Víte, co jsou to glukany? Jak nám mohou pomáhat?  Pokud ne, dnes se o nich můžete dozvědět něco zajímavého!

 

Léta se vědci po celém světě zabývají tím, jak posílit imunitu oslabeného lidského organizmu, snížit cholesterol, co nabídnout lidem během chřipkových období a častých angín, po chemoterapii, a to šetrně, efektivně, bez zbytečného použití uměle vytvořených chemických přípravků. Již několik tisíciletí jsou známy léčivé vlastnosti hlívy ústřičné. Její účinek se projevuje ve významné podpoře a stimulaci imunitního systému. V šedesátých letech minulého století se vědci Harvardské a Tulandské univerzity ve Spojených státech amerických začali zabývat příčinami pozitivního vlivu těchto hub a zjistili, že podstatou je přítomnost a účinek Beta 1,3-D-glukanu, zkráceně beta-glukanu.

 

Je však poměrně velký rozdíl v chemické struktuře beta glukanu z hub a kvasnic. Na imunitní systém má příznivý vliv především beta glukan z kvasnic. Klinicky se prokázalo, že beta-glukan aktivuje v lidském organizmu imunitní obranu proti virům, napomáhá rozpoznat zmutované a rakovinové buňky, aktivuje makrofágy, aby byly schopné zachytávat poškozené buňky, regeneruje tkáně a v neposlední řadě přirozeně posiluje organizmus a mohutně posiluje jeho imunitní systém.


Beta-glukan pozitivně ovlivňuje makrofágy (jakousi první obrannou linii), které pohlcují a ničí infekční organizmy i vlastní nádorové buňky. Na ně má beta-glukan i přímý cytostatický účinek, působící ale selektivně, tj. ničí jen buňky nemocné a nádorové narozdíl od klasické chemoterapie, která ničí všechno, tj. i mladé zdravé buňky. Makrofágy však nejsou všemocné, potřebují pomoc zvenčí, neboť dochází k jejich vyčerpání.

 

Po vazbě na beta-glukan jsou jakoby polité živou vodou. V laboratorních testech byla oproti klidovému stavu naměřena jejich v průměru až o 130 procent vyšší aktivita. Celý proces probíhá tak, že větší molekuly beta glukanu jsou nejprve „pozřeny“ makrofágy a transportovány lymfatickým systémem do orgánů zodpovědných za imunitu. Větší molekuly beta glukanu jsou pak rozštěpeny na menší frakce a ty se váží na další složku imunitního systému – neutrofily, které se takto aktivují a mohou snadněji rozpoznat cizorodé zárodky a rychleji je tak destruovat.

 

Náš tip: Tyto látky najdete např. v přípravku Spektrum – multivitamínu a multiminerálu

Reklama