Domácnost

Výživné po rozvodu

Po rozvodu jsou z manželů dva cizí lidé. Tuto myšlenku chce ministerstvo spravedlnosti promítnout do českých zákonů. Současné předpisy totiž exmanželům přisuzují velké pouto – třeba při placení výživného. Advokáti i soudci musí mnohdy řešit až absurdní situace.

Také při výplatě dávek státní sociální podpory chtějí sociální pracovnice, aby ten, kdo se o dávky uchází, nejprve požádal o výživné svého bývalého manžela.

Nový občanský zákoník, který připravuje ministerstvo spravedlnosti, chce výrazně zpřísnit podmínky pro vyplácení výživného u rozvedených manželů. Pokud by návrh prošel sněmovnou, mohl by začít platit od roku 2010.

Pokud se člověk dostal do úzkých, musel za něj platit bývalý manžel. Když platit nemohl, přispěly teprve dospělé děti. Nově by tomu mělo být naopak. Výživné by se také již nemohlo přiznávat v případě, kdy manželství bylo rozvedeno po krátké době, nebo kde nejsou děti.

Předpis, který nově výživné upravuje, nyní poputuje do Poslanecké sněmovny. Nelíbí se ale například sociálním demokratům. Podmínky pro přiznání výživného jsou podle nich až moc přísné. Ve sněmovně proto chtějí rozpoutat diskuzi.

Zdroj: ČT24

   
09.07.2008 - Dům a byt - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. [9] rae [*]

  ať víte, o čem se hádáte
  VÝŽIVNÉ ROZVEDENÉHO MANŽELA

  § 92

  (1) Rozvedený manžel, který není schopen sám se uživit, může žádat od bývalého manžela, aby mu přispíval na přiměřenou výživu podle svých schopností, možností a majetkových poměrů. Nedohodnou-li se, rozhodne soud o výživném na návrh některého z nich.

  (2) Tato povinnost předchází vyživovací povinnosti dětí vůči rodičům.

  § 93

  (1) Soud může rozvedenému manželovi, který se porušením manželských povinností na rozvratu manželství převážně nepodílel a kterému byla rozvodem způsobena závažná újma, přiznat proti jeho bývalému manželovi výživné ve stejném rozsahu, jako je vyživovací povinnost mezi manžely podle § 91 odst. 2.

  (2) Výživné podle odstavce 1 lze přiznat nejdéle na dobu tří let od rozvodu.

  § 94

  (1) Právo na výživné zanikne, jestliže oprávněný manžel uzavře nové manželství nebo povinný manžel zemře.

  (2) Právo na výživné zanikne též poskytnutím jednorázové částky na základě písemné smlouvy.

  superkarma: 0 09.07.2008, 17:41:22
 2. avatar
  [8] Kassy [*]

  Jeremi: Jasně. To já beru a souhlasím s tím (však jsem napsala TŘEBA při rozvodu během RD), ale ta možnost by měla být jen po omezenou dobu a to co ty uvádíš by se mělo promítnout už třeba do vypořádání majetku. Současná právní úprava ale umožňuje žádat výživné i třeba 20 let po rozvodu. A to se na mě nezlob, ale to je dost dlouhá doba, aby si ten "tvořitel zázemí", na kterého se vybodnul karierista, zvládnul taky vybudovat kariéru a zabezpečit se sám.

  superkarma: 0 09.07.2008, 17:34:30
 3. avatar
  [7] Jeremi [*]

  Kassy: No, já to jako úplnou blbost nevidím. Zejména ne v případech, kdy se manželé před x lety dohodli, že jeden z nich bude budovat kariéru, druhý mu v tom léta všemožně pomáhal, zajišťoval to zázemí, bez kterého by to kariérista rozhodně tak daleko nedotáhl a najednou co? Má se ocitnout bez příjmů, protože se dotyčného zhlukly hormony, pořídil si mladší model a vlastně jednostranně vypověděl tu původní dohodu? Omezená možnost vydělávat si není vázaná jen na malé děti. Souvisí i s věkem, praxí atd.

  superkarma: 0 09.07.2008, 17:21:46
 4. avatar
  [6] Kassy [*]

  Současná úprava je blbost, to bez pochyby Ale na druhou stranu by měla být zachována možnost žádat o výživné třeba při rozvodu během rodičovské dovolené, protože ten komu zůstanou úplně malé děti, nemá dost dobře možnost pořádně vydělávat. A trochu nechápu, proč by dospělé děti měly nést zodpovědnost za své rodiče nemakačenky

  superkarma: 0 09.07.2008, 16:40:04
 5. [4] soofii [*]

  Nevím, jaké je znění nynějšího zákona, ale kamarád mi říkal , že kdyby se rozvedl, tak by asi musel platit nejen výživné na děti - což je zcela přirozené, ale i doplácet manželce, které je 40, je sice stavařka, ale dost nemakačenko. Chvíli dělá, chvíli ne...tak vlastně celou domácnost obvykle finančně táhne on...že by měl nějak extra vysoký plat se nedá říct... Neví teda někdo, jak to v součastnosti funguje???

  superkarma: 0 09.07.2008, 13:34:44
 6. avatar
  [3] átéčko [*]

  Jo je to fakt blbost

  superkarma: 0 09.07.2008, 13:28:33
 7. avatar
  [2] Evikus [*]

  Také souhlasím s naprostým zrušením. Je to hovadina.

  superkarma: 0 09.07.2008, 13:17:26
 8. avatar
  [1] psycho [*]

  Konečně něco, co schvaluji bez připomínek. Vůbec nechápu, proč po rozvodu musí ten s více penězi udržovat druhému stejnou životní úroveň. Stačí, když se s ním musí podělit o majetek půl na půl.

  superkarma: 0 09.07.2008, 13:03:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme