Novinky

Vyznejte se v jógových stylech

Jóga je velmi oblíbenou aktivitou nejen pro ženy, ale i pro muže. Uvolní mysl, posílí tělo a dá životu balanc. Ale jak to, tak bývá i jóga má hned několik stylů. Jak se v nich vyznat a najít tu, která vás bude bavit na 100 %?

joga

Hatha jóga

Slovo hatha má několik překladů. “Ha” znamená slunce a “tha” znamená měsíc. Slovo hatha tedy můžeme chápat jako snahu o spojení sluneční a měsíční energie, ženského a mužského principu. Hatha jóga je základním systémem jógy, jehož součástí jsou ásany (pozice těla), pránájáma (ovládání dechu) a meditace (zklidnění mysli).

Powerjóga

Je založena na pravidelném opakování základních jógových pozic (asán), které jsou dynamicky řazeny za sebou. Powerjóga zaměřena na: vyrovnávání svalové nerovnováhy, tvarování problémových partií, zlepšení svalového napětí, uvolnění a relaxaci, zlepšení flexibility.

Bikram jóga

Bikram óga, častokrát také označovaná jako tzv.“horká jóga, je dynamický 90minutový program 26 póz hatha jógy (fyzické jógy) a dvou dýchacích cvičení v sále vyhřátém na 42 °C. Každá z těchto póz systematicky připravuje tělo na pózu následující, pořadí se nikdy nemění. Touto vědecky vystavěnou metodou stlačování, protahování a posilování se stimulují všechny systémy lidského těla, čímž se předchází nemocem, zraněním a zpomalují se příznaky stárnutí.

Hot jóga

Hot jóga je speciálním druhém jógy, která se cvičí v horké místnosti. Cvičení jógy se praktikuje při teplotě 38-42 °C se zvýšenou vlhkostí vzduchu. Kurzy hot jógy jsou o trochu náročnější na provádění cviků než kurzy pro začátečníky, proto se hot jóga doporučuje spíše pro mírně a středně pokročilé. Hot jóga má však také jedno omezení – není vhodná pro děti, jinak ji mohou cvičit všechny věkové kategorie. Fyzicky náročnější variantou hot jógy je hot powerjóga.

Kundalini jóga

Kundalini jóga je starodávná forma jógy, která začala být pro veřejnost vyučována poměrně nedávno. Kundalini je hadí síla (energie) skrytá v základu (spodní části) páteře. Pomocí cvičení uvolňujeme hadí sílu, která stoupá podél páteře po jednotlivých čakrách a pokud dosáhne první čakry, nastává úplné osvícení. Stejně jako ostatní druhy jógy se zaměřuje na propojení dýchání a pohybu. Tato forma je vhodná hlavně pro ty, kteří se chtějí zaměřit nejen na fyzické tělo, ale i více na duchovno. Nicméně cvičení je fyzicky velmi intenzivní.

Ashtanga jóga

Astanga je dynamický a fyzicky náročný styl cvičení, které využívá dýchání, propojující jednotlivé ásany do sérií. Ashtanga probouzí vnitřní oheň. Jednotlivé jógové pozice – ásany propojuje plynulý přechod – vinyasa. Spojení vinyasy s rytmickým hlubokým dýcháním vytváří tok energie, která zahřívá tělo, okysličuje a vyživuje orgány, uvolňuje nežádoucí toxiny a čistí nervový systém. Při cvičení se nejedná o pouhý fyzický pocit tepla, ale o hluboce transformační vnitřní oheň, který očišťuje mysl a boří hranice ignorance a zaslepenosti. Toto cvičení má detoxikační účinky, zvyšuje pružnost a pevnost těla, rozvíjí jeho sílu, snižuje tělesnou hmotnost. Výsledkem jsou lehké tělo i mysl.

   
01.02.2017 - Redakční novinky - autor: Marie Cicvárek Fléglová

Komentáře:

 1. avatar
  [9] Eva_CZ [*]

  denkas — #7najdi si na youtube neco pro zacatecniky, pro seniory a v klidu a podle sveho tempa zacni. Je tam joga i na zada a krk a vubec. Je to vetsinou v anglictine, ale napsi mi a ja ti to rada vyhledam, kdybys potrebovala, ok?

  superkarma: 0 01.02.2017, 19:13:11
 2. [8] meme [*]

  Já se na jogu pořád chystám....láká mě už hodně dlouho.

  superkarma: 0 01.02.2017, 14:24:41
 3. avatar
  [7] denkas [*]

  Eva_CZ — #6 Jo,to je mi jasnýSml22byl to jen tělocvik napodobující joguSml22 a protože mám blbou krční páteř,tak sem dopadla,jak sem dopadlaSml15.Nojo,ale tady na vesnici jediná možnostSml80.

  1. na komentář reaguje Eva_CZ — #9
  superkarma: 0 01.02.2017, 12:46:40
 4. avatar
  [6] Eva_CZ [*]

  denkas — #5natrefila jsi na to nejhorsi z nejhorsiho. Sml31Sml15Sml31

  1. na komentář reaguje denkas — #7
  superkarma: 0 01.02.2017, 12:36:03
 5. avatar
  [5] denkas [*]

  Kamarádka mě nalákala na jogu.Necvičim,nikdy sem necvičila.Ale řekla sem si,joga cvičení pro každého a šla sem.No to sem si dala. Cvičilo se ve školce,namačkaný jedna vedle druhý,vedro tam. A jelo se. Jediný co cvičitelka řekle,bylo,kdo nestíhá,ať si odpočine. No snažila sem se,ale nehrotila to.A když řekla,lehnout,tak se mě udělalo tak zle,že sem nevěděla zda omdím,čí..nevim co.Odejít sem nemohla,to bych určitě na někoho šlápla. Ještě asi týden mi nebylo dobře.Sml80Takže já už NIKDY! Sml57

  1. na komentář reaguje Eva_CZ — #6
  superkarma: 0 01.02.2017, 12:25:52
 6. [4] MARIE MATEJKOVA [*]

  Během tohoto měsíce začínám na jógu chodit. Z mého okolí jsou z ní ženy nadšeny a já očekávám totéžSml16

  superkarma: 0 01.02.2017, 12:20:19
 7. avatar
  [3] Myškomedvídek [*]

  je to dobrá věc ale dnes už neSml23

  superkarma: 0 01.02.2017, 11:51:52
 8. avatar
  [2] Eva_CZ [*]

  cilani — #1jeden cas jsme meli lektorku, ktera se vzdycky na zacatku ptala, co koho boli. No vyjmenovali jsme to tam vsechno.Sml30Sml30Sml30Sml30 Strasne moc mi joga pomohla - nejen na zada. Sml67 Je uzasna, ted cvicim doma podle dvd a youtube, ale potrebovala bych najit dobreho guru a fajn skupinu lidi, kam bych se tesila. Sml16

  superkarma: 0 01.02.2017, 11:35:39
 9. [1] cilani [*]

  Na jógu jsem začala chodit teďka, ne proto, že by mi měla nějak uvolnit mysl, ale kvůli zádům. Snad ten pozitivní účinek vydrží, protože už po 3 lekcích cítím určité zlepšení. Pravdou je, že cvičitel je bývalý sportovec, takže když si postěžujeme na nějakou bolístku, tak jóga nejóga, ukáže nám protažení či cvik jak uvolnit danou partii, který mu pomohl a pak zase pokračujeme kde jsme skončili.. Tu duchovní stránku neřeším, není mi to blízké. Třeba mě to časem začne zajímat, ale teď je to pro mě prostě způsob, jak si pomoci bez lékařů s určitými problémy.

  1. na komentář reaguje Eva_CZ — #2
  superkarma: 0 01.02.2017, 10:20:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme