Zdraví

Vyšetření křečových žil: Prim. MUDr. Ota Schütz doporučuje Pavle operaci

V minulém článku jste si mohli přečíst příběh Pavly, které je 34 let, chystá se otěhotnět a díky vleklým problémům chce řešit problém křečových žil. Ve spolupráci s redakcí a s Žilní klinikou z Prahy Pavlu vyšetřil primář MUDr. Ota Schütz. Jak vyšetření dopadlo? Poprosili jsme pana primáře, aby nám vysvětlil, jak na tom Pavla je a co ji čeká. Z vyšetření vyplynulo, že nejlepším řešením je operace.

Jakým způsobem u vás na klinice vyšetřujete žíly vašim pacientkám? Jaké moderní techniky používáte?
Nezbytným doplňkem klinického vyšetření je v současné době jako zlatý standard vyšetření ultrazvukové. Duplexní dopplerometrické vyšetření barevným ultrazvukem je vyšetření, které je potřebné ke stanovení přesné diagnozy. V rukách zkušeného lékaře je to nepostradatelný prostředek k určení nejvhodnějšího způsobu léčby křečových žil. Je to vyšetření nebolestivé, kdykoliv opakovatelné a neinvazivní. Je to moderní technika stále se zlepšujících kvalitnějších a výkonnějších ultrazvukových přístrojů, kde s každým novým ultrazvukem se pracuje lépe.

žíly

Jak byste hodnotil žíly paní Pavly? 
Rozsáhlé postižení zasahující hlavní povrchní žilní kmen levé dolní končetiny s křečovými žilami stehna i bérce ve stavu, který je vhodný ze zdravotních důvodů k radikálnímu řešení co nejdříve. Jedná se o značně zanedbané křečové žíly, které by mohly způsobit komplikace. Hlavním důvodem vyřešení takovýchto křečových žil je hlavně prevence možných komplikací, které bývají v takto rozsáhlém stavu časté.

žíly

Je operace vhodným řešením?
Dokonce operace je v tomto případě tím nejvhodnějším řešením. Jakékoliv její odkládání by mohlo mít za následek komplikace v podobě povrchní trombózy, případně následně i zánětu hlubokých žil. Dobře provedená operace je i prevencí bércového vředu a krvácení z křečových žil.

žíly

Jaký operační postup jste zvolil?
Operační postup zcela kopíruje aktuální stav křečových žil, je to operace řešící přesně veškeré patologické křečové žíly od těch největších až po ty nejmenší mikrovarixy.

V tomto případě to bude jako vždy kombinace jednotlivých metod a to operace, která má vždy nezastupitelné místo v léčbě křečových žil společně s nitrožilní katetrizační laserovou léčbou, která má hlavní podíl na výsledném vhodném kosmetickém efektu. Nejmenší křečové žilky mikrovarixy budeme likvidovat sklerotizací a ty ještě menší barvivovým laserem. 

žíly

Co bude muset tato pacientka následně po operaci dělat pro prevenci možného vzniku nových křečových žil? 
Moc výrazným způsobem bohužel možnost objevení novýchkřečových žil po radikální operaci neovlivní. Může eliminovat negativní faktory, které ke křečovým žilám napomáhají. Jsou to dlouhé stání a sezení, nadváha. Nevhodná je i kombinovaná antikoncepce a substituce s hormony - estrogeny. V žádném případě však nepůsobí preventivně užívání jakýchkoliv léků nebo potravinových doplňků.

Chystá se na těhotenství - je dobré jít na operaci s jejím nálezem před otěhotněním? 
Vždy je vhodné absolvovat operaci před  těhotenstvím natož v tak rozsáhlém stavu, v jakém křečové žíly paní Pavly jsou. Není doporučováno vstupovat do těhotenství s křečovými žilami, které by mohly ještě navíc těhotenství zkomplikovat. Proto je vždy dobré veškeré nemoci a postižení řešit a vyléčit ještě před   otěhotněním.

Partnerem tématu je Žilní klinika, www.zilniklinika.cz, na otázky spojené s vyšetřením naší čtenářky Pavly odpovídal primář MUDr. Ota Schütz, my mu za odpovědi děkujeme.

Budeme rádi, když naše téma bude inspirací a zamyšlením nad problémy, které vás s žilním systémem trápí.

doc

Děkujeme panu primáři za spolupráci, můžete se těšit na další články.

Naše články:

   
28.02.2017 - Zdraví - autor: Klára Křížová

Komentáře:

 1. avatar
  [6] AmeA [*]

  Být v rukách zkušeného lékaře dopadla bych jinak Sml15

  superkarma: 0 28.02.2017, 19:43:15
 2. [5] Otazníček [*]

  Od léta jsem měla pocit namožených lýtek, u doktorky mi bylo řečeno, že mám náběh na křečáky Sml15 Takové super rodinné dědictví, obě babičky mají nohy hrůza, maminka na tom není o moc líp, otec prodělal několik zánětů a sestra má snad od 11 "krásnou" křečovou žílu na jedné noze. K tomu buď celý den sedím ve škole nebo zas chodím/stojím na brigádě, obojí se udává jako rizikový faktor, tak aspoň zkouším zobat pohanku Sml80

  superkarma: 0 28.02.2017, 14:31:41
 3. [4] MARIE MATEJKOVA [*]

  Když vidím tyto,tak si myslím,že moje zanedbatelné. Ovšem objevily se mi ty,které nejsou vidět a trpím hlavně v létě bolestmi.

  superkarma: 0 28.02.2017, 12:40:24
 4. [3] bobani [*]

  operaci mám za sebou

  superkarma: 0 28.02.2017, 09:54:34
 5. [2] babinka [*]

  Jsou to nezanedbatelné problémy...Sml67

  superkarma: 0 28.02.2017, 09:09:22
 6. avatar
  [1] Myškomedvídek [*]

  křečáky jsou nebezpečnéSml22

  superkarma: 0 28.02.2017, 00:37:20

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme