Díky VZP je „Třetí dávka zdarma“

V České republice je rakovina děložního čípku ročně zjištěna přibližně u 1000 žen. Z tohoto počtu jich téměř 400 nemoci podlehne. Je to až dvakrát více, než v jiných evropských zemích. A přitom by stačilo tak málo - většině zbytečných úmrtí se dá zabránit pravidelnými preventivními gynekologickými prohlídkami a očkováním. Do konce roku 2011 mají české ženy a dívky ještě možnost zapojit se do preventivního projektu Všeobecné zdravotní pojišťovny s názvem „Třetí dávka zdarma“ a získat tak očkování za výhodnou cenu.

ockovani

Program „Třetí dávka zdarma“ je určen pro dívky a ženy ve věku 10-25 let, které jsou pojištěny u VZP. Zúčastnit se ho mohou po vyzvednutí voucheru/certifikátu na přepážce kterékoli pobočky pojišťovny. Poté stačí, pokud k němu po přeočkování připojí účet o zaplacení celého očkovacího cyklu, tedy všech tří dávek, a všechny doklady předají na pobočku VZP. Pozor, je nutné tak učinit nejpozději do 31. prosince tohoto roku. Výdaje za třetí dávku jim poté budou vráceny.

Více informací o projektu „Třetí dávka zdarma“ je k dispozici na: www.vzp.cz/3-davka-zdarma.

Zapamatujte si:

  • Pravidelné preventivní vyšetření u gynekologa (1x ročně) patří do preventivních prohlídek už od 15 let věku. Svého gynekologa navštivte 1x ročně, a to i tehdy, pokud nemáte žádné obtíže.
  • Součástí této prohlídky bývá také jednoduchý a bezbolestný odběr buněčného vzorku z děložního čípku a jeho následný rozbor v akreditované cytologické laboratoři.
  • Preventivní prohlídku 1x ročně Všeobecná zdravotní pojišťovna svým klientkám hradí, neplatí se za ni ani regulační poplatek.
  • Rakovina děložního hrdla je celosvětově druhou nejčastější rakovinou u žen (po rakovině prsu).
  • Dříve byly zhoubné nádory smutnou „výsadou“ vyššího věku. Dnes se toto onemocnění objevuje už i mezi dvacetiletými ženami.
  • Nejnovější a nejspolehlivější ochranou proti rakovině děložního hrdla je očkování, které výrazně snižuje riziko jejího vzniku. Kombinace očkování a pravidelných gynekologických kontrol je nejspolehlivější metodou k prevenci tohoto vážného onemocnění. Očkování se skládá ze tří dávek, které musí být podány postupně během 6 měsíců.
  • Vyburcovat k návštěvě gynekologa by vás rozhodně měly následující příznaky: nepravidelné krvácení, výtok, bolesti v podbřišku, krvácení po pohlavním styku.
Reklama