Nemáte co dělat a vaše černá trička vás nudí? Vylepšete si je. Zkuste batiku naruby, při které nebudete barvit, ale odbarvovat. Potřebujete jen pár provázků a savo.

Batikování určitě všichni znáte. My se dnes naučíme batiku naruby. Nebudeme barvit bílou látku, ale odbarvovat tmavou.

Co budete potřebovat?

Tričko, kalhoty, šátek nebo jakýkoliv jiný kus látky, kterou chcete batikovat. Měla byste zvolit něco tmavší barvy. Dále si připravte pevný provázek a Savo. Nejlépe to na bělení prádla.

Krok 1: Udělejte si uzel

Pokud chcete vytvořit kruhové vzory, vytáhněte kus látky a obvažte ji dokola. Můžete vytvořit i kruh v kruhu tak, jak vidíte na obrázku.

batika

Pokud fandíte spíš pruhům, skládejte látky jako vějíř nebo harmoniku, a nakonec v několika místech pevně převažte. batika

Krok 2: Odbarvujte

Ve velkém hrnci nebo v kýblu smíchejte Savo s vodou. Čím víc Sava přidáte, tím silnějšího kontrastu dosáhnete. Na obalu přípravku se dočtete doporučené dávkování: 1 díl sava na 4 díly vody. Nechejte alespoň hodinu působit. Tady se hodí zdůraznit, že byste celou proceduru měla dělat v místnosti, která jde dobře větrat. Pach sava je totiž poměrně silný.

Krok 3: Mrkněte se na výsledek a dejte výtvor do pračky

Vezměte si gumové rukavice a vytáhněte látku z kýble. Odstraňte provázky a dejte látku ještě vyprat, aby zmizel charakteristický pach.

Tip

Pokud patříte mezi hračičky, zkuste si s tím pohrát víc. Sežeňte si kousek starého lina a vyřízněte do něj šablonu. Podložte si látku igelitem nebo dalším kusem lina, ať se Savo neprosakuje a neničí i to, co nemá. Lino s šablonou jednou rukou pevně tiskněte k látce a druhou nanášejte Savo dovnitř vystřižené šablony pomocí štětce.

Reklama