Rodina

Vyšetření v těhotenství: Na tato máte nárok bezplatně

Jakmile žena otěhotní, startuje maraton od lékaře k lékaři. A nezřídka po ní chtějí v ordinaci peníze. Na jaká vyšetření má vlastně budoucí maminka nárok ze zdravotního pojištění? Tady je jejich rychlý přehled.

Každá žena je ode dne zjištění těhotenství aktivně a dlouhodobě sledována u svého gynekologa. Tato péče je hrazena zdravotní pojišťovnou, ale její rozsah se liší podle zdravotních potřeb a rizik těhotné ženy.

„O míře rizika rozhoduje ošetřující lékař na základě anamnestických údajů a aktuálního klinického nálezu už při prvním vyšetření v těhotenské poradně,“ říká tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý s tím, že při každé návštěvě poradny lékař míru rizika znovu zvažuje.

tehotnadva

Těhotenství dle míry rizika

 • Těhotné s malým rizikem jsou pacientky bez rizikových faktorů v anamnéze, které mají v průběhu těhotenství normální výsledky všech klinických i laboratorních vyšetření. Chodí do poradny do 36. týdne gravidity v intervalu 4–6 týdnů (optimálně 1x měsíčně). Od 37. týdne do termínu porodu docházejí do poradny jedenkrát týdně.
 • Těhotné se středním rizikem mají anamnézu s rizikovými faktory a výsledky jejich vyšetření jsou sice normální, ale vyžadují opakování. Frekvence návštěv u lékaře je závislá na aktuálním vývoji jejich zdravotního stavu, stejně jako rozsah a frekvence laboratorních či konziliárních vyšetření.
 • Těhotné s vysokým rizikem mívají rizikové faktory v anamnéze a hlavně mají patologické klinické či laboratorní výsledky. Frekvence návštěv i rozsah vyšetření jsou zcela individuální a rozhoduje o nich ošetřující gynekolog podle charakteru a závažnosti klinického stavu těhotné.

Péče o těhotné ženy s malým rizikem

1) Péče o těhotnou začíná komplexním prenatálním vyšetřením, které má žena absolvovat do 14. týdne těhotenství. Jeho součástí je i vystavení těhotenské průkazky s podrobnou informací o dalším průběhu prenatální péče.

Lékař má ženě nabídnout screening nejčastějších vrozených vývojových vad plodu a poskytnout informace o jeho metodách i možnostech úhrady. Např. odborníky doporučovaný tzv. prvotrimestrální screening sice není hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění, ale většina pojišťoven na něj ženám přispívá.

2) Do 14. týdne má žena rovněž absolvovat laboratorní vyšetření (hlavně vyšetření krve včetně stanovení krevní skupiny a RhD, screening nepravidelných antierytrocytárních protilátek, stanovení hematokritu a počtu erytrocytů, leukocytů i trombocytů, hladiny hemoglobinu, sérologické vyšetření HIV, HBsAg a protilátek proti syfilis, glykémie na lačno) a ultrazvukové vyšetření, při kterém se zjišťuje počet plodů a jejich vitalita.

3) Stejně důležité jsou také preventivní prohlídky u stomatologa. Na ně má žena nárok dvakrát v průběhu těhotenství. K těmto dvěma „těhotenským“ může ve stejném kalendářním roce absolvovat navíc jednu „běžnou“ preventivní zubní prohlídku.

4) Na preventivní prohlídku spojenou s EKG vyšetřením vás gynekolog pošle k praktickému lékaři.

5) Další ultrazvukové vyšetření následuje cca ve 20. a ve 30. týdnu těhotenství.

Při každé návštěvě gynekolog provádí:

 • vyšetření těhotné, sleduje známky vitality plodu
 • zjištění hmotnosti a krevního tlaku,
 • chemickou analýzu moči

tehotna

Zdroj foto: Shutterstock

6) Mezi 24. a 28. týdnem se provádí test na těhotenskou cukrovku neboli orální glukózo-toleranční test.

7) Laboratorní vyšetření se stanovením hematokritu a počtu erytrocytů, leukocytů i trombocytů a hladiny hemoglobinu se dělá ve 27. a 32. týdnu.

8) U RhD negativních žen se provádí tzv. RhD aloimunizace, a to ve 27. - 28. týdnu.

9) Ve 32. týdnu musíte na ultrazvuk, který odhalí růst plodu a uložení placenty.

10) Od 38. týdne až do termínu porodu čeká ženu 1x týdně kardiotokografický non-stres test, který zjišťuje srdeční akci plodu a děložní činnost.

„Ženy s rizikovým nebo tzv. patologickým těhotenstvím jsou samozřejmě sledovány podrobněji a častěji, přičemž veškerou lékařem indikovanou péči pojišťovna hradí,“ dodává Tichý.

Čtěte také:

   
19.08.2016 - Těhotenství a porod - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. [9] Boros [*]

  Rikina — #6 a prvotrimestrální screening vydá na samostatný článek.....

  superkarma: 0 20.08.2016, 17:35:15
 2. [8] Rikina [*]

  Suzanne — #7 Sml22 Pamatuju si u prvního dítka odběr krve, aby se zjistila krevní skupina a Rh faktor. U druhého se to už nedělalo, protože už jsem to měla zapsáno v papírech a tyhle věci se nemění, že. Na ultrazvuku jsem nebyla ani jednou za obě těhotenství, a ani na žádném jiném vyšetření, zubaře mi jen doporučili navštívit, ale nešla jsem tam, a EKG mi poprvé z životě natočili až v 50 letech a rozhodně to s těhotenstvím nesouviselo Sml57 Snacha byla těhotná před dvěma roky a protože jí už bylo 40, tak opravdu byla u těch doktorů pečená vařená, navíc se dobrovolně zúčastnila jakéhosi programu pro mediky, takže toho měla o hodně víc než normálně bývá. To jsem fakt nestačila zírat, co všechno se dá s těhotnou ženou provozovat. Jí to nevadilo, ona má takovou šťastnou povahu, kromě toho ji tam pořád chválili, jak je vzorný a ukázkový případ, ona i mimčo, a má celé album snímků ještě nenarozeného potomka v různých stádiích vývoje. Nejen z ultrazvuku, i jinými metodami. Mě by z toho kleplo, neb se doktorům ráda vyhnu, ale holt někdo to asi pro tu medicínu udělat musí, toho ukázkového pacienta Sml30

  superkarma: 0 20.08.2016, 10:59:29
 3. avatar
  [7] Suzanne [*]

  Rikina — #6 Taky nechápu. Já jsem vděčná za to, že jsem před 24 lety absolvovala dvě návštěvy u gynekologa a jeden ultrazvuk. Sml22

  1. na komentář reaguje Rikina — #8
  superkarma: 0 20.08.2016, 08:28:12
 4. [6] Rikina [*]

  Sml28 Proboha. To se fakt dělá, tohle všechno? To aby ta těhotná rovnou přespávala v čekárně před ordinací. Jak to, že lidstvo přežilo ta dlouhá staletí, kdy se lékařská péče rovnala nule? Sml57 Což je zase druhý extrém, samozřejmě, ale teda všeho moc škodí, i moc vyšetření na každej prd. Sml80

  1. na komentář reaguje Suzanne — #7
  2. na komentář reaguje Boros — #9
  superkarma: 1 19.08.2016, 23:05:22
 5. [5] zzandaa [*]

  Jo, tak druhou návštěvu zubaře už jsem nestihla. Byla jsem objednána přesně měsíc před termínem porodu. Porodila jsem pár dnů před druhou návštěvou. O pět týdnů dřív. Ještě jsem se tam od porodu nedostala. Není čas.

  superkarma: 0 19.08.2016, 16:45:16
 6. [4] Andreadornova [*]

  Sml67

  superkarma: 0 19.08.2016, 15:45:38
 7. avatar
  [3] Olluška [*]

  Boros — #1 Souhlasím, já sama jsem teďka těhotná a sestřička mi brala hnedka krev při 2. kontrole Sml59

  superkarma: 0 19.08.2016, 12:19:27
 8. [2] bobani [*]

  teď tím prochází snacha

  superkarma: 0 19.08.2016, 09:21:25
 9. [1] Boros [*]

  Bod 7)- asi překlep- první odběr na krevní obraz se dělá nejpozději ve 12 týdnu, hned zkraje těhotenství, někteří lékaři ho udělají hned, jak těhotenství zjistí a ten druhý potom v tom 30.-32. týdnu.

  1. na komentář reaguje Olluška — #3
  superkarma: 1 19.08.2016, 06:07:53

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme