Bulvár

Vyzkoušeno: Prodejcem Nového prostoru

Jakub D. Kočí prodejcem Nového prostoru

Stojí na rohu ulice, ve vestibulu metra, na náměstích... stojí a mlčí, někdy vás oslovují, odvážnější vyvolávají, ti kreativní vymýšlí třeba divadélko, aby na sebe upozornili... kdo? Prodejci časopisu Nový prostor.

Zajímalo mě, jaké to je tento časopis prodávat, tak jsem se zašel zaregistrovat a hurá na plac. Jak to celé probíhalo, kolik jsem prodal a kolik je vůbec možné si prodejem časopisu vydělat?

Registrace

Když jsem přišel do Nového prostoru, ujala se mě slečna Dáša a seznámila mě s pravidly a se smlouvou, kterou s Novým prostorem musím podepsat. K registraci jsem nesměl přijít nametený ani v rauši, což jsem naštěstí nebyl, takže vše proběhlo hladce.

Nejdřív jsem si přečetl desatero prodejce a zjistil, že nesmím kolemjdoucí obtěžovat a tahat je za bundy, žádat od nich víc peněz, než je cena časopisu, že nesmím poškozovat jméno Nového prostoru třeba tím, že budu prodávat pod vlivem.

Jakub D. Kočí prodejcem Nového prostoru

Potom si mě slečna Dáša vzala stranou a seznámila mě se smlouvou. Celou mi ji přečetla. Bylo v ní dost cizích slov, kterým jsem nerozuměl, tak mi to vysvětlila po lopatě. Když jsem všechno pochopil, byl jsem trochu v šoku, že budu muset pracovat osm hodin denně, myslel jsem, že je to větší pohodička. Čtyři hodiny mám absolutně povinné a čtyři hodiny si můžu vybrat, kdy budu na prodejním místě stát. Slečna mě upozornila, že za mnou může přijít i kontrola od nich. Nakonec jsem na to kývnul a podepsal.

Jakub D. Kočí prodejcem Nového prostoruObčanka a peníze

Problém byl trochu v tom, že jsem ztratil občanku. Dáša mi řekla, že smlouvu podepíšeme tedy bez ní, že mi věří, ale že si musím občanku během měsíce zařídit, jinak končím.

Také jsem byl při registraci na suchu, prostě žádné peníze. Ani to jim nevadilo, dostal jsem tři časopisy jako vklad, další už si musím koupit.

Kolik mě časopis stojí?

Prodejní cena časopisu je 40 korun. Já si ho kupuju v redakci za 25 korun, ale z toho mi 5 korun spoří. Jednou za 14 dní dostanu naspořenou částku. Prý jsou kabrňáci, kteří si takhle našetří i 1500 korun. Ale to jsou špičky ledovce.

1564

Tohle tajemné číslo není můj denní obrat ani můj měsíční zisk. Je to číslo, které jsem dostal přidělené a mám ho na visačce společně s fotkou a křestním jménem - vyfotili mě pěkně mezi minimaxem a vstupními dveřmi, jak to dělají pokaždé. Číslo mi také vyrazili na všechny obálky mých časopisů, prý kvůli tomu, aby si mohl každý kupující ověřit, jestli mi časáky někdo nešlohnul a nesnaží se je prodat pokoutně. Dostal jsem přidělený dobrý plac - roh Vodičkovy a Školské a prostranství okolo tramvajových zastávek. A tak jsem vyrazil...

Jakub D. Kočí prodejcem Nového prostoru

První půlhodina

Chvíli postávám a je mi trapně. Pak si ale v hlavě rovnám myšlenky a postávám dál už s docela pohodovým výrazem - nedělám přece nic špatného, nežebrám, vydělávám si prací. Jenže pro okolí jsem docela neviditelný, dokonce, i když přecházím z místa na místo - všichni klopí zrak k zemi.

Další hodina

Jdu do sebe a snažím se své potenciální zákazníky oslovovat: „Nový prostor.“ „Kupte si Nový prostor.“ „Nový prostor, březnový, už máte?“

Efekt je o trochu lepší, lidé mě přestali ignorovat, většinou se na mě podívají, občas i něco odpoví. Reakce jsou různé, někdo slušně odvětí: „Ne, díky, už mám." Dvě slečny-puberťačky se smíchem odchází a pronáší: „To určitě.“

Jsem na svém místě hodinu a půl a zatím jsem neprodal ani jeden za tří časopisů. Za tuhle dobu jsem se už docela otrkal, a tak jsem se rozhodl vyvolávat...

Jakub D. Kočí prodejcem Nového prostoru

Poslední půlhodina

Křičím jak na lesy: „Nóóóóóvý prrrostór! Kupte si! Jenom za čtyři pětky!“ „Nóóóvý prostor! S komiksém!“

Efekt na kolemjdoucí se změnil. Zatímco při oslovování se ohlíželi a reagovali, teď se mě začali bát a obchází mě obloukem. Možná, kdybych vykřikoval: „Iveta Bartošová vydražila své kalhotky za půl mega,“ třeba bych byl úspěšnější, nevím. Kulturní časopis Nový prostor zkrátka moc lidi nezajímá, anebo někde dělám chybu. Zcela demoralizovaný se vracím na základnu.

Zpátky v denním centru

Když jsem slečně Dáše přinesl tři časopisy zpět, že to nemá smysl, řekla mi, abych tomu dal ještě šanci. Je prý normální, že si noví prodejci musí nejdřív svůj flek vystát, lidé si na ně musí zvyknout. A tak jsem se nechal přesvědčit a ještě to zkusím, snad budu mít štěstí...

Jakub D. Kočí prodejcem Nového prostoru

ROZHOVOR SE SKUTEČNOU PRODEJKYNÍ NOVÉHO PROSTORU
!!! JIŽ TENTO TÝDEN V MAGAZÍNU !!!

Kupujete Nový prostor?

Možnost%
Ano.6,7
Ne.93,3

Podobné reportáže dělám rád - pokud vás napadne něco, co byste chtěly, abych vyzkoušel, pište to do diskuze, nebo lépe na e-mail: jakub.koci@zena-in.cz. Nápadů není nikdy dost! Určitě se nechám - nebo někdo další v redakci - inspirovat.

 • Příště: Reportáž z Centra pomoci slepcům

Kam dál?

   
22.03.2010 - Společnost - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [28] jithule [*]

  taky dobrý

  superkarma: 0 17.12.2012, 15:28:09
 2. avatar
  [27] gerda [*]

  jo, a Jakube, asi vypadáš podezřele, bezdomovci mají patinu, která ti chybí, i když jsou třeba čistě oblečení, na pleti i vlasech je vidět, že nežijí v komfortu. IQ je rovněž handicap. Proto jsi neměl úspěch, lidi nevěřili, že jsi na tom bídně - teda podle mého názoruSml30

  superkarma: 0 23.03.2010, 05:51:59
 3. avatar
  [26] gerda [*]

  dokud jsem mívala stravenky, dávala jsem svému prodejci jednu stravenku v hodnotě 50 korun s tím, ať si něco koupí a časopis ať si nechá. Opravdu se to číst nedáSml80 Ale jen tomu "svému", protože ho za ta leta znám, chová se slušně, čistě vypadá a nikdy jsem ho nezažila opilého.

  superkarma: 0 22.03.2010, 19:12:57
 4. [25] Sunny.B [*]

  átéčko — #19 A zároveň pěkně tučně podpoříme ty, co ten časopis vydávají a bohatnou na chudácích. :-) To se mi nelíbí, tak dávám jen to, co z toho prodeje mají ti prodejci a časopis ať si nechají.

  superkarma: 0 22.03.2010, 16:00:26
 5. [24] Sunny.B [*]

  mi-ki — #18 Naprosto souhlasím!!! Ten časopis je jedna velká nuda. Takže místo 40 Kč a časopisu dám prodejci 20Kč, což je jeho provize a časopis ať si nechá.

  superkarma: 0 22.03.2010, 15:58:33
 6. avatar
  [23] Dante Alighieri [*]

  Už od června nechodím po centru Prahy, takže ani nepotkávám prodejce NP. Ale několikrát jsem si NP koupila. Souhlasím s tím, že obsah je mrzký, zajímají mě akorát SMS a dopisy od čtenářů a taky tam onehdá byly rozhovory přímo s prodejci. Jeden tam říkal, že někdy prodá 2 časopisy za celý den a jindy třeba 15.

  superkarma: 0 22.03.2010, 15:42:39
 7. [22] jastura [*]

  Jakub D. Kočí — #15 Je to úplně od tématu - povíš nám jak se daří Cháronkovi?   

  superkarma: 0 22.03.2010, 15:24:57
 8. avatar
  [21] Julča [*]

  Jakube, prodávej raději robertky, to ti sluší víc  Sml32

  superkarma: 0 22.03.2010, 15:22:28
 9. [20] Rikina [*]

  Od uřvaných cápků nekupuju nic. Sml80 Z principu. Sml57 Nový prostor jsem koupila jednou, od velmi čistě a slušně vyhlížející mladé paní, která mi u toho stihla v kostce vyložit svůj příběh a plány do budoucna. Znělo to moc zajímavě. Ale vydržela na tom místě prodávat necelý týden, pak už jsem ji neviděla, tak si myslím, že ty plány asi nedopadly... Sml80 Nicméně souhlasím s tím, že je to časopis mdlého obsahu, a že by se udělalo líp, kdyby si bezdomovci vydělávali spíš úklidem.

  superkarma: 0 22.03.2010, 14:48:41
 10. avatar
  [19] átéčko [*]

  Kdyby je u nás prodávali, koupím si to ze solidarity s nima, ne proto, že tam najdu úžasné čtení.

   Bílou pastelku, Emílka, a žlutý květ měsíčku si také nekupuji kvůli tomu, že si chci vyzdobit byt, ale proto, že jim tak dám najevo, že nejsem lhostejná k situaci lidí pro které ta akce je....

  1. na komentář reaguje Sunny.B — #25
  superkarma: 0 22.03.2010, 13:50:22
 11. avatar
  [18] mi-ki [*]

  Ja bych videla problem i v tom, ze v NP proste neni nic zajimaveho. Ja nebo byvaly pritel jsme NP obcas koupili, meli jsme sveho oblibeneho pana, co stal kazdy den na stejnem miste, vzdy se usmal, slusne pozdravil, zeptal se, jak se mame... byl slusne obleceny a cisty. Nekteri jini prodejci vypadaji dost zanedbane. 

  Ale proste - proc kupovat za 40kc neco, co tu hodnotu pro me ani nema? A evidentne ten pocit nemam sama. Nejaka pani jednomu prodavaci rekla, ze mu tech 40kc klidne da, ale casopis, at si necha, ze tam nic zajimaveho neni a ji se to pak doma akorat vali.

  Takze kdyby se vydavatel NP snazil, aby byl obsah casopisu pro verejnost atraktivnejsi, tak si myslim, ze lidi by si ho kupovali vic. Protoze je to zbozi jako jakekoli jine a pro me je informace, ze ho prodavaji osoby ve financni tisni, az sekundarni.

  1. na komentář reaguje Sunny.B — #24
  superkarma: 0 22.03.2010, 13:47:22
 12. avatar
  [17] mio [*]

  s prodejci sympatizuju, aspoň NĚCO dělají.

  enka1 — #2 někde jo, třeba u jednoho Alberta stojí pravidelně. Manžel dřív dělal u firmy, která má kávové automaty a vždy mu dával zadarmíko kafíčko. Tenhle bezdomovec  se k nám hrnul na náměstí Svobody když byly vánoční trhy a já nestačila kulit oči, s kým se manžel kamarádí - pak mi to vysvětlil - mimochodem, takhle slušně a spisovně mluvícího člověka jsem už dlouho neviděla!

  superkarma: 0 22.03.2010, 12:01:07
 13. avatar
  [16] enka1 [*]

  *modrá — #13 Sml16pokud nejde o NP, taky mám obdobné zkušenosti

  superkarma: 0 22.03.2010, 11:50:26
 14. avatar
  [15] Jakub D. Kočí [*]

  RenataP — #14 Prodejcem se může stát člověk v tíživé finanční situaci, tedy i bezdomovec, ale ne nutně bezdomovec.

  1. na komentář reaguje jastura — #22
  superkarma: 0 22.03.2010, 11:46:04
 15. avatar
  [14] RenataP [*]

  tak já nevím, ale u nás to prodávají taky bezdomovci...Sml80

  1. na komentář reaguje Jakub D. Kočí — #15
  superkarma: 0 22.03.2010, 11:26:42
 16. avatar
  [13] *modrá [*]

  enka1 — #12 u nás Nový prostor prodávají právě bezdomovci .. tak se mi to nějak propojilo - pardon

  1. na komentář reaguje enka1 — #16
  superkarma: 0 22.03.2010, 11:19:16
 17. avatar
  [12] enka1 [*]

  *modrá — #11 o tom to dneska není

  1. na komentář reaguje *modrá — #13
  superkarma: 0 22.03.2010, 10:26:00
 18. avatar
  [11] *modrá [*]

  od té doby co jsem jednomu bezdomovci na jeho prosbu o peníze nabídla že s ním zajdu do večerky a koupím mu rohlíky a salám a on na mě začal řvát že ON CHŤĚL ALE TEPLÝÝÝÝ JÍÍÍDLÓ ... už na ně fakt nereaguju

  1. na komentář reaguje enka1 — #12
  superkarma: 0 22.03.2010, 10:17:22
 19. [10] Bébina [*]

  *modrá — #7 Naprosty souhlas. Me tihle prodavaci docela obtezuji, nekteri jsou neodbytni a uz jsem se i setkala s agresivnim jedincem ponekud mdleho rozumu, ktery na moje zdvorile dekuji nechci zacal cosi pokrikovat.

  superkarma: 0 22.03.2010, 10:06:07
 20. avatar
  [9] Aprilka1 [*]

  enka1 — #2 mě chytil před Ikeou na Zličíně a prvně jsem teda koupila, ale obsah nic moc.

  superkarma: 0 22.03.2010, 09:53:00
 21. avatar
  [8] átéčko [*]

  U nás ho neprodávajíSml23

  superkarma: 0 22.03.2010, 09:31:01
 22. avatar
  [7] *modrá [*]

  Nekupuju nikdy. Stát jak pako na roku a držet v ruce podřadnej časopis není žádná záslužná práce. Kdyby jim raděj dali posbírat odpadky v ulicích nebo kolem cest.. za to by si tu mzdu i zasloužili...

  1. na komentář reaguje Bébina — #10
  superkarma: 0 22.03.2010, 09:17:49
 23. avatar
  [6] RenataP [*]

  ježiš, tak to je teda tvrdej chleba.

  Faktem je, že tyhle prodejce tak nějak šmahem počítám mezi jehovisty a rozhodně nic nekupuju... A za 40?

  Fíha, tak to je celkem pálka...Sml68

  superkarma: 0 22.03.2010, 09:00:11
 24. avatar
  [5] Jakub D. Kočí [*]

  Anai — #3 Tak nějak od jedný asi? Nevim přesně, protože jsem chvíli ještě honil tu skutečnou prodejkyniSml16

  superkarma: 0 22.03.2010, 08:42:36
 25. avatar
  [4] Jakub D. Kočí [*]

  enka1 — #2 Asi záleží na tom, jestli je to obecní, nebo soukromý pozemek. Jestli obecní, tak nejspíš žádný problém. Ale každý dostane své místo přidělené, takže by si o něj musel asi někdo říct Sml80

  superkarma: 0 22.03.2010, 08:40:32
 26. [3] Anai [*]

  Jéje, Jakube, kdys tam stál? V pátek jsem okolo šla asi 4x: tam a zpět do knihovny do Školské a pak do Billy v Myšáku nakoupit....

  1. na komentář reaguje Jakub D. Kočí — #5
  superkarma: 0 22.03.2010, 08:38:35
 27. avatar
  [2] enka1 [*]

  Aspoň něco dělají. Vůbec jsem nevěděla o té visačce, díky.

  Jakube smí se stát u supermarketů? Mám jich ve svém okolí několik a ještě nikdy jsem tam nikoho neviděla?

  1. na komentář reaguje Jakub D. Kočí — #4
  2. na komentář reaguje Aprilka1 — #9
  3. na komentář reaguje mio — #17
  superkarma: 0 22.03.2010, 06:02:46
 28. avatar
  [1] danca79 [*]

  Prodejci Noveho prostoru jsou vetsinou fajn. A klobouk dolu ze se snazi dostat se ze dna!

  superkarma: 0 22.03.2010, 00:56:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme