Bulvár

Vyšší plat? Podívejte se z okna, jak je tam krásně!


Plat. Kdo z nás by si nepřál vyšší? A kdo si o ten vyšší aspoň jednou nepokusil zažádat? Jenže. Není to tak jednoduché. Můžete odvádět pracovní výsledky hodné geniálního robota, ale stejně můžete být odmítnuti. Záleží na vámi odvedené práci (ovšem z pohledu vedení), atmosféře, která ve firmě panuje, na osobních vztazích s nadřízeným (pokud je to antipatie, na zvýšení platu zapomeňte), na vlastníkovi firmy, na momentální ekonomické situaci. Mohla bych ve výčtu pokračovat.

Obrátila jsem se na odborníky, jak postupovat v případě, kdy chceme požádat o zvýšení platu.

Nevhodné argumenty
“Musíte mít připravené argumenty. Být připraveni na dotazy. Nikoho nezajímá, že se rozvádíte, sousedi vás vytopili nebo že si z vaší mzdy pořídíte sotva jedny slušné boty za rok. Už vůbec nezmiňujte fakt, že kolega odvádí stejnou práci jako vy a má vyšší mzdu nebo že jsou jeho pracovní výsledky horší než vaše. Zapomeňte na závist. Neupozorňujte na to, že v práci trávíte mnohem víc hodin, než máte uvedeno v pracovní smlouvě,“ říká Renata Mühlfeitová, search manager z personální poradenské firmy N-partner.

Co zdůraznit a uvést?
Nejdřív si vše důkladně promyslete. Zda vůbec můžete o zvýšení mzdy požádat. Zpracujte materiály dokazující vaše kvalitní výsledky, pečlivou práci, úspěchy, kterých jste dosáhli, popřípadě vaše návrhy či projekty, které jste úspěšně dovedli do konce. Nezapomeňte uvést vaše další plány ve firmě, čím byste chtěli přispět. Zvažte své silné stránky a nenápadně na ně upozorněte. Chybou nebude, když řeknete, že vás práce baví. Hlavně nelžete!

Správné načasování a žádné výhrůžky
Neklaďte si podmínky: „Pokud mi nepřidáte, odejdu jinam, kde mi dají víc." Tím byste mohli dosáhnout toho, že vás zaměstnavatel „vezme za slovo“ a výpověď vám dá sám. Také promyslete, kdy nadřízeného oslovit. Zjistěte si, kdy má služební cesty nebo důležitá jednání, zda se nedokončuje ve firmě velký projekt či zakázka. Zároveň vynechte jako den ke schůzce pondělí a pátek. Při samotném jednání si zvolte taktiku, která odpovídá šéfově chování či náladě. Jednejte s ním beze svědků, za zavřenými dveřmi. Neříkejte o vašem záměru kolegům.

Když vám nepřidají?
Vyvarujte se arogantní reakce. Pokuste se zhodnotit výsledky pohovoru, i když jste kýženého výsledku nedosáhli – důvody, proč byla vaše žádost zamítnuta. Jednou z alternativ je, že jste dosáhli platového stropu a firma vám už víc nepřidá. Jinou jsou osobní vztahy, pokud se "nemáte rádi", záleží na osobnosti nadřízeného, zda posoudí váš pracovní přínos firmě. Pokud je opravdovou osobností, povznese se nad antipatii a měl by objektivně zhodnotit váš přínos pro firmu, pokud ne, zvýšení se s největší pravděpodobností nedočkáte. Dále však můžete dojít ke zjištění, že vedení vaše slova nebere na lehkou váhu a je možné, že vám plat později zvýší samo. Měli byste celou situaci přejít a pokračovat v dobré práci a po nějaké době to zkusit znovu. Pokud je pro vás otázka zvýšení platu klíčová, nezbývá nic jiného než zvážit odchod z firmy a hledat si lépe placené místo. Ovšem, to se lehko řekne.

Vypadá to jednoduše. Vše ale záleží na přístupu vedení. Má kamarádka (Mira)převzala ke své dosavadní práci pracovní povinosti kolegyně, co odešla na mateřskou dovolenou. Pracovala v průměru 12 hodin denně, někdy o víkendech. Když za několik měsíců šla požádat o zvýšení platu, ředitel jí odpověděl: "Já vím, že děláte za dvě, ale uvědomte si, pro koho děláte. Jsme prestižní firma a pro vás musí být čest u nás pracovat, a navíc - ta vaše kancelář. Vždyť máte krásný výhled na celou Prahu, kdekdo vám ji musí závidět!" Kamarádka by si Hradčany nemohla prohlížet, ani kdyby chtěla, nevšímala si, jaké je venku počasí nebo že už je černočerná tma, a myslím, že by ani nezaznamenala, že se k jejímu krásnému výhledu v 19. patře blíží letadlo s teroristy. Nakonec odešla. Na mateřskou.

Zkoušeli jste žádat o vyšší plat?
Uspěli jste, nebo dopadli jako "sedláci u Chlumce"?
Jaké argumenty pro zvýšení či nezvýšení platu vám byly uvedeny?
Byli byste ochotni změnit kvůli výši platu místo?

 

   
15.03.2006 - Společnost - autor: Míra Šindrbalová

Komentáře:

 1. [16] MartinaC [*]

  To já si postěžovala , když mě výplata dorazila až 20 a ne 10 v měsíci, jestli by to nemohlo chodit dříve, že 12tého se strhává hromadně SIPO pak ješte hypotéka, a další účty a já pak mám s tím jen problémy a HA mám přidáno. Jo můj šef je bezva.

  superkarma: 0 17.03.2006, 07:45:23
 2. avatar
  [15] Kadla [*]

  Hmm, to by mě zajímalo, jak třeba zdravotní sestra nebo mzdová účetní, neřkuli uklízečka vypracuje zprávu o těch svých úspěšných projektech a zlepšovacích návrzích, kristepane....

  superkarma: 0 15.03.2006, 18:11:16
 3. avatar
  [14] floo [*]

  já jsem bohužel u státního, takže nějak výrazně si s platem nepolepším, ale zase to má spoustu jiných výhod a plat mi roste rovnoměrně, sice pomalu, ale roste

  superkarma: 0 15.03.2006, 15:18:02
 4. avatar
  [13] Žábina [*]

  taky jsem něco takového nezažila a bylo mi šéfovou řečeno, že není charita

  superkarma: 0 15.03.2006, 14:35:03
 5. [12] myklyk [*]

  Já se snažila taky a bylo to na dvě věci na nic a h....

  superkarma: 0 15.03.2006, 14:24:40
 6. avatar
  [11] Corryl [*]

  Já se snažím a pořád nic asi ještě nebyla ta vhodná konstalace hvězd

  superkarma: 0 15.03.2006, 14:13:19
 7. avatar
  [9] Ťapina [*]

  Tohle mi bylo odjakživa jasný, že nebudu umět, naštěstí to ani nebudu potřebovat

  superkarma: 0 15.03.2006, 13:04:03
 8. avatar
  [7] Vivian [*]

  Radka S: já teda ve svém oboru vydělávám úplně stejně jako chlapi, nedostáváme zaplaceno podle pohlaví, ale podle odvedené práce Když si chci zvýšit plat, musím víc zamakat. A v oboru, ve kterém jsem dělala dřív, to bylo totéž, tam to zase bylo podle tabulek (které pohlaví nezohledňovaly)

  superkarma: 0 15.03.2006, 12:35:20
 9. avatar
  [6] Jaštěrička [*]

  Sirikit: Udělala jsem to podobně a uspěla.Velmi rychle si spočítali,že zaškolit někoho nového by je vyšlo podstatně dráž.

  superkarma: 0 15.03.2006, 10:59:33
 10. avatar
  [5] Alenka0010 [*]

  Sirikit: tak to máš dobrý. Kde bydlíš? Asi v Praze, ne? Já jsem ráda, že mám vůbec práci, o zvýšení platu si netroufám ani přemýšlet. Taky vím, že by to nemělo smysl. Ale hodilo by se mi, to jo, platíme překlenovák za domek a penízků je málo .

  superkarma: 0 15.03.2006, 08:30:31
 11. [4] Radka JS [*]


  Taky jsem převzala polovinu práce, po kolegyni na mateřské. Přidali mi, ale že by to byla polovina jejího platu, to ne!
  Jsem přesvědčena, že si zasloužím víc. A taky by mi víc dali, jenže bych musela odejít do většího města (Praha, Brno). Já bych do toho šla, jenže přítel lpí na horách. Je tu krásně, ale budoucnost nejistá. No a pak si pořiďte rodinu!
  V tomhle státě si prostě ženská nikdy nevydělá jako chlap! Jistě, jsou vyjímky, ale věřím, že i kdyby na dobře placené místo, kde pracuje žena nastoupil muž, dali by mu víc. Je to přeci živitel!!!

  superkarma: 0 15.03.2006, 08:19:29
 12. avatar
  [3] Sirikit [*]

  Zvýšení platu jsem řešila tak, že jsem se přihlásila do konkurzu na stejnou funkci u jiné firmy. Když to šéf zjistil, pozval si mne na pohovor a nabídl zvýšení platu o 30 % s tím, že tu přihlášku do konkurzu stáhnu. Tak jsem jeho přání vyhověla.

  superkarma: 0 15.03.2006, 07:42:35
 13. avatar
  [2] Linde [*]

  tak minulý týden jsme si úspěšně na Ž-in našly práci a teď užrovnou můžem požádat o zvýšení platu

  superkarma: 0 15.03.2006, 05:58:00
 14. avatar
  [1] Linde [*]

  tak já si taky začnu vážit výhledu na oprýskanou garáž

  superkarma: 0 15.03.2006, 05:56:13

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme