Pokud si půjdete koupit diamantový šperk, víte něco o tom,  jak rozpoznat jejich kvalitu, nebo se na ty pěkný kamínky budete koukat jako husa do flašky a přitom se tvářit, že je zkoumáte zkušeným okem?

 

Pokud patříte k těm, co o diamantech nic neví, nebo jen něco málo, pak pro vás máme praktickou příručku, jak se v této drahé sféře orientovat.

 

Diamantový krystal se tvoří v roztavené hornině, v chladnoucím tekutém magmatu při teplotě 1300 stupňů a tlaku 70 000 atmosfér. Shrneme to – můžou vzniknout pouze v činných sopkách, a to ještě v hloubkách 130–200 km pod povrchem země. Tyto drahé kameny odpradávna doprovázely člověka a vždy byly symbolem moci, bohatství, něčeho výjimečného.

 

Ve starém Řecku si lidé mysleli, že jsou to slzy, které spadly bohům na zem.

 

Takže, jak se orientovat při výběru diamantů?

 

 Existují „4 C“, kterými se musíte při výběru řídit:

  • Karáty (Carats)
  • Čistota (Clarity)
  • Barva (Color)
  • Brus (Cut)

 

Pokud nemáte dost peněz na nejvyšší kvalitu kamenů, zvolte si jedno z céček, které je pro vás důležité.

 

Víte, co jsou karáty?

Pokud ne, tak karáty udávají váhu diamantů. 1 karát má 100 gramů a je roven 1/5 gramu. Čím větší diamant, tím šperk lépe vypadá, je okázalejší. Navíc velké diamanty jsou dost vzácné, takže jsou hodně drahé. Velké kameny ale ztrácejí díky své velikosti na jasu a obvykle mívají nižší kvalitu.

 

Čistota diamantu

Poměřuje se v množství nečistoty, která se v diamantu vyskytuje. Nečistota nepropouští tak dobře světlo skrz kámen, proto ztrácí na lesku a jasu. Některé diamanty díky nečistotám nejsou vůbec průhledné. Nečistoty ale nemusíte pouhým okem poznat. Je velmi těžké najít 100% čistý diamant. Čistota diamantu určuje jeho ryzost.

 

Jaké si myslíte, že diamanty mohou mít barvy?

U barvy kamene se hodnotí bělost nezasazených diamantů. Obecně platí, že když jde barva do žluta, není kámen kvalitní. Odborníci vytvořili stupnici kvality a barev D až Z.

D je nejvyšší stupeň, je bez barvy a je nejvzácnější – podle kritéria barvy. G až I je téměř bez barvy, ale hodnota je velmi vysoká. Barvu ale může mít diamant i duhovou, růžovou… barvy ovlivňují prvky, které se podílejí na vzniku kamene hluboko v zemi. Nejoblíbenější diamanty jsou růžové a světle modré, jejich cena je obvykle vyšší než u ostatních diamantů.

Brus diamantu

U brusu je důležitá kvalita, ne tvar diamantu. Kvalitní brus docílí větší záře kamene. Hodně populární je kulatý briliant, protože jej považuje hodně lidí za ideální brus (prý vytváří nejvíce záře a jiskřiček). Dobrý brus také někdy řeší jiné nedostatky diamantu. Když jsou kvalita kamene a brus dobré, diamanty vypadají skvěle, ať mají tvar jakýkoliv.  

 

Diamant je symbolem lásky. Snad není na světě žena, kterou by nepotěšil prsten s diamantem… od někoho, koho miluje.

 

Jak jste na to vy?? Jste zkušené odbornice, nebo by vám šikovný klenotník prodal cokoli??

Reklama