Rodina

Vysněná porodnice?


V Praze je šest porodnic a letos praskají ve švech. Boj o místa v těch nejprestižnějších právě vrcholí, a ani registrace neznamená jistotu. Takže to vypadá na skutečně horké léto…

 

Je to tak, všiml by si toho i slepej. Pro samý těhotný není kam plivnout, jsou totiž všude. Procházejí se po ulicích, lezou do tramvají, do restaurací a někdy i na nervy ostatním… kdo se má na tu záplavu megabřichů pořád koukat?! A to nechci ani domýšlet, až svoje počínání dotáhnou do konce… těch uřvanců všude kolem… ach!

Vysvětlení je nasnadě. Holkám z „úrodné” druhé poloviny sedmdesátek bijí hodiny na poplach, je skoro pět minut po dvanácté. Dohánějí, co se dá. No, proč to nepřiznat, je to i můj případ.

Kromě hlavního pozitiva, že teda snad přece jenom nevymřeme, má tenhle babyboom, který prý ještě tři čtyři roky potrvá, řadu záporů. Třeba beznadějně přeplněné porodnice. Hlavně ty pražské. Například u Apolináře mají údajně už teď plno až do půlky prosince.

„Děje se to příliš často, než abyste se na to mohly spolehnout,” zněla odpověď odbornice na předporodním kurzu, když nás zajímalo, jestli i přes povinnou registraci k porodu (která je mimochodem značně diskutabilní) místo ve vybrané porodnici můžeme skončit úplně jinde.

Měly byste mít v záloze aspoň jedno dvě další zařízení, do kterých se v případě nedostatku místa volá a převáží,” dodala. Třeba prý Hořovice, Neratovice nebo Slaný nejsou špatnou volbou.

Mnohým z nás se přesto lehce zamžilo před očima. Aniž bychom chtěly podceňovat kvalitu lékařské péče v mimopražských ústavech, představa vystrašené prvorodičky s porodními bolestmi, která má stěží ponětí, co se bude v následujících hodinách dít, a kterou manžel (případně bodrý saniťák) vozí nocí po okresních silnicích, je příliš hororová.

A hlavně… co si budeme povídat, každá z nás se chce ocitnout v těch nejlepších rukou, v porodnici se zkušenými lékaři, nejlepšími výsledky, spolehlivými přístroji, vybavenou novorozeneckou jipkou, protože… co kdyby? Ne všechny jsme ale vyvolené.

Předcházející díly deníku budoucí maminky najdete ZDE.

 

„Takže já budu asi rodit v sanitce,” hlesla rezignovaně známá Evina, když se jí povedlo propást poslední šanci na registraci v Praze, a mně hlavou blesklo hned několik filmových scén tohoto druhu. „No co, aspoň to bude dobrodružný, vlastně mi to připadá docela fajn,” snažila se celou situaci obrátit v žert, ale úplně šťastně se teda netvářila. My, co jsme si registraci ohlídaly, jsme ji účastně politovaly, ale v duchu jsme si pogratulovaly, jak jsme zodpovědné a svědomité… no, chyba lávky. Stejně není vyhráno.

A tak máme dilema, určité řešení totiž existuje. Pokud bude váš stav při příjmu dostatečně akutní, přijmout vás „musí”, registrace neregistrace. Takže až „to” propukne, jeví se výhodné co nejdéle setrvat doma a do porodnice přijet až na poslední chvíli. Ale jak někdo, kdo nikdy nerodil, pozná, že rodí, a jak moc intenzivně? A vůbec – není to příliš velký hazard? Vždyť zrovna třeba ty Hořovice jsou napůl cesty mezi Prahou a mým novým bydlištěm…

Tak aspoň, že si odjezd do porodnice můžu trénovat nanečisto. Dva měsíce před termínem se mi o tom totiž začíná dost pravidelně zdát. V noci na dnešek jsem například s přicházejícími kontrakcemi zjistila, že mi kamarád špatně ohlídal kabelku, ve které jsem měla všechny doklady včetně těhotenské průkazky, někdo ji ukradl a já nemám před odjezdem do porodnice jediný doklad o své totožnosti ani o těhotenství.

Takže to může být vážně ještě vzrůšo, i když zrovna neporodím v sanitce.

   
12.06.2008 - Těhotenství a porod - autor: Pavel Miškovský

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [37] bokul [*]

  No, mě asi ceka to, ze se budu mjuset zeptat v poradne, jestli se musim nekam registrovat. Vcera pry v TV byla reportaz, jak je preplnena porodnice v Pardubicich. Jsem sice z Usti nad Orlici, kde mame taky porodnici, ale uz kdysi davno mi bylo receno, ze diky me cukrovce se mnou nechteji mit nic spolecneho... No a v Pardubicich, kde chodim dfo poradny, mi zase nikdo nerekl, ze bych se mela registrovat.... Uf. Snad to nejak ten pristi rok dopadne....

  superkarma: 0 12.08.2008, 13:07:09
 2. avatar
  [36] JanaVa [*]

  Nezbývá než být dostatečně průšvihová. Potom je člověk v rizikové poradně, optimálně si ho pozvou třeba i k preventivní hospitalizaci před porodem a hotovo . Před pár dny se nám tamtéž (u Apol.ů)narodila dvojčátka, mmch. pobyla si na ARO i na JIP a jinde by asi děti měly jen malé šance. Už takhle doktory pořádně vystrašily. Nechci pomyslët na to, kdyby vykoukly někde v malé porodnici za Prahou, v nejlepším pčřípadě by je čekal převoz rychlou v kritickém stavu, takhle byly děti na potřebných přístrojích už po pár minutách.

  superkarma: 0 17.06.2008, 18:43:40
 3. avatar
  [35] RenataP [*]

  Meander: jo a k němu ještě občasná soulož za pochodu (to skvěle zaimituje trapný vyšetřování jakože jak to postupuje )

  superkarma: 0 13.06.2008, 10:49:56
 4. avatar
  [34] Meander [*]

  RenataP: Lámací kolo

  superkarma: 0 13.06.2008, 10:16:37

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [33] RenataP [*]

  Meander, Manx: no ono spíš než o mučení té nejspodnější části těla tu jde o docela slušný bourání těla zhruba od prsou až ke konečkům prstů na nohách takže by nějaký speciální skřipec?

  superkarma: 0 13.06.2008, 08:49:06
 2. avatar
  [32] Vivian [*]

  Jeremi: no já radši volala, protože mě by asi vyhnali

  A vychvalovaný Apolinář, kam se hrnou celé střední Čechy (jak kdosi dole napsal), mě trošku zklamal, je to víceméně standardní nemocniční rutina... Úroveň péče špičková, ale na člověka tam už nějak nezbývá čas . Myslím tedy hlavně ten porodní sál, zase třeba neonatologické sestry tam jsou boží

  superkarma: 0 13.06.2008, 02:53:52
 3. avatar
  [31] Jeremi [*]

  Vivian: Resp. týká se jich jenom na to, o čem jsem psala - na ty předporodní kontroly. Na porod samotný už je to loterie. Já do Podolí v den D pro jistotu nevolala (a dobře jsem udělala - měli stop stav). Ale s kontrakcema po minutě mě už fakt nevyhnali.

  superkarma: 0 12.06.2008, 21:54:43
 4. avatar
  [30] Vivian [*]

  Tak tohle, milá Adélo, opravdu neřeš Já řešila porodnici asi tak deset let před porodem a stejně to bylo ve finále jinak Holt Praha... Registrovaná jsem byla od 13+0 v Podolí, ale když jsem jim tam potom s odtékající vodou volala, jestli můžu přijet, tak měli plno a řekli nám, že máme jet do Motola nebo do Krče, že jsou s nima domluvení, že budou brát jejich rodičky (čili ze Střížkova přes celou Prahu, ve všední den ráno v dopravní špičce... ) Zkusili jsme si vzít taxík, ale už v Holešovičkách jsme to vzdali a zavolali rychlou. A ta mě odvezla k Apolináři, protože to bylo nejblíž. (Na Bulovce malovali)
  Čili si myslím, že konkrétně pražských rodiček se téma "volba porodnice" v současnosti vůbec netýká

  superkarma: 0 12.06.2008, 21:20:15
 5. avatar
  [29] Jeremi [*]

  Libča: V Čechách bývá zvykem (ale jsou i výjimky), že tak v 36. TT přechází těhule od svého gynekologa do porodnice. Monitor většina gynekologů fakt nemá (páč ho taky nepotřebují, když na to chodí těhotná do porodnice - takový kruh).

  superkarma: 0 12.06.2008, 19:39:59
 6. avatar
  [28] kareta [*]

  Libča: do nemocnice se chodí u nás, když se přenáší, tj. od 40 týdne

  superkarma: 0 12.06.2008, 19:10:20
 7. avatar
  [27] Libča [*]

  tak tady me osetrovala lekarka do poslednich dni do porodu, i monitor vse delala ona, pak mi jen dala papiry do spitalu a ja sla v dany termin na cisare a jeste dva dny pred mi dealla moje lekarka monitor.. prijde mi to v cechach relativne komplikovane nebo nemaji gynekologove ve svych ordinaci monitory?? proc musite do nemocnice?
  ja tam teda sla taky dvakrat pred cisarem ale spis proto aby si me prohledli neb moje lekarka zadala o cisare o tyden driv neb jsem mela uz stahy nekolik mesicu a zacalo se to trosku komplikovat ale jinak tam zadna maminka nemusi

  superkarma: 0 12.06.2008, 18:58:25
 8. avatar
  [26] Semiramis [*]

  závislá na čokoládě: Buď v klidu, v Brně registraci nevyžadují, to je jen pražské specifikum . Já mám do termínu 8 týdnů a konkrétně v těch Bohunicích nastávajícím matkám říkají, že v nejhorším nás nechají porodit třeba na ambulanci ...

  superkarma: 0 12.06.2008, 18:12:59
 9. avatar
  [24] Meander [*]

  Manx: V muzeu tortury jsem viděla taková jakoby gynekologická zrcadla, měla ostny a slušnou rozteč čelistí. To by taky mohlo odpovídat

  superkarma: 0 12.06.2008, 15:18:30
 10. avatar
  [22] Jeremi [*]

  Tak ono u té registrace jde nejen o závěrečnou fázi porodu samotného, ale i o to, že v posledních týdnech těhule někam musí docházet na kontroly, monitory a podobné libůstky. A narozdíl od porodu, v tomhle je termín začátku kontrol poměrně jasný a úbytek kvůli předčasným porodům celkem zanedbatelný. Přitom každá porodnice má nějakou konečnou kapacitu, kolik těhulí jsou schopni vyprocesit. Víc to prostě nejde ani omylem. Samotné porody už se pak v Praze v podstatě přelévají mezi porodnicemi tak, že o tom, že by nějaká registrace něco ovlivňovala, se stejně v podstatě nedá mluvit.

  superkarma: 0 12.06.2008, 15:15:48
 11. [21] jezule [*]

  mindulinka: a jakapak je to porodnice? delam si zalozni plan, protoze mam registraci u Apolinare, kam se hrnou cele stredni Cechy .....

  superkarma: 0 12.06.2008, 15:09:07
 12. avatar
  [20] Meander [*]

  Mně přijde volba porodnice zhruba stejně šílená jako volba způsobu umučení. Je-libo palečnice, vytrhnout jazyk nebo posadit do žhavého uhlí?

  superkarma: 0 12.06.2008, 15:07:16
 13. avatar
  [19] RenataP [*]

  Spea: nebo v Bohnicích na bláznech??? To mě jen tak napadá, když vidím, jakej je to Kocourkov...

  superkarma: 0 12.06.2008, 14:43:50
 14. avatar
  [18] závislá na čokoládě [*]

  Spea: děkuji za ujištění, zrovna tam se chystám a vyhodit se rozhodně nenechám

  superkarma: 0 12.06.2008, 13:58:18
 15. [17] Spea [*]

  Závislá: určitě Tě vezmou v Bohunicích, tam posíláj maminy z Obilňáku i z Polní, když praskají ve švech

  superkarma: 0 12.06.2008, 13:53:47
 16. avatar
  [16] sluni-sluni [*]

  na všechno jsou teďka nějaký kvóty co se nesmí překročit, jako někde u telecího masa nebo rajčat... , nicméně to, že je to na přechodnou dobu se tvrdí už asi tak pět let, a zatím ty počty nefungují ani u porodů, ani u školek či jeslí...

  superkarma: 0 12.06.2008, 13:06:41
 17. avatar
  [15] ToraToraTora [*]

  Registrace je pěkně směšná, kolik žen rodilo v den, který si umanuly???? Neznám ani jednu. Termín porodu je orientační a +- pár dní nic neznamená. Když budu registrovaná a ne a ne ten den porodit, to taky zaplatím penále jako na hotelu za zrušenou rezervaci?? Lidská hloupost nezná mezí. Jsem ráda, že nejsem z Prahy. U nás by si nikdo na takovou sprosťárnu jako je registrace netroufl, přeci jen jsou u nás doktoři víc lidi

  superkarma: 0 12.06.2008, 12:14:34
 18. avatar
  [14] závislá na čokoládě [*]

  Jsem trošku ěpatná z toho článku. Bydlím v Brně, zaregistrovaná nikde nejsem a mám termín za 6 týdnů. To mi chcete říct, že mě ve 3 porodnicích, co jsou v Brně nikde neveznou? Tak to ať na mě ani nezkoušejí, nebo ... Podle mého, pokud pojedu do porodnice s kontrakcena po 5 minutách, nemohou mě vyhodit, nebo snad ano?

  superkarma: 0 12.06.2008, 12:11:16
 19. [13] mindulinka [*]

  Jsem ze středních Čech a nechápu, že spousta žen od nás chce jet rodit do Prahy. Přitom máme jednu z nejlépe vybavených porodnic a už začíná být módou, že z Prahy a okolí jezdí rodit k nám. Je to spíš o "hlouposti" rodiček, že v Praze se o mně postarají líp apod. Rodila jsem tady před 4 lety kluka a v prosinci tady budu rodit znova. Ve slabších letech se tady narodilo tak 8-10 dětí týdně, teď je to +- 15 dětí.

  superkarma: 0 12.06.2008, 10:56:01
 20. avatar
  [12] ynax [*]

  no jo Pražáci. U nás můžete přijet do jakékoliv porodnice a ještě se nestalo, že by rodičku nevzali. A bez registrace. MMCH dojezd do různých měst okolo nás je určitě stejný jako dojezd po Praze.

  superkarma: 0 12.06.2008, 10:34:26
 21. avatar
  [10] L_B [*]

  sluni-sluni: no - vlastne je to tak trochu muj pripad - na zacatku tehotenstvi jsem se zaregistrovala co nejdriv a mezitim jsme se prestehovali a rada bych rodila nekde jinde - jenze kdyz jsem se sla v cca 27tt zkusit preregistrovat, tak bylo beznadejne plno...
  ...ale pokud druhy porod bude tak rychly, jako prvni, tak stejne jedeme do nejblizsi porodnice registrace-neregistrace...

  superkarma: 0 12.06.2008, 08:35:35
 22. avatar
  [9] sluni-sluni [*]

  L_B: legální nebo nelegální - každá porodnice má určitou kapacitu a když ji překročí tak by možná ani nedostali zaplacený výkon, to je jako s MŠ - nikdo "nepočítal, že bude tolik dětí.." - připadá mi, že je to všechno postavený na hlavu. ale je pravda, že mají pár míst vyšetřený na mimořádný porody, a občas někdo "odpadne" z nejrůznějších důvodů. mě to taky připadá směšný, aby se někdo na začástku těthotenství registroval v porodnici, když ani neví jak to bude probíhat a např. maminu čekají ještě různé testy.

  superkarma: 0 12.06.2008, 08:29:23
 23. avatar
  [8] L_B [*]

  kareta: to nevim, jestli je legalni, ale hlavne si myslim, ze nic neresi - jak pise RenataP - kvuliva zenske s registraci, ktera jeste nerodi, stejne nevykopnou holku, co ma dite uz skoro mezi kolenama...

  superkarma: 0 12.06.2008, 08:19:30
 24. avatar
  [7] RenataP [*]

  Ostatně, pokud je tam zrovna narváno k prasknutí, tak letíš od dveří registrace neregistrace A i kdyby se slitovali, tak když prostě není postel, tak není, kvůli registrovaný důře z postele nevykopnou rodičku s hlavičkou na půl cesty
  Asi tak, podle mě je registrace totální kravina a nic neřeší - situace bude stále stejná...

  superkarma: 0 12.06.2008, 08:15:38
 25. avatar
  [6] kareta [*]

  L_B: mně se v tomhle líbí cikáni- nenechají se odbýt a klidně spáchají scénu, aby dosáhli svého Nějaká registrace- je to vůbec legální? Vždyť si je platíš, tak se nenech odbýt

  superkarma: 0 12.06.2008, 08:01:49
 26. avatar
  [5] L_B [*]

  kareta: rada bych rodila co nejbliz k domovu, kdyby me tam byli tehda zaregistrovali...

  superkarma: 0 12.06.2008, 07:52:49
 27. avatar
  [4] L_B [*]

  No jak mi doporucila moje mudr "kdyztak si to nechte dat pisemne, ze vas tam nevezmou - to si nikdo nelajzne" .

  cekam to kazdy dnem, tak uvidime uvidime, kde se nakonec upichneme...:)

  ...a pravda, vic nez toho, kde odrodim, se pak obavam, kam dam deti do skolky...

  superkarma: 0 12.06.2008, 07:51:42
 28. avatar
  [3] kareta [*]

  doporučuju rodit co nejblíž k domovu, hnát se do Prahy pokud to není nutné je blbost

  superkarma: 0 12.06.2008, 07:45:50
 29. avatar
  [2] RenataP [*]

  No mě bude brzy po všech čertech vozit asi manžel, ale už teď mám docela osypky. Dost živě si pamamtuju pouhou 10 minutovou cestu minule s 3 minutovými kontrakcemi - každá začátka, hrbolek, no děs A jestli nás vykopnou, tak nazdar.
  Na druhou stranu, lepší rodit v porodnici na chodbě, než v autě jen s manželem nebo ne?

  superkarma: 0 12.06.2008, 07:10:16
 30. avatar
  [1] Libča [*]

  V Horovicich jsem se narodila... jsem taky ten silny sedmdesaty rocnik ale nastesti jsem tenhle problem nezazila. Porodnici jsem mela dve minuty autem od domu, plna moc nebyla naopak se rvali o kazdou tehuli ktera tam prisla... tady v nemecku moc velky Baby Boom neni...
  tak drzim palce at to stihnes vcas a budes spokojena
  otazka je jak to bude dal se skolkama, skolama.. to bude jeste vzruso, zase narvany tridy s 30 detma jako to bylo za mych mladych casu

  superkarma: 0 12.06.2008, 06:55:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme