Bulvár

Významu otce v rodině se věnuje nová kniha O otcovské roli

Naše rodiny prožívají soumrak patriarchálních otců a úsvit takzvaného nového otcovství. Moderní nový otec se významně angažuje ve výchově svých dětí, ve srovnání s autoritářstvím tradičních otců disponuje schopností demokratického řešení sporů...

role

O otcovské roli

podtitul: Význam otce v rodině
autor: Novák Tomáš

nakladatelství: Grada
ediční řada: Psychologie pro každého

 • Historické proměny otcovské role
 • Moderní „nový otec“
 • Střídavá porozvodová péče o děti
 • Rizika paternální deprivace
 • Syndrom zavržení otce

Mužská identita potřebuje vzory. S jakými vzory se budou identifikovat dnešní děti? Jak se historicky proměnila role otce? Těmito otázkami se ve své knize zabývá psycholog Tomáš Novák. Všímá si toho, jak do chování otců zasahovaly dobové okolnosti (válka, totalita), ale především popisuje zajímavý současný psychologický a sociologický trend - soumrak patriarchálních otců a úsvit takzvaného nového otcovství. Moderní nový otec se významně angažuje ve výchově svých dětí, ve srovnání s autoritářstvím tradičních otců disponuje schopností demokratického řešení sporů, role „vůdce“ se mění v roli partnera, který se stále více inspiruje mnohými původně mateřskými dovednostmi. Bohužel i současní otcové jsou konfrontováni s rodinnými problémy, autor proto nabízí i psychologický pohled na téma střídavé porozvodové péče, syndrom zavržení otce a rizika paternální deprivace.

www.grada.cz

Máte, milé čtenářky, raději muže vůdce, nebo muže partnera?

   
16.08.2013 - Knihy - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [1] libuno [*]

  Kniha může být zajímavá. Já, ač narozená v padesátých letech, si pamatuji, že můj tatínek se nám věnoval. Asi kočárek nevozil. Ale dělal s námi domácí úkoly, chodil s námi sáňkovat, na houby, naučil nás plavat, jezdit na kole. Zcela obyčejný dělník. Nemyslím, že to bylo za dob jeho dětství. Tenkrát vychovávali starší děti ty mladší, byla jiná doba.

  Dnes je také jiná doba. Tatínci mají jiná povolání, jiné starosti. Dnešní rodiče na své děti nemají mnohdy čas. Mají jiné aktivity, což chápu. Nepovídají si, z čehož pramení problémy s řečí.

  Ale zpátky k tématu. Nejhorší je pro vývoj dětí absence obou rodičů. Rozvod, absence jednoho z rodičů na výchově, prostě vzor. Žádný, sebelepší vzor, nenahradí jakýkoliv názor nějakého odborníka. Vše se vytrácí. |Úcta v rodině, ve společnosti. Bohužel i kriminalita stoupá, je to horší a horší.

  Já jsem měla moc hezké dětství, babičku i dědečka, oba své rodiče. Nemyslím, že vždy svítilo slunce, ale jiná doba, jiné mravy. Pro budoucnost, pro roli otce čím dál tím víc složitější. Tak mi to dnes připadá, že je to jen o rozmnožování. Kdoví, jak to bude vypadat za 100 let.

  superkarma: 0 17.08.2013, 00:18:13

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme