Rodina

Výuka jazyků má zelenou. Proč tedy děti anglicky rozumí, ale nemluví?

 Na základních školách se učí anglicky přes 98 procent žáků. A osmáky čeká od září povinně i druhý cizí jazyk. Realita však ukazuje, že ani povinná výuka nezaručí, že se dítě po pár letech jazykem domluví.

Na rozdíl od čtyřicátníků sice počítačová generace teenagerů dobře rozumí mluvené angličtině, s vlastní konverzací má ale problém. I když by si podle odborníků čtrnáctiletí studenti měli umět anglicky popovídat o běžných tématech s rodilým mluvčím, většina z nich se mluvit cizím jazykem stydí. Proč tomu tak je a co by pomohlo?

skola

  „Aby se žáci v cizím jazyce trochu rozmluvili, potřebovala by každá základní škola na druhém stupni rodilého mluvčího na konverzaci. Stoprocentně to platí pro střední školy,“ říká ředitel cestovní kanceláře INTACT Karel Klusák, specialista na jazykové kurzy v zahraničí. „S rodilým mluvčím musí být studenti stále ve střehu, aby jim neutekly souvislosti, a navíc s ním zkrátka celou hodinu komunikují jen anglicky, čímž se postupně zbavují ostychu. Cizinec je při výuce sám o sobě atraktivní, a když je to dobrý lektor s pedagogickým vzděláním, umí děti pro svůj jazyk doslova nadchnout,“ přidává poznatky z praxe Klusák.  

Podle ředitele INTACTu žáci při výuce s rodilým mluvčím pochytí přirozenou cestou správnou výslovnost, intonaci i tempo cizího jazyka. To lze nyní ve školách těžko očekávat, když výuku zajišťují z velké části nekvalifikovaní učitelé. A podíl rodilých mluvčích na výuce je podle výroční zprávy školní inspekce za minulý rok dokonce téměř neznatelný. Přitom i sama inspekce ve zprávě uvádí, že přítomnost rodilých mluvčích ve školách významně přispívá k motivaci žáků učit se cizí jazyk a zdokonalovat se v něm.

skola

Teenageři žijí angličtinou na netu. A učitelé?

Středoškoláci se v posledních letech zlepšují aspoň v tom, že mluvené angličtině lépe rozumí. Je ale otázkou, do jaké míry díky škole. „Je to počítačová generace, která na internetu sleduje hudební produkci a filmy v originále nebo hraje hry v angličtině, čímž si poslech
jazyka dobře procvičuje,“ vysvětluje Klusák. Právě zájmu mladých o moderní technologie by podle něj měli pedagogové při výuce jazyka víc využívat. „Určitě by bylo dobré, kdyby
studenti v hodinách více pracovali s internetem. Pokud si učitel dá tu práci, může na internetu najít dost vhodných materiálů k začlenění do výuky,“ nabízí jednu z možností ředitel CK INTACT s tím, že třeba na webu BBC je přístupná spousta výukových materiálů zdarma.

Jenže… Kromě toho, že jsou učitelé nekvalifikovaní na jazyky, neovládají podle školní inspekce ani práci s počítačem. A proto jsou hodiny angličtiny často hlavně o gramatice a nových slovíčkách, což děti spolehlivě otráví. „Když mluvím se středoškoláky, říkají buď to, že mají výbornou učitelku a angličtina je baví, nebo že je bavila dřív, ale teď už ne, protože se pořád střídali učitelé a s tím posledním jen píšou a čtou,“ konstatuje Klusák.

Neházejte flintu do žita

Kdo chce mít úspěšné děti, neměl by prostě spoléhat pouze na výuku jazyka ve škole. Rodiče by měli stále hledat způsoby, jak potomky k angličtině motivovat. Na každý věk ale samozřejmě platí něco jiného. Jednodušší to je u mladších žáků, kterým můžete s ohledem na jejich zájmy nabízet třeba filmy o zvířatech, sportu či cestování v angličtině. „Bylo by fajn, kdyby děti mohly v cizím jazyce bezpečně komunikovat o jim blízkých tématech na různých fórech pro děti,“ přemýšlí dlouholetý profesionál z oboru. „Jednoduše řečeno, úspěšná metoda učení se jazyku je taková, která dítěti umožní v cizí řeči komunikovat,“ dodává Klusák.  

Na středoškoláky zase platí jazykový pobyt v zahraničí. „Pokud teenagerům nabídnete atraktivní formu výuky, skvělou zábavu, nové zážitky i kamarády, rádi se budou cizímu jazyku věnovat klidně i o prázdninách,“ popisuje zkušenosti s organizováním kurzů pro mládež Klusák. Na www.intact.cz si můžete vybrat z široké nabídky kurzů na akreditovaných zahraničních školách, vždy s rodilými mluvčími s pedagogickou praxí. Včetně kurzů s pedagogickým doprovodem. U středoškoláků jsou nejoblíbenější letní kurzy angličtiny ve Velké Británii nebo na Maltě s bohatým doprovodným programem plným sportovních aktivit, výletů, diskoték či barbecue.

Zpět k rodilému mluvčímu

Právě na kurzu v zahraničí, přímo v zemi rodilých mluvčích, si studenti výrazně zlepší nejen poslech, ale i špatné komunikační schopnosti a navíc se v jazyce naučí rychle reagovat. Zkrátka výborně se rozmluví, protože musí v cizí řeči komunikovat s místními lidmi od rána do večera. „Studenti rádi využívají každou příležitost ke konverzaci, ať už se spolužáky, s učiteli nebo s hostitelskou rodinou. Studovaný jazyk neustále nasávají,“ zdůrazňuje Klusák.

Rodičům doporučuje, aby výběr zájezdu nepodceňovali a nejdřív si zjistili, zda má

organizátor zahraničních jazykových kurzů potřebnou koncesi cestovní kanceláře a zda je pojištěn proti úpadku. Určitě je dobré zajímat se také o kvalitu výuky a o to, jestli cestovka zajistí dopravu, letenky, víza, cestovní a zdravotní pojištění.

Kompletní zákaznický servis jaký najdete na www.intact.cz rozhodně není běžný.

 

   
05.04.2013 - Učení - autor: red

Komentáře:

 1. [13] karolina78 [*]

  Když jim to dělá problémy, tak by bylo vhodné se zaměřit na individuální jazykové kurzy nebo alespon na nějaké jazykové tábory aj

  superkarma: 0 04.12.2013, 10:16:31
 2. [12] Janca86 [*]

  Tak proč né jet zrovna do cizí země a tam se ten jazyk naučit, ale riskuješ, že akorát zaplatítš za "dovolenou" a nic se nenaučíš nebo budeš muset jet domů s nepořízenou. Doporučuju se nejdřív mrknou na nějaký lektory který dokážou naučit, stačí třeba základy a až pak se někam vydat a zkusit to tam.

  Dobrej web s hodně lektorama je tady na www.vasilektori.cz

  superkarma: 0 22.10.2013, 12:50:42
 3. [11] smailinka74 [*]

  Studijní pobyty jsou super, ale pokud máte možnost komunikovat i ve své mateřštině, moc se toho nenaučíte. Ale když musíte mluvit pouze a jen daným jazykem, leze to do hlavy podstatně rychleji. Aspoň z mé zkušenosti.Sml30

  superkarma: 0 25.05.2013, 12:43:11
 4. [10] michalka44 [*]

  Já myslím, že je ideální angličtina pro děti Ostrava. Je vážbě skvělá.

  superkarma: 0 14.04.2013, 20:39:06
 5. [9] Barunka333 [*]

  Moje generace měla především ruštinu.

  superkarma: 0 06.04.2013, 17:26:49
 6. avatar
  [8] Mopsička [*]

  V dnešní době mě mrzí, že jsme se cizím jazykům neučili, jen německy a rusky. Angličtina podle mě vede po celém světě

  superkarma: 0 06.04.2013, 17:09:08
 7. [7] Trefa [*]

  Trefa:jen at se deti uci cizim jazykum.my jsme se ucili jen rusky.

  superkarma: 0 06.04.2013, 16:34:28
 8. avatar
  [6] bonda [*]

  Źe mi těm děckám furt musíme podstrojovat, aby je výuka bavila. Zvlášť těm starším. Já umím dodnes perfektně rusky, protože jsem se prostě ta slovíčka musela nabiflit, jinak to nešlo. Dneska děcka furt jen vyplňují nějaké vynechané slovíčka v textových učebnicích a neumí sestavit jednu větu.

  superkarma: 0 05.04.2013, 19:02:55
 9. [5] ova9 [*]

  ........kdyz jsem se s detmi ucili....hrali jsme Pexesso......výborna pomucky

  superkarma: 0 05.04.2013, 16:23:09
 10. avatar
  [4] pajda [*]

  A proč tohle není zařazené do reklamy? O nic jiného přece nejde...

  superkarma: 3 05.04.2013, 12:20:09
 11. [3] Maria28 [*]

  Po mých zkušenostech nesouhlasím. Trochu se naučí, zbaví se ostychu, otrkají se, ale výsledek zdaleka není úměrný vynaložené peněžní částce. Pro úplně nejmenší děti jsou na internetu dobré programy, rozeznávají zvířátka, rozumí jednoduchým povelům, které jsou zřetelně vyslovovány. U filmů v TV to tak není, herci slova vážou, koncovky polykají. Našla  jsem si i výukové programy pro dospělé, s poslechem. Netřeba do ciziny a nadměrně podporovat CK.

  superkarma: 0 05.04.2013, 12:05:23
 12. [2] doginka [*]

  Má pravdu Sml22

  superkarma: 0 05.04.2013, 11:42:24
 13. avatar
  [1] Hanula [*]

  Sml67tomu fandím....

  superkarma: 0 05.04.2013, 11:27:06

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme