Přemýšlíte-li nad drobnou pozorností pro přátele, která se hodí jako dárek při příležitosti nějaké párty. Vyrobte jim zvířátko ze slaného těsta! Výroba zvířátek je zábavná a nenáročná, poradíme vám, jak na to.

Když je člověk pozvaný na párty, rád se blýskne nějakou pozorností. Pro hostitele se sluší něco většího, ale ostatní účastníci, těm stačí jen drobnost. Mnohdy ani nevíte, kolik lidí přijde a tak se hodí, vyrobit malý dáreček ve větším množství. Právě takovým dárkem mohou být zvířátka ze slaného těsta.

Výroba takových zvířátek není příliš náročná a zvládnou ji i menší děti. Takže: hurá na to!

Co budete potřebovat

 • Slané těsto (viz recept níže)
 • Vodu
 • Párátka
 • Akrylové barvy a černý fix
 • Bezbarvý lak
 • Štětce
 • Troubu
 • Plech a pečicí papír
 • Olej
 • Dobrou náladu a chuť tvořit

Recept na těsto

 • 2 šálky pšeničné mouky
 • 2 šálky soli
 • 20 polévkových lžic vody
 • 2 polévkové lžíce lepidla na tapety (ano, těsto není jedlé)

Smíchejte ingredience a podle potřeby přidejte buď vodu, nebo mouku. Těsto by mělo být hladké a dobře tvarovatelné. Pokud ho uzavřete do vzduchotěsné nádoby, můžete s ním pracovat i několik dní, na vzduchu ale vysychá...

Základní tvar se modeluje tak, že vezmete kousek těsta a v ruce vyválíte ovál či kuličku, případně dále dotvarujete.

Spojování dílů

Nožičky, ouška, čumáčky... to všechno je potřeba k základnímu tvaru připevnit. Jak? Místo spoje navlhčete vodou a díl opatrně přitiskněte. Hlavička je těžší, tu je potřeba připevnit kouskem párátka.

prasatkoPrasátko

Tělo vytvoříte z kuličky o průměru asi 2.5 centimetrů. Hlavičku z kuličky o průměru asi 2 centimetry. Tenký váleček těsta zatočte a připevněte namísto ocásku. Na nohy vytvarujte váleček o průměru 8 milimetrů a odřežte z něj čtyři 8 milimetrů dlouhé kousky, které připevněte pod tělo. Oči a rypáček vytvarujte jako oválky z malých kousků těsta, do rypáčku na dvou místech po připevnění k hlavičce propíchněte párátkem dvě nosní dírky.

kocickaKočička

Kočička má tělíčko oválné o rozměrech cca 3x2 centimetry. Hlava je z kuličky o průměru asi 2,5 centimetru. Tlapky a čumáček vytvarujte z malých kuliček těsta. Ouška vymodelujte jako dva malé jehlany. Ocásek je z válečku o průmeru asi 5 milimetrů a délce 5 centimetrů.

Pečení

Protože každé zvířátko může být jinak velké, je možné, že je budete péct různě dlouhou dobu. Péct začněte na 50 °C s pootevřenými dvířky (aby lépe unikala vlhkost a na těstě se netvořily bublinky). Po hodině můžete teplotu zvýšit, maximálně však na 120 °C. Jestli je figurka propečená zjistíte, když do ní zespod píchnete špendlíkem.

Zhnědnutí

Propečené figurky vyndejte, nechte trochu zchladnout a potřete je olejem. Pak je na krátko vložte opět do trouby předehřáté na 200 °C. Průběh hnědnuté pozorně sledujte, z prvu se nic neděje, ale pak to jde rychle.

Malování a lakování

Upečené a vychladnuté zvířátko pomalujte barvami, jak se vám líbí, anebo použijte náš vzor. Oči černé flíčky dělejte na namalované zvířátko (po zaschnutí) fixkou. Následně figurku přelakujte a máte hotovo.

tipTIP: vlasy a srst

Chcete-li vymodelovat srst nebo vlasy, vezměte těsto a protlačte ho lisem na česnek. Srst odřízněte ostrým nožem hned u lisu. Je-li těsto dobře vypracované, srst se nerozdělí a je možné ji rovnou (pomocí vody) nalepit na tělo figurky.

Inspirace

Jako inspirační zdroj jsme použili publikaci nakladatelství Anagram: Figurky ze slaného těsta snadno a rychle, kde najdete mnoho dalších motivů a tipů

figurky.

Kam dál? Naše návody...

Reklama