Třeba i na staré časy našich babiček a na hračky, se kterými si hrály. Ve dnech 24. – 27. listopadu se v pražské Novoměstské radnici uskuteční v pořadí již 28. ročník veletrhu starožitností ANTIQUE.

Tématem veletrhu jsou starožitné hračky, k vidění (i ke koupi), budou zde ale i další umělecké předměty, jako například šperky, sklo, obrazy, nábytek a další.

Starožitné hračky v sobě nesou kouzlo vzpomínek na dětství, historie i řemeslné hodnoty a přitahují tak mnohé milovníky umění i laiky po celém světě. Ačkoliv se jedná o „pouhé“ hračky, postupem let se staly atraktivní komoditou rovněž mnoha sběratelů a investorů do umění, a to i v České republice. Ukázky starožitných hraček jako panenek, medvídků, plechových hraček či deskových her a divadélek z období 17. – 20. století, to vše uvidíte ve dnech 24. – 27. listopadu v pražské Novoměstské radnici na podzimním veletrhu starožitností ANTIQUE.  

Panenky jakožto typické dívčí hračky se objevovaly už mezi antickými pamětihodnostmi; sběratelsky nejatraktivnější jsou však kusy pocházející ze 17. století a mladší. Starší exempláře se vyskytují velmi vzácně spíše jako součást muzejních sbírek.

panenka

Kromě panenek zasahují do zorného pole sběratelů starožitností také medvídci či hračky plechové nebo samočinné se zabudovanými strojky a mechanické figuríny pocházející už z konce 19. století, které napodobují pohyby lidí a zvířat.

medvidek

pejsek

Z kategorie plechových hraček zaznamenáváme značnou oblibu zejména u mužské populace mezi autíčky, vláčky, loděmi, letadly či vojenskými stroji.

Další zajímavou kategorii tvoří cínoví vojáčci, z nichž nejvzácnější kusy bychom našli v období 18. století. Vojáčci bývají nejčastěji vyrobeni ze směsi cínu a olova nebo z čistého olova, existují ale i sběratelé, kteří upřednostňují vojáčky vyřezávané ze dřeva, z papíru nebo kompozitových hmot.

vojaci

Středem zájmu publika na nadcházejícím veletrhu starožitností ANTIQUE budou jako obvykle také šperky, obrazy nebo artefakty ze skla.

28. veletrh starožitností ANTIQUE

  • 24. - 27. listopadu 2011
  • Novoměstská radnice, Karlovo náměstí 1/23, Praha 2
  • Návštěvní doba: od 10 do 19 hod
  • Vstupné: 90,- Kč (pro členy Asociace starožitníků zdarma)
  • Snížené vstupné: 70,- Kč  (důchodci, studenti)

www.asociace.com

Reklama