Výstava Světlo! věnovaná dílu dvou geniálních divadelníků - scénografa Josefa Svobody a režiséra Roberta Wilsona -  je od 14. listopadu 2010 otevřena v pražském Muzeu Kampa. Expozice s podtitulem Light Up the Lights! přibližuje práci mimořádných tvůrců, kteří se proslavili svými magickými světelnými scénografiemi. Výstava instalovaná v přízemí muzea s výhledem na Národní divadlo, kde oba umělci úspěšně působili, potrvá do 6. února 2011. Pořadatelem jsou Bohemian Heritage Fund, nadační fond na podporu českého kulturního dědictví v evropském a světovém kontextu, a Muzeum Kampa, Nadace Jana a Medy Mládkových. 

„Výstavou chceme připomenout dva špičkové umělce, kteří při práci pro české divadlo současně zásadně ovlivnili divadlo světové,“ říká Pavel Smutný. Známý pražský advokát a zakladatel Bohemian Heritage Fund, který zároveň celý projekt inicioval.  Podle Smutného oba tvůrci s noblesou překračovali tehdy platné mentální i geografické hranice. „Josef Svoboda jako energické, barevné Slunce a Robert Wilson jako snový, chladně přitažlivý Měsíc září na divadelním nebi už celá desetiletí a jak ukazuje tato výstava, jejich nejlepší díla se pozoruhodným způsobem dotýkají a vzájemně nasvěcují,“ uvádí Pavel Smutný z renomované advokátní kanceláře CÍSAŘ, ČEŠKA, SMUTNÝ a spol.

wilson

Koncepci výstavy Světlo! vytvořil akademický architekt a scénograf Daniel Dvořák spolu s divadelním architektem Karlem Kutem a Robertem Wilsonem. Podle Dvořáka výstava zkoumá různé formy využití světla jako dramatického prvku, vizuální iluze a světelné hmoty. Zároveň nabízí zajímavé srovnání dvou výrazných autorských přístupů. „Zatímco Josef Svoboda pomocí světla vytvářel především příběhy a dramata, Robert Wilson jím maluje uhrančivé scénické obrazy,“ říká Daniel Dvořák, sám známý jevištní výtvarník a scénograf.  

Vedle modelů, které návštěvníky vtáhnou do dokonalé divadelní iluze ze světel a stínů, nabídne výstava i kresby a skicy obou tvůrců, barevné velkoplošné promítání a dvě DVD projekce. Chybět nebudou ani poprvé vystavované židle, které jsou vedle světel oblíbeným prvkem Wilsonových slavných scénografií. V případě Josefa Svobody výstava předvede mimo jiné i jeho fantaskní jevištní návrhy pro Laternu Magiku a připomene také jeho letošní nedožité devadesáté narozeniny.

Výstavu podporuje i herečka a světová operní pěvkyně Soňa Červená, která zasedá v Čestném výboru výstavy. „Josef Svoboda, velikán z malé české země, jehož originální inovační osvětlovací technika zaplavila naše i světové scény, se mezinárodně proslavil i v těžkých letech nesvobody. Přesto, svých rodných kořenů se nikdy nevzdal. Všude odváděl do detailů vypracované, velkolepé scénografie,“ říká Soňa Červená. A jak vidí Roberta Wilsona, amerického režiséra, s nímž před čtvrtstoletím sama spojila svoji hvězdou uměleckou dráhu? „Velikán ze země svobody - Američan, kosmopolita, tažný pták, scénograf a režisér oplývající spontánní intuicí,“ říká Soňa Červená. „Wilson pracuje v náznacích, dává fantastickými minimalistickými obrazy zabírat divákově fantazii. A přece, i on se cítí přitahován kulturní Prahou, a vůbec celou naší zemí. Společná výstava těchto dvou rozdílných, a přesto spřízněných vládců světla a protisvětla, přesvědčí návštěvníky výstavy o tom, že umění světlonošů protíná hranici i zákony,“ míní Soňa Červená.

Múzicky všestranně nadaná umělkyně zároveň účinkuje ve Wilsonově nejnovějším projektu, dramatu Věc Makropulos ve Stavovském divadle.  Premiéra hry Karla Čapka 18. listopadu se Soňou Červenou v roli zázračně dlouhověké zpěvačky Emilie Marty alias Eliny Makropulos patří k zásadním událostem letošní divadelní sezóny.

Výstava Světlo bude otevřena do 6. února 2011 denně od 10 do 18 hod, základní vstupné je 120 Kč.

Více na www. bohemianheritage.com

Reklama