.

Vyzkoušeno: Kurz přežití aneb Zázraky s tamponem

Cestování

Vyzkoušeno: Kurz přežití aneb Zázraky s tamponem

Umíte si představit, že se ocitnete z ničeho nic dlouhodobě třeba bez elektřiny? Podle odborníka na přežití Amara Ibrahima je nejlepší utéct do lesa. A tak jsem s ním a s partou dalších nadšenců na pár dní do lesa zmizel...

Abych začal správně literárně, nebylo nás pět, ale čtrnáct. Sešli jsme se v Domažlicích a setkání to nebylo náhodné, ačkoli se většina neznala. Zavedla nás sem touha přežít, respektive naučit se přežít v přírodě. Motivace jsme měli různé, čtyři namátkou:

Myslím, že tahle civilizace skončí, chci na to být připravený.“
„Už jsem se dostal do situace, kdy jsme v zahraničí ztroskotali.“
„Poslala mě sem partnerka.“
„Pracuji v letecké společnosti, tak kdyby se něco stalo a já to náhodou přežila...“

Na startu nám sebrali mobily

Amar
Amar - náš vrchní velitel.

Amar nám vysvětlil, jak bude kurz probíhat. Že probereme psychologii přežití skupiny, budeme se učit, kde v přírodě sehnat vodu a živiny, jak se v přírodě orientovat, jak rozdělat oheň, jak si zajistit teplé nocování... A hned na úvod nám sebral telefony a doklady, které zapečetil v kovové bedně: „Nebudete je potřebovat, a abyste je neztratili.“ Podepsali jsme také lejstro, v němž jsme souhlasili s tím, že se kurzu účastníme dobrovolně. Pak se ještě ptal na naše fyzické zdraví, a jestli s sebou máme všechny potřebné léky.

Na to jsme dostali božskou manu v podobě balíčku s baštou MRE – byla pro mě nečekaně dobrá, ale k tomu se ještě dostanu.

Vyrazili jsme na první stanoviště

Z Domažlic jsme zamířili do Českého lesa na první nocležiště. Amar nám cestou vysvětloval rozdíl mezi přežitím civilním a vojenským. Pak se hlouběji ponořil do přežití skupiny, vyzdvihl dvě věci – humor a vedení. Zároveň upozornil na to, že jde-li o přežití a ve skupině se objeví člověk, který propadne trudomyslnosti, je nejlepší ho nechat svému osudu, protože tím snižuje šance všem.


Jaký si myslíte, že je rozdíl mezi civilním a vojenským přežitím?

Možnost%
Žádný.12,2
Při vojenském je cílem být vidět.2,4
Při civilním je cílem být vidět.85,4

C je správně. Zatímco při vojenském přežití jde o to nebýt vidět, při civilním je tomu právě naopak. Ba dokonce, pokud nemusíte, nevzdalujte se od místa případné havárie - tam totiž záchranáři vyrazí jako první. Když už se musíte vzdálit, zanechte na místě alespoň vzkaz: kolik vás šlo, jak jste staří, v jakém jste stavu a jakým směrem jste se vydali.


Voda, základ života

Filtrace
Filtrace vody ruční keramicko-uhlíkovou pumpou.

Zajímavá byla Amarova ukázka toho, jak filtrovat v přírodě vodu bez speciálních pomůcek. Najdete-li třeba potok, označte si místo, kde chcete vodu nabrat, a vydejte se asi půl kilometru proti proudu. Když zjistíte, že zde není žádná mršina nebo chemikálie, která by mohla tok znečistit, vraťte se a vyhlubte vedle potoka menší jamku. Voda do ní začne pomalu vzlínat, vylévejte ji, dokud není čirá. Pak vodu naberte, ale ještě nepijte. Udělejte si filtr třeba ze zauzlované nohavice, na jeho dno navrstvěte dřevěné uhlí, písek a nahoru trávu. Takhle přefiltrovanou vodu je pak už v nouzi možné vypít, lépe ji ale ještě převařit, nebo nosit den na batohu v petce – sluneční UV záření v ní totiž dokonale zničí bakterie.

Srnec
Kousek od jednoho potoka jsme našli mršinu - z takového rozhodně nepijte!

Kde ještě získat vodu?

 • Vyždímáním mechu. Ovšem pozor na zvířecí stezky, u kterých hrozí znečištění výkaly.
 • Procházkou po louce, když padne rosa. Na nohy si uvázat tričko, to pak vyždímat.
 • Na jaře a v létě z kmene borovic a listnatých stromů, ideálně však břízy, která obsahuje mnoho vody: Stačí ji drobně naříznout na jednom místě a zarazit do ní dutou trubičku. Na podzim a v zimě se míza stáhne spět do kořenů, tak tuhle metodu použít nelze.

Gáblík před spaním

Dorazili jsme na místo prvního spaní a rozbili tábor. Dozvěděli se, že pod sebe si máme nastlat mladé větvičky jehličí a suché listí, abychom měli ležení pěkně měkké. Celtu jsme si měli napnout co nejvíc u země. Užitečné rady: Hlavou odchází až 80 procent tepla, takže v noci ji mít co nejvíc zakrytou. Spacák rozbalovat až těsně před spaním, aby nenavlhl. Jeden ze skupiny by měl spát obutý, aby byl okamžitě akceschopný.

Přístřešky
Přístřešky je dobré postavit nízko.

A už jsme se pustili do otvírání balíčků s jídlem. Těžko bych tu popisoval, jak se všechny pochutiny konzumují, ale musím říct, že jsem si báječně pochutnal! Na výběr je z mnoha menu a žádný z balíčků nejspíš není úplně stejný. Já si dal vegetariánské lasagne a k nim ještě česnekové brambory, popil ledový čaj. Na druhý den mi ještě zbyl koláček, krekry a vanilkové kafíčko. Balíček by měl neotevřený vydržet 20 let! Takže když si ho teď zakopete na zahradě, pochutnají si na něm pravděpodobně i vaše dospělé, doposud nenarozené děti. Jeho autoři myslí i na zdraví, ježto obsahuje dvě žvýkačky k čištění zubů. Dalším bonusem je, že jde všechno spálit na ohni, protože zdánlivě platové obaly jsou z kukuřičného škrobu.

Po probuzení lekce navigace

Sobotu jsme věnovali dvanáctikilometrovému pochodu, při kterém jsme se neměli ztratit. Náš průvodce nám vždy vytyčil další postupový bod, my se rozdělili do skupin a postupně si přebírali buzolu s mapou. Myslím, že tým A – jak jsme se skromně nazvali – uspěl na výbornou a svůj cíl dobře našel!

Náš průvodce
Náš zkušený průvodce divočinou.

Abych nezapomněl, pochodu předcházela ranní očista těla i chrupu, zvlášť to druhé bylo pozoruhodné, ježto jsme k čištění hlodáků využili uhlíků z ohně, které báječně dezinfikují.

Bašta
Jedli jsme kde co rostlo - pampelišky, kopřivy, ostružiny...

Při této cestě jsme měli několik zastávek. Pilo se na povel a jedlo kde co rostlo – ukázali jsme si pár jedlých květin a skalisek vhodných k oždibování minerálních látek. Jednu zastávku jsme věnovali vysvětlování obsahu KáPéZetky (krabičky poslední záchrany). Zajímali jsme se, jak ošetřit zranění zcela bez vybavení a dostali zajímavou odpověď (útlocitní nechť přeskočí k dalšímu odstavci): „Pomočit ho kvůli dezinfekci a ošetřit pavučinou.“

Obec
Procházeli jsme kolem zaniklých obcí. Zde stávaly Šnory.

Večer před spaním v druhém tábořišti nám bylo nabídnuto zabití drůbeže. Amar přivezl dva kohoutky a jednu slípku z domácího chovu – na jednom nám ukázali, jak na to, a další kohoutek a slepička tu byly pro nás. Jak jsem se s tím popasoval si nechám na samostatný článek (dopředu se ale přiznám, že jsem sám sebe překvapil).

Noc pod širákem

Další noc se někteří z nás, včetně mě, rozhodli celtu nenapínat a nocovat pod širákem. Mělo to jednu velkou výhodu, mohli jsme dlouho koukat na hvězdy a ukazovat si ty, které nás právě naučili. Nejdůležitější byla Polárka – jasně, je vždycky na severu.

U lomu Salka
U zatopeného lomu Salka jsme si ukazovali jedlé minerály.

Ohnivé dopoledne

Poslední den kurzu byl zasvěcený rozdělávání ohně. Tady jsem byl trošičku zklamaný, protože prakticky ke všem procedurám jsme potřebovali nějaké vybavení, ať už to bylo křesadlo, nebo třeba hypermangan s cukrem. Nejpřírodnější bylo rozdělávání pomocí březové kůry, ale jiskru opět zajistilo křesadlo. Pověstným lukem a třením by prý oheň rozdělat šel, ale člověk by si musel najít pohodlnou polohu na šestihodinové snažení, což se nikomu nechtělo.

Čaj
Učili jsme se vařit čaj v petce. Když jde o přežití, kašlete na ftaláty, hlavně že máte horkou vodu.

Jako nejrychlejší a nejspolehlivější ohněstrůjce se ukázal menstruační tampon, který je z čisté bavlny. A tím se i dostávám k podivnému titulku tohoto článku.

Na co všechno jde využít tampon?

 • Na založení ohně.
 • Na sbírání rosy.
 • Na filtraci vody.
 • Jako ucpávka krvácení z rány.

Můj závěr

Pro člověka, který je zvyklý na třicetikilometrové puťáky, je první stupeň přežití s Outdoor Survival taková procházka. Netvrdím ale, že není poučná a zajímavá. Je pochopitelné, že organizace akce je uzpůsobená tak, aby ji zvládli i lidé, kteří s životem v přírodě nemají vůbec žádné zkušenosti.

Moc se mi líbil způsob, kterým nás organizátoři nekompromisně vhodili do děje. A už se těším na dvojku, kde se přežívá bez spacáku.

Chcete-li vyrazit na kurz přežití s Outdoor Survival, připravte si dobrou náladu a volný víkend. Jak se nahlásit zjistíte zde:

Přečtěte si také...

   
12.09.2013 - Tipy - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [21] doginka [*]

  Jakub D. Kočí — #20 Opravdu -vodu vystavit na slunci v petceSml80???

  Jestli je to pravda a není tam nějaký šotek,tak je to pro mě novinka. Já naopak jsem si myslela,že se voda zkazí v petce na slunci. Jabuke,jak to tedy je?Sml16

  superkarma: 0 13.09.2013, 12:42:35
 2. avatar
  [20] Jakub D. Kočí [*]

  Dimsy — #18 Nooo jo, to jsem si zase vymyslel novinku. Ale už to tam je. Budu ta pravidla odpovědí muset upravit nějakým rozmezím...

  Vomlouvám se za nedochvilnost.Sml15

  1. na komentář reaguje doginka — #21
  superkarma: 0 12.09.2013, 20:46:57
 3. avatar
  [19] kareta [*]

  Dva divoši- tam těch návodů je, četli jsme to jako děckaSml30

  superkarma: 0 12.09.2013, 16:58:29
 4. avatar
  [18] Dimsy [*]

  Rikina — #16 Už je po třetí a konec světa nenastal. Tak jsme asi zas až tak moc neprozradily.Sml30

  1. na komentář reaguje Jakub D. Kočí — #20
  superkarma: 0 12.09.2013, 15:08:36
 5. avatar
  [17] enka1 [*]

  Rikina — #16 Sml30

  superkarma: 0 12.09.2013, 14:56:40
 6. [16] Rikina [*]

  Dimsy — #15  Sml16 no to jo, ale já jsem onehdy takhle něco prokecla v domnění, že když to není soutěž, tak to nevadí, a byla jsem napomínána. Tak od té doby se bojím...

  1. na komentář reaguje enka1 — #17
  2. na komentář reaguje Dimsy — #18
  superkarma: 0 12.09.2013, 14:28:49
 7. avatar
  [15] Dimsy [*]

  Rikina — #13 Byla to jen ankta, ne soutěž, tak to snad až tak nevadí.Sml80

  1. na komentář reaguje Rikina — #16
  superkarma: 0 12.09.2013, 14:21:20
 8. avatar
  [14] Dimsy [*]

  Aha, než jsem udělal padesát věcí a sesmolila odpověď, už to za mě napsala Enka a Cilani.Sml30

  superkarma: 0 12.09.2013, 14:09:59
 9. [13] Rikina [*]

  Ale tak ten rozdíl je jasný, a já se k tomu nevyjadřuju, neb ještě nebylo 15 hodin Sml57 jen ten způsob, jakým jest formulována otázka a odpovědi, se mi zdál podivný. Ovšem, jak říkám, to bude zjevně jen můj problém, a autor to ví líp, evidentně kolektivem byl pochopen, tak není co řešit.

  1. na komentář reaguje Dimsy — #15
  superkarma: 0 12.09.2013, 14:06:26
 10. avatar
  [12] Dimsy [*]

  Rikina — #9 Při vojenském je cílem být vidět. = Ne. Voják nesmí být vidět, neb by ho mohli zajmout, či zabít.

  Při civilním je cílem být vidět. = Ano, aby ho brzy někdo našel.

  Cé je správně.Sml16

  superkarma: 0 12.09.2013, 14:04:09
 11. [11] cilani [*]

  Rikina — #9 Já to vidím tak, že voják má větší šanci na přežití (třeba na nepřátelském území) když není vidět, aby se mohl dostat tam kam má. Civil který chce rychle dom zas potřebuje být vidět...

  superkarma: 0 12.09.2013, 13:52:48
 12. avatar
  [10] enka1 [*]

  Rikina — #9 Já to chápu tak, že voják pokud někde takto přežívá má určitý úkol  většinou průzkumní, záškodnický...tudíž kdyby byl viděn, těžko úkol splní

  civil se chce zas rychle dostat do bezpečí, takže udělá vše proto, aby viděn byl

  superkarma: 0 12.09.2013, 12:25:19
 13. [9] Rikina [*]

  Dimsy — #6 Jo? Sml80 No tak jsem to asi nepochopila. Rozdíly u obou variant přežití jsem si u té agentury přečetla, a anketa mi přišla srozumitelná asi jako následující "kameňák":

  Jaký je rozdíl mezi koněm? Žádný, má obě nohy stejné zvlášť tu levou.

  Ale připouštím, že je chyba na mém přijímači. Sml80

  1. na komentář reaguje enka1 — #10
  2. na komentář reaguje cilani — #11
  3. na komentář reaguje Dimsy — #12
  superkarma: 0 12.09.2013, 12:15:08
 14. avatar
  [8] enka1 [*]

  Dimsy — #6 Taky si myslím, civil a voják je dost rozdíl

  superkarma: 0 12.09.2013, 11:43:33
 15. avatar
  [7] Jakub D. Kočí [*]

  lidicka — #3 Máte pravdu, už je to upravené. Mělo tam být ve čtvtek, samozřejmě, díky za upozornění! Sml16

  superkarma: 0 12.09.2013, 11:41:41
 16. avatar
  [6] Dimsy [*]

  Rikina — #2 Myslím, že by to nechtělo žádnou úpravu. Podle mě je to správně.Sml22

  1. na komentář reaguje enka1 — #8
  2. na komentář reaguje Rikina — #9
  superkarma: 1 12.09.2013, 10:24:04
 17. [5] tetička25 [*]

  lidicka — #3 Včera také Kuba sliboval, že se dovíme výsledky ankety a nic, asi je stále v divočině a mimo kalendář.

  superkarma: 0 12.09.2013, 10:21:38
 18. avatar
  [4] marde [*]

  Dobrá zkušenostSml67

  superkarma: 0 12.09.2013, 07:50:57
 19. [3] lidicka [*]

  Výsledky ankety se dozvíme ve středu 12.9. v 15.00 hod. Středa byla včara nebo ne? a bylo 11.9.Sml30Sml52Sml30

  1. na komentář reaguje tetička25 — #5
  2. na komentář reaguje Jakub D. Kočí — #7
  superkarma: 0 12.09.2013, 06:55:43
 20. [2] Rikina [*]

  V anketě čtu:

  Při vojenském je cílem být vidět.

  Při civilním je cílem být vidět.

  No, to nám dává hodně na výběr, že ano? Sml57 Chtělo by to asi drobnou úpravu. Sml80 

  Kurz vypadá jako docela dobrá legrace. Kdysi, když jsem ještě nebyla líná, tak jsem absolvovala něco, co se podobalo tomu, co tahle agentura nabízí jako civilní úroveň č.3. Stát se mi to dneska, tak budu zajisté ten účastník, kterého ponechají osudu. Sml15

  1. na komentář reaguje Dimsy — #6
  superkarma: 0 12.09.2013, 01:25:15
 21. avatar
  [1] peetrax [*]

  Super článek. Sml67 Jen doufám, že ty rady nebudu nikdy potřebovat v reálu.

  superkarma: 0 12.09.2013, 00:13:55

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme