V Praze existuje několik desítek svatebních salonů, kde je možné nalézt spoustu typů, barev a stylů svatebních šatů nejen k zapůjčení. Ceny půjčovného jsou poměrně jednotné, a to od 6 do 15 000 Kč. Kvalita služeb i šatů je však v jednotlivých salonech značně odlišná.

Mnoho salonů se mnou či se svou kamarádkou má budoucí snacha navštívila a poznala, jak je náročné najít „ONY“ šaty, které budou ty jediné pravé a budou hodny toho, aby v nich jako nevěsta předstoupila k oltáři.
Ačkoliv ve většině salonů jsme udělaly dobrou zkušenost, ne všude jsme se setkaly se zcela profesionálním přístupem. Rozhodla jsem se vyhodnotit ten nejlepší, který mohu s čistým svědomím doporučit!

Někde se nám stalo, že svatební asistentka o nás jako o zákazníky neprojevovala dostatečný zájem, až se zdálo, jakoby jí ani nezáleželo na tom, zda zrovna tento salon si nevěsta vybere. V některých salonech jsme se zase setkaly s modely, jež jevily známky značného opotřebení, zejména nehezkého zašednutí, a cena půjčovného takto snížené kvalitě šatů neodpovídala.

Zažily jsme i situaci, kdy nás nechali delší dobu čekat, přestože jsme se objednaly na konkrétní hodinu. A vzpomínám i na zkušenost, kdy nás personál salonu horlivě přesvědčoval, že přesně ony šaty jsou nejlepší, přestože na první pohled postavě snachy nelichotily a a necítila se v nich dobře.

V jednom z nich jsem dokonce nastydla - venku zrovna tropy nepanovaly a asi v červnu šetřili na topení, které by se v suterénu zrovna šiklo - komfort zákaznic při zkoušení by měl stát na prvním místě.

Na druhou stranu, v jednom salonu, který se honosí nádherným obrovským interiérem, byla svatební asistentka velmi milá, ochotně snachu oblékala a svlékala a kombinovala se závojem, ale nedokázala bohužel poradit, jaký střih, styl a barva je zrovna pro její postavu a styl optimální - tvrdila, že „slečně sluší všechno“. Úplně nakonec snaše oblékla superprinceznovské „šaty snů“, které jí na pár hodin, možná i dnů popletly hlavu (dětská touha zahrát si na princeznu s věkem nemizí), než si uvědomila, že tento střih je poněkud nepraktický, náročný na chůzi i sezení, o tanci nemluvě.

V dalším salonu bylo určitě zase velmi milé, že nám nabídli pohoštění, když jsme museli chvilku čekat.

Pozitivně hodnotíme, že všude nás ochotně nechali fotografovat. Někde prý se focení ujal i personál, když se snacha vydala na zkoušení sama.

Ale pořád ne a ne najít to pravé... Protože naprosto nejdůležitější je cítit se v šatech 100% dobře a relativně pohodlně, i když jsou dlouhé, široké a určitě méně pohodlné než běžné oblečení. Mezi šaty je i značný rozdíl v jejich váze.

Snacha v šatech hodlá navíc strávit celý den - prostě si to chce za ty peníze užít a zahrát si co nejdéle na princeznu - normálně totiž chodí oblečená téměř pořád v džínách (nevěřím ale, že se posléze při svatebním reji nakonec stejně nepřevlékne)!

Jelikož nalezla několik „favoritek“, ale ani jedny nebyly ideální, poslaly jsme dokonce fotky naší redakční odbornici Daně, a ta opravdu rozumně a přitom citlivě napsala, že by na snaše viděla trošku jiný typ - takový by si ale musela nechat ušít, a přece jen by nebyl ani trošku princeznovský, takže vzhledem k tomu, že se snacha vdává na zámku, přece jen trvala na korzetových šatech.

A pak jsme navštívili úplně náhodou zcela nový salon v krásném prostředí kousek od pražské Bertramky, v přízemí vily, kde se nás ujala přímo paní majitelka, z níž cítíte skutečně ten pravý osobní přístup. Cítíte, že nejste „jedna z mnoha“ a že především ona má zájem na tom, aby Vám to o svatební den hodně slušelo.

Tento salon bych já osobně pro jeho intimní atmosféru doporučila nesmělým nevěstám, které se necítí dobře, když ve velkých salonech mezi spoustou cizích lidí pózují před zrcadly (v kabince se nevejdete), a také těm nerozhodným, které „nevědí, co chtějí“ a co jim sluší, neboť majitelka salonu umí poradit jako zkušená stylistka.

salón

salón

 

Snacha nakonec zvolila na radu paní majitelky jednoduchý rovnější střih (toto není ona - foto pochází z portfolia salonu):

salón

Šaty Delphine americké značky Watters však nebyly ve svatebním salonu Magnolia k dispozici ve větší velikosti, kterou jsme potřebovaly, takže si podobné nakonec snacha půjčila nakonec v Salonu Brigit na Praze 2 (foto vítězných šatů přiložit nemohu – co kdyby se na ženu-in proklikal její snoubenec – dle tradice má oblečenou nevěstu vidět až na svatbě).

Styl, ušití a vzhled jednotlivých modelů v Salonu Magnolia a hlavně odborné rady si velmi pochvalovala. Zatím jsou zde k dispozici šaty pouze ve velikosti 34/40, a to výhradně vysoce luxusně zpracované modely americké značky Watters.

Paní majitelka nám však prozradila, že do budoucnosti plánují nabízet i vlastní kolekci šatů, která by měla být jak materiály, tak zpracováním na podobné úrovni jako značka Watters, ale za lepších cenových podmínek. Z tohoto důvodu počítá do budoucna i se šitím šatů na míru, přičemž pak podle ní samozřejmě bude možné nabízet šaty ve větším velikostním rozpětí.

Já mohu tento salon doporučit.

Reklama