Rodina

Vyvolávání porodu a strach. Zažily jste? Co poradíte Evě?

Je Eva „potížistka“, když chce více informací při vyšetření? Vysvětlení situace, ve které se před porodem nachází?

Již od první chvíle, kdy jsem zjistila, že jsem těhotná, jsem se snažila dělat všechno „dobře“. Zdravě jíst, hodně spát, nekouřit, nepít alkohol, kávu, dokonce ani čaj. Říkala jsem si, že musím pro své dítě udělat to nejlepší, a tak jsem se snažila všemu škodlivému vyhýbat. Celé těhotenství proběhlo bezvadně a připadala jsem si zdravější než kdy jindy. Nyní ale přenáším a v nejbližších dnech mě nejspíš čeká vyvolávání. Tento způsob porodu mě děsí a bojím se, jaký to bude mít vliv na zdraví mé a hlavně mého dítěte.

porod

Po jaké době přenášení by se měl porod vlastně vyvolávat? Jak se pozná, že miminku už je opravdu nutno pomoct ven? A jak k tomu přistupují lékaři v porodnicích? Nad těmito a dalšími otázkami jsem se zamýšlela, když jsem šla naposled na kontrolu do poradny (téměř týden po termínu).

V poradně porodnice, do které chodím, se střídají mladí lékaři, kteří si zřejmě doplňují atestaci, takže člověk nikdy neví, kdo na něj zrovna vyjde, a většinou je to někdo, koho předtím ještě nikdy neviděl. Ani dnes tomu bohužel nebylo jinak. Mladá lékařka, která mě má vyšetřit, se nezdržuje ani tím, že by se představila, či se mnou prohodila pár úvodních slov. „Do kabinky a svlíknout,“ zní její uvítání. „Rovnou si sem sedněte,“ ukazuje na vyšetřovací křeslo a komunikujíc se sestrou, nikoliv se mnou, mě dost nešetrně gynekologicky vyšetří.

„Tak vás objednáme v pátek na vyvolání,“ sděluje mi, držíc už u ucha telefon. Stále se snažím do toho vstoupit, na něco se zeptat, ale nemám šanci. Teprve poté, co mě lékařka objedná na vyvolávání porodu, podaří se mi ozvat se. „Není to příliš brzy v pátek? Vždyť to ještě nebude ani deset dní…“ ptám se. „Navíc jsem myslela, že mi to předem ještě někdo vysvětlí a vyšetří mě, jestli je to vůbec nutné. V okolí mám mnoho žen, které rodily spontánně třeba až po 14 dnech.“

Doktorka se na mě podívala se zvednutým obočím, a aniž odpověděla na některou z mých otázek, začala opět mluvit na sestru, tentokrát ovšem s podtónem „á, tahle paní je nějaká potížistka“. „Tak tam napište, že vyžaduje další vyšetření – ale uveďte, že je to na vlastní žádost. A že tak ohrožuje zdraví dítěte.“ Zeptat se, čím dítě ohrožuju, když chci vědět nějaké podrobnosti a když se chci nechat ještě před podáním nebezpečného léku, který může způsobit řadu komplikací, vyšetřit, už se mi nepodařilo.

Ven jsem vyšla úplně jako opařená a v uších mi pořád zněla ta strašná věta: „Ohrožujete zdraví dítěte!“ Jak je vůbec možné, že si lékař dovolí něco takového říct? Kde to jsme, když s vámi jednají jak s nesvéprávnou osobou, která nemá nárok na nic se zeptat, o ničem rozhodnout? A není náhodou to hazardování se zdravím dítěte a životem spíše o tom, že jsem si nezaplatila „svého“ doktora, tudíž jsem zřejmě v očích personálu porodnice méněcenná a nemám nárok na péči, která by měla být standardní?

Největší šok mě ovšem čekal, když jsem se podívala na papír, který mi sestra se slovy „do příště podepsat“ strčila do ruky při odchodu z ordinace. Formulář s názvem Informovaný souhlas s indukcí – vyvoláním porodu obsahoval zejména prohlášení, že jsem byla lékařem srozumitelně informována. Dále, že jsem byla seznámena s podstatou léčebného postupu, včetně možných důsledku a rizik. A nakonec, že jsem měla možnost pokládat doplňující dotazy, a ty mi byly všechny zodpovězeny. Nevěřila jsem svým očím.

Jedinou útěchou mi nyní je, že se mi podařilo objednat se před samotným zákrokem na vyšetření k jednomu ze zkušenějších lékařů. Teď se ale nejvíc bojím toho, že se bude chovat stejně, opět mě nevyšetří a nic mi nevysvětlí. Nejsem si jistá, že budu schopna trvat si na svém – tedy, že přenášet více než deset dní není nic zvláštního – pokud mi i on bude tvrdit, že ohrožuju zdraví svého dítěte.

Co poradíte naší kamarádce Evě? Zdá se vám tento postup správný? Co jste zažily vy? Jaké máte zkušenosti s vyvoláváním porodu?

Sledujte náš těhotensko-porodní seriál s Evou:

   
04.10.2013 - Těhotenství a porod - autor: (red)

Komentáře:

 1. [22] James007Batman [*]

  Ježiš, co je to za praštěnou potížístku, ta Eva. To bych chtěl mít fakt doma...Sml24

  superkarma: 0 30.10.2013, 18:15:23
 2. avatar
  [21] enka1 [*]

  Klára Křížová — #18 Sml16 Nó, vida

  Hodně Sml72

  superkarma: 0 06.10.2013, 09:48:42
 3. [20] Jasmína [*]

  Klára Křížová — #18 Sml67

  superkarma: 0 06.10.2013, 09:30:44
 4. avatar
  [19] ToraToraTora [*]

  Klára Křížová — #18 Vida Sml54 Gratuluji, přeji hodně štěstí, zdraví a macaté přírůstky

  superkarma: 0 05.10.2013, 19:11:28
 5. [18] Klára Křížová [*]

  Tak dnes...už je na světě, kluk ušatá Sml67

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #19
  2. na komentář reaguje Jasmína — #20
  3. na komentář reaguje enka1 — #21
  superkarma: 0 05.10.2013, 19:07:58
 6. [17] Klára Křížová [*]

  ToraToraTora — #15 Teď koukám na FB, že její manžel píše, že sedí před porodním sálem, tak možná se už klube ven Sml67

  superkarma: 0 04.10.2013, 15:16:40
 7. [16] martasko [*]

  držím pěst, třeba se to rozběhne samo. Mé děti se obě narodili pod pohrůžkou vyvolávání samy, jedna plus 10 dní, druhá "jen" 7Sml30. Obě byli vy poho, až na velmi zajímavý porod druhé v klasické vaně, bez doktora jen s PA Sml52

  superkarma: 0 04.10.2013, 15:09:27
 8. avatar
  [15] ToraToraTora [*]

  Klára Křížová — #12 Ale to přece neva, takový vyžraneček pak bývá klidnější a víc spinká, to ji nelitujte. Vímto, všechny mé děti měly přes čtyři kilča po porodu. Sml30 Akorát je to trochu dřina

  1. na komentář reaguje Klára Křížová — #17
  superkarma: 0 04.10.2013, 13:28:39
 9. avatar
  [14] RosaGloriaDei [*]

  Klára Křížová — #10 tak to má opravdu smůlu na doktory, já jsem naopak měla pocit, že ti mladí ještě nejsou tak otupělí rutinou a jsou mnohem sdílnější a ohleduplnější...a že já se také dost vyptávám a o všem diskutuji :-) na druhou stranu jsem měla spíše negativní zkušenosti s mladými zdravotními sestrami, tam to fungovalo naopak, starší se chovaly mnohem empatičtěji...a nejnepříjemnější byly uklizečky, kapitola sama pro sebe :-)

  teď jsem ještě učinila zkušenost pravidelným dojížděním do prenatálního centra v Baťově nemocnici ve Zlíně a tam tedy měli jedničku s hvězdičkou všichni (a to si troufám tvrdit, že jsem se tam nesetkala se zdravotníkem starším než jsem já)

  superkarma: 0 04.10.2013, 12:17:21
 10. avatar
  [13] enka1 [*]

  Klára Křížová — #12 Ven s nímSml16Sml72

  superkarma: 0 04.10.2013, 12:09:47
 11. [12] Klára Křížová [*]

  ToraToraTora — #11 Já doufám, už mi jí je líto.... a to má miminko dle včerejšího vyšetření kolem 4 kil...

  1. na komentář reaguje enka1 — #13
  2. na komentář reaguje ToraToraTora — #15
  superkarma: 0 04.10.2013, 12:05:31
 12. avatar
  [11] ToraToraTora [*]

  Klára Křížová — #10 Většinou ta změna  a stres z nemocničního prostředí fungují jako spolehlivý vyvolávač a v úterý už Vám bude rozesílat první fotky miminka mobilem Sml58

  1. na komentář reaguje Klára Křížová — #12
  superkarma: 0 04.10.2013, 11:55:35
 13. [10] Klára Křížová [*]

  RosaGloriaDei — #9 tento popis je autentický a Eva, naše redakční kamarádka a redaktorka to ještě za sebou nemá, v pondělí má termín nástupu do porodnice. Sml50

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #11
  2. na komentář reaguje RosaGloriaDei — #14
  superkarma: 0 04.10.2013, 11:46:02
 14. avatar
  [9] RosaGloriaDei [*]

  Myslím, že popis jednání lékařky je (minimálně) lehce přitažený za vlasy a jakákoliv rada "Evě" víceméně zbytečná, protože už má jistě vše za sebou.

  Je pravda, že k vyvolávání porodu přistupují v každé porodnici jinak, někde hned po termínu, jinde čekají těch cca 10 dní, vliv však mají i další faktory, které se u každé nastávající maminky posuzují subjektivně.

  Mně bylo řečeno, že pan primář dává přednost "čekání" s tím, že ale nejpozději do 14 dní po ultrazvukovém termínu musí být mimčo na světě. Desátý den tedy následovala má hospitalizace na gynekologii, den na to jsem se stěhovala na porodní pokoj. A proč si nechávají "fóra"? Protože na každého vyvolávačka působí jinak, o čemž jsem se měla možnost přesvědčit na vlastní oči. Mně porod vyvolávali dva dny, skutečně zabrala až čtvrtá dávka, kočka ležící vedle mě začala rodit téměř ihned (a trvalo jí to nějakých 12 hodin - při 4. dítěti, 3 předchozí porodila spontánně), jiná měla všechny 4 děti vyvolávané. Říkala, že někdy to bylo všechno za ní do dvou hodin po zavedení prvního čípku (či co se tam přesně zavádí), jindy si na reakci musela chvíli počkat, ale porod byl také velmi rychlý. Každá jsme originál a myslím, že nejdůležitější není způsob, ale výsledek, tedy zdravé miminko. Každopádně všechny holky, co si vyzkoušely obojí (vyvolávání i přirozený porod), se shodly na tom, že rodit spontánně je proti indukci procházka růžovou zahradou :-) Tak se těším, že třeba budu mít také co srovnávat :-)

  PS: Já sama jsem měla plodovou vodu čistou (dokonce dvojitou), placentu velkou a funkční, ale je spousta maminek, které nemají to štěstí a své miminko ke konci těhotenství opravdu ohrožují. Znám hned dva případy, kdy mimčo zemřelo krátce před termínem porodu a přitom stačilo tak málo...

  1. na komentář reaguje Klára Křížová — #10
  superkarma: 1 04.10.2013, 10:59:26
 15. avatar
  [8] ToraToraTora [*]

  Když nebyl asrozumitelně informována a s indukcí nesouhlasí, tak proč to podepisovat. Sml80  bez podpisu porod nevyvolají, leda by šlo o akutku. A klidně může dny trávené doma při čekání na porod věnovat sepsání nějaké milé stížnosti adresované vedení nemocnice. nezkušenost lékaře by měla zakládat pouza ne nedostatku praxe nikoliv slušného chování.

  superkarma: 4 04.10.2013, 10:42:00
 16. avatar
  [7] peetrax [*]

  Suzanne — #4 proti intuici rozhodně nic nemám. Sml80 Ta paní v článku je spíš bezradná a nemá informace, na které by měla mít právo. Jestli ji čeká porod poprvé, může být vyděšená, protože to má každá jinak a to chování lékařů jí moc nepomohlo.

  superkarma: 0 04.10.2013, 10:37:55
 17. avatar
  [6] enka1 [*]

  Suzanne — #4 Přesně to vyhnutí se komplikacím mě taky napadlo.

  Vyvolání porodu bych se nebála, mimino je určitě v pořádku. Já dokonce o vyvolání požádala sama - syn se měl narodit  9. 5. a já chtěla 8. 5.  na správné ukončení 2. sv. v.Sml58, ale po domluvě s mou gynekoložkou, která byla současně i mou por. doktorkou. Vypít skoro deci ricinového oleje byl tedy zážitekSml30

  Být p. Evou přijdu, ale s nepodepsaným lejstrem a chci znovu vysvětlení

  superkarma: 0 04.10.2013, 10:15:55
 18. [5] MaVy [*]

  já přenášela 8 dní a pak mi v noci praskla voda,tak jsem jela do porodnice,vyšetřili mě,nechali ještě asi 8 hodin jestli se porod nerozběhne sám a jelikož nic,lékař mi zavedl jakousi tyčinku ,která mněla začít otvírat hrdlo a tak rozběhnout porod,nevím já se nijak nebála a ani to neřešila,lékař mi to co mi dává vysvětli i proč mi to dávál,na Vašem místě bych ale trvala na sdělení z jakého důvodu chtějí porod vyvolat,popravdě třeba pro to je dobrý důvod Sml22, dobře to dopadne nebojteSml67

  superkarma: 0 04.10.2013, 09:25:39
 19. avatar
  [4] Suzanne [*]

  peetrax — #1 Víš, já jsem si kdysi vyslechla, že ohrožuju zdraví dítěte coby těhotná mnohokrát. Když jsem se koupala v moři, když jsem jezdila na kole, když jsem popojela na motorce (asi tři kilometry), když jsem skočila do vody, když jsem chtěla těsně před porodem chodit, když jsem si lehla jinak než na záda... Já mám pocit, že jsem porodila tak nějak "navzdory" dobrým radám. Radila bych poslouchat intuici, pokud jí ještě trochu zbylo Sml24 Zdravotníci tuhle kouzelnou formuli (ohrožujete zdraví dítěte) s oblibou používají k ukáznění a zařazení rodičky či pacienta, aby se vyhnuli komplikacím a čehokoli, co vybočuje ze zaběhnuté rutiny.

  1. na komentář reaguje enka1 — #6
  2. na komentář reaguje peetrax — #7
  superkarma: 2 04.10.2013, 09:18:47
 20. [3] ellienka [*]

  vyvolávali mi porod po 10 dnech přenášení - plodová voda už byla zakalená, placenta přestává fungovat a filtrovat.. Nicméně nebylo to ještě hrozné, syn byl naprosto zdravý, bez infekce či nějakých obtíží.

  Nicméně jsem taky typ člověka, který se raději 10x lékaře zeptá, i když vidí, jak je "prudí". A nenechám se odbýt. Třeba i telef. volám, ptám se.. Kolikrát vím, že jejich diagnoza není správná, což se pak po spec. vyšetřeních potvrdí. A to se lékařům dostávám do spáru cca jednou za deset let..

  superkarma: 0 04.10.2013, 07:56:06
 21. avatar
  [2] gerda [*]

  Lékaři dnes mají mnoho možností jak zjistit, že už je plod zralý. Když doporučí vyvolat porod, tak k tomu asi mají všechny důvodySml58 To, že s pacientem jednají takto, je jiná věc, a mělo by to být jinak - když už vybírají poplatky za všecko možné, tak je pacient KLIENTSml57, jak rádi zdůrazňujíSml58 A proto se má klient chovat sebevědoměji. Holka, ty máš právo dostat odpověď na všecko, co tě znepokojuje. Klidně na tom trvej, vyptávej se a kašli na to, že se paní mudra ksichtí. Je to tvoje tělo, zdraví a tvoje dítě. A pro uklidnění slovy laika, což jsem (a mám dvě dospělé děti). Dnes lékaři dovedou zachránit hodně nezralé děti, málem půlkilové - nemyslím, že bys "předčasně" porodila takové. Vždyť už dovedou vypočítát míru a váhu, jestli ti radí rodit, tak roď, ono se uleví i tobě.

  superkarma: 0 04.10.2013, 07:48:16
 22. avatar
  [1] peetrax [*]

  Předesílám, že nemám potomka. Ale v případě, že jí neposkytnou informace lékaři, by mohla zapnout počítač a podívat se na internet. Ale ne na diskuse na různých "mimískových" webech, pouze na fakta. Tak jsem to dělala já, když jsem měla vleklé a celkem vážné zdravotní problémy a dalo se tam leccos najít. Ovšem bacha, nezabředávat do těch diskusí. Sml54

  Ohánět se tím, že někdo v okolí přece rodil tehdy a takhle... No, jestli to paní tak povede i s miminem, tak tady za pár měsíců budou zoufalé články o tom, že sousedovic kojenec už zvedá hlavičku a její ještě ne a že v roce ještě nemluví, když ostatní už jo.

  1. na komentář reaguje Suzanne — #4
  superkarma: 0 04.10.2013, 00:11:17

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme