Bulvár

Vždy jsem začala a skončila s rozdílným počtem ok

Myslíte si, že domácí ruční práce jsou na vymření? Nebo se najde další generace, která bude pokračovat? Co si o tom myslí čtenářkas nickem Lyoness, se dočtete v jejím příspěvku, za který moc děkujeme.

Dobrý den Ruční práce jsou pro mě koníček, relaxace a navíc má výrobek ještě praktické uplatnění.

Jako mála holka někde kolem osmi deseti let jsem začínala s vyšíváním. Nejdříve křížková výšivka na kanavu a panamu od jednoduchých písmenek až po složité barevné obrazy. Pokračovala jsem stonkovým a plným stehem. Těch deček a povlaků na polštářky a bůh ví čeho, co jsem navyšívala - ani nevím, kam se to všechno podělo. Spousty předloh mám doma dodneška a možná se ještě někdy k vyšívání vrátím. Vyšívat jsem přestala, protože  jsem pro své výrobky neměla praktické uplatnění. Oblečení s výšivkou nenosím, dečky a ubrusy doma nepoužívám.

Později jsem se naučila háčkovat a měla jsem snahu se naučit i plést. Ale moje pletařské výrobky měly jednu zásadní chybu - vždy jsem začala a skončila s rozdílným počtem ok. Možná dobré tak na trojcípé šátky, ale ne na svetry nebo šály :-) Další nevýhodou bylo, že moje máti byla levák a já to potřebovala odkoukat a od ní to nešlo... Háčkování mi vydrželo nějakou tu chvíli, udělala jsem si pár svetříků a triček.

Nějakou dobu jsem si pohrávala i se šitím, ale to mi moc nešlo - nějak jsem si nebyla schopná to na sobě poměřit, vyzkoušet, správně nastřihnout. Tak jsem se na to vykašlala. Jsem schopná si přišít knoflík, perfektně zkracuju v ruce jakékoli kalhoty (musím zkracovat všechny, protože mám metr šedesát), cokoli zašiji, ale tím mé šicí schopnosti končí.

Před pár lety mě spolubydlící začala uvrtávat do pletení. Na všechny moje námitky mi tvrdila, že to chce jen cvik, že se to naučím... A naučila... Dneska už nemůžu sedět u televize, aniž bych měla v ruce jehlice nebo zašívání nebo háčkování. Při nejhorším žehlím :-) Nedělat nic a jen tak koukat na telku mi přijde jako hrozná ztráta času.

Pletu svetříky, trička, tílka. Šály mě nebaví. Rukavice a ponožky taky ne. Čepice nenosím. Inspiraci na vzory, čerpám z různých časopisů a poslední dobou i z internetu. Model z časopisu také někdy použiju, ale většinou si ho upravím nebo rovnou sama vymyslím. Mám doma velkou krabici, pokud není plná přízí na pletení nebo háčkování, jsem neklidná a musím objednávat. Před týdnem jsem to s tím objednáváním přepískla a až přijde zásilka, budu si muset pořídit další krabici :-)

Pletu převážně na sebe a svoje výtvory také nosím. Sranda je, že moji kolegové mi dlouho nevěřili, že fakt pletu - mysleli si, že si dělám legraci... Dneska už to není tak běžné... Říkala jsem si, že jsme s kamarádkou opravdu spíš exoti. Proto mě potěšilo, když jsem tady na žena-in, narazila na slušnou komunitu pletařek.

Dneska se ručním pracem věnuje už jen málo žen. A věřím, že jen málo dnešní mládeže si k těmto věcem "pričuchne" Fakt je ten, že pokud to člověka vyloženě nebaví, nemá to moc cenu, protože v obchodech dostaneme takový svetřík bez práce a za skoro stejnou cenu nebo i levněji než přízi... Škoda jen, že vymizely i švadleny a krejčové. A to jak pro šití, tak opravy a úpravy oděvů. A pokud nějaké šikovné jsou, jsou tak drahé, že se často vyplatí poškozený nebo nesedící kus oděvu vyhodit nebo darovat a koupit si nový.

Lyoness

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.

Mnohá čtenářka (včetně mě) vám dá asi za pravdu. Znám švadleny, které už nechtějí šít. A pletení? Mé dcery na to nemají trpělivost, chtějí všechno hned a dokonalé.

Nebo se mýlíme, milé ženy-in? Učíte své dcery plést, háčkovat nebo vyšívat? Baví je to, nebo jim to připadá archaické a zbytečné?

 

   
12.01.2010 - Blog redakce - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. [5] pani [*]

  Moje dcera rači   vyšívá  ja pletu i háčkuji.Sml22Sml79Sml59

  superkarma: 0 12.01.2010, 21:22:50
 2. [4] Lyoness [*]

  jureckova — #3 ja se to musela vsechno naucit sama... Mamina je levak a od ni to neslo... Nikdo jiny nebyl.

  Takze chytre casopisy a jelo to Sml16

  superkarma: 0 12.01.2010, 17:13:51
 3. [3] jureckova [*]

  Doufám, že ruční práce nevymřou a stále se jim bude někdo věnovat. Určitě se budu snažit svou dceru k této činnosti vést. Zatím si hraje s klubíčky a píchá do nich jehlice Sml30. Má 2 roky.

  Já se jako malé dítě, tak 8 let, začala učit vyšívat. Nejdříve křížek, pak stonkový steh a pod. Křížek miluji dodnes. V 11 letech mě na mé přání začala maminka učit plést. Bohužel od té doby mi odmítala něco uplést. "Pomohu, poradím, ale plést musíš sama." Háčkovat mě učila maminka v 8. třídě než jsme se to učili ve škole. Nechtěla jsem si připadat blbě, že to neumím. Nakonec jsme to uměly jen 2. Bohužel je plno věcí z pletení a háčkování, které mě nestihla maminka naučit, tak se snažím sama. Ve 23 letech jsem začala s paličkováním a frivolitkováním.

  Má sestra je úplně stejně "postižená" jako já. A mooooooooooooc nás to baví.

  Sledování TVv bez ručprček si nedovedu představit.

  Přeji všem hodně zdaru.

  1. na komentář reaguje Lyoness — #4
  superkarma: 0 12.01.2010, 16:07:57
 4. avatar
  [2] Věrulinka [*]

  ToraToraTora — #1 Sml30 jsem si jednou prošila na šicím stroji prst Sml68Sml15, to byla bolest, já škubla a měla jsem prst roztržený Sml52

  Ano ruční práce pomalu a jistě vymizí Sml22

  superkarma: 0 12.01.2010, 15:20:12
 5. avatar
  [1] ToraToraTora [*]

  Jako mála holka někde kolem osmi deseti let jsem začínala s vyšíváním.....babička mi dala obrázek pejska u boudy. Boudu jsem si přivyšila ke kalhotům. Babička mě odpárávala, já plakala, sestra se smála, až se za břicho popadala. To byla na dlouho moje poslední ruční práceSml57

  1. na komentář reaguje Věrulinka — #2
  superkarma: 0 12.01.2010, 14:41:37

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme