Snídaně je základem dne nejen pro dospělé, ale zejména pro děti. V našem rozhovoru s MUDr. Hanou Mojžíšovou, internistkou, který si celý můžete přečíst na této stránce (prolink na uveřejněný rozhovor) jsme se také zaměřili na význam vitamínu D. Co nám paní doktorka odpověděla?

Proč je zejména pro děti důležitý vitamín D?
Vitamin D se uplatňuje v metabolismu vápníku a fosfátů, které potřebujeme pro tvorbu kostí a správnou funkcí svalů. Vitamin D se tvoří v organismu zejm. působením ultrafialového záření na kůži. Zdrojem v potravě jsou to především tučné ryby, některé mléčné výrobky, hovězí maso a játra. Během prvního roku věku dítěte je příjem vitamínu D  obecně nízký jak z potravy, tak i z dalšího zdroje -pobytu na slunci- (kojence nemůžeme vystavovat přímému slunci), proto je malým dětem vitamin D dodáván ve formě kapek

cereálie

Pokud ho má dítě nedostatek, co mu hrozí, na co má nedostatek vliv?
Závažný dlouhodobý nedostatek vitamínu D by mohl vést k onemocnění při vývoji kostry - křivici. Vitamin D také ovlivňuje imunitní a nervový systém. Nedostatek může vést ke zpomalení růstu, svalové slabosti či k častým respiračním onemocněním. V pozdějším věku se nedostatek vitaminu D spojuje i se zvýšením rizika kardiovaskulárních onemocnění, s častějším výskytem obezity, některých typů nádorů atd.

Děti mají ke snídani oblíbené různé cereální lupínky a mléko, myslíte, že je to vhodný typ snídaně?
Jak jsem již zmínila, kvalitní snídaňové celozrnné cereálie jsou vhodnou alternativou jak na snídani či na svačinu. Vhodná kombinace s mlékem či polotučným jogurtem  a ovocem je osvěžující a výživově kvalitní potravou nejen pro naše školáky.

Na naše dotazy odpověděla MUDr Hana Mojžíšová, internistka, za její odpovědi jí děkujeme.

Náš tip na kvalitní snídani bohatou na vitamín D

cereálieKaždé dítě potřebuje pro svůj den dostatek energie a důležitých látek. Důležitým vitamínem je zejména vitamín D. Chceme vám doporučit nové Cereálie Nestlé, které obsahují vitamin D, který je potřebný pro normální růst a vývin kostí u dětí. Oblíbené snídaňové cereálie tak plní své předsevzetí - stále zlepšovat své výživové hodnoty. Díky tomu již nově poskytují v jedné porci s mlékem[1] kromě ostatních vitaminů také více než 18% doporučené denní dávky vitaminu D.

Maminky, máme pro vás tip na cereálie, které dětem chutnají a navíc přináší dítěti důležité složky potravy. Snídaně je základ dne a podle odborníků z celého světa je důležitá pro fyzickou a duševní pohodu a kognitivní funkce dítěte. Snídaňové cereálie Nestlé jsou nově doplněny o zdraví prospěšný vitamin D.

Vitamin D je potřebný pro správné vstřebávání vápníku, pro normální růst a vývin kostí u dětí. Přirozeným zdrojem vitaminu D je slunce.  Z potravin je kromě snídaňových cereálií vitamin D obsažen například v oleji z tresčích jater či vaječném žloutku.

Pravidelná konzumace snídaňových cereálií nastartuje děti po  nočním odpočinku. Tak začněte s dětmi super den v jedné porci! Kromě vitaminu D na děti v cereáliích čeká i vitamin B1, B2, B3, B6, kyselina listová, kyselina pantothenová, vápník a železo.

Novou recepturu dětských snídaňových cereálií Nestlé s vitaminem D zakoupíte od října 2014 v běžné maloobchodní síti v malém (215 - 225 g), velkém (425 - 450 g) i maxibalení (625 g) za stávající ceny. Malá balení pořídíte za 49,90 Kč, velká za 89,90 Kč a maxibalení za 109,90 Kč. Více na www.cerealie.cz

cereálie

 

[1] 30 g cereálií Nesquik + 125 ml polotučného mléka

Reklama