Novinky

Vzít, či nevzít psa z útulku?

Pořízení si ať už jakéhokoliv domácího mazlíčka je velmi zásadním krokem. Někteří z nás si své domácí miláčky pořizují od chovatelů, jiní si pro ně bez problémů zajdou do útulku. Jak jste na tom vy? Pořídili byste si psa či jiné zvíře z útulku, nebo jste proti?

„Chtěla bych si pořídit pejska, ale stále váhám, jestli si ho mám vzít z útulku,“ sdělila mi dnes kamarádka, která intenzivně přemýšlí nad tím, že svůj život obohatí přítomností čtyřnohého kamaráda. Bez váhání jsem jí odpověděla, že v tom nevidím problém, ba naopak.
„Víš, já ale nevím, jestli bych si dokázala vzít zvíře, u kterého neznám jeho původu a které si možná prošlo týráním a bůhví čím ještě. Když jsem se na nějakého případného společníka jela do útulku podívat, byla jsem nadšená, a dokonce mám už svého favorita, ale pořád se bojím. Už to není štěně, a co když má špatné návyky? Jak se říká, starého psa novým kouskům nenaučíš…“

ssss

Její zaváhání mě tedy přivedlo na myšlenku, vzít či nevzít? Vidíte v osvojení si domácího mazlíčka z této instituce problém?

Čtěte také:

   
21.01.2015 - Redakční novinky - autor: Veronika Pavlíková

Komentáře:

 1. avatar
  [19] Dudlajlama [*]

  pajda — #9 Pajdo, mame cokoladoveho slechteneho labradora a cukrovku ma taky. Plus snizenou cinnost stitne zlazy, takze na inzulinu a praskach pro zbytek zivota.

  superkarma: 1 22.01.2015, 19:38:02
 2. avatar
  [18] Violeta28 [*]

  Taky se chystám pořídit si pejska a jedině z útulku, když jsem žila Praze, jeden útulek jsem pravidelně navštěvovala a pejsky venčila, mít tehdá své bydlení -ne jednu místnost v paneláku- hned bych si jednoho vzala. Určitě -jak už je zde psáno- bych daný útulek nějakou dobu navštivovala pravidelně ať pejsky lépe poznáte a poté se rozhodla.

  superkarma: 1 22.01.2015, 12:02:21
 3. [17] cilani [*]

  cilani — #16 a ještě.. pes nikdy nekousne bez varování, to jen lidi nechtějí vidět, co jim říká..

  superkarma: 0 22.01.2015, 10:20:43
 4. [16] cilani [*]

  tomáš — #11 chybou je, že si lidí myslí, že s tím psem nemusí pracovat, že se to láskou srovná... BLBOST. Často se tito psi musí učit vše znovu, důvěru v člověka, chování doma..

  Lidi jsou blbí v tom, že prostě vlezou do útulku a ukáží si na psa, protože se jim líbí a berou si ho hned, místo aby tam zašli vícekrát, trochu se s ním poznali (a třeba i s více pejsky), aby mohli zjistit, zda si s pejskem sednou. Jenže když chce někdo psa hned, tak to prostě neřeší a pak se diví.

  Útulky jsou přeplněné, protože dneska každý idiot chová psy a množí je. Kde kdo si vezme psa bez toho, aby ho nejprve trochu poznal a pak se strašně diví... Vždyť ani to štěně, Vám dobrý chovatel nedá jen tak, chce poznat Vás a chce, aby jste vy znali zvyky a povahu štěněte..

  1. na komentář reaguje cilani — #17
  superkarma: 1 22.01.2015, 09:14:12
 5. avatar
  [15] marde [*]

  Také máme psa z útulku. Ze začátku ho syn chodil venčit, pak si ho vzal.

  superkarma: 0 22.01.2015, 06:58:43
 6. avatar
  [14] Dudlajlama [*]

  Blueberry — #13 Presne tak, mame tri utulkove kocky a dve jsem nechala, aby si vybraly ony me. Treti vybral muz, kdyz jsem byla v CR a prisli jsme o kocicku.

  superkarma: 0 22.01.2015, 02:30:22
 7. avatar
  [13] Blueberry [*]

  Rozhodne ano. Jenom bych mela problem do toho utulku jit a vybrat si jednoho, protoze by mi bych tech vsech ostatnich strasne lito.

  1. na komentář reaguje Dudlajlama — #14
  superkarma: 0 22.01.2015, 01:45:53
 8. avatar
  [12] Dudlajlama [*]

  Nevadilo by mi si vzit psa z utulku. Ono neni zarucene, ze z ciste rasy a s nejlepsi peci a laskou se povede bezproblemovy pes. Uz podruhe se mi stalo, ze se ze sladkeho labradora vyklubal pes ochranar, ktery ke mne nenecha venku pomalu na krok nikoho pristoupit. Naopak znam spostu lidi(pejskaru)kolem, kteri maji psy utulkove a jsou to takovi cudlove hodni, vdecni a poslusni.

  superkarma: 1 21.01.2015, 23:36:07
 9. avatar
  [11] tomáš [*]

  Ze zkušenosti z příbuzenstva: nebrat, pokud máte malé děti. Kříženec vlčáka, z útulku, odrostlé štěně. Problémové chování po několika letech vyvrcholilo napadením a pokousáním dítěte ve vlastní rodině (již dospělým psem). Převýchova se zkrátka nepodařila...

  Kdysi bych byla i pro "útulkáře" , dnes dávám 100% za pravdu mému Sml25. "Psa si vychovám od malinka, sám.Vím co v něm je, a můžu líp odhadnout jeho reakce. Takový pes je miláček rodiny a ne časovaná bomba".

  Tož tak...Snad pro ty anděly, kteří se ujmou opuštěných pejsků, nebude platit, že ..."Každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán". Sml80

  1. na komentář reaguje cilani — #16
  superkarma: 0 21.01.2015, 21:09:02
 10. avatar
  [10] Jandywoman [*]

  Bohužel, máme taky špatnou zkušenost. Vzali jsme si kdysi asi 2-letou fenku maliňáka. Na mě reagovala docela dobře, ale manžela si držela hodně od těla. Když byl v její blízkosti, krčila se a většinou tíhla do jiné místnosti. Zřejmě jí ubližoval nějaký muž. Mysleli jsme si, že se to srovná, že potřebuje jen čas, dostatek péče a lásky a vše bude ok. Bohužel, jednoho dne využila otevřených vrat, utekla když jsme zajížděli autem domů. Hledali jsme jí několik dnů, lepili jsme inzeráty, volali do útulku odkud jsme jí vzali. Nic. Netuším jak skončila, ale doufám že nakonec našla domov kde jí bylo dobře.

  superkarma: 0 21.01.2015, 20:58:17
 11. avatar
  [9] pajda [*]

  Anime Otaku — #8ono to bylo složitější, ale už jsem to tady psala několikrát. Hlavně mě mělo varovat, že hleděli dostat psa rychle pryč Sml31Sml31Sml31Sml31

  1. na komentář reaguje Dudlajlama — #19
  superkarma: 0 21.01.2015, 19:11:42
 12. [8] Anime Otaku [*]

  Ono moc záleží na situaci ve které paní je. Když nám umřela stará čubina, tak jsme se rozhodli, že dalšího psa ano, ale vzhledem k tomu, že jsme mladí a chceme mít v brzké době děti, rozhodli jsme se pro pejska s PP. jistě nikde nemáte na 100% zaručenou povahu, ale máte trochu větší jistotu, že se pes bude při správném vedení chovat více či méně podle standardu plemene a pokud si dobře vyberete chovatele, tak i návštěvy veterináře se budou pravděpodobně odehrávat jen na odčervení a očkování.

  Pokud bych byla starší a měla odrostlé děti (a nehrozily by v nejbližší době vnoučata) klidně bych dala domov pejskovi z útulku a měla bych radost z toho, že umožním jednomu psímu čumáčku prožít lepší život než by měl v kotci. Jen je dobré najít si reference o útulku přístup je vždy o lidech jaké informace a servis Vám dají.

  Ale pokud si není jistá jestli by pes pro ní nebyla zátěž na víc ať si radši koupí plyšáka, pes nejde odložit a jak si ho jednou vezmete, jste za něj do konce jeho života zodpovědní a kdo to není schopen přijmout je s prominutím hlupák.

  pajda — #4Ony některé nemoci se rozvíjejí postupně, například ten diabetes je jako u lidí závisá to hlavně na výživě a na metabolizmu. Většinou na diabetes trpí psi špatně starvovaní (lidské jídlo, pedigree, chapi a podobné hnusy) nebo také psi co mají hormonální nerovnováhu (třeba špatná štítná žláza) a i u těch se diabetes rozvíjí většinou postupně. A pokud pes nemá vyloženě viditelné příznaky málokdy se na tyto choroby v útulku přijde, protože tam na jednoho pejska nemají tolik času a ani peněz jako když má někdo doma svého miláčka.

  1. na komentář reaguje pajda — #9
  superkarma: 2 21.01.2015, 18:36:26
 13. [7] Breberka456 [*]

  asi spíš nevzít Sml80

  superkarma: 0 21.01.2015, 17:44:16
 14. [6] dadma [*]

  Já jsem si koupila štěně a dnes zjišťuji ,že bylo asi z množírny a má také dost zdravotních problémů a ani povahově nic moc.Takže v útulku nevidím problém.Myslím, že se tam dají najít i mazlíci.Můžete ho napřed brát pouze na procházky,aby jste viděla chování i mimo útulek.

  superkarma: 1 21.01.2015, 17:23:43
 15. [5] Rikina [*]

  Nevzít. Rozhodně ne jako prvního psa pro člověka bez jakýchkoli zkušeností se psy, nebo vůbec se zvířaty. Sml80 A sama bych si už psa z útulku nevzala taky. Naopak po mnohých zkušenostech se psy. Ono tedy ne že by vychovat štěně bylo o tolik jednodušší či snadnější, to se říct nedá. Každý pes potřebuje velice moc času, trpělivosti a pozornosti. Ale u těch útulkových je prostě vyšší pravděpodobnost nepříjemných překvapení, která pak mají obtížná řešení.

  superkarma: 0 21.01.2015, 16:29:17
 16. avatar
  [4] pajda [*]

  Mám psa z útulku a podruhé bych do toho už nešla. Důvod je jednoduchý: chování lidí z útulku. Lhali při předávání, lhali i při pozdějším kontaktu, lhali nejspíš i při posuzování zdravotního stavu. Pes měl obrovské problémy a teď, po x letech, se ukázalo i to, že má diabetes. Nevím, jak moc to v útulku museli zjistit, ale u nás, když pes měl k dispozici neomezené množství vody a obrovský prostor na venčení, se to už zjistit prakticky nedalo. Jedinou známku nemoci - pomočené okolí pelechu - jsme přičítali rozsáhlému týrání, o kterém jsem se taky nedozvěděla oficiální cestou...pokud paní nemá zkušenosti, ať si vezme mladého psa od zkušeného chovatele, který se jí bude věnovat a pomáhat jí a nebere si psa s mnoha a mnoha problémy jen proto, že je to momentálně in. Dalšího psa už si pak klidně z útulku vzít může, pokud se na to bude cítit.

  1. na komentář reaguje Anime Otaku — #8
  superkarma: 2 21.01.2015, 15:30:28
 17. [3] cilani [*]

  Koukněte na fb - psí psychologie.. určitě tam bude i dost jiných skupin..

  superkarma: 0 21.01.2015, 15:18:42
 18. [2] cilani [*]

  V prvé řadě bych asi té kamarádce doporučila, ať si přečte něco aktuálního o psech. To je to samé, jako by řekla, že dospělý už se nic nenaučí.. V útulku obvykle své psy aspoň trochu znají, ví jak se chovají k ostatním psům a jaký mají přístup k lidem, dokáží odhadnout, jestli byl týrán, jakou měl přibližně minulost. I pes špatně socializovaný se může sžít s jinými psy, lidmi, dopravními prostředky (doplň další), dostane-li šanci a správné vedení. Dnes už je tolik skupin i jednotlivců, kteří s tímto dokáží pomoci..

  Není-li trpělivá, vyrovnaná, jistá si sama sebou, neměla by si brát žádné zvíře, ani psa z CHS, neb jim spíše uškodí, než pomůže. Je takový problém útulek a vybraného pejska několikrát navštívit, poznat se s ním, vzít ho na procházku a zjistit jak se chová? Jak píše gerda - možností na výběr je útulcích tolik a zároveň má ze sebe člověk hned lepší pocit.. Mám doma jednoho, kterého jsem si vzala já z útulku a druhého, kterého si vzala kámoška z útulku a nesnesl se s jejím synem (chyba dítěte a rodičů). Stačila trocha snahy a fenka se spravila, přestala útočit na děti, je to mazlík a miláček. Pes byl od přírody nekonfliktní a zkazilo ho napadení jiným psem, což se projevilo na vztahu k velkým psům, což stále odbouráváme.. Nevyměnila bych ani jednoho za žádné prachy světa..

  superkarma: 2 21.01.2015, 15:18:00
 19. avatar
  [1] gerda [*]

  Kolikrát už bylo tohle na různých diskusních fórech probíráno a lidi se stále stejně obávají. V útulcích jsou přece pejsci různí - bezproblémoví i tací, co potřebují vedení. I štěňata se tam objevují, když má někdo zájem. No, a není vlastně pěkné, když se z ustrašeného, nepříliš vzhledného pejska stane po nějaké době milý a veselý společník? Takhle jsem si zvolila kočku, těšilo mě, jak u nás rozkvetla. V útulcích je veterinární kontrola, takže je zaručeno odčervení i očkování, zevrubná prohlídka a posouzení zdravotního stavu. Tak opravdu nevím, když chce skutečně někdo psa, nad čím váhat? Možná ten, kdo chce mít chovnou stanici - jinak fakt nevím. Vždyť už jsou i voříškiády pro ty, kdo mají uliční směs.Sml30

  superkarma: 0 21.01.2015, 15:08:05

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme