Domácnost

Vysávat čistě a efektivně


Prakticky, rychle, čistě. Tak by měl v ideálním případě fungovat vysavač. Některé přístroje však bohužel vyfukují prach zpět do místnosti, zatímco jiné se sice chlubí počtem wattů, se zachycováním prachu to však už valné není. Jaký vysavač je pro byt či dům nejvhodnější a jak lze udržet sací výkon? Odborníci z TÜV SÜD vědí, na co se zaměřit, a poskytují tipy k výběru a použití vysavačů.

přísloví - 48. hodiny po zahájení

Výběr vysavače
Nejoblíbenější jsou podlahové vysavače. Kompaktní přístroje s hadicí a rourou však váží šest až sedm kilogramů. Díky snadné manipulovatelnosti je však není nutné zdvihat. Vysavač by měl mít tři malá kolečka otáčející se o 360 stupňů, aby bylo možné jím bez námahy pohybovat kolem nábytku. Ideální jsou zaoblené rohy a gumové lišty na ochranu nábytku. Tyto ochranné prostředky brání poškrábání zdí či poškození nábytku vysavačem.
Vysává-li vysavač dobře a dostatečně, to závisí na sacím výkonu, nikoliv na výkonu proudovém. V ideálním případě má vysavač sací výkon 300 wattů. Toho lze dosáhnout při proudovém výkonu již od 1200 wattů. Má-li vysavač 1500 až 2000 wattů proudového výkonu, nemusí to ještě nutně znamenat vyšší sací výkon.


Ruční vysavače šetří místo, protože jsou úzké a vysoké. Protože však nemají zvláštní sací rouru, nemohou dobře zachycovat prach pod nábytkem nebo na skříních. Ke zdvihání jsou i ruční vysavače příliš těžké, mohou vážit až pět, šest kilogramů. Budete-li chtít vysát čalouněný nábytek, dá vám to s ručním vysavačem mnohem větší práci než s běžným podlahovým vysavačem.

přísloví - centrální nervovou soustavou

Pro velké místnosti existují robotické vysavače. Kulaté přístroje se samy pohybují kolem nábytku a vysávají bez další obsluhy. Jakmile výkon baterie zeslábne, vrátí se robotický vysavač zpět do nabíjecí stanice. Robotické vysavače jsou velmi vhodné také pro ty, kteří mají problémy se zády.  Cena je však vyšší než u podlahových či ručních vysavačů a doba provozu je omezena bateriemi.

Malé akumulátorové vysavače jsou ideální pro čištění aut, kempování či drobné maléry v domácnosti. Obsah nádoby na prach je omezen, stejně jako doba provozu. V nejlepším případě vystačí baterie na hodinu vysávání. Rada odborníků z TÜV SÜD  zní - rozhodnete-li se pro akumulátorový vysavač, měli byste dát pozor, aby doba nabíjení ve srovnání s dobou provozu byla relativně krátká.

U všech vysavačů je důležité, aby nebyly příliš hlučné.  Zákonem stanovená maximální hodnota hluku je asi 85 decibelů, vysavač by však zpravidla neměl překračovat 75 decibelů. Některé modely „kvičí“ při spouštění. Osoby citlivější na hluk by proto měly přístroj v obchodě vyzkoušet, aby věděly, jakou „zvukovou kulisu“ si odnášejí domů.
U všech modelů s elektrickým přívodním kabelem je třeba věnovat pozornost uvedené délce kabelu. V normálním případě bývají kabely dlouhé dobrých osm metrů, ve velkých bytech nebo v případě nedostatku zásuvek je rozumné zvolit kabely delší.

Výrobci zpravidla poskytují dvouletou záruku, jen ojediněle pětiletou. Odborníci z TÜV SÜD však vycházejí z desetileté životnosti vysavače. Proto je důležité zjistit, bude-li možné zakoupit příslušenství a náhradní díly i po delší době.
Popisky u všech přístrojů musí být velké a srozumitelné.

Použití vysavače
Ve vysavačích bývají v zásadě tři typy filtrů. Pytlíkový filtr nebo box na zachycování nečistot, filtr vstupního vzduchu, který brání tomu, aby byl prach znovu katapultován z vysavače, a ochranný filtr motoru. Filtr výstupního vzduchu a filtr motoru musí být pravidelně vymývány, aby bylo možné zachovat plný sací výkon. V návodu k obsluze je uvedeno, kde se filtry nachází a jak je lze vyjmout. Důležité je, aby byly filtry nasazeny teprve jsou-li zcela suché, jinak by se na nich mohla začít tvořit plíseň.

Návod k obsluze musí být srozumitelný a dobře čitelný. U levných přístrojů se špatně přeloženými návody k použití nelze v případě pochybností vyčíst, jak případný problém vyřešit.

Spouštěcí tlačítko bývá zpravidla umístěno přímo na přístroji. Pokud omylem vysajete něco nepatřičného, zazvoní telefon nebo musí-li být vysavač z jiného důvodu rychle vypnut, je praktický vypínač na rukojeti.
Zejména v malých bytech je důležité, kolik místa vysavač zabere při uložení. Proto jsou ideální přístroje obsahující přihrádky na nástavce a hadici. V každém případě by měl mít vysavač držák na uložení roury, aby tato nepadala a nemohl o ni nikdo zakopnout. Praktické jsou teleskopické roury, které lze jednoduše zasouvat do sebe.
Velcí lidé by měli dbát u podlahových vysavačů na délku roury a u ručních vysavačů na výšku rukojeti. Jinak bude následkem nezdravého držení těla při vysávání docházet k přetěžování zad.

Vysavače zachycující prach do vyměnitelných pytlíků jsou zvlášť vhodné pro alergiky. Pytlík uzavře prach a nečistotu a lze jej bez problémů zlikvidovat. Jedinou nevýhodou pytlíku je cena, která u přístrojů bez tohoto příslušenství odpadá.
U vysavačů bez pytlíku je nečistota zachycována do umělohmotných boxů. Box musí být po každém použití vyprázdněn, čímž dochází k opětovnému víření prachu. Podle odborníků z TÜV SÜD nejsou vysavače bez pytlíku vhodné pro alergiky, protože účinek filtru zde není takový jako u vyměnitelných pytlíků.

U všech přístrojů je důležité, aby se hadice neohýbala, rukojeť byla stabilní a vysavač se nemohl snadno převrátit. Elektrický kabel se navíc nesmí při navíjení zamotat.
Sporné jsou vodní vysavače, u nichž je nasávaný prach filtrován přes vodu, která jej zachycuje. Účinek filtru není lepší než u běžných přístrojů, tvrdí profesionálové z TÜV SÜD. Navíc přijdou alergici s vysátou nečistotou znovu do styku při likvidaci vody. Voda dále způsobuje vyšší hmotnost těchto přístrojů.

Základní pravidlo péče
Moderní vysavače jsou vyrobeny z plastu a nevyžadují žádnou speciální péči. Postačí otřít je tu a tam vlhkým hadříkem. Hadici a nástavce lze omývat vlažnou vodou a čisticími prostředky. Důležité je nechat všechny díly následně dobře vyschnout.

   
27.03.2007 - Dům a byt - autor: Markéta Breníková

Komentáře:

 1. [30] valova.s [*]

  S robotickým vysavačem bude vysávání jedna radost.

  superkarma: 0 18.12.2010, 14:58:25
 2. avatar
  [29] Visnery [*]

  My máme taky zelmera a nemohu si ho vynachválit!!! Protože máme i zviratko, tak jsme si poridili s turbohubici. Je to bomba!
  A odzkouseny je milionkrat :) Mam ho ja, bracha, mamka, babca s dedou, teta a vsichni jsme nadseni :) Ikdyz mame kazdy jiny typ (ja s brachou stejny :).

  superkarma: 0 27.03.2007, 22:51:01
 3. avatar
  [26] Meander [*]

  sanvean: Guň by tu a tam otráveně uhnul, Dorka by měla infarkt.
  Ťapina: Taky máme trochu přenábytkováno. Hlavně by to asi přicucávalo malé koberečky, kterých máme strašně moc.

  superkarma: 0 27.03.2007, 17:44:49
 4. avatar
  [25] sanvean [*]

  Meander: Já bych hlavně chtěla vidět reakci kočky :))

  superkarma: 0 27.03.2007, 17:42:07
 5. avatar
  [24] Ťapina [*]

  Meander: Já si budu muset počkat, až vymyslí něco, co si umí i odšoupat nábytek. Máme moc členitý terén, díky čemuž je vysávání vždycky moje smrt.

  superkarma: 0 27.03.2007, 17:37:09
 6. avatar
  [23] Meander [*]

  sanvean: U nás by se to neužilo. Každou chvíli by to vcuclo nějakou kočičí hračku.

  superkarma: 0 27.03.2007, 17:26:30
 7. avatar
  [21] sanvean [*]

  Manx: něco pro tebe
  http://diskuse.dama.cz/d.php?d=217

  superkarma: 0 27.03.2007, 16:12:08
 8. avatar
  [19] Amálie [*]

  Žábina: Poměr užitných vlastností, ceny a výdrže je moc dobrý. Už ho mám pár let a směle ti ho mohu doporučit taky.

  superkarma: 0 27.03.2007, 15:16:58
 9. avatar
  [16] Žábina [*]

  Amálie: ten si chci koupit
  byl mi doporučený

  superkarma: 0 27.03.2007, 15:01:27
 10. avatar
  [15] Amálie [*]

  Nedám dopustit na svůj Zelmer Twister s HEPA filtrem.

  superkarma: 0 27.03.2007, 13:44:05
 11. avatar
  [14] Žábina [*]

  Manx:
  nasávat mi jde taky líp

  superkarma: 0 27.03.2007, 13:04:13
 12. avatar
  [11] Lilinka [*]

  Manx:

  superkarma: 0 27.03.2007, 12:05:34
 13. avatar
  [9] Meander [*]

  Mám miniaturní Moulinex a na ten jeden koberec, co mám v kuchyni, na kočičí pelíšky a prach v knihovně docela stačí.

  superkarma: 0 27.03.2007, 11:07:29
 14. avatar
  [8] bivena [*]

  SARI: Souhlasím investice se vyplatila a když se nad tím zamyslím tak i vrátila.

  superkarma: 0 27.03.2007, 11:00:52
 15. avatar
  [7] sanvean [*]

  Máme nějaký model Ety..i když je nový, má Hepa filtr a kdesi cosi, dělá příšerný rámus. A to inzerovali nízkou hlučnost, tak nevím, jestli není snad porouchaný..

  superkarma: 0 27.03.2007, 10:56:06
 16. avatar
  [6] SARI [*]

  Musím konstatovat, ač nerada, neb ještě teď mám husí kůži z částky, ale nejlepší je RAINBOW, mám ho asi 10 let a vysávání s ním je fakt radost, nehledě k bohatému příslušenství.....Můžu jen doporučit.

  superkarma: 0 27.03.2007, 10:55:11
 17. [5] Kytara [*]

  Žábina: taky jsem takhle zlikvidovala vysavač. koupili jsme si miele a je super. tichý, pomalý start, no prostě super

  superkarma: 0 27.03.2007, 10:35:59
 18. avatar
  [4] Žábina [*]

  taky se chystáme na nový vysavač, když se mi původní téměř nový podařilo zlikvidovat tím, že jsem vysávala promočený koberec
  u nás zvítězila zn.Zemler

  superkarma: 0 27.03.2007, 09:56:30
 19. avatar
  [1] *modrá [*]

  Dík za článek, zrovna se chystám koupit vysavač tak se to hodí!
  Ještě by mi bodlo něco málo rad k nákupu digitálního fotoaparátu.

  superkarma: 0 27.03.2007, 08:29:13

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme