Bulvár

Vyzkoušeno: Oslepl jsem

slepota

Moje minulá zážitková reportáž o žebrání vás zaujala a mě bavila, proto jsem se rozhodl pokračovat v nabraném kurzu a vyzkoušet další věc, která se člověku může přihodit: slepotu. Když jsme tohle téma probírali na poradě, plánoval jsem původně udělat sondu do svědomí kolemjdoucích a vyjít s bílou holí do ulic, ale nakonec jsme se rozhodli pro něco jiného. Proč?

Přišlo nám, že slepci na ulici mnohdy neočekávají pomoc okolí, jen ohleduplnost, a stejně tak nám to přišlo i trochu neetické vůči ostatním lidem. Přesto jsme téma nezavrhli zcela a rozhodli jsme se, že otestuji situaci, která nastane po oslepnutí - tedy: vyzkouším si jeden den slepoty doma. Celou akci jsem naplánoval na neděli 7. února.

Průběh slepoty

V neděli ráno jsem vstal, sáhl po připravených proprietách (dvě plastové zátky a hedvábný šátek), převázal si oči a od té chvíle žil ve tmě. Vydržel jsem to do 18.00 hodin odpoledne a musím upřímně říct, že to není tak strašné, jak jsem si myslel. Překvapení? Rozhodně to není nic, co by člověk chtěl, ale žít se tak dá a řekl bych, že i docela plnohodnotně.

slepota

Co šlo překvapivě dobře

 • Oblékání se. Ano, sice jsem nejprve šlápl pravou nohou do levé pantofle, ale tenhle omyl jsem rychle napravil. Obléci si něco naruby je skoro nemožné, prtože podle štítků a švů hmatem poznáte, jak si věc vzít na sebe. Byl jsem ale večer docela překvapený, že mám šedé tričko, myslel jsem si celý den, že chodím v černém.
 • Jídlo - zjistil jsem, že není problém najíst se ve smyslu, trefit se lžící či vidličkou do úst. Jediné, co trochu pokulhává, je kontrola toho, co za sousto z talíře nabíráte a kolik už máte udlábnuto.
 • Pohyb ve známém prostředí - i toto nebyl větší problém! Do dveří jsem narazil jen jednou a díky vlastní blbosti. Hodně významnou roli hrály v tomto ohledu ruce - jsou nutné obě, ale za jejich pomoci jsem se pohyboval bez problémů a rychle.
 • Sledování televize. Možná tomu nebudete věřit, ale bylo to trochu podobné jako čtení knížky. V poledne jsem si pustil debatu Václava Moravce na ČT24 a nebyl problém rozeznávat známé hlasy. Tváře lidí, které jsem po hlasu neznal, jsem si vyfantazíroval.
 • Vyčesání psa. Charona jsem si položil na gauč a pohodlně ho vyčesal, nebyl v tom nejmenší problém. Jen jsem chvíli hledal hřeben, protože jsem si tuhle akci nenaplánoval dopředu a nevěděl jsem, kam jsme ho posledně dali.

slepota

Co šlo hůře

 • Čištění zubů - bylo docela komické sledovat mě, jak s plnou pusou pasty huhlám: „Tdy ňkde tče voda.“ Pokud si čistíte zuby s tekoucí vodou, naučíte se jako slepí velice rychle používat skleničku. Zajímavé bylo i vymáčknutí si pasty na kartáček, ale nakonec se za pomoci omatlaných prstů vydařilo.
 • Naředit si šťávu. Obecně nalévat si nápoje je problematické. Dá se to vyřešit vsunutím konečku prstu do hrníčku a čekáním na vlhko (horko). Ale určit správný poměr šťávy a vody je prakticky nemožné. Já si vyrobil tak silný koncentrát, že jsem ho musel přelít do dalšího hrnečku a půlením znovu naředit.
 • Telefonování z mobilu prakticky nejde. Nepodařilo se mi poslepu, ačkoli telefon dobře znám, vytočit správné číslo, ani použít jakoukoli funkci - konkrétně telefonní seznam. Ovšem telefonovat z pevné linky šlo snadno.

Co bylo nejhorší

 • Nuda. Člověk, který je slepý dlouho, má jistě své zaběhnuté rituály, které během dne dělá a zabaví ho. Jsem normálně relativně aktivní a činorodý, ale jako slepý jsem nemohl ani pracovat na počítači (ačkoli se jistě vyrábí speciální počítače pro slepé), ani malovat - zkrátka nic z toho, co dělám doma běžně a baví mě to. Děkoval jsem bohům za to, že umím hrát na kytaru, a tím se půlku dne bavil, ale i to vás omrzí. Tak jsem zkoušel tu televizi a samozřejmě jsem se věnoval pejskům.

Samotu jsem zvládl v pohodě

Aby to bylo jako ze života, vyštval jsem ženu se synem na výstavu - nechtěl jsem, aby mě obskakovali a pomáhali mi. A jak jsem již napsal, samotu jsem zvládl v pohodě, jen ta nuda byla chvílemi děsná. Kdybych byl skutečně slepý, mohl bych jít třeba ven na procházku, což by byla jistě také zajímavá činnost.

Moje resumé

Slepému se svět nehroutí, jen si musí najít činnosti, kterým se může věnovat. Není (po chvíli praxe) větší problém zvládat běžné úkony - ano, na čůrání jsem si, na rozdíl od normálu, sedal - a ovládat i známé věci, které potřebují jemnou manipulaci a detailní rozlišování (například dálkový ovladač). Zostří se vám prakticky okamžitě ostatní smysly, hlavně hmat - je to nejspíš tím, že si začnete v hlavě věci vybavovat a uvědomovat trochu jinak (i když ten lepší čich přijde asi později, což jsem pochopil při vaření čaje, kdy jsem si chtěl udělat černý s mlékem, ale málem zalil mlékem ovocný). Najednou také neřešíte vůbec, ale vůbec vzhled, došlo mi, jak moc je malicherné soudit lidi podle krásy.

A největší poznání: Jako slepý bych nechtěl být nikomu na obtíž a chtěl bych se dále nějak sám živit. Sám bych se nejspíš stal slepým kytaristou - to by mě bavilo.

slepota

Znáte nějakého slepce? Přišla jste sama někdy krátkodobě o zrak? Dovedete si představit, že se jednou probudíte a nic neuvidíte? Zvládla byste to psychicky? Co byste v tu chvíli dělala?

Podobné zážitkové reportáže dělám rád - pokud vás napadne něco, co byste chtěli, abych za vás vyzkoušel, pište to do diskuze, nebo lépe na e-mail: jakub.koci@zena-in.cz. Nápadů není nikdy dost! Určitě se nechám - nebo někdo další v redakci - inspirovat.

Kam dál?


P. S. : Vím, že to do článku nepatří, ale je to věc, která mi asi bude teď dlouho ležet v hlavě, a o Charonkovi ve článku píšu, tak jenom pro informaci pro ty, koho Charonův stav zajímá: Dnes večer nás čeká návštěva homeopata, kterého mi doporučila Hanka Žertová, tak uvidíme, co se dozvíme...

   
11.02.2010 - Společnost - autor: Jakub D. Kočí

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [42] jithule [*]

  Obdivuje je

  superkarma: 0 17.12.2012, 15:39:32
 2. [41] dtcalounictvi [*]

  Slepé lidi obdivuji jak to zvládajíSml67

  superkarma: 0 22.02.2012, 08:38:57
 3. avatar
  [40] bokul [*]

  Nevidomých přátel mám celkem hodně...

  Však jsem tu o nich před "lety" psala...

  http://zena-in.cz/clanek/zmenily-mne-slepe-deti

  superkarma: 0 29.03.2010, 08:38:25
 4. avatar
  [39] mirrea [*]

  eli.emanuela — #27 myslím, že to je jen předsudek nás vidících, že slovo slepý zní nějak nepatřičně. mám nevidomého kamaráda, který ho běžně o sobě používá. Nevidí od narození, umí skvěle vařit (třeba koření má v krabičce podle abecedy), v lese, kde je ticho, se dokáže orientovat bez hole, protože slyší stromy.Sml16

  superkarma: 0 16.02.2010, 20:09:15
 5. [38] Pálivka [*]

  Myslím, že slepec to doma zvládne, protože je ve známém prostředí. Horší to je pro ně na ulici, nebo cestování vlakem, či autobusem.

  superkarma: 0 11.02.2010, 22:16:12
 6. avatar
  [37] koryna [*]

  Kuba je prostě jednička Sml67Sml67Sml67Sml67Sml67Sml16 

  superkarma: 0 11.02.2010, 21:19:24
 7. avatar
  [36] átéčko [*]

  linde — #34 Myslím, že Kuba to chce i procítit. Tak mu nenabízejme to nejhorší. Je to člověk empatický, tak aby mu z práce nebylo zle.

  superkarma: 0 11.02.2010, 20:12:47
 8. avatar
  [35] Linde [*]

  jinak jsem narazila na zmínku, že si nevidomí nechávají kupovat všechny ponožky v jedné barvě, aby neřešili párování ponožek Sml24

  superkarma: 0 11.02.2010, 19:14:07
 9. avatar
  [34] Linde [*]

  hezky otestované. Já mám nově známého, který je nevidomý, dělá si vlastní webovky (tedy přesněji-texty si připravuje, ale na web mu to dávají z firmy), ale jinak je to veselý pán, plný života a optimismu. Má krásného slepeckého psa,hrozně hodného. Nemá to určitě lehké a vždy na návštěvě obdivuji, jak knihy i fotografie má přesně seřazené, aby to našel. Má můj obdiv, je silný.

  Vyzkoušeno - myslím, že by se mohlo testovat ještě - jak se mají vozíčkáři, popeláři, pochůzkáři od městské policie (když vyhazují bezďáky), pohotovost na záchytce, uklizeč v metru, WC bába atd atd Sml24Sml30

  1. na komentář reaguje átéčko — #36
  superkarma: 0 11.02.2010, 19:12:58
 10. avatar
  [33] átéčko [*]

  Jakub D. Kočí — #28 Také nemám ráda výraz slepý, raději používám nevidomý, či nevidící. Ale jak chceš napast oslepl jsem jinak? Přestal jsem vidět- to není dobrá náhrada.

  Píšeš hezky. I když dnes stejně každá z nás myslí více na tvého psíčka a drží mu palce.I pes Čapek, kterého jsem dnes potkala

  superkarma: 0 11.02.2010, 17:28:50
 11. avatar
  [32] mio [*]

  Skvělý nápad - tyto reportáže!Sml67 

  Všichni pořád nadáváme na sníh a jak je neodklizený atd..že..no a vůbec si třeba neuvědomíme, o co horší to mají teď handicapovaní lidi, právě předevčírem jsem se potkala s nevidomým, asi 20letým klukem na chodníku. Cestu hledal bílou holí, ale jak jsou všude i kolmo přes cestu různé hromádky sněhu, dost ho to mátlo..Tak jsem mu nabídla pomoc, on teda odmítl, usmíval se a poděkoval "Ne, děkuji, to je v pohodě". Ale rozhodně to v pohodě nebylo. Když jsem pak mířila k domovu s kočárem přes ty namrzlý muldy, tak jsem nějak  nadávat zapomněla..

  Jo a na toho revizora se těším, jen ať tě Kubo někdo nešvácne po hlavěSml57

  superkarma: 0 11.02.2010, 16:41:49
 12. avatar
  [31] peetrax [*]

  Skvělý seriál, Kubo, už se těším na pokračování! Sml59

  superkarma: 0 11.02.2010, 15:46:21

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [30] eli.emanuela [*]

  Jakub D. Kočí — #28 Jakube, to je mi moc líto. Sml13 Kéž by aspoň ta homeopatika trošku pomohla... Rodiče mého drahého před pár měsíci přišli o pejska, a přestože to nebyl můj pes, obrečela jsem to, bolelo to. Co teprv, když je to pejsek vlastní... Budu na vás moc myslet a moc držet pěstičky. A doufat v zázrak...

  superkarma: 0 11.02.2010, 15:45:03
 2. avatar
  [29] sanvean [*]

  catcat — #26 jsem si představila tvůj výraz Sml30

  superkarma: 0 11.02.2010, 14:57:06
 3. avatar
  [28] Jakub D. Kočí [*]

  Ajiiiii13 — #25 Určitě se zase zítra někde zmíním...

  eli.emanuela — #27 No, je to vlastně asi (svým způsobem) zajímavé, učit se tu spoustu nových věcí. Osobně nemám pocitový problém se slovem slepý, ale chápu, že to může někomu vadit.

  Jinak, co je s Charonkem... není to vůbec dobré, viz zde:smutne-zpravy-charonek-umira-na-osteosarkom

  1. na komentář reaguje eli.emanuela — #30
  2. na komentář reaguje átéčko — #33
  superkarma: 0 11.02.2010, 14:43:25
 4. [27] eli.emanuela [*]

  Kubo, na tento Tvůj článek jsem byla hodně zvědavá, už i proto, že jsem jeden čas brigádničila v organizaci pomáhající nevidomým. Tvůj článek mě příjemně překvapil. Sml16 Žádné "jsou to chudáci, jak jen tak můžou žít". Moc pěkně napsáno! Sml67 Jen bych se přimlouvala nahradit slovo "slepý" slovem "nevidomý".

  Nevidomí, i přes svůj handicap, dokáží žít plnohodnotným životem. Třeba hrají týmové hry s míčem! V dnešní době už mají mnoho možností. Problém s naléváním pití do hrníčku řeší přístrojek, který včas pípáním upozorní, že hrníček je již plný, takže nevidomý nepřelije. Existují speciální programy, které jim umožňují ovládat pc. Existují tisíce knih v hmatové či elektronické podobě. Už i na vysokých školách mají nevidomí studenti uzpůsobeno zázemí - pc se speciálními programy, učebnice v potřebné podobě, individuální výuku, ...

  I přes to, kolik mají pomůcek a možností, je strašně obdivuju, jak to zvládají. Sama špatně vidím. Není to příjemné, když rok od roku vidíte hůř. Jak se asi musí cítit lidé, kteří mají nějakou vadu zraku a vědí, že za čas přestanou vidět úplně? Sml15

  Kubo, přestože nevím, co je vašemu pejskovi, držím pěsti, ať vše dobře dopadne! Sml22

  1. na komentář reaguje Jakub D. Kočí — #28
  2. na komentář reaguje mirrea — #39
  superkarma: 0 11.02.2010, 14:29:07
 5. avatar
  [26] catcat [*]

  asi před 8 roky jsem na chvíli skoro oslepla, (nějakej fujtajxl zánět očí) a bylo to děsný. Ono to i dost bolelo. A taky jsem se vzbudila nad ránem, televize běžela, tak jsem se šla podívat, co dávají (viděla jsem tak na 5 cm) a strčila jsem tím frňák rovnou do soulože nočního porna... I když, tenhle zážitek by asi čistokrevný nevidomý nemělSml80Sml30

  1. na komentář reaguje sanvean — #29
  superkarma: 0 11.02.2010, 14:22:49
 6. avatar
  [25] Ajiiiii13 [*]

  Držim pěsti s Charonkem.. včéra jsem u toho článku o něm bulela, tak ať to dopadne co nejlíp a dej Jakube prosím vědět...

  1. na komentář reaguje Jakub D. Kočí — #28
  superkarma: 0 11.02.2010, 14:18:16
 7. avatar
  [24] Dante Alighieri [*]

  Jakub D. Kočí — #17 Tak na toho revizora se těším! Sml36

  superkarma: 0 11.02.2010, 14:17:46
 8. [23] German [*]

  átéčko — #20 To já nemohu. Mám totiž silné sociální cítění a všem bych se "rozdala" zadarmo. Sml57

  superkarma: 0 11.02.2010, 14:12:03
 9. avatar
  [22] Jakub D. Kočí [*]

  German — #18 átéčko — #20 13042000 — #21 Hele, to by mi doma neprošlo Sml57

  superkarma: 0 11.02.2010, 13:46:14
 10. avatar
  [21] 13042000 [*]

  átéčko — #20 Také se přikláním ke Kubovi, byl by to na babském severu docela zajímavý článek Sml30

  1. na komentář reaguje Jakub D. Kočí — #22
  superkarma: 0 11.02.2010, 13:40:42
 11. avatar
  [20] átéčko [*]

  German — #18 Víš co? Zkus to ty napiš o tom. Co ty na to?Sml30

  1. na komentář reaguje 13042000 — #21
  2. na komentář reaguje Jakub D. Kočí — #22
  3. na komentář reaguje German — #23
  superkarma: 0 11.02.2010, 13:30:08
 12. avatar
  [19] dalma [*]

  Nedovedu si představit být slepá. Myslím si, že to není žádná sranda. Já už sedmý den vidím jen na jedno oko a jsem z toho celá nesvá. Syn mě do něho píchl prstíkem a bohužel mě škrábl přes celé oko. Nikdy bych nevěřila co jedno nevinné píchnutí do oka může způsobit. Sml80 Do rána mi oko nateklo a šíleně to bolelo a pálelo. Takže jsem šla k lékaři a už sedmý den mám oko zalepené. A i kdybych neměla, tak stejně na něj nic nevidím. Mám úplně rozostřené vidění.

  Samozřejmě to nejde srovnávat s úplnou slepotou, ale i tak mě to dost omezuje. Třeba přecházení silnice, byť po přechodu, byla "sranda". Sml22

  superkarma: 0 11.02.2010, 13:18:59
 13. [18] German [*]

  Klára Milošová — #10 A co takhle vyzkoušet "práci" prostituta nebo gigola? Sml57

  1. na komentář reaguje átéčko — #20
  2. na komentář reaguje Jakub D. Kočí — #22
  superkarma: 0 11.02.2010, 13:08:53
 14. avatar
  [17] Jakub D. Kočí [*]

  enka1 — #7 Příští týden budu na hodinku revizorem, ano, práce jsou zajímavá témata - určitě! Je se musí zvládnout tak, abych to stihl v jednom dni spáchat a ideálně i napsat, anebo o víkendu...

  Suzanne — #14 To určitě zkusím - díky!

  átéčko — #11 Zajímavá myšlenka, ale moc dlouhodobá. Nevím, zkusím to nějak zvážit...

  Díky za nápady!

  1. na komentář reaguje Dante Alighieri — #24
  superkarma: 0 11.02.2010, 12:23:09
 15. avatar
  [16] denkas [*]

  Moje bejvalá tchýně byla taky skorem slepá. Vůbec jsem nechápala ,jak ona byla soběstačná. Vše si doma dělala sama (tchán byl vůl).Na chatě měla spoustu kytek ,znala jejich názvy ,plela je zalejvala. Pletla!!Nejvíc sem nechápala ,že i pletla barevně a ač barvy nerozeznala ,tak to měla sladěný! A barvy znala.Sml80Už tenkrát před 20lety si pujčovala kazety s knihama. Měla dost o všem přehled.A venku chodila bez hole . A jak dobře vařila! V tomto jsem ji opravdu obdivovala!Sml59

  superkarma: 0 11.02.2010, 12:11:22
 16. avatar
  [15] barkl2 [*]

  Já jsem byla "slepá" když jsem poprvé svařovala. ale učitel nás na to upozornil, že když budeme ten ochranný štít držet blbě, tak se nám to stane, a co máme dělat až to přijde.

  Naštěstí nikoho slepého v rodině nemáme.

  superkarma: 0 11.02.2010, 10:27:00
 17. avatar
  [14] Suzanne [*]

  Klára Milošová — #10 co zkusit jako vozíčkář dojet do lékárny, projet Prahu a zajet k praktickému lékaři?

  1. na komentář reaguje Jakub D. Kočí — #17
  superkarma: 0 11.02.2010, 10:19:35
 18. avatar
  [13] Dimsy [*]

  Můj děda byl slepý. Ve čtyřiceti letech přestával vidět, až oslepl úplně. Protože babička byla na konci života na vozíku, musel obstarat všechno sám. Chodil sice s bílou holí, ale štrádoval si to jako kdyby viděl. Dokázal sám dojít domů polníma cestama deset kilometrů z chaty, kde jsme byli na prázdninách. A babička ho honila, jak jen mohla. Jednou spočítal, že než uvařila oběd, byl dvaačtyřicetkrát ve špajzu. Zemřel v devadesáti letech jen proto, že babička onemocněla a přestala ho prohánět. Nebýt toho, běhal by tu určitě do dnes.

  superkarma: 0 11.02.2010, 09:55:27
 19. avatar
  [12] ahoi [*]

  Slepý kytarista hmmm :-) Sml67

  superkarma: 0 11.02.2010, 09:53:36
 20. avatar
  [11] átéčko [*]

  Klára Milošová — #10 Mohl by si jako nezaměstnaný hledat práci.

  Nebo se zkusit o někoho postiženého starat. Ale Kuba je empatický a zvládl by to lehce.

  Znám jednu nevidomou dívku. Přestože jsem ji poznala v zařízení pro mentálně postižené, brzy jsem ji začala obdivovat, že zvládá složitější věsi, nez mnozí vidoucí.

  Pořídila si pc s programem pro nevidomé. Dokázala ho velmi rychle zvládat.

  Nejvíce jsem na na ní obdivovala, že umí sama cestovat. Bez pomoci. Zajela si do cizího, vzdáleného města, když potřebovala něco vyřídit. Gabka je fakt dobrá!Sml67

  Jo a tady na ženě jeden člověk, který skenuje knížky pro nevidomé. Oni si je pak nechají počítačovým programem číst.

  1. na komentář reaguje Jakub D. Kočí — #17
  superkarma: 0 11.02.2010, 09:42:04
 21. avatar
  [10] Klára Wimmerová [*]

  Včera jsme na poradě přemýšleli, co dalšího může Kuba vyzkoušet... máte-li nějaké tipy, co by vás zajímalo, sem s nimi. :)

  1. na komentář reaguje átéčko — #11
  2. na komentář reaguje Suzanne — #14
  3. na komentář reaguje German — #18
  superkarma: 0 11.02.2010, 09:16:40
 22. avatar
  [9] Suzanne [*]

  Jakube, přidávám se ke chvále na skvělý seriál! "Slepotu" jsem kdysi vyzkoušela na jednom semináři - na dva dny. Byl to strašně hluboký zážitek, ale je pravda, že jsme procházeli různými hrami a připravenými aktivitami a jsme měli zavázané oči i na cestu do ubytovny, při spánku, opět ráno na cestu ven a bylo to dost zajímavé. Osobně si myslím, že horší by bylo TICHO, tedy hluchota.

  superkarma: 0 11.02.2010, 09:04:56
 23. avatar
  [8] vodfon, kolie [*]

  Výborný seriál!Sml16Sml59

  superkarma: 0 11.02.2010, 08:33:02
 24. avatar
  [7] enka1 [*]

  On je taky rozdíl oslepnout a být slepý od narození, po 14ti dnech zkoušení by taky asi vypadala reportáž jinak, co teprv po shánění práce, běhání po úřadech.... Jsou fajn tahle "vyzkoušeno". Docela by mě bavily i reportáže po zkoušce některých zaměstnání = materiál na rokySml16.

  1. na komentář reaguje Jakub D. Kočí — #17
  superkarma: 0 11.02.2010, 08:32:23
 25. avatar
  [6] Věrulinka [*]

  Ani nedomýšlím, jak to mají slepci obtížnéSml79

  Jakube hodně štětstí Charonkovi, kéž by vám poradili nějaký lék, aby mu pomohl, budu na vás myslet Sml67

  superkarma: 0 11.02.2010, 08:06:00
 26. [5] Tee.. [*]

  Tohle je vážně super nápad..!..Sml79.."Vyzkoušeno"...Sml59

  superkarma: 0 11.02.2010, 08:01:25
 27. avatar
  [4] OlgaMarie [*]

  Kdysi jsem musela jít domů ke slepé paní. Doma jsem pak líčila, jak měla uklizeno a čisto. Pak mi došlo, že pořádek doma mít musí, jinak by těžko něco našla. Ale ona měla v kuchyni i přehlídku rozkvetlých afrických fialek!

  Jsou i audio knihovny pro nevidomé, kde si lze vypůjčit nahrávku knihy. Ony ty knihy přepsané do slepeckého písma byly dost objemné. 

  superkarma: 0 11.02.2010, 06:40:41
 28. avatar
  [3] Eva_CZ [*]

  Moje nevlastni babicka ( dedova 2.zena ) byla temer slepa, vnimala jen jakesi stiny. Ale uzili jsme si s ni i hodne legrace. To zase jo. Ona se naposled videla, kdyz byla mlada a krasna. A tak se mela v pameti cely svuj zivot. Mela o sobe svou jasnou predstavu a svuj vek nevnimala. Prezila vsechny, i obe sve vyvdane dcery, mou mamu a jeji sestru. Umrela chudera sama v nemocnici. V tom jednom roce mi umrel tata, mama a tahle babi. Na jeji zapal plic uz nikdo nemel silu. Je mi to moc lito.

  superkarma: 0 11.02.2010, 03:24:36
 29. avatar
  [2] Dante Alighieri [*]

  Ale stejně si myslím, že nelze okusit pravé pocity slepce, pokud si jen ráno zavážu oči a vím, že večer se mi se sundáním šátku zrak zase vrátí.

  superkarma: 0 11.02.2010, 01:37:25
 30. avatar
  [1] Dante Alighieri [*]

  Tadyten nový "seriál" Vyzkoušeno nemá chybu! Sml59 No, neumím si představit, že bych byla slepá, protože prakticky všechny mé záliby jsou založeny na tom, že vidím. K tomu ani jako vidomá nevydržím ani chvíli nic nedělat (respektive ničím se nezabavovat), takže ta nuda by mě asi vážně ubíjela. Ale na druhou stranu věřím, že zvyknout se na to dá. Třeba na ty moje milované filmy bych prostě koukala poslepu...

  superkarma: 0 11.02.2010, 01:35:08

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme