Rodina

Vysvědčení: „Sakra, po kom je ten kluk tak blbej!?“

Drápat se po střechách za asistence policejního vyjednavače kvůli listině jménem vysvědčení rozhodně není nutné! Krom toho je to nebezpečné! A co je smutné? Že mnoho takovýchto zoufalých dětských činů mají na svědomí jejich vlastní rodiče.

„...na samotném vysvědčení nakonec zase tolik nezáleží. Tato listina se stejně brzy ohmatá, nehledě k tomu, že správně vylitá hutná omáčka hravě překryje známky, které pokládáme za nespravedlivé.“ Jiří Grossmann (Maturitní večírek).

Jezdil po peróně s ještěrkou, teď chce génia!

schoolTakový rodič, jenž měl se svým životem plány, které nenabyly uskutečnění, a místo vysněné medicíny se teď zabývá úklidem prostor nádražní haly, se mnohdy snaží naprojektovat své nesplněné představy do svého potomka.

Drbe ho tak dlouho, až dítě následkem dojmu, že zklamalo, dotlačí na pokraj zhroucení nebo okraj střechy kostela.

Jestli drží kružítko jako prase kost, dejte mu do ruky třeba rodnou hroudu!

Pokud má naše dítko problém si představit krychli a rýsovací potřeby drží jako vegetarián husí stehno, možná je jeho talent ukryt v jiné oblasti.

Těžko z něho bude projektant, ale zná-li všechny druhy hub, nedělá mu problém rozeznat olši od jasanu a tráví dlouhé hodiny bloumáním po lukách, byl by z něho možná dobrý student botaniky.

Pozorujme své děti s láskou a pochopením, ne přes to, co jsme do jejich budoucnosti naprojektovali.

Než se dívat na „vyklepaného“ absolventa ČVUT, to raději na šťastného zahradníka.

Jestli přineseš jedinou trojku, zmaluju tě jako psa!

Jsou notoričtí nicnedělači, kteří „na to mají“, ale potřebují dohled, ale také děti, které i při největší snaze nevyplodí to, co jejich nadaní spolužáci.

Trestat takového žáčka za to, že nemá známky, na které nemá potenciál, myslím není fér.

A nejen to

Strach z tělesného trestu, případně ze slziček uroněných milovanou maminkou (citové vydírání je rovněž prima) mívá každoročně na svědomí alarmující množství tragédií.

A „jenom“ útěk z domova je tady tou lepší variantou.

Tvůj bratr je premiant, tak proč ty jsi blbec?

Poukazováním na kvality jednoho dítěte a shazováním vlastností toho méně úspěšného mu rodič vyšší výkon nezajistí. Maximálně vyprodukuje zakomplexovaného jedince s problémem s vlastní hodnotou, který by ještě navíc nejraději viděl studeného vlastního sourozence.

A přitom třeba dokáže věci, o kterých se onomu premiantovi ani nesní! Holt ale nejsou o prospěchu.

Navíc, prvotřídní paměť a schopnost odcitovat odstavec z učebnice ještě nemluví o přirozené inteligenci, a o lidských kvalitách už teprve ne.

Už se to blíží, važme slova

Než zanedlouho odešleme své dítě s průhlednými deskami v ruce a slušivým kostýmkem pro ortel na kusu papíru, zvažme, s jakými slovy ho vyprovázíme.

Už tak bude nervózní, možná i stresované, aby nezklamalo, abyste se nezlobili, aby se nestalo něco, co se nečekalo, už tak toho na ně bude hodně…

Čas nejde vrátit zpět!

„Děti jsou nastaveny jednat impulzivně a jejich rozpoznávací schopnosti i přirozený pud sebezáchovy bývají ve stresových situacích značně snížené. Strach z následků předešlého tady překryje racionální hodnocení následků současného. Dítě reaguje na pocit selhání ještě větším selháním. Je nutné nevyvolat afektivní reakci. To lze pouze podsunutím vědomí, že dom, rovná se v bezpečí. Apeluji na citlivý a rozumný přístup. Každoročně řeší lékaři mnoho dětských pokusů o sebevraždu a letos tomu patrně nebude jinak. Věková hranice se při tom smutně snižuje,“ řekla nám lékařka Morávková z psychologické poradny  krizového centra v pražských Bohnicích.

Dítě nemusí patřit mezi žáky, kteří jsou schopni samostatně pojmout obsah učebních osnov, a přesto může být velice inteligentní.

A i kdyby – hlavní je, že je zdravé, veselé, šťastné a milované.

   
23.06.2010 - Učení - autor: Michaela Kudláčková

Komentáře:

 1. avatar
  [12] ifulinkaa [*]

  ono to není jen o vysvědčení,rodiče děti trestají nepřiměřeně i během roku,ale na vysvědčení se to sesumýruje a dětem se kazí zážitek... nebyla jsem premiant,ale inteligencí a celkem dobrou pamětí jsem úspěšně proplula zálkadkou,aniž bych se musela doma moc učit,střední to trochu změnila,já se dál učila málo a výsledky byly o poznání horší,ale naši,ač nadávali,nakonec usoudili,že mám sama dost rozumu-výsledek,samu mne mrzelo,že jsem se neučila,ale až v době zapsání známky do ŽK :-D žiju dál spokojeně

  superkarma: 0 23.06.2010, 14:50:56
 2. avatar
  [11] Dimsy [*]

  ToraToraTora — #8 Hlavně, že jsou zdraví!Sml59

  superkarma: 0 23.06.2010, 14:35:39
 3. avatar
  [10] NAMANÍRA [*]

  Souhlasím s Vámi je to především v nás rodičích.Dětem vždy zdůraznuji že špatná známka je jenom upozornění na to co je potřeba se doučit.Naše dcera-žačka 9 třídy-s angličtinou bojuje co se ji začala učit.Bohužel ji nemohu pomoci jinak než doučovatelkou ale je to boj skoro předem prohraný ale určitě bych za to nikoho nevinila.Zase ji jdou jiné předměty a to velmi dobře.Vždy když doustanou za vysvědčení nějakou maličkost i přesto že není pokaždé podle našich předdstav dodávám že to není za konkrétní vysledky ale za to jak se celý rok snažili

  superkarma: 0 23.06.2010, 14:24:51
 4. avatar
  [9] Věrulinka [*]

  A co dělali rodiče celých 10 měsíců, nic Sml31, vysvědčení, to je pozdě děti trestat a ještě jim vyhrožovat, hrozný, bych jim nařezala na holý zadky Sml31, a ne dětem Sml23Sml79

  superkarma: 0 23.06.2010, 13:38:47
 5. avatar
  [8] ToraToraTora [*]

  My se letos těšíme od nejstarší dcery na první prvňáčkovské vysvědčení.  u nás nikdy nebylo doma kůli vysvědčení zle. Vysvědčení se vždycky rovnalo začátek prázdnin a to bylo super. mám to tak zaškatulkované a snažím se to předat dál.

  1. na komentář reaguje Dimsy — #11
  superkarma: 0 23.06.2010, 12:08:06
 6. [7] molly [*]

  V příbuzenstvu máme dva kluky,tedy spíš už pány - sourozence. Jeden byl od mala takový rozumbrada,učení mu šlo samo zato byl levej jako šavle.Vylézt na strom byla pro něho celodenní dřina,zatlouct hřebík- adept na invalidní důchod.Druhý brácha byl pravý opak, ve škole prolézal se čtyřkama a to jen díky dobré pověsti staršího bratra, zato už jako klučina co vzal do ruky to mu šlo. Z prvního je nyní lékař(internista - neoperuje!!!!) a druhý je zámečník mající vlastní prosperující firmu - oba velmi úspěšní ve svém oboru. Naštěstí toho mladšího nezlomilo neustálé předhazování úspěšnějšího bráchy.

  superkarma: 0 23.06.2010, 10:29:59
 7. [6] jastura [*]

   Fakt nechápu, že někteří rodiče nemají aspoň základní přehled o známkách svého dítěte a pak se na vysvědčení diví..

  superkarma: 0 23.06.2010, 09:13:04
 8. avatar
  [5] femme [*]

  kdyby se rodiče zajímali o prospěch svých dětí po celý školní rok, tak by se pak nemuseli divit známkám na vysvědčení Sml22 Sml80

  superkarma: 0 23.06.2010, 08:36:18
 9. avatar
  [4] OlgaMarie [*]

  Juana — #3 Velký problém měl syn rodičů pracujících v diplomatických službách. Angličtina je jeho druhý mateřský jazyk, ale pár měsíců, kdy chodil v Česku do normální ZŠ, bylo pro něho i rodiče utrpením. Klouček, takové srdíčko na dlani, si myslel, že je dobré paní učitelku upozorňovat na chybnou výslovnost...Ze školy ho vzali, protože klouček nechápal nepřátelský postoj paní učitelky.

  superkarma: 0 23.06.2010, 08:23:26
 10. avatar
  [3] Juana [*]

  Zhruba vím, co syn bude mít na vysvědčení - vypadá to na pár dvojek, jen u zeměpisu si nejsme jisti, co z učitele nakonec vypadne vzhledem k jedné totálně zvorané písemce (synátor vyfasoval v tercii první kuli v životěSml30), i když podle průměru to je čistá dvojka. Dcera končí první třídu, mají slovní hodnocení, ale i tak by to bylo asi na samé jedničky, snad jen kromě angličtiny. Ta jí nějak nesedne, hlavně jí nesedly paní učitelky,  které to s prvňáčky vůbec neuměly, a až nedávno dostali třetí učitelku, která je konečně to pravé - nicméně za celý rok se můj potomek naučil asi tak dvacet slovíček. Ale syn byl na angličtinu taky tupý a teď přímo exceluje, tak předpokládám, že časem se to taky zlomí.

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #4
  superkarma: 0 23.06.2010, 08:13:18
 11. [2] luckastercou [*]

  Dcerka má místo známek slovní hodnocení a je to mnohem lepší než známky. Každé dítě se nedá zaškatulkovat do známkySml80. Takto se dozvím víc o tom co dcerce jde a v čem trochu pokulhává. A ať se tam dozvím cokoliv tak dcerka ví, že se bát nemusí, že dostane odměnu za jakékoliv vysvědčení, přece jen je to pro děti dost velká dřina (hlavně naplnit očekávání rodičů) Sml22Sml59

  superkarma: 2 23.06.2010, 07:51:21
 12. avatar
  [1] maje [*]

  nechápu rodiče, co se dítkovu vysvědčení diví. pokud se o dítě celý půlrok zajímám, jak můžu být překvapená, co donesl domů?Sml80Sml80 a stejně je to většinou tak, že děti, kterým moc nejde učení, jsou šikovné na ruce. a děti, které měly často samé jedničky, jsou levé (jsem zářný příkladSml54Sml54. udělám a uvařím skoro všechno, ale jak to vypadáSml58Sml58)

  superkarma: 0 23.06.2010, 06:48:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme