.

Výstava Krtek a pohádkový svět Kateřiny Miler představí i paní Krtečkovou

Novinky

Výstava Krtek a pohádkový svět Kateřiny Miler představí i paní Krtečkovou

Půvabné ilustrace z knížek pro děti s Krtkem, s paní Krtkovou a mnoha dalšími zvířátky, představí od 11. prosince 2015 do 31. ledna 2016 v Galerii Portheimka v Praze 5 výtvarnice a ilustrátorka Kateřina Miler, dcera známého výtvarníka Zdeňka Milera.

Výstava „Kateřina Miler: Krtek a pohádkový svět“ ukáže její nová díla i dosud nevystavované obrázky z knížky Krtek a paraplíčko: ty otec a dcera Milerovi vytvořili společně a už v době autorčiny emigrace v 80. letech tak zahájili svoji spolupráci. A uvidíme i ilustrace z malířčiny nejnovější knížky „Krtek na návštěvě“, kde poprvé vystupuje Krtkova nová kamarádka - paní Krtečková s růžovou mašlí. Výstava bude otevřená vždy od úterý do neděle od 13 do 18 hodin.

katerina miler

Výstava určená zejména pro děti a jejich rodiče či prarodiče ukáže známé i neznámé obrázky s Krtkem, ale také ukázky autorčiných komiksů s Modrým medvědem (předchůdcem medvídka Baribala), který přes deset let bavil malé i velké čtenáře známého televizního týdeníku. Vystaveny budou rovněž obrázky z cest a malířčiny obrazy. „Inspiruje mě především příroda, její krása, rozmanitost, barevnost,“ říká Kateřina Miler, která už víc než dvacet let žije a kreslí v Posázaví. Kus života ale strávila v Itálii, Španělsku a zejména ve Švýcarsku, kde se kromě ilustrací věnovala především užité grafice.

krteček

„Líbí se mi, že Kateřina Miler ke Krtkovi odvážně přidala i paní Krtečkovou, nový a sympatický ženský element, který do jeho života vnesl motiv šťastné rodiny – a ten je důležitý připomínat stále, nejen v době vánočních svátků a v prvním měsíci nového roku,“ říká kurátorka výstavy Pavla Petráková Slancová. Podle ní je výtvarný projev Kateřiny Miler „čistý a jasný“. V případě Krtka autorka tvůrčím způsobem navazuje na původní námět, přičemž současně uplatňuje svůj vlastní přístup a rukopis. „V obrázcích Kateřiny Miler se odráží její láska přírodě a ke grafické tvorbě, zatímco její otec v nich nezapřel svoji filmařskou zkušenost. Poetického ducha, používání klasických malířských technik, řemeslnou bravuru a také nesmírnou pečlivost, s jakými svá díla promýšlejí a vytvářejí, mají však oba dva společné,“ říká kurátorka výstavy, která o Zdeňku Milerovi kdysi natočila dokumentární film.

V době svátků, od 21.12. 2015 do 1.1. 2016, bude výstava otevřená v úterý, ve středu, v sobotu a v neděli odpoledne (v pondělí, ve čtvrtek a v pátek bude galerie zavřená). Vstupné pro dospělé je za 30 Kč, žáci, studenti a důchodci zaplatí 15 Kč a děti předškolního věku  se mohou přijít podívat na pohádkové obrázky Kateřiny Miler zdarma.

  krtoucek

www.galerie-portheimka.cz

   
24.11.2015 - Redakční novinky - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [6] hyenka [*]

  ToraToraTora — #4 No to víte, paní Krtečková byla zapotřebí, aby třeba trouba Krteček nebyl nařčen z odlišné sexuální orientace... Taky by se měl oblékat, nudismus na veřejnosti taky není moc podporován... Takže můžeme asi být rádi, že zatím smí Krteček aspoň slavit Vánoce (možná časem přibude verze "Kterek Krteček dodržoval Ramadám")

  superkarma: 0 26.11.2015, 08:49:57
 2. avatar
  [5] peetrax [*]

  ToraToraTora — #4 od porodu zaječice to jde do...

  superkarma: 1 24.11.2015, 17:46:48
 3. avatar
  [4] ToraToraTora [*]

  nechci paní krtečkovou. Krtek je malej trouba, co s kamarády přepral lízátko a našel deštník a sáňkoval.....netahejte mi tam sex, vztahy a realitu.

  1. na komentář reaguje peetrax — #5
  2. na komentář reaguje hyenka — #6
  superkarma: 2 24.11.2015, 11:13:10
 4. [3] mamkaJa [*]

  Paní Krtková? Mašle ok, vidím i stíny, co bude dál? Podvazky? Sml52

  superkarma: 0 24.11.2015, 10:41:21
 5. [2] bobani [*]

  a ještě by měli rozšířit rodinku malí Krtečci

  superkarma: 0 24.11.2015, 09:15:20
 6. avatar
  [1] glady [*]

  to je dobře, že je i paní krtečková Sml16Sml16

  superkarma: 0 24.11.2015, 09:09:30

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme