jako samotný pojem serpertermína. Absurdní slovo, zcela beze smyslu.
Neznamená to nic sprostého, to jen když se malá Tonka učila říkat „er“, tak po mnoha pokusech radostně zarachotila: serrrperrrterrrmíny, čímž měla na mysli zatáčku.
A protože mi život těch osudových zatáček postavil do cesty opravdu hodně, přišel mi tento rodinný výraz docela vtipný i k použití názvu knihy. Později se totiž ukázalo, že každá taková zatáčka, každá serpertermína měla svůj velký význam. Posouvala mě v životě dál a dál. A že jsem ušla pořádný kus cesty.

Narodila jsem se v roce 1923 v Bratislavě, přímo pod Hradem. Tatínek tam měl pekárnu, dnes je to jedna z nejluxusnějších bratislavských čtvrtí. Už je samozřejmě dávno zbořená, ani mi nebudou moci kam dát pamětní desku.

konec citace, A. Hegerlíková, v Praze roku 2012

Antonie Hegerlíková odehrála za svůj život desítky filmových, televizních a divadelních rolí. Původně jsem chtěla tuto vzpomínku napsat formou výčtu jejich nejznámějších děl, ale ty si můžete přečíst a prohlédnou téměř ve všech dnešních a včerejších médiích. Například zde a zde

th

V roce 2005 byla Antonii Hegerlíkové udělena za celoživotní dílo Cena Thálie.

Doufám, že jsem neurazila, když jsem použila rozloučení osobní. Úryvky z citace, která byla určena jako prvním jenom vám, čtenářkám Žena-in.

m

foto:archiv Antonie Hegerlíkové

Související článek:

Zemřela herečka Antonie Hegerlíková

Reklama