Zdraví

Vysoká hladina cholesterolu. Netýká se náhodou i Vás?


Málokdo dnes myslí na to, že by mohl mít zvýšenou hladinu cholesterolu. Pan Jiří Hamerník (52 let) se vždy snažil stravovat zdravě a také pravidelně cvičil. Když se dozvěděl, že má zvýšenou hladinu cholesterolu, nepříjemně ho to překvapilo. „Žena mě přemluvila, abych si cholesterol nechal změřit. Výsledek mě šokoval,“ říká pan Hamerník.

Vysoká hladina cholesterolu nebolí a nemá žádné vnější příznaky. Pokud je však cholesterolu v organismu nadbytek, snadno se ukládá do cévní stěny. Céva se pak postupně zužuje. Následkem může být infarkt myokardu nebo mozková mrtvice. Pana Hamerníka výsledek natolik překvapil, že se objednal do Floraporadny, aby celé věci přišel na kloub.

Ve Floraporadně s panem Hamerníkem podrobně prošli jeho stravovací návyky. Ukázalo se, že pan Hamerník jen málokdy zařazuje do jídelníčku ovoce a zeleninu a mléčné výrobky. „Vysvětlili mi, že je důležité číst informace na obalech potravin.“ Dozvěděl se také, že živočišné tuky by měly tvořit pouze 1/3 všech přijatých tuků – a zbylé 2/3 by měly být kvalitní rostlinné tuky. Na druhou stranu ale pana Hamerníka pochválili – pravidelně cvičí, což je pro jeho zdraví velice důležité!

Zvýšená hladina cholesterolu (nad 5 mmo/l) je jedním z hlavních rizikových faktorů srdečně-cévních onemocnění. Podle průzkumů má 70 % dospělé populace České republiky problém s cholesterolem. Přitom zvýšená hladina cholesterolu není už problémem pouze střední a starší generace - vysoké hodnoty se vyskytují už i u dětí!

Hladinu cholesterolu ovlivňují genetické faktory, ale především i to, jak žijeme, co jíme a zda se hýbeme. Právě úpravou svého životního stylu můžete sami výrazně pomoci svému srdci, prodloužit a zkvalitnit svůj život - nebo naopak. Vzhledem k tomu, že kardiovaskulární onemocnění jsou nejčastější příčinou úmrtí v České republice, měl by si každý z nás uvědomit, jak je hladina cholesterolu v krvi důležitá. Pokud se sníží hladina LDL cholesterolu v krvi o 10 %, sníží se i riziko vzniku kardiovaskulárního onemocnění o až 20 %. Takže výmluvy neplatí, každý z nás má šanci riziko ovlivnit!

A jak jste na tom Vy? Pokud náhodou nevíte, možná je čas dojít si k lékaři (preventivní prohlídka je jednou za dva roky zdarma!) nebo se vydat do Floraporadny.

   
18.02.2008 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [5] Vivian [*]

  Jsme na tom dobře. A to KUPODIVU i přesto, že margarín nepoužíváme

  superkarma: 0 18.02.2008, 23:16:38
 2. avatar
  [4] arjev [*]

  Cholesterol je dobrý a špatný. Toho prvního mám naštěstí víc, proto jsem si vzpomněla, že existují stránky Žena-in

  superkarma: 0 18.02.2008, 14:16:47
 3. avatar
  [3] Amálie [*]

  Ad reklama na Floru: Metabolizace a její vedlejší produkty všech těch Flor, Perel a Ram v organismu není zas tak skvělá, jak se nám snaží nakecat propaganda těchhle výrobků

  Ad cholesterol: Jak píše kosmokosmo, jeho hladina někdy se stravou nesouvisí. A snížení může pomoci podstatné omezení tuků živočišných místo překotného nahrazení tuky rostlinnými.

  Ad znalost hladiny cholesterolu: zná ji každý, kdo se zajímá.

  superkarma: 0 18.02.2008, 08:58:20
 4. [2] Besinka [*]

  Já používám rostlinné tuky,manžel drží dietu po srdeční příhodě,ale nebylo to doslova jen z cholesterolu,tudíž jedu s dietou s ním

  superkarma: 0 18.02.2008, 07:38:08
 5. avatar
  [1] kosmokosmo [*]

  Mila Floroporadno, je uz pomerne dlouho zname a respektovane, ze potrava s cholesterolem zas az tak nesouvisi, jak se drive myslelo. Jasne muzete argumentovat, ze LDL se vypocitava z TG....ale to je asi tak vsechno.....neblbnete lidem hlavu

  superkarma: 0 18.02.2008, 04:49:30

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme