Rodina

Vzali mi dudlík, život mě už netěší!

Nejen politické názory dělí naší společnost na několik táborů, ale i prachobyčejný dudlík dokáže některé osoby dokonce i z řad zdravotnických odborníků pěkně „rozpumpovat“. Nedá mi to nezavzpomínat na jeden můj oblíbený film od Petra Zelenky, kde se muži rozdělují do dvou skupin – trenkaři a slipaři. Možná se najde i malé procento odvážlivců, kteří považují spodní prádlo za zbytečný doplněk šatníků, nuž proti gustu… A jak do toho všeho zapadá drobné růžové či modré dětské šidítko? Jednoduše, děti se totiž dělí na dudlíkáře a palečkáře. Pak tu máme ještě malé procento prsařů, kteří pohrdli módními dudlíkovými výstřelky i ohlodáváním či ocumláváním svých končetin a vesele ožužlávají pouze vlastí matku. Je možné najít ideální variantu?

Děti „dudají“rády

Sání a dumlání patří k naprosto přirozeným potřebám každého kojence. Nejen že se dítka rodí vybavena sacím reflexem, ať už je silný nebo slabší, ale ústa jsou pro miminka i orgánem smyslovým! Právě jimi provádějí první výzkumné výpravy do okolí, holt když nohy ještě neslouží, pomůžeme si jinak. Řada odborníků na dětskou duši vám prozradí, že dumlání napomáhá odbourávat napětí a stres, a zbavovat se tak nadbytečné energie. Naprostá většina kojenců se sáním zklidňuje před spaním. Při pozvolném přechodu na tuhou stravu si můžete začínat více všímat toho, kdy váš potomek dudání vyžaduje. Nápadné je to především u „palečkářů“, kde lze pozorováním zjistit, zda si miminko cucá paleček stále, nebo jen chvilku před spaním. V prvním případě doporučuji začít pátrat po motivu. Nenudí se miminko? Nemá z něčeho strach? Nemá hlad? Vysledujete-li možnou příčinu a pokusíte-li se ji vždy včas vyřešit, můžete tak předejít závislosti na cumlání palečku či dudlíku. Zvláště zmíněný dudlík by neměl rodičům sloužit jako roubík, ale spíš jako poslední eso v rukávu.  

Tak jak je to s tím dudlíkem?

Laktační poradci doporučují dát novorozenci šidítko (jeli to nutné) až po šesti zvládnutých týdnech kojení. Některá čerstvá miminka mohou být střídáním dudlíku a prsu zmatená a důsledkem může ve výjimečných případech být i narušená technika kojení. V „baby-friendly“ porodnicích by vám tedy neměli tento utěšující prostředek vůbec nabídnout!
Dalším užitečným doporučením je starším kojencům nechávat dudlík pouze na spaní a velkým spáčům dokonce šidítko po usnutí opatrně vyndat, aby ho děťátko nemělo v puse celou noc. Samozřejmě, že existují „zavisláčci“, u kterých je poslední rada naprosto neproveditelná. Asi je zbytečné připomínat, že dudlík se rozhodně do ničeho sladkého namáčí, aby lépe chutnal. Také se nedoporučuje olizování šidítka rodičem, neboť podle některých výzkumů můžete napomoci osídlení dutiny ústní mikroorganismy, které se podílejí na vzniku zubního kazu.
V průběhu druhého roku života batolata již začínají více rozumět pokynům rodičů, a také je více chápou. Proto začněme s vysvětlováním a nenásilnou odvykací kůrou, dudání pomalu směrujte pouze na dobu usínání. Výhodné je také využít období začátku lezení a chůze, kdy malý cestovatel žije novými dovednostmi a objevuje svět. Šidítko nenechte v průběhu dne potomkovi na očích, zaměstnané batole si na svého drobného přítele nemusí vůbec vzpomenout. Mnoho pediatrů vám poví, že dvouleté dítě by již tuto pomůcku nemělo používat vůbec. Názory na negativní dopad užívání dudlíku na vývoj chrupu se i v odborných kruzích liší. Nicméně stále je tato pomůcka při dlouhodobém používání (to znamená, že dítě má dudlík kromě krmení trvale v ústech) velmi podezřelá z možných následných deformací čelistí a zvýšené kazivosti zubů. Později se přidává i vada výslovnosti.

 

A co paleček?

 

Prstíky si sem tam ocucávají všechna miminka, není na tom nic hrozného. Je to dokonce přirozené. Osobně jsem zažila i dětské sestry, které kojenci pomáhaly dát si prstíky do úst, aby se uklidnil. Problém však nastává ve chvíli, kdy si děťátko na sání palečku vypěstuje návyk. Zuřivý palečkáři si mohou nepěkně poškodit pokožku na rukou, zvláště pokud jsou majiteli v poslední době stále se častěji vyskytujícího atopického exému. Palec nelze dítěti vzít a odvykání je daleko složitější než v kauze dudlík. Někteří jedinci si pak cucají palec ještě v předškolním, a dokonce i školním věku, což není zrovna hygienické, nehledě na hrozící špatné postavení zubů a třeba i na estetické hledisko.

Jak udělat dudlíku pápá?

Jak máte doma jednou dudlíkáře, počítejte s tím, že jednou přijde den, kdy mu jeho oblíbence zase budete nuceni odejmout. Obecně ale platí, že starší děti se návyku zbavují obtížněji, na druhou stranu máte v rukávu komunikační výhody. Někteří borci dokonce odkládají šidítko až při nástupu do školky, kde by je očekával výsměch ostatních dítek. Na to ovšem nespoléhejte a ušetřete svého závisláčka nepříjemných chvilek!
Metod na odvykaní je vícero. Osvědčuje se spojit odevzdání dudlíků s nějakou událostí. Například ho odneseme sousedovic novorozenému miminku, nebo ho necháme Ježíškovi za dárky, které nám přinese apod. Někdy nastupují metody silnějšího kalibru, kdy si šidítko odnese Mikuláš s čertem. Další postup by se dal nazvat „metodou mrtvého brouka“, neboli „dudu se ztratil“. Vše je jednoduché, ráno se vzbudíte a dudlíček prostě nejde najít! U nás doma se osvědčila metoda „dudu se rozbil“. Což v praxi znamená, že v nestřeženém okamžiku pomůcce ustřihnete část nejpotřebnější a zůstane pouze držátko. Rafinovaných postupů je nepřeberné množství, nedoporučuji však začít s odvykáním, když je dítě nemocné, nebo je z jiných důvodů v nějakém stresu.

Jsou vaši potomci dudlíkáři či palečkáři?

Nebo snad spadají do jiné kategorie? (moje dcera byla dudlíkářka-vlasařka J)

Prozradíte, jak jste uvedený požitek svého ubohého potomka odnaučovaly?

   
02.05.2007 - Těhotenství a porod - autor: Markéta Breníková

Komentáře:

 1. avatar
  [34] femme [*]

  Sweeney: no co by, přece lízátka takový ty kulatý

  superkarma: 0 02.05.2007, 20:53:50
 2. avatar
  [33] sanvean [*]

  Já byla na cucání palce závislá do čtyř let. Naši mi ho v zoufalství obmotávali páskou na koberce

  superkarma: 0 02.05.2007, 20:23:26
 3. avatar
  [31] ellinor [*]

  *Kotě*: Mám velmi podobnou zkušenost - starší syn měl v roce vážný úraz a v nemocnici jsme nevyplnili "dudlík používá". Byl pod sedativy a ani si na něj nevzpomněl, takže ho to nemocnice odnaučila za nás.

  superkarma: 0 02.05.2007, 16:26:24
 4. avatar
  [30] *Kotě* [*]

  Měli jsme s dudlíkem štěstí v neštěstí. Syn měl dudlíka zhruba do roka a půl (od roka už jen na spaní), kdy jsme se ho zbavili ze dne na den. Vyrazil si totiž nešťastnou náhodou přední zub a dudlík ho v puse bolel, tlačil a rána mu krvácela. Usnul tedy bez něj a druhý večer, když se po dudlíku sháněl, stačilo říct, že by ho zase v pusince tlačil, a už se na něj nikdy ani nezeptal.

  superkarma: 0 02.05.2007, 15:54:26
 5. avatar
  [29] femme [*]

  Sweeney: no jasně co jiného by tě mělo asi napadnout, že

  superkarma: 0 02.05.2007, 15:31:46
 6. avatar
  [27] femme [*]

  Sweeney: a co co co co co????

  superkarma: 0 02.05.2007, 15:11:17
 7. avatar
  [26] femme [*]

  Vivian: Sweeney: to si nemyslím, nosila jsem pak několik let kvůli tomu rovnátka i do školy ale teď mám, díky nim, zuby jak podle pravítka, heč

  superkarma: 0 02.05.2007, 15:09:26
 8. avatar
  [23] Vivian [*]

  femme: asi jsi necucala dost náruživě

  superkarma: 0 02.05.2007, 14:16:18
 9. avatar
  [22] femme [*]

  Sweeney: to bychom mohly ale já jsem mozol na palci teda fakt neměla

  superkarma: 0 02.05.2007, 14:14:15
 10. avatar
  [21] Vivian [*]

  Sweeney: tak to si může podat ruce

  superkarma: 0 02.05.2007, 14:04:23
 11. avatar
  [19] Vivian [*]

  Sweeney: a taky jsi měla na palci mozol?

  superkarma: 0 02.05.2007, 13:58:35
 12. avatar
  [17] femme [*]

  Sweeney: tak to už je nás víc

  superkarma: 0 02.05.2007, 13:52:43
 13. avatar
  [16] Ťapina [*]

  My jsme doma házeli dudlíky pejskovi, který bydlel pod okny na dvoře Fungovalo to Měla jsem jich víc a u toho posledního jsem prý sama přišla s tím, že ho chci hodit pejskovi

  superkarma: 0 02.05.2007, 13:48:10
 14. avatar
  [14] Dedida [*]

  Já začala malé nabízet dudlík v 6 týdnech, ale nechtěla ho. Dostávala záchvaty vzteku. A tak jsem se stala nočním dudlíkem já. Přes den zase pořád řvala, uspat ji, byl problém. V 11 měsících ho našla mezi hračkami a začala dudat. Nejprve jsem si řekla, že když už jsem to tak dlouho vydržela, tak to tedy ne, ale ji to tak zklidnilo, v noci mi nevisela na prsu, v pohodě jsem přestala kojit...prostě super. Teď měla 2 roky. Na spaní ho má pořád. Můj závěr je, že pokud se mi zadaří mít ještě jedno dítě, tak mu dám dudlíček co nejdříve.

  superkarma: 0 02.05.2007, 13:32:56
 15. avatar
  [13] Kuře [*]

  Obě děti mám dudlací. Už v porodnici toužili po tom něco neustále dudlat. A tak jsme oběma hned po příchodu domů dali dudlík. Po půl roce začali oba dudlat jenom před spaním, jinak ho nepotřebovali.
  U holky mne okolí přsvědčilo, že taková "velká holka" (tj. 12měsíců) už přece nemůže mít dudlík. Dobrovolně ho odevzdat nechtěla, tak holt jednou zmizel. Takže byla bez dudlíku a dodneška od toho dne bojujeme s dloubáním do nehtů, ožužláváním palce atp.
  Kluk má dva roky a dudlík na spaní. Pokud je ve velikém stresu tak si pro něj zajde k postýlce, dvakrát, třikrát si žužne a uloží ho zase na poličku. A když šel do jeslí, tak ho měl v kapsičce. Nedudlal, ale pocitvě si zkontroloval před odchodem ze šatny, že dudlík jde taky. A rozhodně mu ho nehodlám odebírat. Nejsem zvědavá řešit podobné zlozvyky jako má Jája. To radši počkám, až ho to přejde samo. A když ne, tak ho to holt nějaké šikovné děvče časem odnaučí...

  superkarma: 0 02.05.2007, 13:21:18
 16. avatar
  [12] Vivian [*]

  Já dudlík měla, pak mně ho sebrali, tak jsem si cucala palec, snad až do nějakých osmi let , ani nevím proč, asi zlozvyk... Moje sestřenice to dělala taky dost dlouho, asi nějaká rodová záležitost No nevím jak ona, ale já to odskákala křivýma zubama a musela jsem nosit rovnátka...
  Když už to dítě musí něco mít v puse, tak je snad lepší ten dudlík, palec je větší a nepoddajný a asi ty zuby deformuje víc...

  superkarma: 0 02.05.2007, 12:59:11
 17. avatar
  [11] závislá na čokoládě [*]

  Dudu jsme měli skoro do 3 let a potom jsme ho "dali" popelářům, které syn vždycky vyhlížel a kamarádil se s nima Byl fakt závislák a potom ho dal. Podle mě je lepší vzít dudlík, paleček se vzít moc nedá

  superkarma: 0 02.05.2007, 12:55:23
 18. avatar
  [10] ellinor [*]

  Rikina: Někdo se počurává, někdo si kouše nehty a moje dítě si cucá palec. Kdybych věděla, jak ho to odnaučit, tak jsem to dávno udělala. Takže jestli máte řešení, sem s ním, jinak nesuďte.

  superkarma: 0 02.05.2007, 12:45:01
 19. [9] Rikina [*]

  Dítě, co chodí a mluví, nemá co dudlat, vždyť je to příšerný. Dudlík je pro mimina, čili tak prvních 6 měsíců. Holt se musí sebrat včas, no.

  superkarma: 0 02.05.2007, 12:41:08
 20. avatar
  [8] ellinor [*]

  Tip: Zkuste dudlíku ustřihnout špičku. Prý to fungujr, dítě ho pak samo odmítá.

  superkarma: 0 02.05.2007, 11:43:53
 21. avatar
  [6] SARI [*]

  Holky, děkuji za názory, já už myslela, že jsme asi sami na světě s dudlíkem.....Je to síla, jak ta naše malá ten dudlík miluje a jak píše kopretina, taky má alespoň tři a pořád je duchlá a je tak šíleně spokojená a klidná, když je má, že já nemám tu sílu jí to prostě odejmout. Zkoušeli jsme to několikrát všema možnejma způsobama, ale selhalo naprosto všechno.....Byla tak vystresovaná, že ho nemá, že to prostě nešlo a já jsem to fakt vzdala. Má ho "jen" na spaní a stejně v průběhu spánku jej v té puse skoro nemá, ale šíleně ty svoje dudínky miluje.Tak nevím....

  superkarma: 0 02.05.2007, 10:47:47
 22. [5] Indiira [*]

  V porodnici jsme nesměli mít dudlíky.Moje stará,dobrá dětská paní doktorka řekla.Raději dudlík,který pak vezmete,než palec,který nevezmete a zůstanou ocumlané a zničené prsty a nehty a někdy i zdeformované zuby.Jsem pro dudlík a neměla jsem problémy ho synkovi v 1a1/2 roce vzít......v pohodě.Lepší dudlík,než hodina řevu!!!!A vůbec jsem ho nepoužívala jako poslední řešení,ale jako první.Dítě to uklidňuje a pokud má matka vydržets dítkem 3 roky na mateřský,tak by bez něj scvokla.

  superkarma: 0 02.05.2007, 10:01:51
 23. avatar
  [4] ellinor [*]

  Synovi jsou 4 a bez palce v puse neusne, zřejmě je to zlozvyk už z doby před porodem, protože už v prvních týdnech se snažil si do pusy tu pěstičku narvat. Zkoušeli jsme pepř, chilli, speciální lak na nehty, pak i tlustou ponožku přes celou ruku, která držela na druhém rameni na gumu. Jenže pak se ji naučil sundat, takže cucá dodnes. Snažíme se ho motivovat, aby s tím skoncoval sám - třeba nařídíme budík na pár minut, kdy to má vydržet. Snaží se, ale je to prostě moc silnej zvyk.

  superkarma: 0 02.05.2007, 09:01:06
 24. avatar
  [3] 1_Kopretina [*]

  Moje holka musela mít neustále 3 dudlíky v pohotovosti - dva v ručičkách jeden v puse, takže jsme neustále hledali né že by dělala scény, ale byla nešťastná. Dudlání jí vydrželo ještě v první třídě, kdy docházelo ke komickým situacím, když bylo potřeba koupit novej dudlík - ten chodila kupovat s dědou, a hlasitě si vyprávěli o tom jakej dudlík se asi bude líbit jejímu sourozenci miminku . Pak jí to nějak přešlo ze dne na den. Dneska jí je 19 a nemám pocit že by to na ní nechalo nějaké následky a vzpomínáme na to hrozně rády obě. Je možný, že by se toho zlozvyku zbavila třeba ve dvou, třech letech - ale proč jí stresovat už tak brzo - vždyť si stresu užije ještě dost a dost.
  V každým případě období, kdy holčina byla malá, bylo moc fajn.

  superkarma: 0 02.05.2007, 08:17:38
 25. avatar
  [2] Evikus [*]

  sweety77: a nezanechalo to na tobě psychické následky?

  superkarma: 0 02.05.2007, 07:12:57
 26. avatar
  [1] sweety77 [*]

  vystresované, unuděné miminko? Co to je? Já teda dítě nemám, ale asi bych to zas až tak nehrotila... Já měla prý dudlík i sebou ve školce - nachystaný v kapsičce pro případ potřeby, ale myslím si, že jsem nebyla ani vystresovaná, ani unuděná a problémy se zuby taky nemám.

  superkarma: 0 02.05.2007, 05:33:37

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme