Extrakty z brusinky velkoplodé pomáhají při prevenci a léčbě močových infekcí. Toto nepříjemné a často se opakující onemocnění je u nás, po infekcích dýchacích cest, druhým nejčastějším onemocněním.

Co je to cystitida?

Akutní cystitida je zánětlivé onemocnění močového měchýře, které může mít různý původ, ale má stejný klinický obraz. Vyskytuje se buď samostatně, nebo probíhá současně se zánětem jiného orgánu, např. prostaty nebo ledvin. Z klinického pohledu je cystitida syndrom, který se nejčastěji projevuje dysurickými obtížemi, jako je pálení a řezání při močení, častým močením po malých dávkách, mnohdy spojeným s citlivostí až bolestivostí za sponou, někdy zasahuje až do suprapubické oblasti. Kterýkoli z těchto příznaků vyvolává podezření na možnou IMC. Také může být přítomna krev v moči (makroskopická hematurie) v důsledku překrvení sliznic, nebo moč zapáchá a je hnisavě zkalená. Hematurie, která se vyskytuje u 40 % žen s akutní cystitidou, však neodráží stupeň závažnosti infekce.

 

Včasná pomoc!

V případě výše uvedených projevů by měl pacient zvýšit příjem nedráždivých tekutin, nejvhodnější je pít nesycenou vodu nebo urologický čaj, radil bych vyhnout se kávě a kyselým nápojům – džusům apod. Pacient může užít i léky proti bolesti, ale především je nutné navštívit praktického lékaře, který odebere moč a odešle ji na bakteriologické vyšetření. Tím se většinou odhalí patogen, který stav vyvolal. Případně lékař odešle pacienta na specializované pracoviště k dalšímu vyšetření. Pokud se s léčbou onemocnění močových cest začne včas, někdy se obejde i bez nutnosti nasadit antibiotika. V žádném případě však není vhodné oddalovat zahájení léčby, a to především kvůli hrozícímu riziku přestupu infekce na horní močové cesty.

 

Jak můžou pomoci brusinky?

Vzhledem k narůstajícímu počtu alergií na antibiotika se stále častěji využívají alternativní způsoby, jako je například okyselení (acidifikace) moče při užívání brusinkové šťávy, extraktu z brusnice a plodů brusinky velkoplodé (Vaccinium macrocarpon). Tento způsob léčby, zvláště u opakovaných IMC, vychází z poznatků, že glykosaminoglykanová vrstva chrání urotel (výstelku močového měchýře) před toxickými látkami v moči a spolu s jejím kyselým pH se zásadně podílí na obranyschopnosti močového ústrojí. Narušení glykosaminoglykanové vrstvy je spojeno s rizikem vzniku onemocnění, ke kterým patří běžné IMC, intersticiální cystitida, ale v neposlední řadě také možnost vzniku karcinomu močového měchýře.

Možný bakteriostatický efekt extraktů z brusnice a plodů brusinky velkoplodé, které obsahuje například i nový doplněk stravy Urinal hot drink, se odvozuje na základě okyselení moče vylučováním kyseliny hippurové v preparátech hojně obsahujících kyselinu benzoovou a zastavením přilnavosti bakterií k uroteliálním buňkám. Tato původně lidová léčba si našla hojně zájemců nejen mezi pacienty, ale také mezi lékaři, a to díky dobré toleranci bez významnějších vedlejších účinků.

 

Výhody novinky Urinal hot drink

Doplněk stravy Urinal hot drink je kvalitním a účinným přípravkem pro dobrý stav močových cest ve formě horkého nápoje, který navíc zvyšuje tolik potřebný příjem tekutin, důležitý pro navrácení správné funkce močového ústrojí. Urinal hot drink příznivě působí na množství a tvorbu moči čímž zlepšuje její průtok. Urinal hot drink obsahuje aktivní látku NutriCran™, koncentrovanou sušenou šťávu, která příznivě ovlivňuje zdraví močových cest. Užívání Urinal hot drinku je příjemné, protože přípravek má výbornou chuť i vůni. Užívá se 1 sáček 3x denně, který se zalije 200 ml horké vody. Nápoj se pije teplý.

Balení obsahuje 12 sáčků.

Tekutá forma je vhodná zejména u osob, kterým činí polykání tablet problémy.

 

MUDr. Peter Kaplán,

Urocentrum Praha

Reklama