Zdraví

Význam snídaně u dětí a její zdravá alternativa v podání nového Mysli pro děti od Emco

Snídaně byla už za dob našich babiček považována za základ celodenní stravy. Stále platí známé přísloví: „Snídej sám, obědvej s přítelem a večeři dej nepříteli.“ I když se výživové zvyklosti a doporučení v průběhu let neustále měnily, snídaně je i dnes odborníky považována za nejdůležitější jídlo dne, které nepřekoná ani vydatný oběd nebo vyvážená večeře.

Stravovací návyky jsou v každé rodině jiné. Pokud i my dospělí snídáme za běhu černou kávu, nemůžeme od svých ratolestí čekat, že usednou k bohaté cereální snídani. „Jednou jsem od své kolegyně dětské psycholožky slyšela názor, že děti jsou „naše zrcadélka“ a v tomto kontextu to platí určitě na 100 %. Spousta lidí snídani odbývá nezdravými pokrmy nebo ji zcela vypustí. Tento nevhodný návyk je pak bohužel přenášen i na děti, které samy nemajína první jídlo dne chuť ani čas,“ říká MUDr. Lenka Kejvalová, dětská lékařka.

doktorkaMUDr. Lenka Kejvalová (1969) je dětská lékařka, absolventka 2. lékařské fakulty UK.
V letech 1993-1995 pracovala na 1. dětské klinice Fakultní nemocnice v Motole jako sekundární lékařka a na Klinice dětské chirurgie. Zde získala četné zkušenosti pro svou další praxi z oboru alergologického, gastroenterologického a nefrologického.
V letech 1995-1998 stážovala jako praktická lékařka na poliklinice Lípa v praxi MUDr. Kopeckého, od roku 1998 do současné doby provozuje privátní pediatrickou praxi.

 Ideální stav je, když dítě snídá 1 až 1,5 hodiny po probuzení, což lze s úspěchem aplikovat u předškolních dětí, ale již velice špatně u školáků. „U předškolních dětí doporučuji, aby se dítko na přípravě snídaně podílelosamo a cítilo se tak platné. Určitě tím nemyslím nějaký šavlový tanec s noži čivroucí vodou, ale například vyndání jogurtu či mléka z lednice, nalití do misky, připravení šálků na čaj atd. Pak mohou přijít na řadu oblíbené cereálie,které jsou pro děti zajímavé, hravé, veselé a hlavně zdravé. U školáků je situace komplikovanější. Tam doporučuji večer zapojit dítě do přípravy svačiny.Pro děti, které nejsou zvyklé a nemohou snídat, musíme situaci řešit vydatnější svačinou. Určitě není řešením dát dítěti kapesné, aby si svačinu koupilosamo,“ dodává MUDr. Lenka Kejvalová.

Snídaně by měla tvořit 20 až 25 % denního přísunu energie. Po noční pauze organismus strádá a tento nedostatek je třeba vyrovnat právě snídaní s dostatkem živin, aby se opět doplnila zásoba energie. I během noci totiž tělo pracuje – udržuje v činnosti vnitřní orgány, tělesnou teplotu, srdeční akce. Děti spotřebovávají ještě více energie, protože jsou ve vývinu a rostou. Den bychom tedy měli nastartovat stravou bohatou na „pomalé“ cukry, bílkoviny a tuky. Kombinace potravin obsahujících tyto živiny by měla být promyšlena tak, aby sacharidy tvořily zhruba 50 až 55 %, tuky 25 až 30 % a bílkoviny přibližně 10 až 15 %.

 

Emco

 

Co by měly děti v různém věku snídat?
„Ze své praxe vím, že každé dítě je originál. Proto dát jakýsi všeobecně platný návod, co by měly děti v určitém věkusnídat, v podstatě neexistuje. Znám děti, co 15 let snídají bílý jogurt s cereáliemi a nic jiného nechtějí, i když se rodiče snaží, a naopak znám děti, které chtějí a žádají neustálou změnu,“ říká MUDr. Lenka Kejvalová, dětská lékařka.

Příklady vhodně sestavené snídaně

Obecná doporučení pro snídani dětí lze shrnout do následujících bodů:

• Jídlo by mělo obsahovat vyvážený přísun tuků, sacharidů a bílkovin.

• Nežádoucí jsou tzv. rychlé cukry (sušenky, sladkosti apod.).

• Důležitý je pitný režim (minimálně 2,5 dcl) – nejlépe neslazený čaj, ovocná šťáva. Limonády a sycené nápoje jsou naprosto nevhodné.

• K „hlavnímu chodu“ je důležité vždy připojit kus ovoce či zeleniny jako zdroj vlákniny..

 

Emco

 

Správná snídaně podpoří fyzickou i psychickou kondici. Hladový potomek je bez energie, z čehož plyne podrážděnost, nesoustředěnost, nervozita a výkyvy nálad.
„Budete-li snídani nejen vašich dětí věnovat dostatečnou pozornost, budete mít jistotu, že se na nový den připravujete tím nejlepším způsobem. Změny, které pravidelná snídaně do života přináší, velmi záhy poznáte. Naučte své děti, že snídaně je opravdu základem dne, a proto by ji měly brát jako samozřejmost a hezký ranní start, ne jako nutné zlo. Každý rodič chce pro své ratolesti to nejlepší a přitom mnohdy zapomíná na obyčejné věci všedního dne. Právě tyto zdravé zvyky si Vaše děti ponesou dál do života a budou je i v dospělosti udržovat v dobré kondici a pohodě. Rada na závěr: - zkuste snídat se svými dětmi zdravě a hravě,“ dodává MUDr. Lenka Kejvalová.

 

Mysli na děti s Mysli pro děti

Zdravou alternativou snídaně speciálně pro školáky je nové Mysli na zdraví, které uvádí v těchto dnech na trh společnost Emco. Mysli pro princezny a Mysli pro piráty pomohou rodičům naučit děti zdravě snídat. Obsahuje směs křupavého základu doplněnou ovesnými vločkami, ovocem, lupínky v čokoládě a barevnými arizony. Varianty se liší nepatrně svým složením. Princezny se mohou těšit na jahody a růžové arizony a piráti najdou ve svém Mysli brusinky a modré arizony. Použitá jsou pouze přírodní barviva. Navíc součástí ovesných vloček je vláknina betaglukan, která podle nejnovějších průzkumů prokazatelně snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Oproti jiným druhům křupavého müsli obsahuje Emco Mysli pro děti o 30 % méně cukru. Křupavý základ je navíc ochucen ovocnou složkou, díky které má specifickou chuť. Mysli je také obohaceno 7 vitamíny, převážně skupiny B a minerály - vápníkem a železem. Děti tak s touto snídaní přijímají část doporučené denní dávky tolik důležitých složek potravy.

Emco

 

„Emco Mysli pro piráty a princezny mne oslovily nejen jako fanynku zdravé stravy, ale také jako dětskou lékařku, u které je strava dětských pacientů denním chlebem. Mým cílem jsou nejen spokojené, ale hlavně zdravé děti, a proto má produkt, který jde cestou zdravé stravy mou velkou podporu. Naším společným cílem s rodiči je naučit děti vhodně a zdravě se stravovat. Já považuji cereálie za vhodnou variantu správné dětské snídaně. Častým dotazem maminek je od kdy je vhodné zařazovat cereálie do dětského jídelníčku. Cereálie, tedy lepek, zařazujeme od 6 měsíců věku miminka, neboť v tomto období je již střevo připraveno,“ říká MUDr. Lenka Kejvalová.

Opakovaně odborní lékaři apelují, že pozdější zavádění lepku nemá vliv na nižší výskyt alergií například celiakie, vlastně naopak. Pokud střevo dítěte tzv. šetříme, neumí si v pozdějším věku poradit s trávením lepku a může být náchylnější k paradoxní reakci či nesnášenlivosti.

Celozrnné resp. plnozrnné výrobky jsou vhodné až 1 roku věku dítěte. Ovesnou snídani ve formě Mysli na zdraví do mléka či jogurtu je možné zavádět již u dětí cca od tří let. V tomto věku je dítě většinou schopné dostatečně kousat a rozmělnit stravu a také dostatečně zapít čajem, aby byl dosažen příznivý účinek obsažené vlákniny.

Stravovací návyky jsou v každé rodině jiné. Jak snídají vaše děti? Myslíte, že dětem připravujete vyváženou a zdravou snídani? Věnujete přípravě snídaní dostatečnou péči? Zapojte se do diskuse pod článkem. 3 z Vás odměníme balíčkem s produkty společnosti EMCO.

 

   
07.06.2013 - Zdraví - autor: Komerční článek

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [122] Makynka [*]

  K snídani jíme obvykle všichni ovocný jogurt a k tomu, kdo má ještě chuť, pečivo s lučinou, šunkou nebo sýrem. Většímu synovi bude 5 let a zvládne jogurt i kousek rohlíku nebo chleba, svačinky ve školce moc rád nemá, tak se snažím, aby se najedl alespoň pořádně doma. Mladší syn má rok a půl a snídani má podobnou. Mléko ani jeden moc pít nechtějí, tak dostávají dětské čaje. Müsli si dává jen ten starší, ale spíš ke svačince, jen tak do mističky, nechce to s ničím míchat.

  superkarma: 0 17.06.2013, 23:20:22
 2. [121] jar1 [*]

  Snažím se dítěti připravovat pestrou a vyváženou snídani, ale vidím na něm, jak by si dal něco nezdravého a sladkého. Tak to mu dopřeju někdy jako odpolední svačinku.

  superkarma: 0 16.06.2013, 09:56:40

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [120] Viera01 [*]

  K snídani dávám mléko nebo kakao, pečivo s máslem, medem, nebo vánočku či bábovku. Jindy jogurt s ovesnými vločkami.

  superkarma: 0 15.06.2013, 19:08:07
 2. [119] kukátko [*]

  Snídani připravuji vnoučatům, pokud jsou u nás na prázdninách nebo na víkend. Snídani si užíváme a rozhodně ji neodbýváme. Na stole je od všeho něco. Každý si může vybrat, co mu chutná. Když je v létě hezky, prostřeme si na zahradě.

  superkarma: 0 15.06.2013, 15:43:55
 3. [118] knihovna [*]

  Profesí jsem dietní sestra a ač mám děti už dospělé, stále si všímám, jak jí. Dohlížím, aby ráno aspoň něco snědly. Většinou je to jogurt a pečivo.

  superkarma: 0 14.06.2013, 21:31:00
 4. avatar
  [117] bokul [*]

  Jeět+ musím regovat na větu:

  Ideální stav[/b] je, když dítě snídá 1 až 1,5 hodiny po probuzení[/b], což lze s úspěchem aplikovat u předškolních dětí, ale již velice špatně u školáků. 

  No popravdě, nechápu, jak toto může někdo tvrdit. Mě to spíš přijde přesně naopak. Když to vezmu prakticky - tak pokud je dítě větší, vstává v 6:30, tak se v 7:30 nasnídá a zvlíádne to do školy na 8 hodinu (samozřejmě je to příklad, do kterého se spoustu dětí nepodaří napasovat).

  No ale pokud jsme pracující rodiče a vodíme dítě do školy - s odchodem v 6:40, tak v kolik bychom ho museli vzbudit, aby mohlo v ideální dobu posnídat??? V 5:40 s tím, že snídat by musel po cestě??? Obávám se, že je to naprosto nereálné! Syna budíme v 6:15 a i tak je dost mrzutý ze vztávaní. A i kdyby dítě předškolního věku rádo vstávalo nemám pocit, že časový harmonogram u předškoláků je jednodušeji naplánovatelný než u školáků. Nebo autorka narážela na svačinky, které se podávají kolem půl devátě ve školce??? To je ale v mnohých případech více jak dvě hodiny poté, co dítě vstalo a to se mi už nezdá jako "snídaně".

  superkarma: 0 14.06.2013, 18:23:41
 5. avatar
  [116] bokul [*]

  Po pravdě - se snídaní u syna dost bojuji. Takže považuji za úspěch, když mu před odchodem do školky zvládnu dát "cokoli". Jednou je to rohlík, jindy musli tyčinka, jindy třeba malá sušenka. Osvědčily se mi i ty sáčky s mléčným nápojem. 

  Byla bych ráda, pokud by se mi jednou podařilo dosáhnout toho, že budeme snídat společně všichni u jednoho stolu. Zatím se nám to bohužel nedaří úplně ideálně.

  superkarma: 0 14.06.2013, 18:17:20
 6. [115] Lenka.x [*]

  Mám tři děti 6 a necelé 3 (dvojčata) a naše snídaně asi nejsou úplně ideální. Starší dcera nemá ráno moc hlad,tak si dá většinou cereální kuličky v mléce nebo kousek rohlíku, pořádně se nají až ve školce,svačinu mají v 9.Mladší děti vypijí hned jak vstanou každý 250ml mléka a utíháme do školky. Snídají až se vrátíme domů,protože nestíháme, to mají většinou cereální kuličky v mléce nebo rohlík s marmeládou,chléb s medem atd. a kolem 10 jogurt.

  superkarma: 0 14.06.2013, 14:10:34
 7. [114] mmrazkova [*]

  Mám dvě děti ( 4 a 2 roky). Obě nejčastěji doma snídají ochucený jogurt. Ve všední dny, kdy se "chvátá" do školky mají jen samotné jogurty a k tomu hrneček kakaa. O víkendu si do jogurtu dávají obyčejně kukuřičné lupínky nebo čoko lupínky. Mysli máme doma také, většinou 2 příchutě na výběr. Ty ale nejčastěji jím já sama s bílým jogurtem a to nejčastěji večer k večeři, takže vlastně úplně na druhém konci dne, než je zde doporučováno :-).   Když děti "honí mlsná", tak jim nasypu samotné lupínky a k tomu i trochu Mysli do misek a ony uzobávají. U nich vítězí čokoládové Mysli (já mám ráda jahodové).

  superkarma: 0 14.06.2013, 13:30:45
 8. avatar
  [113] hubajda [*]

  bartikovaa — #109 to stejne ma aj svagrova dceri dava hodne ovoce a zeleniny a kdyz pece tak ubira cukr na pulku ,ja mam dceru velkou v puberte ale snazim se ji davat jogurty a cerealie plus ovoce a zeleninu ale to jde u nas hure

  superkarma: 0 14.06.2013, 13:11:36
 9. [112] miuka [*]

  Děti nemám, ale velmi často hlídám synovce. Myslím si, že je důležitá pestrost stravy, takže mu servírujeme různé snídaně: chléb se šunkou (samozřejmě kupujeme ty s vysokým obsahem masa), sýrem, k tomu zeleninu, jindy dostane cereálie s mlékem a výjimečně chléb s Nutellou nebo džemem. Je tedy zvyklý na vše a málokteré jídlo odmítne.

  superkarma: 0 14.06.2013, 11:37:44
 10. [111] zelda27 [*]

  Naše děti mají rádi k snídani křupínky.Střídáme medové kroužky a čokoládové kuličky.Vybírají si podle nálady,dcerka je mladší,tak se po synovi opičí,tomu se to zase nelíbí..No máme doma veselo..Ale hlavně že se nenudíme

  superkarma: 0 14.06.2013, 09:50:42
 11. [110] ZWETTLEROVAIVANAG [*]

  tak toto tema je akorat pro me a me dva syny emco mysli a cerealie milijeme bez nich nemuzeme byt.zdrave mlsani.Sml67Sml59Sml16Sml59Sml16Sml67

  superkarma: 0 14.06.2013, 08:52:12
 12. [109] bartikovaa [*]

  Dcerka má vždy hlavně žízen, vypije 0,3 mléka a pak vločky s jogurtem, do toho třeba jablka a med. Cereálie má ráda, hlavěn obyčejné corn-flakes, minimálně slazené. Na zdravou stravu dětí hodně dbám a třeba takové ty cereálie od Nestlé jim připadají přeslazené.

  1. na komentář reaguje hubajda — #113
  superkarma: 0 13.06.2013, 20:18:24
 13. avatar
  [108] vlskorepa [*]

  Vzhledem k tomu, že s dětmi ráno nesnídám, neboť již v šest odjíždím z domova, abych byla schopná zas děti ve čtyři vyzvednout, tak jsem ráda, že vůbec něco snídají, neboť tatínek si s tím zas tak moc hlavu neláme. Snažím se to dohnat alespoň o víkenduSml80 Mysli a cereálie mají děti naštěstí moc rády a celozrnné výrobky také. Ve směs jsme doma začali používat pouze celozrnnou mouku a třtinový cukr. Tak doufám, že alespoň to zkvalitní naše stravovací návykySml58

  superkarma: 0 13.06.2013, 20:11:58
 14. avatar
  [107] Alergino [*]

  Přes všední den malá nesnídá, chce jíst jen ve školce a ráno přes víkend si dá třeba čokoládové kuličky s mlékem nebo jiné pochutiny do mléka.

  superkarma: 0 13.06.2013, 15:13:26
 15. [106] pechova [*]

  Ráno děti snídají ovesnou kaši s medem a oříšky (vlatní výroba). Někdy Musli nebo cerálie s mlékem. Snažíme se jíst zdravě. Petra

  superkarma: 0 13.06.2013, 10:35:29
 16. avatar
  [105] Delli2 [*]

  Moje děti milují jakékoliv křupavé mysli, jeden si ho dává k snídani s mlékem, druhý bez. Jinak ještě snídají chleba se šunkou, salámy, sýrem, pomazánkovým máslem apod. Někdy o víkenku i bábovku nebo koláčky. K tomu pijí buď čaj, mléko nebo granko, podle toho, na co mají zrovna chuť.

  superkarma: 0 13.06.2013, 10:33:49
 17. avatar
  [104] Judo [*]

  Snídáme mysli,nebo lupínky s jogurtem,mlékem,nebo rohlík se sýrem.Přes víkend něco sledkého(domácí pečené)

  superkarma: 0 13.06.2013, 09:13:08
 18. avatar
  [103] casspy [*]

  Snídaně je základ dne. Děti ještě nemám nicméně často u nás přebývá synovec s neteří a ti rozmanitost snídaní milují ( stejně, jako já:o))

  Jednou lupínky s jogurtem či mlékem, po druhé tmavý chléb a sýr, po třetí zapečený rohlík v troubě, a někdy i zahřeší sušenkou:o)

  Bez snídaně ani ránu.. Dobrá snídaně v nás odráží start dne:o)

  superkarma: 0 13.06.2013, 08:07:16
 19. [102] joplin [*]

  Děti mám už velké-dcery nejraději snídají chléb s Lučinou k tomu zeleninu-ředkvičky,rajče..a nakonec si dají sladkou tečku-koblížek,koláček atd.Syn má rád uzeninu a sýry s tmavým pečivem.Jídlo si chystají sami,protože každý máme jinou prac.dobu-směny.Když je možnost,tak samozřejmě posnídáme společně.

  superkarma: 0 12.06.2013, 22:14:23
 20. [101] haninab [*]

  Máme malého syna a rozhodně dbáme na to, aby pravidelně a dobře snídal. Většinou má pečivo a k tomu sýr, nebo kvalitní džem. Ráno v postýlce má ještě lahev mléka. Nedávno si zamiloval salátovou okurku, tak mu ji k snídani přidáváme. Snad mu apetit vydrží, ale vím, že až bude větší a budem spěchat do školky či školy, budou snídaně boj.

  superkarma: 0 12.06.2013, 18:15:19
 21. [100] KominkovaL [*]

  Děti snídají každý den, většinou cereálné kuličky s mlékem, světlé nebo tmavé pečivo či chleba s čoko pomazánkou, máslem, domácí marmeládou, občas med. O víkendu u nás vede čerstvý křupavý rohlík a šunka. K pití čaj, občas kakao. Ovoce a zeleninu ke snídaní nedávám, mají vždy nějaké jako doplněk ke svačině a k večeři.

  superkarma: 0 12.06.2013, 16:19:07
 22. [99] PavkaKLM [*]

  U nás se svačí přes týden před školkou více méně ve spěchu, proto to řešíme pár piškoty, rychlou instatní kaší, troškou Musli, či Musli tyčinkou/brumíkem do ruky na cestu, jelikož vstáváme po šesté a v půl sedmé vycházíme z domu, ale ve školce mají hned po ránu svačinku a doma nemáme velkého jedlíka, proto nám stačí "pošimrat a zahřát" žaludek, samozřejmostí je i teplý nápoj po ránu. Víkendy se potom nesou v duchu delšího spánku a mezi 8-9 hodinou se scházíme společně u stolu, kde nanosíme bohatý výběr z ledničky i spižírny a každý šáhne po tom, na co má zrovna chuť (zároveň ale musíme přihlídnout vyváženost stravy - dostate ovoce i zeleniny, mléčných výrobků apod). Myslím, že jíme zdravě a co je nejdůležitější, že "snídáme" a jíme pravidelně pětkrát denně. :)

  Sml79Sml79Sml59Sml59Sml79Sml79Sml67

  superkarma: 0 12.06.2013, 12:28:04
 23. [98] losK [*]

  Náš synek musí snídat chleba, protože nic jiného ho dostatečně nezasytí až do svačiny..., když snídá kaši nebo vločky (a že má takovou snídani rád...), tak je potom záhy nesoustředěný a "protivný". Takže oblíbené vločky (s mlékem, jogurtem apod.) si občas dává jako "zákusek" po snídani :) a nebo potom jako svačinu.

  A dcerka chce každé ráno totéž: chleba s tvrdým sýrem. :)

  V ideálním případě k tomu přidáváme ještě čerstvou zeleninu nebo aspoň pažitku.

  Rozhodně si na snídani necháváme dostatek času. Snídat se musí v klidu!

  superkarma: 0 12.06.2013, 10:55:49
 24. [97] MagdaN [*]

  U nás doma snídáme denně, ať je pátek nebo svátek :-) Den je potřeba začít snídaní, bez ní to není ono. Syn má rád sladké snídaně, dcera je ještě malinká, ta má ráda svoje mlíčko :-)

  superkarma: 0 11.06.2013, 20:33:06
 25. avatar
  [96] krokodylice [*]

  krokodylice — #95 Opravit to nejde, tak ještě jednou:

  Jak snídaní naše děti?

  O víkendu s námi, ve všední den samy:

  Jogurty, buchty, chleba s máslem, medem, marmeládou, sýry, plátek

  šunky, čaj, mléko, kakao, Samozřejmě ne všechno najednou, ale na

  střídačku.

  superkarma: 0 11.06.2013, 17:22:47
 26. avatar
  [95] krokodylice [*]

  O víkendu s námi, o vikendu samy:

  Jogurty, buchty, chleba s máslem, medem, marmeládou, sýry, plátek šunky, čaj, mléko, kakao, Samozřejmě ne všechno najednou, ale na střídačku.

  1. na komentář reaguje krokodylice — #96
  superkarma: 0 11.06.2013, 17:21:35
 27. [94] šedinka [*]

  Mé dítě ač je mu 15 let miluje kukuřičné lupínky od Emca a ty jsou každé ráno s mlékem k snídani.A aby si stále nedával jen jeden druh,sáhne po Teddy nebo si smlsne na  kuličkách Ferdy Mravence.O víkendu si občas ráno pochutnáme na ovesné kaši.A Mysli tyčinky u nás moc nevydrží, ořechy a kešu jsou hned snědené

  superkarma: 0 11.06.2013, 16:38:37
 28. [93] jana1980 [*]

  Myslím si,že je velmi důležité aby děti jedly cerealie,je tam spoustu vitaminu a vlákniny.Můj čtyřletý Daneček má pravidelně na snidani kuličky s mlékem,nic jiného mi nesní.Sml79

  superkarma: 0 11.06.2013, 14:53:15
 29. [92] jana1980 [*]

  Můj čtyřletý syn velmi miluje kuličky.Každý den na snídani je má s mlékem,nic jiného mi ráno nechce jíst a chce to papat i přes den.velmi to milujeSml59

  superkarma: 0 11.06.2013, 14:51:37
 30. [91] luchud [*]

  My snidame kazdy den, bez snidane nemuzeme absolutne fungovat. Stridame mussli, ovesnou kasi nebo i jen chleba s medem. Ale kazdopadne bez snidane neodejdeme z domu

  superkarma: 0 11.06.2013, 13:06:12

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme