Rodina

Vyzkoušela jsem: k snídani batolete je vhodná kaše

Batole, které je velmi aktivní a s výjimkou spánku se přes den vůbec nezastaví, potřebuje začít den zdravou a výživnou snídaní, která je bohatá na vitaminy a vlákninu. Neměla by obsahovat příliš soli, cukru a tzv. prázdných kalorií, které mají na svědomí rozvoj špatných stravovacích návyků.

kaše

Synovi, kterému byl právě rok, se tedy snažím k jídlu již od šestého měsíce, kdy jsme začali k mléku přidávat také příkrmy, připravovat co možná nejpestřejší stravu, ale přiznám se, že se snídaněmi jsem měla donedávna trochu problém. Brzy ráno má syn ještě mlíčko a kolem deváté hodiny mu dávám snídani, kterou, protože je velký jedlík, vyžaduje čím dál tím dřív. Zřejmě mu už totiž jen mléko nestačí a chce začít přecházet na „dospělejší“ stravu.

kaše

Do dvanácti měsíců jsem mu k snídani většinou připravovala bílý jogurt s ovocem či přesnídávkou nebo pečivo např. s žervé a zeleninu. Jogurt je určitě správná volba, Adámek ho má moc rád, ale problém je v tom, že ho příliš nezasytí. Postupem času jsem tedy zjistila, že je lepší nechat jogurt (pro takhle malé dítě je vhodný jedině bílý plnotučný) spíš na dopolední či odpolední svačinu. Druhou variantou bylo pečivo, ale tam je zas riziko, že nevíme přesně, co obsahuje a právě soli je v něm většinou víc, než by měl kojenec/batole v tomto věku vůbec přijmout.

Dilema, zda volit méně výživnou nebo nevyváženou stravu jsem se tedy snažila vyřešit jinak, a to různými „kulinářskými“ pokusy, které ale většinou nedopadly moc dobře. V zápětí jsem ale náhodou dostala od redakce zena-in.cz možnost otestovat obilné kaše od Hami, které jsou doporučovány právě i k snídani a bylo po problému. Medovou kaši s rýžovými křupinkami si syn tak oblíbil, že dnes už oželí i piškoty, kterými se většinou např. po jogurtu dopoledne „dojídal“ a vydrží v pohodě až do oběda.  

kaše

V Česku je po generace zvykem dávat malým dětem různé kaše zejména na noc, tzv. na „zaplácnutí“, aby se v noci příliš nebudily, a na ty snídaňové se dost často zapomíná. Jinde ve světě je totiž kaše většinou typickou potravinou konzumovanou právě po ránu, a to z důvodu její výživové hodnoty a složení, které dodá energii a zároveň člověka úplně neodrovná. Typickou snídaní dětí např. v Anglii je právě porridge, neboli hustá ovesná kaše.

kašePro kojence a batolata ovšem samozřejmě není vhodná stejná kaše jako pro dospělé nebo větší děti, která může obsahovat víc solí nebo cukrů. Právě proto jsou vhodné mléčné kaše, které jsou dnes na trhu k dostání dokonce podle věkových kategorií podle toho, pro jak staré dítě jsou vhodné. Pro nejmenší tak Hami nabízí např. tzv. První kaši, pro půlroční je to pak Mléčná kaše rýžová s malinami nebo s jahodami a pro děti starší 8 měsíců jsou to již kaše s drobnými kousky, které mimo jiné podporují rozvoj žvýkání a připravují děti na novou konzistenci stravy. Naším favoritem je Mléčná kaše vícezrnná medová s rýžovými křupinkami, ale batolata starší 12 měsíců už si můžou dát třeba i Mléčnou kaši krupicovou s kakaem.

Kromě toho, že je Hami kaše zdravá, výživná a našemu malému moc chutná, je její velkou výhodou také velmi snadná příprava. Sušená kojenecká formule je v ní již obsažená, stačí ji tedy přelít převařenou a opět zchlazenou kojeneckou vodou a výbornou snídani je možno podávat. Synovi do ní pro zpestření přidávám různé rozmixované ovoce. Nejoblíbenější variantou je tak u nás doma Medová kaše s rýžovými křupinkami s banánem či hruškou. Více například zde www.klub-maminek.cz/cerealie

A co dáváte kojenci/batoleti k snídani vy?  Vyzkoušela jste již kaši? A jaká je oblíbená chuťová varianta vašeho dítěte? Máte nějaký tip? Podělte se o něj s námi v diskuzi pod článkem.

Více se o zdravé snídani dozvíte zde.

Vyzkoušejte si také interaktivní kvíz zde.

Čtěte také:

   
30.10.2014 - Děti - autor: Eva Sotonová

Komentáře:

 1. [10] Romana253 [*]

  Naši dceerce moc chutnají kašičky od Humany. Kaše je jemná, velmi dobře se připravuje, při krmení nehoustne, ale ani nezřídne. Malá je spokojená a krásně spinká celoou noc bez bolení bříška :-).

  superkarma: 0 13.12.2016, 13:48:23
 2. avatar
  [9] monkee [*]

  Jasmína — #8 Praktické matky myslí hlavou a tudíž i ekonomicky. Na rozdíl od těch líných vařit (nebo vybíravých a ofrňujících se nad stravou našich předků). Jednou za měsíc kupovaná kaše (jejíž složení nemůžu ovlivnit) budiž, ale týden má sedm dní...Sml32

  superkarma: 0 31.10.2014, 16:25:20
 3. [8] Jasmína [*]

  monkee — #6Jáhlovou kaši nebo lepivou ovesnou bych nejedela ani já, natož abych jí dala dítěti. Praktické matky prostě kupují připravené kaše, co dítěti chutnají a jsou lehké a stravitelné.. Sml16

  1. na komentář reaguje monkee — #9
  superkarma: 0 30.10.2014, 15:23:11
 4. [7] Nikar [*]

  Dámy, vy jste tedy kritické. Můj je také pěkný jedlík (nejvíc miluje špenát), ale ani mně nejedl krupičné, pohankové, jáhlové nebo ovesné kaše. Holt, ne každé dítě to jí. Také si nemyslím, že jsem líná, malý má dva a půl a každý den od 6. měsíce jsem mu uvařila denně česrtvé jídlo (neměl nikdy příkrm ze skleničky), ale když mi nechtěl kaše domácí, tak jsem mu na večeři dělávala kaše z pytlíku. A nestydím se za to. Na piškotách také nevidím nic špatného, když se tedy nedávají ve 4. měsících. Co mě spíše štve a mrzí, že jsou matky, které když začínají u svého dítěte s jogurtem, tak rovnou dají pribiňáka. To fakt není vhodné jak z hlediska obsahu bílkovin, tak ze strany přítomnosti cukrů a dochucovadel. A o této kaši přemýšlím, neboť malý snídá buď pečivo s něčím nebo jogrut, tak aby měl změnu.

  superkarma: 0 30.10.2014, 12:37:10
 5. avatar
  [6] monkee [*]

  Klára Křížová — #5 Asi jste ji neuměla uvařit. Obilí je nasládlé chuti, takže stačí opravdu jen troška medu nebo cukru. A vaří se na vodě, takže konzistenci lze lehce upravit. Mléko se nakonec přidává spíš jen pro barvu (a na doředění). Nahořklá chuť je rizikem u jahel (můžou žluknout), ne u ovsa.

  Piškoty jsem do přesnídávek taky přimíchávála, ale dokrmovat jimi dítě? Byla to laskomina za odměnu, když bylo dítko pochváleno.

  1. na komentář reaguje Jasmína — #8
  superkarma: 0 30.10.2014, 11:49:36
 6. [5] Klára Křížová [*]

  Suzanne — #4Mě ani ovesnou kaši děti nechtěly. je hodně hutná a stejně se musela doslazovat, aby neměla nahořklou chuť.

  1. na komentář reaguje monkee — #6
  superkarma: 0 30.10.2014, 10:46:14
 7. avatar
  [4] Suzanne [*]

  řinka — #2 Klára Křížová — #3 Já jsem teda byla docela vděčná, když jsem občas mohla dát něco, co bylo hned hotové Sml22

  Ono se nic nesmí brát příliš doslova. Když tu bude reklama na šampaňské, tak to taky neznamená, že ho budu snídat denně Sml30

  1. na komentář reaguje Klára Křížová — #5
  superkarma: 0 30.10.2014, 10:35:25
 8. [3] Klára Křížová [*]

  řinka — #2Ano, že je to hned hotové je pro hodně maminek praktické. A pokud je kaše označena jako vhodná pro dítě v určitém věku, je to důležitá informace. Sama jsem tak kaše také dělala. Na piškotech nevidím nic špatného, spíš na různých nápojích, které jsou pro malé děti nevhodné, stejně tak na jogurtech, které nejsou pro malé děti v určitém věku vhodné. To samé s pečivem typu rohlík.

  1. na komentář reaguje Suzanne — #4
  superkarma: 1 30.10.2014, 09:57:21
 9. avatar
  [2] řinka [*]

  monkee — #1 Objev století,hlavně,že je to hned hotovéSml68

  1. na komentář reaguje Klára Křížová — #3
  2. na komentář reaguje Suzanne — #4
  superkarma: 0 30.10.2014, 08:12:02
 10. avatar
  [1] monkee [*]

  Tady zase někdo objevil AmerikuSml80 Co kdybyste zkusila uvařit dítěti "prachsprostou" ovesnou nebo jáhlovou kaši s mlíkem, osladit medem a přidat nakrájené ovoce? Bude to čerstvé, bez konzervantů a podstatně levnější než všechny ty konzervy.

  A nechat tak malé dítě dojídat se piškotama?Sml80 To se nedivím, že pediatři fňukají, že děti jsou čím dál obéznější.

  1. na komentář reaguje řinka — #2
  superkarma: 4 30.10.2014, 00:40:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme