Novinky

Vyšší rodičovský příspěvek? Snad od ledna

K lepšímu sladění práce a rodinného života má přispět novela zákona o státní sociální podpoře, která dovolí rodinám s dětmi lépe se rozhodnout, jak vyčerpají rodičovský příspěvek. Platit by měla od ledna příštího roku.

Flexibilnější úprava umožní rodičům zvolit výši a délku čerpání podle jejich aktuální situace. V případě zájmu se tak mohou vrátit dříve zpět do zaměstnání. Změna by měla přinést novou možnost nejen pro ženy s vyššími příjmy, ale také motivovat otce, aby se ještě více zapojovali do péče o dítě.

„U rodičovského příspěvku dnes existuje omezená rychlost čerpání, my zavádíme novou možnost pro ty, kdo o ni mají zájem. Pomůže rodičům, kteří se chtějí co nejdříve vrátit do práce,“ uvedla ministryně Michaela Marksová. „Rušíme také diskriminační omezení pro nevýdělečně činné občany, jako jsou například studenti nebo OSVČ, neplatící si sociální pojištění,“ dodala ministryně.

Rodiče dětí se budou moci rozhodnout o tom, v jaké výši a tedy po jakou dobu budou čerpat rodičovský příspěvek. Horní hranice čerpání dávky, která je nyní omezena částkou 11 500 Kč měsíčně, bude zrušena, a rodič bude moci čerpat příspěvek až do výše odpovídající peněžité pomoci v mateřství, tj. až do 32 640 Kč měsíčně. Celá částka rodičovského příspěvku, 220 000 Kč, tedy bude moci být vyčerpána za kratší dobu než v současnosti, v případě nejvyšší možné měsíční výše příspěvku již v šesti měsících.

rodicovsky

Zdroj foto: Shutterstock

V současné době rovněž platí, že pokud nelze žádnému z rodičů stanovit k datu narození dítěte denní vyměřovací základ, náleží jim rodičovský příspěvek bez možnosti volby v pevně stanovených částkách do čtyř let věku dítěte. Týká se to nejčastěji studentů, nezaměstnaných nebo OSVČ, kteří si nehradí nemocenské pojištění. Návrh ruší toto omezení a umožní těmto rodičům volit měsíční výši až do 7 600 Kč.

Navrhované legislativní řešení dále upravuje:

 • Úplné zrušení podmínky sledování docházky dítěte do předškolních zařízení.
 • Zrušení možnosti čerpání rodičovského příspěvku osobám v evidenci z titulu péče o dítě svěřené do pěstounské péče na přechodnou dobu.
 • Vypuštění nadbytečné podmínky souhlasu druhého rodiče se zpracováním osobních údajů, který již upravuje jiné zákonné ustanovení.
 • Speciální úpravu rodičovského příspěvku v případě dítěte svěřeného do střídavé péče rodičů.
 • Doplnění možnosti zastoupení oprávněné osoby zastupujícím členem domácnosti, pokud o této formě zastoupení bylo soudem rozhodnuto.
 • Upřesnění pojmu „studium za trvání služebního poměru“ pro účely posuzování nezaopatřenosti dítěte.
 • Upřesnění posuzování soustavné přípravy dítěte na budoucí povolání při studiu na středních nebo vysokých školách v cizině.

MPSV počítá s účinnosti zákona od 1. ledna 2017.

   
12.07.2016 - Redakční novinky - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. [1] Bébina [*]

  Zavádějící titulek. Příspěvek vyšší nebude, bude pořád stejný, jen ho bude možné vyčerpat za kratší dobu. Tabulka čokolády je taky pořád stejně velká, ať jí sním najednou nebo po kostičce každý týden.

  superkarma: 5 12.07.2016, 13:33:13

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme