Projekt VZP „Očkování proti rakovině děložního čípku – Třetí dávka zdarma“ odpočítává poslední týdny

VZP

 České ženy a dívky mají již pouze několik týdnů na to, aby se zapojily do preventivního projektu Všeobecné zdravotní pojišťovny „Očkování proti rakovině děložního čípku –  Třetí dávka zdarma“. Díky akci mají možnost získat očkování proti rakovině děložního čípku za výhodnou cenu. Například v případě vakcíny Cervarix zaplatí pouze 5 400 Kč. Ušetří tak až 3 000 Kč oproti běžné ceně za kompletní očkovací schéma. Od začátku dubna do konce října si vyzvedlo slevový certifikát celkem 9 086 klientek VZP. Pediatři i gynekologové očekávají, že do konce prosince, kdy bude projekt VZP ukončen, by mohly být naočkovány další zájemkyně, které dosud návštěvu lékaře odkládaly.

V poslední době rodiče odkládají očkování svých dcer proti rakovině děložního čípku, protože vyčkávají, jestli bude příští rok hrazené z veřejného pojištění. Přitom není na co čekat. Úhrada se má týkat pouze 13letých dívek. Pro starší dívky je naopak výhodné se ještě letos zapojit do preventivního programu pojišťoven, a tak ušetřit až několik tisíc korun.  

Je nesporné, že očkování má největší přínos ještě před začátkem pohlavního života, než se dívky s HPV infekcí mají možnost setkat. Doporučený věk pro očkování dívek je do 15. roku věku. Řada rodičů si však nepřipouští, že dnešní generace teenagerů začíná získávat první sexuální zkušenosti již takto brzy. Přitom riziko přenosu HPV infekce, která způsobuje rakovinu děložního čípku, není jen v případě samotného pohlavního styku, ale také při pouhém kontaktu v genitální oblasti. Ani kondom neposkytuje stoprocentní ochranu.

Očkovací schéma se skládá ze tří dávek. Pokud dívky chtějí získat očkování u VZP za zvýhodněnou cenu, je třeba, aby si vyzvedly slevový certifikát a nechaly si naočkovat alespoň první dávku vakcíny do doby ukončení akce, tj. do 31. 12. 2011. 

Dle odborných odhadů je proočkovanost proti rakovině děložního čípku v České republice stále nízká. Za uplynulých pět let, kdy jsou u nás k dispozici vakcíny proti HPV virům, bylo naočkováno odhadem 170 000 českých žen a dívek. Celosvětově očkování proti rakovině děložního čípku využilo přes 23 milionů žen.

 

O preventivním programu zdravotních pojišťoven

Kromě Všeobecné zdravotní pojišťovny obdobný preventivní program nabídly svým klientkám v letošním roce i další české zdravotní pojišťovny. Podmínky programu, výše příspěvku na očkování, doba trvání projektu i věk dívek, pro které je akce určena, se u jednotlivých zdravotních pojišťoven liší. Více informací mohou rodiče získat na webových stránkách zdravotní pojišťovny své dcery.          

O rakovině děložního čípku

Rakovina děložního čípku je celosvětově druhým nejčastějším nádorem u dívek a žen hned po rakovině prsu. Celosvětově je každý rok diagnostikováno asi 500 000 nových případů rakoviny děložního čípku, 270 000 žen ročně umírá.

V České republice přibývá každý rok více než 1 000 nových pacientek s tímto onemocněním a zhruba 400 žen v důsledku nemoci každoročně umírá. S diagnózou rakoviny děložního čípku žije u nás kolem 16 000 žen. Onemocnění přitom často postihuje i mladé ženy.

Rakovina děložního čípku není dědičně podmíněné onemocnění. Je vyvolána virovou infekcí lidskými papilomaviry (HPV) a může jí onemocnět každá dívka nehledě na to, zda se nemoc dříve vyskytla v její rodině, např. u maminky či babičky.

Vhodnou formou prevence této nemoci je kombinace pravidelných gynekologických prohlídek (u zdravých pacientek 1x ročně) a očkování.

O očkování

Bezpečnost vakcín proti HPV infekci podléhá přísnému sledování v rámci jejich vývoje a po celou dobu od uvedení přípravků na trh. Vakcíny neobsahují „živé” ani oslabené HPV viry ani jejich částice. Není proto možné, aby došlo k propuknutí onemocnění po očkování. Nejčastějšími vedlejšími účinky jsou reakce v místě vpichu jako např. zarudnutí nebo otok.

Obecným principem očkování je navození dostatečné imunity jedince proti infekční nemoci tak, aby při setkání s infekcí dokázal imunitní systém zabránit danému viru vyvolat onemocnění.

O vakcíně Cervarix

Vakcína Cervarix chrání před těžkými přednádorovými stavy a rakovinou děložního čípku.  Očkují-li se dívky ještě před zahájením sexuálního života, Cervarix je může chránit až z 93 % před těžkým přednádorovým stavem.   

Po očkování vakcínou Cervarix dochází k navození setrvale vysokých hladin protilátek až po dobu 8,4 let. Hladiny protilátek zůstávají na 10x vyšší úrovni než hladiny, které vznikají po přirozené infekci.

Cervarix je vakcína proti lidskému papilomaviru [typy 16, 18] rekombinantní, adjuvovaná, adsorbovaná určená k prevenci cervikálního karcinomu u dívek a žen ve věku 10 až 25 let. Očkování sestává ze tří dávek (nitrosvalových injekcí) podaných do horní části paže ve schématu 0., 1. a 6. měsíc. Očkování nenahrazuje pravidelný cervikální screening a nechrání ženy, pokud měly již v době očkování existující HPV infekci nebo klinicky přítomné onemocnění. Délka ochrany nebyla přesně stanovena. Stejně jako u jiných vakcín nemusí být u všech očkovaných jedinců dosaženo ochranné imunitní odpovědi. Přípravek je pouze na lékařský předpis a není hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Před použitím si pečlivě přečtěte příbalový leták.

Reklama