Bulvár

Vyvíjím se

Zajímavý až filozofický pohled na dnešní téma nám poslala čtenářka s nickem Renata P. Určitě stojí za přečtení a my jí za něj moc děkujeme.

Mateřská jsou galeje - občas na odvoz do Bohnic, občas na rozplynutí se v nirváně. Vzájemný poměr těchto dvou extrémů závisí na fázi měsíce, fázi menstruačního cyklu matky, fázi vývoje dítěte (paseku udělá např. tzv. období vzdoru, růst zoubků, nemoc nebo opruzený zadek dítěte) a v neposlední řadě mírou spánku.

Ta je určující pro kvalitu života na mateřské - dle mého názoru neexistuje nic, co by VÝRAZNĚJI ovlivňovalo celkovou atmosféru v domově, který obývá dítě a jeho matka.

Mateřskou dovolenou zakouším s druhým dítětem v jednom záběru s tím prvním. Jsem už za polovinou a čekají mě tak 1,5 až 2 roky těchto galejí, které se už blíží do finále. Čím jsou děti větší, tím je to tak nějak lepší a výroky kamarádek o tom, že puberta je teprve hrůza, cožpak nějaký nespavý mimino, tak tyto výroky mi jsou španělskou vesnicí.

Vyvíjím se - nejprve jsem velmi rychle odrostla růžolícím časopisům plným růžolících miminek (což bych tak ještě brala), růžolících maminek po porodu (což je pro mě nepochopitelné sci-fi), kdy jsem si tak nějak říkala, že jsem prostě vzhledově hnuska od přírody, tudíž přímo po porodu asi nebudu vypadat jako Ivanka Gottová před dveřmi porodnice s manželem v závěsu, ale na fotkách ze šestinedělí vypadá vcelku obstojně a to jen díky zázrakům dekorativní kosmetiky, přičemž díky cloně mlžného oparu věčné kocoviny z nočních mejdanů si ani polovinu situací v šestinedělí nevybavuji. Mateřská opice hadr!

 Vyvíjím se - dále jsem odrostla serverům pro maminky, opustila jsem naivní plkání o snažilkách, ovulacích, dvou čárkách, manžech, těhulkách, porodních kurzech, nástřizích, jak bolí porod, kojo i nekojo skupiny... a možná mi tohle někdy chybí. I ty časopisy...

Někdy mi to chybí, ta naivita, kdy má člověk v sobě množství naděje, růžových a nadýchaných představ o budoucnosti. Ty se pak postupně střetávají s realitou a i v té realitě - díkybohu - jsou občas místa, která stojí za to prožít.

A na která budu vzpomínat a vzpomínám už nyní. Opravdu to špatné se tak trochu obrousí a nad fotkami při pátých narozeninách svého dítěte jen vzpomínáte na tu vůni novorozence, na vůni dětského pudru, krému na zadeček, na teplo dětské postýlky v porodnici, na vložky prkenačky i na jemně páchnoucí pozvracené látkové plínky a trička od novorozenců. I na to první opravdové "hovínko", které očekává celá porodnice... tedy celá ne, ale tenkrát vám to tak přijde.

A tak bych chtěla jenom říci, že ve vzpomínkách je mateřství lepší, než v reálu a to je vědomí, se kterým si někdy užívám ty lepší chvilky a které se mi marně pokouší zlepšit ty špatné. Když mám jednu ruku ve dřezu, druhou mažu chleba a třetí se snažím utřít zadeček... Nikoliv sobě (i když se to v této souvislosti nabízí), ale nejstaršímu dítěti...

Jsou to galeje, test extrémních emocí a možností.

Neměnila bych  - jen bych ráda občas odpočinek a spánek, toho si snad užijeme v důchodu. Jestli nějaký bude, tedy...

Renata P

A co takhle pomoc od manžela? Předat mu dětičky na víkend a pořádně si odpočinout? Je to fantasmagorie?

Co tomu říkáte vy, milé ženy-in? Také to tak cítíte, prožíváte? Máte šanci si při mateřské odpočinout? Pomáhá vám manžel, nebo se naopak nechává obskakovat, protože vy vlastně nic neděláte? Jak to funguje u vás? Napište nám, podělte se o své názory, zkušenosti. Pochlubte se, nebo si postěžujte, Žena-in a dnešní téma je tu pro vás.

redakce@zena-in.cz

 

   
23.06.2010 - Blog redakce - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. avatar
  [14] RenataP [*]

  mio — #13 jo, mio, víkendy si taky přispávám Sml30 ono to teda moc nejde.... ale jen ten fakt, že se 2x týdně můžu probudit bez šoku, že musím ve vteřině vstávat, ale můžu se pomalu probírat z bezvědomí.Sml67

  superkarma: 0 24.06.2010, 06:30:50
 2. avatar
  [13] mio [*]

  RenataP — #10 máš úplně stejně staré děti jako já - dcera bude mít v srpnu 5 a syn v červenci 2Sml16 

  Pokud je to možné a manžel je třeba celý víkend doma, tak si dělíme "služby" - sobota vstane s dětmi on, někdy i uvaří a neděli mám na starosti já. Ať se do sytosti vyspíme oba a načerpáme sil. Není to možné každý víkend, ale aspoň něcoSml22Sml67

  1. na komentář reaguje RenataP — #14
  superkarma: 0 23.06.2010, 21:07:31
 3. avatar
  [12] RenataP [*]

  NAMANÍRA — #9 viděla bych to na přetíženost spíš psychickou. Nikdo nemusel honit děti do školky, sám sebe x kilometrů do práce... bylo to klidnější, i když o tolik lehčí asi zase ne. Každá doba má něco.

  superkarma: 0 23.06.2010, 20:52:53
 4. avatar
  [11] RenataP [*]

  Věrulinka — #5 dík no Sml57

  superkarma: 0 23.06.2010, 20:50:58
 5. avatar
  [10] RenataP [*]

  mio — #3 no tak nějak, takže teď už Daně Svobodové nemusím odpovídat... mio to totiž vystihla. Jeden den člověka zas tak nevytrhne, spíš blbě naladí, jakože se člověk "rozchrápe" a "rozlenostní" a návrat do reality je pak o to tvrdší. A tak se střídáme tak, aby ani jeden nebyl úplně na dně. Aby jeden měl ty nervy pevnější, když  druhýmu odejdou do Bohnic.

  Naštěstí, teď už se to stává jen málo (děti 5 a 2 roky)

  1. na komentář reaguje mio — #13
  superkarma: 0 23.06.2010, 20:50:16
 6. avatar
  [9] NAMANÍRA [*]

  S Vivian nemohu souhlasit.Mám stále žijící babičku devadesátiletou která ráda vypráví a já ještě raději posloucham.Je vykulená co dnešní ženy musejí zvládat ovládat umět a stíhat.Právě naopak přetechnizovaná doba nás donutila za jedinejch 24 hodin stihnout nepřeberné množství věcí.Dříve měli děti jediné pěkné oblečení na neděli do kostela když se pralo na valše byla to v uvozovkách zábava na celé odpoledne a ten den se věčinou věnovalo především prádlu.Dětí bylo poněkud více ale ty starší pomáhali s výchovou a péčí s těmi mladšími a hlavně ženy bývali mnohdy v domácnosti což ale zase naúkor dětí které již od útlého věku museli sloužit u bohatých statkářů a většinou pouze za jídlo a  ošacení.Moje babička často si povzdychne jak její maminka i když s osmy dětmi měla pohodovější život matky než ona se dvěmi dětmi v poválečné době.Myslím ne jsem přesvědčena že dnešní ženy mají možná né tak fyzicky namáhavé činosti ale zvládnou toho daleko více a jsou daleko více přetěžovány

  1. na komentář reaguje RenataP — #12
  superkarma: 0 23.06.2010, 19:52:53
 7. avatar
  [8] Hanďule [*]

  Super napsané Sml67

  superkarma: 0 23.06.2010, 17:04:07
 8. avatar
  [7] Vivian [*]

  Vy galejnice, nevíte, jak na tom byla v tomhle směru ženská třeba před sto lety...? My se dnes máme krásně. Máme milióny vymožeností (technických, sociálních etc.) a ohromnou svobodu, většinou máme jen 1-2 děti (které ale mít nemusíme)... Naše prababičky by nechápaly, na co si stěžujeme.

  superkarma: 0 23.06.2010, 12:12:46
 9. avatar
  [6] Dimsy [*]

  Jak to bylo krásné, když děti v osm ležely v postýlkách! Ty nervy tě teprve čekají, až miláčkové odejdou na disko a ještě ve čtyři ráno nebudou doma, případně odjedou na festival, odkud ti bude televize Nova každý den vysílat reportáž... Nebo odjedou na dovolenou do zahraničí, hned po výjezdu z republiky se jim vybije telefon a nabíječku samozřejmě nechají doma a tři neděle jich nebude. a pak si ještě ke všemu udělají řidičák... Po pár bouračkách si možná zvykneš.

  superkarma: 0 23.06.2010, 11:08:42
 10. avatar
  [5] Věrulinka [*]

  Sml30 Kdepak, v důchodu je práce Sml30, jednou mi dáš za pravdu, já už budu nahoře Sml30Sml30Sml30, dokud jsou děti malý, je to paráda, malý děti-malý starosti, velký děti-velký starosti Sml22, taky jsem tomu kdysi nevěřila, jj to se musí jeden přesvědčit, přijde čas, bojíš se o vnoučata, zase nespíš Sml30 a pořád se něco děje, čím jsem starší, tím toho je v hlavě více a když přijdou ještě nemoce, no je po krásném pocitu v důchodu Sml52, vím o čem píšu Sml52

  1. na komentář reaguje RenataP — #11
  superkarma: 0 23.06.2010, 10:49:33
 11. avatar
  [4] ToraToraTora [*]

  Sml67...jako by mi to něco říkalo. Jen jsem ty růžolící nesmysly zavrhla hned, než mne stihly polapit. Sml57

  superkarma: 0 23.06.2010, 10:47:41
 12. avatar
  [3] mio [*]

  Sml67Sml67 bezva napsaný, i jsem se pobavila (naprosto masochisticky)Sml54

  No, ono, když pomáhá manžel, tak je to paráda, akorát jsme pak vyšťavení oba dva, a děti nás ještě snadněji přemůžouSml30

  1. na komentář reaguje RenataP — #10
  superkarma: 0 23.06.2010, 10:27:29
 13. avatar
  [2] Linde [*]

  to je naprosto skvěle napsáno!!! Hlavně ta úvaha o míře vyspání pro klid v domě. Také vzpomínám, že pokud je člověk fakt nevyspalý, den stojí za houby a svět je černý.

  superkarma: 0 23.06.2010, 10:17:40
 14. avatar
  [1] enka1 [*]

  Sml67napsanýSml22.

  Za přečtení to rozhodně stojí, jen ji, Dano, dejte taky do novinekSml16.

  superkarma: 0 23.06.2010, 10:15:09

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme