Zdraví

Vyzrajte na citlivé zuby!


Mnozí z vás jistě znáte tu ostrou bolest, která vám projede zubem až do hlavy, když se napijete něčeho studeného nebo horkého. Nejste sami, protože podle průzkumů trápí problémy s citlivými zuby zhruba třetinu dospělé populace.

Abychom mohli proti bolesti citlivých zubů bojovat, je třeba si uvědomit, jak tento problém vzniká. Hlavní příčinou je obnažení zubních krčků buď nadměrným obroušením zubů, nebo ústupem dásní způsobeným nevhodnou ústní hygienou.

Zubní krček je velmi zranitelný. Je totiž pokryt pouze tenkou vrstvičkou zubního cementu, která není zdaleka tak odolná jako sklovina na povrchu korunky zubu. Bolest přichází obvykle tehdy, když zubní cement neodolá vysokým nárokům a vymizí. Hlubší vrstva zubu, tzv. zubovina, je protkána velkým množstvím kanálků vedoucích až do nitra zubu – zubní dřeně, kde se nachází obrovské množství citlivých nervů, které se tak dostávají do kontaktu s obsahem ústní dutiny. Podrážděním nervu vzniká nepříjemný bolestivý impuls.

Bolestivá reakce se ale nemusí vyskytnout pouze při jídle nebo pití, ale velmi často i při čištění zubů. Prudká bolest často člověku zabrání, aby si důsledně vyčistil zuby. I pokud bychom odhlédli od psychického dyskomfortu, který chronická bolest přináší, je tu ještě jeden obrovský problém. V neodstraněném zubním plaku se nekontrolovaně množí bakterie, zuby se začínají kazit a dásně podléhají zánětu.

Přestože můžete bolestivé krčky považovat za banální problém, rozhodně není dobré nechat vše osudu. Nejprve je vhodné navštívit zubního lékaře, který vám ošetří případně již vzniklé kazy. Doporučujeme také poradit se s dentální hygienistkou, jak si správně čistit zuby. Základní poučkou je používat měkké zubní kartáčky, které jsou šetrné k dásním i citlivým krčkům a při čištění zubů se vyvarovat vodorovných pohybů, které obrušují málo odolný zubní cement a zhoršují tak stav. Předpokladem správné ústní hygieny je důkladné odstraňování zubního plaku „stíráním“ povrchu zubů pohybem kartáčku směrem od dásně ke kousací hraně zubu. Nezapomínejte také zubní kartáček zhruba každé tři měsíce vyměnit. V jeho vláknech se totiž postupně usidlují škodlivé bakterie, které zhoršují stav dásní.

Pečlivě také vybírejte zubní pastu. Díky vědeckým výzkumům již existují speciální zubní pasty pro citlivé zuby, které vám mohou výrazně pomoci. Klinické zkušenosti demonstrují, že po použití zubních past na citlivé zuby s klinicky ověřenou účinnou látkou dochází ke zlepšení stavu u většiny pacientů. Jako účinná látka je  většinou používána sloučenina obsahující draslík: chlorid draselný, citran draselný nebo dihydrogenfosforečnan draselný a uhličitan draselný. Je to právě draslíkový iont, který změní poměry na nervovém zakončení tak, že nerv není vnímavý vůči bolestivým impulsům. Při používání zubních past s obsahem chloridu draselného (např. Sensodyne Fluoride) se prokázala významná redukce citlivosti.

Co říci závěrem? Snad jen to, že přestože máme každý dědičně předem určenou kvalitu chrupu, můžeme většině neduhů předejít, nebo je odstranit správnou péčí. Věnujme proto pozornost jak správné ústní hygieně, tak výběru vhodných přípravků.  

 

   
07.05.2008 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [11] RenataP [*]

  Solei: tak se jí zeptej, jestli to dělá, ono asi i ne každý zubař je osvícen novějšími metodami, někdo je tam holt jen od toho vrtání

  superkarma: 0 08.05.2008, 20:13:44
 2. avatar
  [10] Solei [*]

  RenataP: remineralizace skloviny je placená služba, myslela bych že má zájem poskytovat služby, které klient platí přímo při návštěvě

  superkarma: 0 08.05.2008, 18:35:26
 3. avatar
  [9] RenataP [*]

  Solei: proč taky, že špatnejch zubů je víc bodů

  superkarma: 0 08.05.2008, 14:41:37
 4. avatar
  [8] Solei [*]

  zatím se léčím po domácku, cucám zymafluor a čistím si zuby swiss dentem modrým. Taky už jsem uvažovala nad tím, že bych si nechala remineralizaci udělat zubařem, ale zubařka mi to nenabídla a začínám ji podezřívat, že to ani nedělá.

  superkarma: 0 07.05.2008, 14:19:57
 5. avatar
  [7] átéčko [*]

  Solei: Existuje jakýsi přípravek, který mi můj stomatolg aplikuje na zub. A už není citlivý

  superkarma: 0 07.05.2008, 14:14:44
 6. avatar
  [6] RenataP [*]

  Solei: třeba tě zachrání Elmex zelený mi pomohl od citlivosti, ale pravda, chutná taky děsně, ale stačí používat třeba měsíc či dva... A sklovinu posílí Elmex gelle, docela to funguje na kazy, hodně hodně redukuje vznik nových a že jsem předtím měla zuby strašný...

  superkarma: 0 07.05.2008, 13:42:35
 7. avatar
  [5] Chameleonka [*]

  myslím, že dyskomfort není to samé co dyslektik

  superkarma: 0 07.05.2008, 11:46:15
 8. avatar
  [4] Solei [*]

  Když viděla zubařka moje zuby, prohlásila že patřím k těm pěti procentům obyvatel, pro které je reklama na pasty pro citlive zuby určená.
  Jenže se taky zmínila o tom, že mám demineralizovanou sklovinu. Tak bych tak řekla, že mně ani Sensodyn nezachrání.

  superkarma: 0 07.05.2008, 08:50:28
 9. avatar
  [3] Aja [*]

  Sensodyn má hnusnou chuť. Musela jsem si zuby vyčistit ještě jednou po něm, protože je odpornej.

  superkarma: 0 07.05.2008, 08:00:36
 10. avatar
  [2] Janecka [*]

  Používám Lacalut

  superkarma: 0 07.05.2008, 07:52:40
 11. [1] gentiana [*]

  Hašišmarjá, zase?

  superkarma: 0 07.05.2008, 06:25:34

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme