Nebude řeč o horoskopech, ale o nejmodernější metodě řešení lidských problémů a vyrovnávání osobnosti pomocí skupinové psychoterapie.

Tato alternativní metoda je určena všem, kteří si chtějí rozšířit své duchovní obzory a porozumět lépe sami sobě, naučit se řešit běžné životní problémy, něco ve svém životě změnit, dobře nastartovat pracovní kariéru, nebo třeba jen zhubnout. Rozhodně není určena pacientům s diagnózou psychických poruch či osobám pod vlivem léků.

A tak jsem se zvědavá a natěšená už podruhé vydala k Jaroslavě Váchalové, která mně při první návštěvě vyložila tarotové karty a nabídla účast na konstelacích.

fotka

Jarka se ve výkladu zaměřuje úzce na vaši osobnost, na to, kdo jste, na stav vaší duše - teď a tady. Jarka je totiž více psychologická terapeutka než kartářka. Pro klasický karetní výklad si budete muset zajít jinam.

Konstelace se konají přímo u ní doma, v prostorné obývací místnosti, kam se vejde pohodlně až 10 lidí.

Přišla jsem jako druhá. Na pohovce už seděla starší, na první pohled dobrosrdečná paní jménem Maruška, která přijela až z Hradce Králové. Posléze se objevily dvě dámy. Korpulentní asi 40letá Eliška, která přijela společně s mnohem mladší kamarádkou, Lorou, hezkou dívkou přírodního typu ze Západních Čech. Prý se občas zúčastňují i muži, ale tentokrát naši pětici doplnila pouze příjemná a atraktivní mladá Ruska Jelena.

Jarka nás rozesadila na pohovky podél zdí, takže mezi námi vznikl prostor, který měl být později využit jako improvizované jeviště našich psychoher (tak se podobné metodě říkávalo dříve) a který se nazývá „kruh“.

Po vzájemném představení jsme ztichly a netuším proč, ale přestože do místnosti svítilo odpolední sluníčko, chvíli jsem měla pocit, že jsem se ocitla na jakési seanci a že budeme vyvolávat duchy.

Terapeutka se postupně ptala všech přítomných, jaký chtějí dnes řešit problém a jak se cítí. Poté, kdo začne.

První se přihlásila Eliška. Prý je jí pořád smutno, pláče a taky se jí nedaří zhubnout. Příčinou bude asi nedávno úmrtí maminky (ale to jsem se jen dohadovala). Eliška si zvolila z našeho kruhu svého zástupce, tedy člověka, nejblíže sdílejícího její energii. Stala se jí Lora. Poté měla najít osobu, která bude představovat „smutek“. Vybrala si mě (třeba proto, že jsem si ten den oblékla černý top, ale možná ze mě smutek cítila, co já vím... ). Eliška sama nás rozestavěla v kruhu.

A pak to začalo. Měli jsme se volně pohybovat, tak, jak to cítíme, a reagovat na sebe. Já mlčela a Lora ke mně mluvila jakoby hlasem někoho jiného, jinak než předtím... zvláštně. Její oči získaly úplně jiný výraz. Jarka „scénku“ zastavila a zeptala se nás, jak se cítíme. Já jsem necítila vůbec nic, absolutní prázdno, nevzkřísila jsem v sobě jedinou myšlenku - prostě nic. Hlavou mi proběhlo, že tohle je asi ten ideální stav, který mám mít při cvičení jógy.

Jarka požádala Marušku, ať si lehne do kruhu na zem. „Tohle je tvoje matka,“ řekla Loře.

Poté nastalo něco neuvěřitelného, z čeho jsem byla až zděšena a na chvíli měla pocit, že jsem se ocitla při herecké zkoušce nějakého divadla, kde právě probíhá velmi smutná a dojemná scéna.

Maruška ležící na zemi začala plakat, hlasitě vzlykat. Lora a já jsme byly vyzvány, abychom k ní poklekly a uchopily se za ruce. Lora začala také plakat a Marušku objímat. Vzájemně se utěšovaly, mluvily spolu a objímaly. Já cítila jen zděšení a dojetí, ale jejich příběh se mě vůbec netýkal. Posléze došlo ke smíření se situací a „svoji“ roli na pokyn Jarky si přezvala sama Eliška, poklekla a uchopila nás obě opět za ruce. I ona plakala, ale už smířena s realitou úmrtí své matky.

Když konstelace skončila, usmívala se a zdála se velmi klidná.

Další na řadě byla Lora, která řešila dilema, zda být, či nebýt se svým manželem, a podobný problém měla i Jelena. Stavění konstelací probíhalo podobně. Jarka vysvětlovala, kde je problém, a k mému překvapení vyústily obě konstelační „hry“ nikoliv k doporučení rozchodu, ale lepšímu pochopení partnera a nutnost změny přístupu obou žen.

Nejstarší z nás, Maruška, řešila výhradně svého manžela. Je na ni „ošklivý“, utrhuje se... prý se snad na stará kolena rozvede! Já představovala jejího manžela a dělala a říkala jsem opravdu jen to, co mě instinktivně napadalo. Přesto ve mně záhadně Maruška svého muže viděla. Nechápala jsem... Jarka Marušce vysvětlila, že její problém spočívá ve skutečnosti, že se chová pořád jako dítě. Manžel zastupuje její matku: poslouchá jej, ale trucuje a odsekává mu. Musí se naučit prosadit si své potřeby a dospět.

Opravdu velmi, velmi zvláštní věci se děly. Ačkoliv jsem leccos podobného v mládí absolvovala v Lobči, kde probíhala na tehdejší dobu velmi odvážná metoda skupinové psychoterapie, stejně jsem se cítila dost šokována a večer špatně usínala (a ještě hůř spala).

To je normální, Jarka vysvětlila, že po přímém osobním postavení konstelace může dojít k lehčímu průběhu například chřipky, či podobné nemoci. Probíhá tak zřejmě jakási očista.

Popsala jsem vám podrobněji jen tu první, nejdramatičtější konstelační scénku. Možná mě čekají další, ještě mnohem silnější zážitky, nevím. Tahle metoda mě velmi zajímá a hodlám se nedělních odpolední, která v současnosti probíhají jednou měsíčně a trvají asi 4 až 5 hodin, podle počtu zájemců, pravidelně zúčastňovat.

Jarka mě totiž ujistila, že by mi metoda mohla pomoci s nespavostí a strachem z psychosomatických chorob. A už to je pádný důvod, proč tyhle skupiny navštěvovat. Rozhodně metoda, která vás v žádném případě neuvrhne do závislosti na lécích, jako ta klasická, psychiatry hojně využívaná.

Když jsem se ptala, jak je možné, že tři ze čtyř žen se skutečně vtělovaly očividně do někoho jiného přímo na povel a cítily se jako jiná osoba, vysvětlila mi, že někteří už jsou už na konstelacích opakovaně, někteří lidé jsou ale výjimečně vnímaví, a proto tak skvěle „naciťují“. Hm... zajímavé, tak to jsem na sebe zvědavá (herecký talent mi tady není k ničemu).

Pokud bych kromě zlepšení zdraví dokázala ještě vyřešit věci a lidi okolo sebe, vč. správného nasměrování kariéry, považovala bych metodu za malý zázrak. Znám totiž ženu, od které jsem si kontakt na Jarku vyžádala, které konstelace převrátily život jak osobní, tak i pracovní v pozitivním slova smyslu úplně na ruby.

Příště si přečtete rozhovor s terapeutkou Jaroslavou Váchalovou, jejíž životní příběh v některých bodech připomíná nápadně i můj, a to nejen proto, že žije, stejně jako já, s partnerem o 20 let mladším.

A jestli si chcete, stejně jako já, konstelace rovnou vyzkoušet, či se jen blíže informovat, neváhejte a ozvěte se mi - ráda vás doporučím!

Související články:

Reklama