Zdraví našich dětí můžeme do značné míry ovlivnit výživou. Velmi podstatnou složkou, která by se měla v jejich stravě objevovat v dostatečné míře, je vápník.

Proč je vápník tak důležitý?

Už ve škole se děti učí, že vápník je základním stavebním kamenem pro naše kosti a zuby. Má však velký význam také pro nervosvalovou dráždivost, správnou činnost srdečního systému a srážení krve. Bez pomocí vápníku by nebylo možné napínání svalstva a mohli bychom vykrvácet, protože naše krev by se nesrážela. V lidském těle se vápník ukládá především v průběhu dětství (max. do 25-30 let), kdy ho tělo vstřebává nejvíce.
I s přibývajícími léty dochází k jeho využití, ale rozhodně již není možné dohnat nedostatky z mládí. Proto je pro zdraví i v dospělosti rozhodující jeho příjem v dětském věku. V dospělosti se totiž může absence vápníku projevit např. řídnutím kostí - osteoporózou. Mezi další projevy patří bušení srdce, svalové záškuby, křeče a svalové bolesti v rukou a nohou, potíže při chůzi, zvýšené padání vlasů, nadměrné menstruační krvácení, skřípání zubů, opary v ústech a poruchy kůže - ztráta pigmentu.

martan

Zdroje vápníku

Vápník je anorganického původu, takže na rozdíl od vitaminů, které jsou původu organického, a některé si tedy organismus dokáže vytvořit sám, ho musíme přijímat z potravy. Přirozeným a nejdůležitějším zdrojem vápníku je mléko, které obsahuje zhruba 1200 mg/l. Proto je právě mléko a mléčné výrobky pro děti nenahraditelné. Jeho denní dávka u předškolních dětí by měla být asi 900 mg. Co by se tedy mělo objevit v jejich denním jídelníčku? Příklad:
0,5 l mléka ... 600 mg vápníku
1 jogurt ... 150 mg vápníku
50 g tvarohu nebo lučiny ... 150 mg vápníku
denní dávka celkem ... 900 mg vápníku

Abychom doplnili do organizmu vápník, měli bychom zařadit do jídelníčku vedle mléka a jogurtů ještě tvaroh a tvarohové sýry, mořské ryby a mořské živočichy, brokolici, čekanku, olivy, avokádo a celozrnné pečivo. Vápník můžete dětem dodat také prostřednictvím doplňku stravy. Jde o nové želatinové Marťánky gummi obohacené vápníkem a vitaminem D pro správný růst a rozvoj dětských kostí.

Denní doporučené množství vápníku se mění s rostoucím věkem. Zatímco děti do 1 roku by jej měly přijmout přibližně 400 mg, děti od 1 do 10 let už by měly přijmout 600-900 mg a dospívající děti dokonce až 1200 mg.

Vstřebávání vápníku

Stejně důležité jako příjem vápníku je také jeho vstřebávání. Vápník se vstřebává nejsnáze v kyselém prostředí. Jeho tvorbu lze v těle podpořit například pitím ovocných šťáv a džusů. Vstřebávání probíhá nejlépe v noci, proto je dobré konzumovat sýry odpoledne a večer. Vstřebávání vápníku podporuje také vitamin D a kyselina listová, naopak využití vápníku omezuje vláknina, která urychluje průchod potravy střevem. K jogurtu je tedy lepší nepřikusovat celozrnné pečivo.

Vsaďte na Marťánky gummi

martanVápník a vitamin D jsou nezbytné pro správný růst a vývoj kostí. Dětem můžete tyto látky dodat díky Marťánkům gummi. Jde o doplněk stravy, který je velmi vhodný zejména pro všechny děti, jejichž pravidelná fyzická zátěž zvyšuje požadavky pro příjem těchto látek. Marťánci gummi obsahují také želatinu, což je čistá, lehce stravitelná bílkovina. Poskytuje základní látky pro výstavbu chrupavky a tak udržuje zdraví a pohyblivost kloubů. Marťánky gummi si mohou děti dopřát v MIX balení, které obsahuje čtyři ovocné příchutě - jahoda, pomeranč, citron a lesní plody.

Reklama