Čtenářka Mayrene nám poslala zamyšlení  a vzpomínky a konstatuje, že nám mizí tradiční svátky a zvyklosti, tak jak jsme je znali v našem dětství. Děkuji Vám Maryene za příspěvek.

Přeji všem hezký Mikulášký den (nebo čertovský?)
 
Večer možná přijde Mikuláš s čertem.V dřívějších dobách tyto dny a svátky měly neopakovatelné kouzlo, které se vytrácí někam do ztracena. A to, že se opět přiblíží Mikuláš zaregistrují dnešní děti spíše už někdy počátkem podzimu, kdy se začnou v obchodech objevovat tyto čokoládové figurky. Vytrácí se kouzlo těšení a překvapení, protože je to všude kolem nás a pořádného čerta s Mikulášem děti stejně nejspíš v mnoha rodinách ani neuvidí.  Doba se opravdu hodně změnila. A tak přestože nás rodiče velmi měli rádi a také se o nás báli, měli jsme větší volnost. Dětství jsme trávili s kamarády na hřiš ti bez dozoru dospělých, a když přišel čas Miluláše, strachovali jsme se a zároveň těšili. Protože jsme tušili, že přestože jsme občas zlobili, že dostaneme i nějaké dobroty. Za našeho dětství bývaly mandarinky a i jiné ovoce jenom sváteční záležitost, stejně jako sladkosti.

Vzpomínka na tento den, to je obrovský čert ve dveřích v kožichu, se stejně obrovským Mikulášem. Že je pod maskou ukrytý náš soused, to jsem se dozvěděla až už jsem byla velká holka. A sousedka, ta dokázala nabalit svému pekelníkovi opravdu neuvěřitelné dobroty, které se daly sehnat spíše jen pod pultem. Pracovala v čokoládovnách, sama děti neměla, takže jsme pravidelně byli obdařeni  kolekcí nádherných čokoládových figurek z PRAVÉ čokolády. Zdůrazňuji z pravé, protože takovou dnes už člověk pomalu ani nesežene.

Nevím, jestli je dobré dětem stále umetat cestičku životem, stále je střežit a chránit od všeho včetně čertů, protože i v životě je nebudou potkávat jenom samé příjemné a dobré věci a hodní lidé,  a tak měly by být připraveni umět čelit i špatným lidem, špatnostem i nepříjemným situacím.
Když jsem byla už sama starší a na čerty přestala věřit, spolu se dvěma kamarádkami jsme si vyrobily masky a sami jsme se převlékaly za čerta, anděla a Mikuláše. Prošla jsem si všemi těmito rolemi, ale nejlépe jsem se cítila jako hodný Mikuláš, který obdarovává děti.

Třetí etapa čertů v naší rodině nastala, když jsem měla malé děti a ta čtvrtá přichází právě nyní.
Zítra, po letech, kdy k nám Mikuláš už nechodí, protože děti jsou dospělé, se opět převlékne manžel za Mikuláše a spolu s druhým dědečkem čertem půjdeme „postrašit“ našeho vnoučka. Jenom tak zlehka, ještě je malý, jenom aby si začínal zvykat a abychom neporušili tradici. Protože je škoda, že spousta našich českých tradic se začíná vytrácet z našeho života a i vánoční a předvánoční čas už není tak kouzelný jako kdysi. Je příliš komerční, spotřební a příliš americký.
A koho bych odnesla do pekla? Myslím si, že peklo by praskalo ve švech, protože by tam podle mého skončil nejeden z našich politiků, ale poslala bych tam občas i pár už ne tak významných lidí z mého okolí.

Maryene


Jak vnímáte svátek čertů, andělů a Mikulášů?

  • Co jste na dnes přichystali pro své děti?
  • Máte nějaký zážitek s čerty, veselý, nebo tragický?
  • Je dobré děti čerty strašit, nebo ne?
  • Koho byste nechala, aby čerti odnesli do pekla?
  • A vy jste čertík, anděl, nebo Mikuláš?

Na zamyšlení, na historky veselé, ale i smutné, na fotky i videa, jednoduše na vaše příspěvky čekám na redakčním e-mailu

redakce@zena-in.cz

A kdo mi příspěvek nepošle a může, toho ti čerti dnes opravdu odnesou!

A jedna z vás, co mi napíše, dostane za odměnu nadílku od firmy HARIBO – medvídky, veselé kostičky a další bonbony!

Reklama