Dnešní téma o půdách vyvolalo vzpomínky i u čtenářky s nickem Vodfon. Vzpomínky na babičku z „podkerkonoší“. Děkujeme, že se s námi o ně podělila

Krásný den.

U babičky na půdě

Babička vzhlédla od práce. „Pro všechno na světě, kde jsi to našla?“ „Na půdě,“ odpověděla jsem. „Co je to babičko?“ Babička se pousmála a odpověděla: „To je krinolína. Takové krinolíny nosily ženy pod sukněmi, když jsem byla malá.

„Ty jsi jí nosila taky?“Zeptala jsem se? Babička ze zasmála. „To tedy ano,“řekla. „Vlastně jsem nosila právě tuto“ Babička se něžně zadívala na  starou krinolínu. Na půdě jsme s babičkou  našly i starou kuchařku. Babička z ní vařila kulajdu, která je tak trochu pohádková.

Babička pocházela z Východočeského kraje, tudíž se v jejich pohádkách objevoval Krakonoš. U jídla s námi nešla s oním známým:“ Za maminku, za tatínka, za pejska...“, ale právě pohádkou o Krakonošovi, jak si vařil polévku. Po horách si sbíral bylinky a semínka. A pohádka končila větou: „A proto tak vyrostl.“

Nechci babičku zlobit, ale taky jsem poctivě jedla krakonošovu polévku a vyrostla jsem pouhých 164cm. Ale mohla jsem dopadnout hůř. S výškou Krakonoše, bych asi nenašla ženicha.

Vodfon

Byla to kulajda, nebo kyselo? Já znám kulajdu jako bílou polévku s bramborami a vajíčkem, kterou vařila moje babička z jižních Čech. Krkonošské kyselo je s kváskem a také moc dobré.

Vidíte, milé čtenářky, kam nás může zavést téma o půdách. Máte také nějakou vzpomínku, příhodu nebo zážitek, který se týká půdy? Podělte se s námi o ně.

Na vaše příspěvky, ale třeba i fotografie vaší půdy se těším na adrese:

redakce@zena-in.cz

Reklama