Bulvár

Využijte posledních teplých dní k posezení na zahrádce srbské restaurace v Praze!

Rázovitý venkovský interiér i exteriér, výborná národní kuchyně, skvělé jídlo i pití a pohlední srbští chlapíci, kteří vás obsluhují ochotně, ale bez profesionální servilnosti.

Kdo mě zná, ví, jak moc náročná na restaurační zařízená jsem, jen tak něčím mě někde neuspokojí a všechno zkritizuju. Jsem mlsná (dobře vařím a mám na to i maturitu) a miluju podniky „s duší“ . Naopak nesnáším ty „sklo + kov + plazma“, studené světlo a interiér v divných šedých barvách.

Ještě k tomu jsem rozmazlená každoročním cestováním po exotických krajích, kde, stejně jako na jihu Evropy, atmosféru umějí udělat snad v každé špeluňce a navíc jejich kuchyně je pro mě, se vší úctou k té české lepší, než jinde.

Málo co mě tedy nadchne. Srbská restaurace Jelica na Praze 5 -  Zlíchově mě nadchla naprosto dokonale! Nečekala jsem takový zážitek, když mě teta zvala na oslavu svých 85. narozenin a už vůbec ne v ulici, kam jsem chodila do školy, protože kousek výš stojí „rodinné sídlo“. 

Hm, srbská, říkala jsem si - u nás na Zlíchově! To tam mají na jídeláku pár specialit a ostatní nebude mít se Srbskem společného nic.

Ovšem už když jsem otevřela dveře, cítila jsem, že mě čeká neobyčejný podvečer v neobyčejné restauraci. Prošla jsem „babičkovsky“ zařízenými místnostmi a sedla jsem si na sympatickou zahrádku. Původně dvorek, ale z jedné strany opravdová zahrada. Nechybělo ani dětské hřiště, ale pěkně stranou. Před 20 lety jsem tu slavila kulatiny a byla jsem velmi překvapena, jak lze nudné venkovní prostory zútulnit a rozzářit.

Jelica

Postupně jsem zjišťovala, že tady je důsledně autentické srbské úplně všechno. S chutí jsem si dala rakii (měli kdoulovici a přinesli mi jí ve zvláštní malé lahvičce).

Začali se trousit hosté a brzy nám uprostřed stolu přistály na mísách předkrmy a speciální čerstvě pečený chleba. Každý si naložil na talíř, co chtěl ochutnat. Všechno typická národní kuchyně - ať už se jednalo o uzeninu ze skopového, či ovčí sýry. Vše v bio kvalitě a přitom rozhodně ne za přemrštěné ceny! Stejným způsobem tak podávali později i ogrilované tři či čtyři druhy masa a zeleninu. Věřte, že jsem na chvíli zapomněla na své dietní zásady, jedla, co se do mě vešlo a štědře zapíjela dobrým srbským vínem!

Když tak procházíte očima dvorek a dřevěné přístavby, cítíte se, jako někde na návštěvě milých venkovských příbuzných.  A k tomu vás tady oblaží nejen chuťovými, ale i sluchovými požitky. Cítíte vůni grilovaného masa a zeleniny a vnímáte místní hudbu.

Za chvíli apomenete, že jste v Praze, a přestože Srbsko nemá moře, tak intuitivně čekáte na obzoru modř a nechápete, kde se tam vzaly ty tramvaje. A současně se cítíte tak nějak „doma“.

Oslava se vydařila - tady nás máte všechny ještě u stolu. Brzy se společnost rozjařila a začalo se i tancovat.

Jelica

Když se personál dozvěděl, že vám, ženám-in, chci přiblížit atmosféru jejich podniku, nadšeně mi pro vás zapózoval:

Jelica

Jsem přesvědčená, že i pan Polreich by Jelice bez váhání tak, jak funguje, věnoval svůj pověstný emblém! Najděte si jejich webovky a vyzkoušejte - já se tam rozhodně vrátím!

   
15.09.2014 - Blog redakce - autor: Zuzana Anai Hainallová

Komentáře:

 1. [8] Milllius [*]

  Nemam rada sezení na zahradce když chci jist. Vadí mi ten hmyz co kolem létá…

  superkarma: 0 25.01.2015, 15:27:35
 2. [7] mospika [*]

  Vypadá to moc hezky, ale budu muset zůstat sedět na své zahrádce, myslím že moje peněženka by to neunesla.

  superkarma: 0 15.09.2014, 14:33:12
 3. avatar
  [6] kareta [*]

  jo, kdo umí...Sml67

  superkarma: 0 15.09.2014, 13:53:10
 4. avatar
  [5] buldok [*]

  Vapadá to rodinně.

  superkarma: 0 15.09.2014, 12:58:48
 5. [4] Pavla_b [*]

  Tam by to nemuselo být špatnéSml22.

  superkarma: 0 15.09.2014, 12:25:25
 6. avatar
  [3] ToraToraTora [*]

  na srbskou kuchyni bych se i nechala nalákat. Tahle jídla mi sedí Sml67

  superkarma: 0 15.09.2014, 11:17:28
 7. [2] zwiki [*]

  Taky bych se vrátil.

  superkarma: 0 15.09.2014, 06:59:47
 8. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Hmmmmmmmmm Sml67

  superkarma: 0 15.09.2014, 00:51:43

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme