Redaktor Jakub D. Kočí za vás, milé čtenářky, vyzkoušel nízkosacharidovou dietu, kterou propaguje gastroenterolog Ulrich Strunz v knize Spalte tuky správným jídlem. „Tělo křičelo: Dej mi cukr!“ píše Jakub.

Nedávno jsem se podíval na svůj pupek a rozhodl se, že s tím musím něco udělat. Nejsem lenoch, vlastně i trochu cvičím, ježto se věnuji historickému šermu, ale sedavé zaměstnání dělá svoje. Navíc jsem milovník sladkostí. Řez, který jsem se rozhodl učinit, byl radikální - nechtěl jsem ale držet dietu bez smyslu a bylo mi jasné, že musím upravit především svůj jídelníček.

Půjčil jsem si proto knihu gastroenterologa Ulricha Strunze Spalte tuky správným jídlem, která slibuje, že za 4 týdny, pokud dodržíte správné postupy, se v těle nastartují mechanismy, který budou likvidovat tuk - tukožroutské enzymy. Cyklus je sice rozdělen v knize na 4 týdny, ale jeho nejpřísnější a nejpodstatnější pro nastartování tukožroutských enzymů je hned týden první, kdy je potřeba z potravy vynechat co nejvíc sacharidů (ty se později s vhodným cvičením v dalších týdnech přidávají). Řekl jsem si, že to přece zvládnu!

Co všechno jsem musel z jídelníčku vyškrtnout?

Představovat si, že nízkosacharidová dieta je o tom, že vyřadíte z jídelníčku jen čokoládu a návštěvy cukrárny, je scestná. Sacharidy jsou skoro všude, a tak bylo třeba eliminovat i pečivo, v podstatě skoro všechny přílohy: brambory, rýži, těstoviny, knedlíky... A tak mi ke konzumaci zbylo jen rabí maso (jiné nejím), některá zelenina, sýry a neslazené mléčné výrobky, vajíčka, houby.

Příklad toho, jak vypadal můj jídelníček...

rajče

Takhle jsem prožíval týden bez cukru

  • Pondělí

Mé tělo začalo odpoledne řvát: Dej mi cukr! Dej mi cukr!!! Když na mě takhle řvalo už asi tři hodiny, nevydržel jsem a koupil si pět čokoládových fornetů.

  • Úterý

Tělo na mě řvalo už od rána, ale již jsem byl silnější - věřil jsem si. Přesto jsem situaci zcela nezvládl a koupil si večer pět sýrových fornetů. Měl jsem z toho trochu méně špatný pocit, než v pondělí, ale sacharidy v tom byly...

  • Středa

Rozhodl jsem se, že se zabejčím a už volání těla po sacharidech nepodlehnu. Situaci jsem měl ztíženou tím, že se v redakci slavily narozeniny naší účetní Lucky a hostina byla opulentní - chlebíčky s krabím salátem, sladké cukroví, dort... Kolegové do mě rýpali, ale vydržel jsem! Zvláštní je, že kolegům se dá odolat daleko snáz, než volání vlastního těla. Kdžy jsem šel večer okolo prodejny fornetů, už, už jsem k ní mířil, ale nakonec jsem nohy nasměroval pryč - velké vítězství!

  • Čtvrtek

Nejkrušnější den. Celý čtvrtek jsem si připadal, jako by mi někdo vysál všechnu energii. Vůbec nevím, jak jsem ho přežil, ale přežil jsem ho bez cukru. Najednou jsem byl v posteli a zvonil mi páteční budík.

  • Pátek

Moje tělo si na malý počet sacharidů ve stravě zvyklo a už tolik neloudilo. Spíš se k věci stavělo sarkasticky: Jo, to by bylo něco, kdybys mi dal třeba banán! Ale to ty ne, čéče. No, tvoje volba...

  • Sobota

Když doma v lednici nic, co by připomínalo cukr, není, drží se nízkosacharidová dieta snáz. A tak jsem sobotu přežil celkem v pohodě. Dokonce jsem zvládl i návštěvu obchodu s potravinami a průchod mezi regály s pamlsky. Ale vonělo to tam krásně, to zase jo...

  • Neděle

Ačkoli jsem si sliboval, že to zvládnu až do úterka (protože jsem první dva dny dietu porušil), nakonec jsem se rozhodl, dát si polomáčené máslové pečivo. Bylo to až odpoledne a snědl jsem ho celou krabičku. Musím říct, že ta chuť, po skoro-týdnu bez sladkostí, je něco neuvěřitelného!

Můj pocit z celého týdne?

Je to síla! Nastartovat tělo na nízký příjem sacharidů chvíli trvá, ale pak se to dá docela dobře zvládnout. Tu nedělní sladkost bych jistě zvládl obětovat, ale rozhodl jsem se prostě dietu trochu zkrátit. Věděl jsem, že to nedělám pro to, abych hned nějak zázračně zhubnul, ale abych nastartoval v těle procesy, které budou baštit tuk dlouhodobě, přes to mám opticky pocit, že se pupek zmenšil.

Vás ale spíš jistě zajímá názor domácího výživového poradce na nízkosacharidovou dietu. Proto jsem se na ni zeptal doktora Stanislava Netolického z Nutriční poradny CV...

PaedDr. Stanislav Netolický: O nízkosacharidové dietě

Znáte pojem nízkosacharidová dieta? Myslíte, že je tato dieta účinná a skutečně v těle nastartuje tukožroutské enzymy?
Znám a musím říct, že jsem obecně odpůrce všech podobných diet. Jediné, kdy jsme ji používali, bylo u sportovců, kteří honili kvůli závodům váhu, všelijak se odvodňovali a během tří dnů potřebovali shodit deset kilo. Ale pro normálního člověka a jeho zdraví je to hrozné.

Tím jste mi trochu odpověděl na moji druhou otázku, totiž zda může být tato dieta tělu nějak nebezpečná? Sám jsem ji týden držel a zajímalo by mě, co jsem si v těle způsobil, když jsem se záměrně vyhýbal cukrům v potravě a jedl jen zeleninu, rybí maso, sýry a vajíčka?
Za týden jste si nemohl naštěstí způsobit nic moc závažného - maximálně tak sacharidový hlad. Zeptám se vás, jak to dopadlo?

No, snědl jsem pak naposezení krabičku sladkého máslového pečiva...
Vidíte. Ale, jak říkám, ten týden nevadí, přes to jste nic prospěšného tělu neudělal. Když mu nedáváte cukr, tak si ho začne brát jinde, z glykogenů (zásobní polysacharid uložený v těle - pozn. red.). Na chvíli můžeme sacharidy vysadit, ale není přípustné, aby šel někdo z osmdesáti kil rychle na šedesát. Tělo prostě musí cukry v nějakém poměru k tukům a bílkovinám dostávat. Problém je, že do sebe lidé jednoduché cukry, ale bez sacharidů to prostě nejde.

A co tedy hrozí, když cukry z potravy vyločíme úplně?
Dlouhodbě mohou vznikst napříkla srdeční obtíže.

Jaká dieta je, dle vašeho názoru, tedy pro normálního smrtelníka dlouhodobě nejefektivnější?
Vždycky doporučuji, jíst nejméně pětkrát a ž šestkrát denně. Okolo 70% z tohoto přijmu energie, by mělo být snědeno dopledne (včetně oběda) a třetí rada je pohyb. Můžeme se samozřejmě bavit o tom, co je zdraví prospěšné, co se týče obsahu jídla. Tady je třeba hledět hlavně na to, aby mělo jídlo hodně vlákniny - tedy obsahovalo hodně ovoce, zeleniny. Během dne je potřeba sníst asi čtyři a ž pět dávek ovoce a zeleniny, při tom jedna dávka je to, co se člověku vejde do ruky. Dále je důležité dodržovat pitný režim, vysadit z něj všechno slazené pití, pít obyčejnou vodu, řádově dva až tři litry za den.

Čtěte také...

Reklama