.

Výstup na svatý Hostýn

Cestování

Výstup na svatý Hostýn

Před několika dny jsme si udělali krásný výlet na nedaleké poutní místo Hostýn, které leží vysoko na kopci nad městem Bystřice pod Hostýnem
Vyrazili jsme z parkoviště pod kopcem a čekalo nás stoupání, asi 6 kilometrů pořád do kopce. Počasí nám docela přálo, sluníčko svítilo a pofukoval příjemný vítr.

Hned na začátku cesty se naše výprava rozdělila na dva tábory. Chlapi nám utekli hodně dopředu a vzali sebou i Josífka v kočárku. Já, Lhasa a její Markétka jsme zaostávaly vzadu. Za chvíli už jsme na mužskou část ani neviděly, ztratili se nám v zatáčkách před námi.

Cestu jsme si krátily čistě "ženským" způsobem. Povídaly jsme si, zpívaly a kochaly se výhledem do krajiny, která se kolem nás objevovala kdykoliv na kopci pod námi chyběly stromy. Pochybuji, že naši muži se stihli po cestě zabývat něčím jiným než soustředěnou rychlou chůzí. :-)

Po nějakých padesáti minutách cesty už se nám vůbec nechtělo hýbat a funěly jsme jako lokomotivy. Markétka se dokonce jednu dobu rozhodla, že už dál nepůjde a zůstane tam, kde zrovna stojí. Naštěstí jsme jí to rozmluvily. A já, protože jsem na Hostýn už několikrát vystupovala, jsem se snažila pozvednout náladu tím, že jsem slibovala, že "za další zatáčkou už TO určitě bude".

Těsně před cílem cesty nám volali chlapi, kteří už si seděli u kafíčka v jediné otevřené restauraci na Hostýně. Teď, mimo sezónu, jsou ostatní občerstvovací stanice i stánky s upomínkovými předměty zavřeny.

Vysíleny jsme se doplazily do restaurace, kde jsme se posilnily kafem a svíčkovou. Josífek si konečně odpočinul od kočárku a proběhal celou restauraci několikrát dokola a prozkoumal každé místečko pod každým stolem.

Když jsme si odpočinuli, šli jsme na procházku po Hostýně. Hostýn má dva vrcholy. Na tom nižším, na který přijdete první, je vystavěn poutní chrám Nanebevzetí Panny Marie a poutní domy.

Při cestě k druhému vrcholu Hostýna jsme si prošli část Jurkovičovy křížové cesty s Kohlerovými mozaikami, jejíž první zastavení je hned za bazilikou Nanebevzetí Panny Marie, a poslední zastavení se nachází u lesního hřbitova.

Od lesního hřbitova jsme vystoupali až na druhý vrchol Hostýna, kde se tyčí 15 m vysoká rozhledna s nadmořskou výškou 736 m. Ta byla ale bohužel zavřena, takže jsme se mohli do krajiny rozhlížet pouze z vyhlídky, která je kolem rozhledny postavena.

Další dominantou vyššího vrcholu Hostýna je poměrně nová větrná elektrárna, která je postavena hned pod rozhlednou. Její vrtule je umístěna na sloupu vysokém 30 metrů a je vidět z dalekého okolí.

Na cestu z Hostýna dolů nám už nezbývaly síly, takže jsme si počkali na autobus, který nás dovezl zpět do Bystřice pod Hostýnem, kde jsme se ještě prošli po krásně zrekonstruovaném náměstí, a tím náš výlet skončil.

Foto: http://www.hostyn.cz

         

                     
   
08.04.2004 - Zahraničí - autor: elly

Komentáře:

 1. avatar
  [14] femme [*]

  Na Hostýně jsem byla s rodinou někdy těsně po revoluci a moc se nám tam líbilo byli jsme ubytovaní na Rusavě, kde je krásné koupaliště a tenkrát tam bylo i letní kino

  superkarma: 0 11.04.2004, 16:29:50
 2. [12] Žížalka [*]

  Ahoj, to je náhodička, na Hostýně jsem byla v únoru, byli jsem tam na lyžovčce a bydleli jsem Rusavě, fakt mě moc potěšilo, že jsi napsala zrovna o Hostýně, byl to fakt krásnej výlet a úplně nejvíc nás dostalo to, že když jsme se vyškrábali nahoru, tak stromy byly obalené jak v Mrazíkovi, fakt nádhera.

  superkarma: 0 08.04.2004, 14:40:52
 3. avatar
  [11] sunnynka [*]

  sarobrouk: to je škoda, že nás to nenapadlo dřív Mohli jsme si uděla pidižena-insraz

  My jsme chtěli taky nahoru vyjet busem a dolů pěšky, ale nahoru asi dvě hodiny žádný bus nejel, takže jsme zvolili opačný postup

  superkarma: 0 08.04.2004, 13:44:01
 4. avatar
  [10] sharonka [*]

  My jsme byli v Rusavě na dovolené v létě 2002 a obrazili jsme taky široké okolí včetně Hostýna. Je tam vážně moc hezky.

  superkarma: 0 08.04.2004, 13:15:03
 5. avatar
  [9] Saturninka [*]

  Sunn - byli jsme tam s předloni, jak jsme byli i u vás . Když jsme zjistili, ža autobus až na Hostýn žádný FAKT nejede , vyvezl nás taxík, který přifrčel zrovna, když jsme chtěli vyrazit pěšky, až na nejblíže možný místo (že by to bylo TO parkoviště, o kterém se zmiňuješ ???) A pak jsme vyrazili vzhůru. Já Hostýnek znám jako malá - pamatuju si ale jen cukrové růžence na modlení - snědla jsem ji spoustu . Když jsme dorazili až na ten vélikej kopec a přešli řadu stánků plných pouťových kýčů (pokémonama počínaje a balonkama na gumičce konče ), konečně jsme stáli před chrámem a cyhstali se dovnitř - jenže OUHA - na vratech cedule, která obrázkem naznačovala, že JÁ dovnitř nemůžu. Proč??? Protože jsem měla triko na špagetová ramínka = necudně odhalená ramena a dekolt . Zašli jsme si aspoň na rozhlednu a kochali pohledem z výšky. A větrná elektrárna nás fasinovala natolik, že jsme se rozhodli si ji postavit i doma - jenže nějak nevíme KDE .
  Na křížové cestě stál hlouček lidí a polouchal kázání kněze (či jak se těmhle pánům v rouchu říká). Tak jsme chvíli stáli, malinko poslouchali a více se kochali pohledem do krajiny. No a kázající panáček, stojící poněkud výše, než ostatní, se celou dobu při vyprávění koukal.... na můj výstřih . Takže jsem nějak nepochopila onu zákazovou cedulku na dveřích kostelíka .
  Dolů jsme vyrazili ani nevím kudy - ale jinudy, než-li jsme přišli a procházka to byla příjemná, nádherná a dlouháááááááááá .

  superkarma: 0 08.04.2004, 12:31:41
 6. avatar
  [8] Hanela [*]

  tak tam jsme ještě nebyli!!! A ty stránky jsou hezké

  superkarma: 0 08.04.2004, 11:10:29
 7. avatar
  [7] *daisy* [*]

  Jeej, teda ja si nevsimla nejakeho lesniho hrbitova, a to jsem tam byla nekolikrat (bodejt by ne, mam to za rohem )...
  No, sice kopecek, ale na prochazku pekny (taky to vetsinou resime obracenym postupem, tj. nahoru busem, dolu pesky ). A je tam nadherne.

  superkarma: 0 08.04.2004, 10:07:05
 8. avatar
  [6] Pajinka [*]

  A co pramen kousek pod vrcholem?

  superkarma: 0 08.04.2004, 09:24:17
 9. avatar
  [4] sarobrouk [*]

  A těm co jsou daleko doporučuji stránky www.hostyn.cz. Mají tam odkaz na live kameru venku i vevnitř v bazilice.

  superkarma: 0 08.04.2004, 08:57:49
 10. avatar
  [3] sarobrouk [*]

  Proč jste neřekli, že jdete na Hostýn, šla bych s váma, aspoň bych vás viděla na živo.
  Já když jdu s kámoškama, tak to děláme radši obráceně, na Hostýn autobusem a z tama na Rusavu, když se nechce, tak z tama autobudem dom a když se chce, tak přes les do Holešova.

  superkarma: 0 08.04.2004, 08:56:04
 11. avatar
  [2] PERSEFONA [*]

  Ale ten kopec je hrozný. Nás nejvíc bavilo skákat po schodech a hledat ten, na který přispěla naše malá dědinka.

  superkarma: 0 08.04.2004, 07:58:34
 12. avatar
  [1] aninas [*]

  Mohu z osobni lonske navstevy potvrdit, ze je tam prekrasne

  superkarma: 0 08.04.2004, 01:11:06

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme