Zdraví

Vyzrajte na stáří! Máme recept

 

Jednou z příčin stárnutí organismu jsou volné radikály. To jsou sloučeniny kyslíku, které vznikají jako vedlejší produkty buněčného metabolismu. Dalo by se říci, že to jsou „odpadní látky“ buněk. V těle se tyto látky hromadí a postupně začínají buňky poškozovat. Může tak dojít i ke vzniku zhoubných nemocí. Volné radikály se podílejí na rozvoji arteriosklerózy, napomáhají kornatění cév, revmatické artritidě, snižují výkon imunitního aparátu a diskutuje se, zda se nepodílí také na vzniku Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby. My vám dnes poradíme, jak tyto škodliviny v těle „vychytat“.

 

Účinek volných radikálů neutralizují antioxidanty. Rozlišujeme syntetické, které můžete získat z potravinových doplňků, a přirozené, jež nám poskytuje sama příroda. A právě o těch přirozených bude dnes řeč.

 

Antioxidanty pomáhají tělu zbavit se škodlivin, které samo nezvládne zneškodnit, a tím výrazně zpomalují proces stárnutí. A světe div se, tyto výborné pomocníky naleznete všude, kam pohlédnete. V čaji, ovoci i zelenině. Některé rostliny (nebo jejich části) obsahují takové množství antioxidantů, že jsou tyto jako celek označovány za rostlinné antioxidanty.

 

Nejdůležitější přirozené antioxidanty

 • Vitamin C příznivě působí na zdraví a imunitu. Stimuluje tvorbu bílých krvinek, podporuje růst a zdravý vývoj kostí. Čerpat ho můžete z citrusových plodů, jahod, kiwi, ananasu a rajčat.

 • Vitamin A je důležitý hlavně pro váš zdravý zrak. Mezi zdroje vitaminu A patří rybí maso, sýry, mléko, vejce špenát či zelí. Pozor! Větší nadbytek vitaminu A může způsobit vážné zdravotní potíže.
 • Vitamin E pomáhá regulovat hladinu krevního cukru, má příznivý vliv na srdce, cévy a krevní cirkulaci, užívá se i v léčbě menopauzálních návalů. Naleznete ho v rostlinném oleji, syrových semenech, fazolích a listnaté zelenině. Pokud trpíte vysokým tlakem či užíváte léky na podporu srážlivosti krve, poraďte se o příjmu vitaminu E se svým lékařem. Zvyšuje totiž krevní tlak a redukuje krevní srážlivost.
 • Riboflavin – vitamin B2 je důležitý pro dobrý stav mnoha orgánů, například srdce, kůže nebo očí. Výrazně ovlivňuje metabolismus cukrů, tuků. Zdrojem vitaminu B2 jsou kvasnice, játra a ledviny. Dále je obsažen i v mléce, vejcích, vepřovém, hovězím a rybím masu, tvarohu, kakau a ořeších.
 • Vitamin B15 bývá pro své účinky označován jako protistresový vitamin. Mimo to pomáhá snižovat cholesterol a prodlužuje životnost buněk. Naleznete ho v hnědé rýži, mouce, sezamových a dýňových semenech. Dalším zdrojem jsou také pivní kvasnice a otruby.


Blahodárný čaj

Jak již bylo zmíněno, čaj je na antioxidanty bohatý. Silné detoxikační účinky má žlutý i černý čaj. Příznivě působí také čaj zelený, který nachází uplatnění i při léčbě cukrovky. Zelený čaj je jako léčivý mok znám více než 4000 let. Proslýchá se, že zelené čaje disponují mnohonásobně silnějšími účinky než vitamin C a E.

 

Odborníci zjistili, že přirozené antioxidanty, které tělo přijme například ve formě čaje, jsou mnohem účinnější než stejná dávka podaná v syntetické podobě (potravinové doplňky, vitamíny).

 

Výtečný čaj lze připravit také z oregana. Dobromysl je nejčastěji užívána jako koření do omáček či salátů. Málokdo však ví, že je také jedním z nejsilnějších antioxidantů. Nálev z oregana se užívá také při kašli, nechutenství, žaludečních a trávicích potížích. Můžete ho podávat i dlouhodobě. Dobromyslový čaj připravíte snadno: 1-2 čajové lžičky sušené natě se přelijí šálkem vařící vody, vyluhují se v přikryté nádobě 10 minut a poté se scedí. Čaj pijte vždy čerstvý.

 

Ovoce a zelenina - recept na dlouhověkost

Ne nadarmo je člověk odmalička veden k tomu, aby svůj jídelníček doplnil o ovoce a zeleninu. Jablka sice obsahují účinných látek málo, ale hrají důležitou roli, neboť jsou přijímány v hojné míře. Blahodárné antioxidační účinky najdete i v potravinách, v nichž byste je možná nehledali.

 

Uveďme si alespoň některé z nich (řazeno od nejsilnějšího): Ostružiny, lékořice, kopr, maliny, granátové jablko, rybíz, červené víno (nápoj), máta, tymián, rozmarýn, borůvky, buráky, brusinky, česnek, hřebíček, kmín, zázvor, rajčata, višně, meruňky a broskve, ženšenový čaj, pivní slad, šalvěj, třezalka, kiwi, jahody, chmel, papája, mango, špenát, mrkev, nálev z ginkgo biloby, olivový olej, bezinky…

 

Ve prospěch přirozených antioxidantů obsažených v ovoci a zelenině hovoří i poslední výzkumy. Ty totiž dokazují, že u některých antioxidantů např. (beta-karotenů, vitaminu E, vitaminu C a flavonoidů), které byly přijímány ve formě potravinových doplňků, dochází při dlouhodobém užívání ke zvratu antioxidantu. To znamená, že se jeho antioxidační účinek změní v prooxidační, tedy škodlivý. Avšak u antioxidantů přijímaných přirozenou cestou žádný zvrat zaznamenán nebyl.

 

Jak detoxikujete svůj organismus?

   
24.11.2008 - Zdraví - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [17] átéčko [*]

  Altamora:

  superkarma: 0 24.11.2008, 16:33:50
 2. avatar
  [16] Altamora [*]

  Já na stáří nechci vyzrát. Jsme kamarádi.

  superkarma: 0 24.11.2008, 14:57:34
 3. avatar
  [15] Meander [*]

  Dokud to nejsou volní radikálové...

  superkarma: 0 24.11.2008, 14:43:24
 4. [14] Tini [*]

  Ja se detoxikuji v saune, akorat ted uz jsem tam dlouho nebyla
  Jinak piji zeleny caj a cervene vino

  superkarma: 0 24.11.2008, 13:24:10
 5. avatar
  [13] átéčko [*]

  olafka: Manx: Ale funkční bývá u ležících stařečků třeba žaludek dlouho. Nebo vylučování...

  superkarma: 0 24.11.2008, 13:16:28
 6. avatar
  [12] Aja [*]

  Ten článek by se hodil spíš do sezony, kdy to všechno zraje, ne?

  superkarma: 0 24.11.2008, 12:22:37
 7. avatar
  [11] ToraToraTora [*]

  Piju zelený čaj celoročně, střídám to s bílým a černým. Teď detoxikuji dvakrát denně spařeným malinovým listím. Prý je to nejlepší, jak se co nejdřív zbavit toho malého vetřelce

  superkarma: 0 24.11.2008, 12:12:05
 8. avatar
  [9] olafka [*]

  átéčko: jsem poněkud alergická na výraz - jak zůstat déle mladým. Asi je to moje chyba ve vnímání významu slov mládí a stáří. Mně by líp znělo - jak zůstat déle zdravým a aktivním

  superkarma: 0 24.11.2008, 11:45:47
 9. avatar
  [8] átéčko [*]

  Julianna: Na jaře spíše mírná a pokud chceš pořádnou, tak v srpnu
  Myslím že by to líp znělo, jak déle zůstat mladými, a ne jak vyzrát na stáří.
  Protože o to vlastně jde.
  Ne žít dlouho a prodloužit samotný život. Ale prodloužit si aktivní věk, kdy člověka ještě všechno baví.

  superkarma: 0 24.11.2008, 10:58:42
 10. avatar
  [7] Julianna [*]

  Detoxikace je snad dobrá na jaře, nebo se pletu??
  gentiana: Manx:

  superkarma: 0 24.11.2008, 10:36:06
 11. [5] gentiana [*]

  Člověk žeroucí pestrou stravu NEOPTŘEBUJE potravinvé doplňky. Pokud jest chorý atp., potravinové doplňky doporučí lékař. Rady typu Kupte si to preventivně jsou ekvivalentem Spláchněte peníze do záchodu, protože tam ty vitamíny skončí.

  Detoxikuju kafem a chlastem.

  superkarma: 0 24.11.2008, 10:07:58
 12. [4] meme [*]

  Hezký článek!Děkuji za něj.
  Pro MirkaK- zdravý zrak mají s ypsilon,správně.Bud jste špatně koukala(a potebujete vitamín A) nebo t už možná opravili :))

  superkarma: 0 24.11.2008, 10:03:49
 13. avatar
  [3] átéčko [*]

  Teď není vhodný čas na detoxikaci.
  Piju zelený čaj.

  superkarma: 0 24.11.2008, 09:23:56
 14. [2] MirkaK [*]

  Vitamin A je důležitý hlavně pro váš zdraví zrak.
  Co ten pravopis, prosím!!!!

  superkarma: 0 24.11.2008, 07:59:16
 15. avatar
  [1] Landriel [*]

  Jak detoxikujete svůj organismus? Boxem. Pokaždé se tam tak báječně vypotím, že mi v těle žádné toxiny nemůžou zůstat.

  superkarma: 0 24.11.2008, 07:39:02

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme